Kanały TV nadawane w HD

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
programista
Posty: 506
Rejestracja: 6 stycznia 2011, o 20:53
Miejscowość: Brak
Odbiornik: Ariva T30
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, na zewnątrz budynku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem" ~23km

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: programista »

@giaur500
Sam spamujesz w tym temacie, nie chcesz, nie czytaj, żegnaj.

@cyber
Nie chodzi o to jakie materiały mają, bo jak nie mają czegoś w hd to trudno, aby im to wypominać, ale bez względu na to co nadają, tracą bitrate na samą rozdzielczość i to nie mało.

Starsze produkcje to wiadomo, tylko oni wtedy robią skalowanie do 1080, czy to ma sens? Więc i tu skalowanie do 720 byłoby dla nich mniej kosztowne, szybsze, bardziej z sensem, bo po drugiej stronie to już tv załatwi resztę.

No i właśnie, materiały studyjne, w skrócie wszystkie programy co produkują powinny być w HD, nie są, przynajmniej odbiega to od tego co minimalnie powinno reprezentować HD, czy to wina kamer, nie wydaje mi się, 720 to nie jest jakaś ekstrawagancja więc wątpię, że ich kamery minimum tyle nie kręcą.

Na innym forum się dowiedziałem, że niemieckie dvbt jest nadawane w 720 i tam jest dobra jakość HD, ale też bitrate większy, tym bardziej mogliby przyoszczędzić na 720 zamiast dawać dość kiepskie 1080 jakby nie patrzeć pseudo HD, ciekawe jak mecze będą wyglądać.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: Przemo »

Niemieckie DVB-T nadawane jest w SD i MPEG 2, zresztą przy modulacji QAM 16 i FEC 2/3 nie daliby rady umieścić tam więcej niż jeden kanał HD w multipleksie, chyba że masz na myśli jakieś testy DVB-T2?

sdolas

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: sdolas »

JaroslawMroczkowski pisze: ...Chcemy by to forum było merytoryczne, stanowiło źródło wiedzy, było miejscem porad w rozwiązywaniu problemów, a nie "książką skarg i zażaleń" i miejscem odreagowania frustracji.

Ponieważ zarządzamy forum "po godzinach" nie będziemy tworzyć dodatkowego działu typu hyde park i pilnować by ktoś kogoś nie obrażał, ...
A ja mam propozycję, wydaje się nieskromnie, sensowną :)
A mianowicie zrobić coś co Pan z góry zanegował, stworzyć wątek o jakości, tego przemoderować przenosząc wszystko co niektórzy uważają za zaśmiecanie wątku do tego nowego.
Sami zakładać ( choć miałem taki pomysł )nie będziemy bo i tak za chwile będzie zablokowany więc po co :roll:
Co do "pilnowania" forum, to nie sądzę by to było konieczne, gdyż mimo czasem ostrych słów krytyki nikt nikogo w tym wątku nie obraził.
A że są zwolennicy krytyki to widzę zasadność powstania takiego wątku.

Czy ktoś jest za ?

Ps. Po pozytywnym rozpatrzeniu propozycji post do usunięcia :)

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: radier »

Obecnie leci studio Euro 2012 i jakość jest petarda !!

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: belzebiusz »

Potwierdzam, warto było na to czekać, a to tylko sygnał TVP. Sygnał UEFA podczas meczu powinien być jeszcze lepszy. :D

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: Przemo »

Oby dźwięk był 5.1 i będzie super. :)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: cyber »

He ,he ...petarda ,petarda :D Następny mój TV to 46 cali ,bo 40 wydaje się tu być za mały... ;)
Pozdrawiam.

wojtaszek

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: wojtaszek »

Czy wczoraj Serafian była w HD? Bo szczerze już się trochę gubię, łatwiej mi na meczu ocenić. Czy to nie było 720p?
A teraz TVP2 w MUX3 żyleta jak dla mnie.

sem
Posty: 395
Rejestracja: 22 stycznia 2011, o 18:18
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: sem »

radier pisze:Obecnie leci studio Euro 2012 i jakość jest petarda !!
Pewno chińska petarda zakupiona na odpuście w Koziej Bolce.Daj sobie na luz,taki szajs obraz to tylko w postkomunizmie można oglądać a jedynym krajem w Europie jest tylko Polska.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: TomW »

A co konkretnie jest lub było złego z obrazem, bo nie zauważyłem? U mnie był w porządku.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: zesepo »

Nie karm trolla ;)

Tedde

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: Tedde »

