Kanały TV nadawane w HD

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
przemekprzemkos2

Re: Programy w HD

Post autor: przemekprzemkos2 »

Tylko szkoda,że programy w jakości HD zajmują 2 razy więcej miejsca niż SD.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Programy w HD

Post autor: Robert03 »

DVB-T/S pisze:Porażająca różnica między SD a HD. Jak ktoś nie widzi rożnicy to ma problem ze wzrokiem.
Rożnica jest istotna i bardzo widoczna nie ma szans żeby tego nie widzieć. Ale czy porażająca... ? to bym dyskutował :-)

Odbiór kanałów w jakości HD jest możliwy na każdym telewizorze kineskopowym.
Wystarczy podłączyć dekoder HD przez złącze scart.
Różnica w jakości pomiędzy SD i HD na kineskopie jest wyraźnie widoczna (pomimo że HD jest "downscalowany" do SD) ponieważ przekaz HD ma wyższą przepustowość stąd obraz jest "bardziej gładki" i nie występują artefakty i "pikseloza" tak często spotykana w dzisiejszych przakazach SD niestety... Im większy telewizor kineskopowy tym bardziej widać różnicę.
Reasumując - dobrze by było gdyby HD stało się stadardem: na każdym typie odbiornika widac różnicę na plus.
Z drugiej strony HD nie byłoby tak bardzo potrzebne i nie różniłoby się tak bardzo od SD gdyby nadawcy nadawali SD zgodnie z wymaganiami technicznymi a nie grubo poniżej jak robią to dziś...

Poniżej kilka fotek ekranu 32 cali CRT 16:9 z programami HD:
http://imageshack.us/photo/my-images/408/p1170271.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/526/p1170287.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/210/p1170295.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/846/p1170298.jpg/

Biorąc pod uwagę fakt iż dla NTC standardem obowiązującym jest dekoder HD nie ma potrzeby dublowania dodatkowo w SD kanałów nadawanych w HD.

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: Programy w HD

Post autor: Pavl6 »

przemekprzemkos2 pisze:Tylko szkoda,że programy w jakości HD zajmują 2 razy więcej miejsca niż SD.
To normalne, że im lepsza jakość, tym więcej zajmuje. Niestety telewizja to nie magia i tu jest coś za coś.

mariusz 37

Re: Programy w HD

Post autor: mariusz 37 »

Należy także pamiętać o prawidłowych ustawieniach obrazu po stronie odbiorcy, czyli takich parametrach jak kontrast, nasycenie kolorów, jasność i ostrość. Obecne telewizory posiadają wiele ustawień , także osobno dla każdego wejścia. Można skorzystać z obrazów testowych i instrukcji podanych np. na tej stronie :

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/s ... owych.aspx

Pozdrawiam ;)

przemekprzemkos2

Re: Programy w HD

Post autor: przemekprzemkos2 »

Mi nie potrzebne kanały w jakości HD...

yougo

Re: Programy w HD

Post autor: yougo »

Tak mówią wszyscy, którzy nie mają możliwości odbioru HD (chodzi mi o odbiornik) :lol:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Programy w HD

Post autor: Puma »

Takiś pewny? ;)
Też nie jestem fanem HD z prostego powodu, bardziej mi odpowiadają 2 kanały SD niż 1 HD :D


Ps. Dodam że moje TV są FULL HD.

yougo

Re: Programy w HD

Post autor: yougo »

Więc jesteśmy z "dwóch przeciwnych obozów" ... Ja z kolei wolę mniejszą ilość kanałów w doskonałej jakość, aniżeli "sieczkę" w SD ...

nkp123

Re: Programy w HD

Post autor: nkp123 »

Ja jestem za HD, jednak tylko wtedy, jeżeli dana stacja ma do zaoferowania w ramówce minimum 75% programów HD. Nie tak, jak Polsat HD i TVN HD, które na oko nadają HD mniej niż 50% czasu.
HD obowiązkowo do programów sportowych i najlepiej filmowych - dla publicystycznych, historycznych (np. typu TVP Historia) moim zdaniem na obecną chwilę nie ma sensu nawet myśleć o HD.

A więc ja jestem pomiędzy Wami: wolę mieć większość kanałów w SD + jakiś filmowy [o ile takie będą w NTC...] i sportowy w HD ;)

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Programy w HD

Post autor: TomW »

Nie zapominajmy, że lepsze jest wrogiem dobrego i vice-versa. Przed postępem i HD i tak nie uciekniemy. Tylko na pytanie "kiedy" w naszym kraju raczej trudno odpowiedzieć. :D

Dig Dug

Re: Programy w HD

Post autor: Dig Dug »

Ja jestem za HD, ale już dobre SD może cieszyć. Jak widzi się niestety seriale, które były kręcone w HD (Czas Honoru, Miłość nad rozlewiskiem, Rezydencja) to aż miło byłoby oglądać ze względu na jakość. Wszystko wyrażne, pełne głębi, dużo szczegółów. A jak włączymy TVN7 albo TV4 i mamy stary film z 92 roku to załamka totalna. Lepszy divx z USB. Normalnie serce się kraje, że takie coś idzie w eter.

Generalnie, powinna być płynność w emisji programów HD i SD w ramach jednego kanału. Powinien być kanał rezerwowy umożliwiający wybranemu nadawcy chwilowe zwiększenie bitrate, aż do HD. Powiedzmy, że normalnie programy publicystyczne, bajki, wiadomości, stare filmy idą w SD, ale transmisja sportowa, koncert, lub emisja nowego HIT-u umożliwia przejście na HD danemu nadawcy, raz TVN, raz Polsat, innym razem TVP-1. Nikt nie musi emitować na siłę kanału HD w większości upscalowany, a koszty są mniejsze dla każdego. Kwestia dogadania kto kiedy ma prawo do zwiększonego bitrate. Bo mogłoby się zdażyć, ze TVN i Polsat chcą dać film w HD w sobote wieczorem. Ale wszystko jest kwestią dogadania. Ja bym chciał raz na jakiś czas oglądnąć coś w HD, a na codzień SD wystarczy.

nkp123

Re: Programy w HD

Post autor: nkp123 »

@up: Pomysł jest OK, ale znając polskie podejście do tej sprawy, prawie niewykonalny ;)

DVBManiak

Re: Programy w HD

Post autor: DVBManiak »

Mi też się taki pomysł podoba, ale w naszym kraju raczej niewykonalny.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Programy w HD

Post autor: hadam »

No dobrze, a co jeśli w danym momencie nikt nie będzie chciał nadawać w HD np. poniedziałek rano a innym razem dwie stacje naraz np. sobota wieczór jak to pogodzić, no i wreszcie kwestia finansowa kto ile za co ma zapłacić bo reklamodawcy więcej płacą za czas antenowy w szczytowym czasie oglądalności w godzinach wieczornych lub podczas transmisji sportowych.
Pomysł może i słuszny z naszego punktu widzenia, ale nie realny. :|

I jeszcze jedno kto będzie liczył ile i w jakim czasie antenowym dany nadawca puszczał materiały HD aby to rozliczyć, a może zamontują jakiś licznik, albo program. Nierealne. :?:
Ostatnio zmieniony 19 lutego 2012, o 11:35 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

telewizorek

Re: Programy w HD

Post autor: telewizorek »

Na razie kanały hd są tylko w warszawie tzn polsat hd i tvn hd
Zamiast 6 kanałów tvp w rozdzielczości sd wolałbym dwa kanały tvp w prawdziwej rozdzielczosci hd.
Wiadomo że bardziej urozmaicona oferta dvb-t spowoduje rezygnacje z najtańszych , podstawowych pakietów telewizji kablowych i satelitarnych bo w dvb-t nie ma opłat.
Telewizja dvb-t nie ma żadnego zagrożenia dla wyższych pakietów kablowych i satelitarnych bo oferta jest ciekawsza. np duża ilość kanałów hd.
Jeśli tvp uruchomi w czerwcu dwa kanały hd w dvb-t to można się spodziewać ze polsat i tvn nie będzie nadawać w hd tylko w warszawie bo oferta tych kanałów nie będzie tak atrakcyjna jak tvp.

fanboy 16:9

Re: Programy w HD

Post autor: fanboy 16:9 »

Dig Dug pisze: Generalnie, powinna być płynność w emisji programów HD i SD w ramach jednego kanału. Powinien być kanał rezerwowy umożliwiający wybranemu nadawcy chwilowe zwiększenie bitrate, aż do HD. Powiedzmy, że normalnie programy publicystyczne, bajki, wiadomości, stare filmy idą w SD, ale transmisja sportowa, koncert, lub emisja nowego HIT-u umożliwia przejście na HD danemu nadawcy, raz TVN, raz Polsat, innym razem TVP-1.
Pomysł zupelnie nierealny.