A ja mam pytanie dotyczące wczorajszej transmisji meczu, oglądałem u brata na telewizorze Panasonic TX-P42VT30 i w trakcie meczu pojawił się komunikat że Tv wykrył sygnał 3D i żeby obejrzeć to załóż okulary. Wiem że transmisje realizuje UEFA więc istnieje pewne prawdopodobieństwo że mogą mieć tam kamery 3D,niestety brat nie posiadał okularów więc nie dało się tego sprawdzić.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: giaur500 »

No ale czy transmisje 3D nie są przeprowadzane jako Side-by-Side? Tak przynajmniej widziałem w kablówce. Side by side czyli ekran podzielony na pół (prawo-lewo) i 2 obrazy, które tv składa w jeden obraz 3d. Czegoś takiego w dvb-t nie było i nie będzie raczej.

Chyba że technologia nadawania 3d wygląda jeszcze jakoś inaczej w dvb-t? Wie ktoś?

Wojewoda82

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: Wojewoda82 »

Na TV takim jak mój, czyli 32 cale i tak nie zaważyłbym znaczącej różnicy między cyfrą naziemną, a Blue-Ray. Jak ktoś ma z 50 cali to i jest różnica.

Kwestia taka że i tak takiego bitrate nie uświadczymy na naziemnej, więc nie ma co dyskutować po próżnicy. Porównując do analoga z przed ponad roku (i do jednego z tv w domu z analogiem) to i tak niebo a ziemia.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: alex_777 »

Sugerujesz, że nie warto oglądać BR na TV 32", bo nie widać różnicy ?


Gratuluję niesamowitego wzroku ...
:lol: :lol: :lol:

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: pawelll »

na 32" HD1080 zaczyna być zauważalne z odległości ok. 1,5 m od ekranu. Praw fizyki (w tym przypadku rozdzielczości ludzkiego oka) nie zmienisz :) Było juz o tym kilka razy.
http://www.hdtv.com.pl/forum/podstawy/1 ... adnik.html

Oczywiście mówimy tylko o rozdzielczości, inne atrybuty obrazu z BD związane z b. dużą przepływnością mogą być zauważalne z większej odległości.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: alex_777 »

Cieszę się, że w porę poprawiłeś swój post, dopisując o "atrybutach" obrazu z BR, które z łatwością można zauważyć nawet na TV 32".


A twierdzenie, że wczorajszy materiał z otwarcia ME i ze studia to "petarda", można napisać JEDYNIE w zestawieniu z sygnałem analogowym w standardzie 625-50-PAL, jaki do tej pory serwowała nam TVP.

Dla mnie wczorajsza transmisja była zaledwie w PRZECIĘTNEJ JAKOŚCI (mam na myśli TVP_1_HD, bo z Tatarskiej Góry nie ma Muxa-3 z sygnałem TVP_2_HD).

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: pawelll »

Typowa dyskusja akademicka.
Jak mawia klasyk (Młynarski) dobrze albo źle wypada się na czyimś tle.
Więc jeśli porównywać z czymś jakość obrazu z EURO w TVP1/2HD trzeba to porównywać z innymi transmisjami tego samego sygnału. Jeśli chodzi o analog to sam sobie odpowiedziałeś. Trzeba by porównać to z transmisjami w innych telewizjach. Ja takiej możliwości nie mam.
Porównywanie przekazu w NTC z jakością z BD to chyba lekkie nadużycie.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: alex_777 »

Nadużyciem jest pisanie, że wczorajsza transmisja z ME była "petardą" (1080i i bitrate ok. 7 Mbit, sceny ze studia statyczne, na boisku dynamiczne, plus kilka przycinek, o których piszą na innych watkach).


Tylko tyle i aż tyle, a powiedzonka pana Młynarskiego były i są śmieszne, ale na pewno nie odnosza się do parametrów technicznych sygnałów telewizyjnych ...
:lol: :lol: :lol:
Ostatnio zmieniony 9 czerwca 2012, o 12:08 przez alex_777, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Kanały TV nadawane w HD

Post autor: pawelll »

OK, to w takim razie uzasadnij (liczbowo, parametrami technicznymi) swoją opinię o "zaledwie przeciętnej jakości" wczorajszych transmisji.
Bo ja tu widzę tylko SUBIEKTYWNĄ ocenę osoby negatywnie nastawionej do HD w NTC i TVP, mającą (być może) oczekiwania żeby w darmowym kanale NTC jakość (mierzona przepływnością) był porównywalna z BD.

Zablokowany