Nie ma mowy, żeby konkurencyjni nadawcy (np. TVN i Polsat) między sobą ustalali, kto i kiedy ma nadawać, a kiedy nie nadawać w HD :lol: Tym bardziej, że materiałów HD cały czas przybywa i każdy nadawca chciałby nadawać w HD jak najwięcej! Nie wiadomo też, czy na pewno każdy sprzęt by sobie poradził ze zmieniającą się rozdzielczością (niektóre odbiorniki mogłyby się na przykład zawieszać).

Płynna emisja HD/SD chyba nigdzie w świecie nie jest stosowana w ramach jednego kanału, bo widocznie są ku temu powody! Jeśli nie mam racji, to proszę mnie poprawić i podać przykład stosowania gdziekolwiek w świecie zmiennego nadawania HD/SD.

Mnie osobiście nie przeszkadza, że na kanale HD jakaś część programu jest upscalem. Przecież HD i tak będzie coraz więcej, za 2-3 lata w HD będą nawet programy informacyjne, reklamy i telezakupy - w HD będzie nagrywane dosłownie wszystko, nie ma od tego ucieczki! Upscalowane będą tylko produkcje archiwalne, a to będzie najwyżej kilka godzin tygodniowo.

Wydaje mi się, że o płynnej emisji HD/SD marzą najbardziej ci, którzy nie chcą czarnych pasów przy archiwalnych materiałach w formacie 4:3 i chcieliby je sobie móc nadal w łatwy sposób obcinać albo rozciągać :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Jednak przyszłość na pewno nie ułoży się po waszej myśli, wszyscy będą musieli się pogodzić z pillarboxem przy materiałach archiwalnych na kanałach HD, bo taki jest standard ich emisji na calym świecie...

mariusz 37

Re: Programy w HD

Post autor: mariusz 37 »

Nawiązując do mojego poprzedniego postu to miło by było , gdyby nadawcy dostarczali odbiorcom pełny obraz kontrolny np. zbliżony do tego :

http://www.komputerswiat.pl/media/11581 ... trolny.jpg

Można by w ten sposób określić poprawność odbieranego obrazu .

Dig Dug

Re: Programy w HD

Post autor: Dig Dug »

Zdaje sobie sprawę, że pomysł w polskich warunkach nierealny. Ale niechby mieli na zmianę każdy kolejnego dnia inaczej. Wtedy ślepy los dawał danemu odbiorcy sobotę lub niedzielę. Albo sobota i niedziela na zmianę, a święta losowane itp. Można różne wymyślać opcje mniej lub bardziej realne.

Fakt jest taki, że jak chcesz mieć HD to czy potrzebujesz (materiał w HD) czy nie (materiał na siłę upscalowany do HD) zajmujesz pasmo 2 programów. A szanse na cały MUX z 4 kanałami HD są marne.

A teraz w MUX-1 ma być TVP1-HD na chwilę, a w MUX-3 TVP2-HD też na chwilę. Więc tylko Warszawa cieszy się z pełnej oferty HD, czy to tvp czy tvn i polsat.

Sama TVP chcąc nadawać 2 programy w HD w ramach MUX-1 lub 3 potrzebowałaby 4 kanałów.
Ostatnio zmieniony 19 lutego 2012, o 20:08 przez Dig Dug, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartosz Czach

Re: Programy w HD

Post autor: Bartosz Czach »

Dig Dug pisze:jak chcesz mieć HD to czy potrzebujesz (materiał w HD) czy nie (materiał na siłę upscalowany do HD) zajmujesz pasmo 2 programów.
Z taką jakością to filmy na YouTube z jakością 240p się ogląda. W życiu nie osiągniesz HD z takim debitem video przy 1920x1080.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Programy w HD

Post autor: qwerty »

Im mniejszy bitrate tym większa kwantyzacja (większe bloki pikseli np. 8x8, 16x16) - ale dalej będzie to HD.
Ostatnio zmieniony 19 lutego 2012, o 20:21 przez qwerty, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany