TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępnianie

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: giaur500 »

To czemu żaden nie ma? Chyba że wymóg dotyczy posiadania, a nie doprowadzenia sygnału z azartu do każdego mieszkania. W praktyce jest albo kablówka albo nic.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: qwerty »


giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: giaur500 »

Skoro nie opłaca się iść z tym do sądu i nikt sie nie boi go łamać, to jest martwe prawo czyli tak jakby go wcale nie było.

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: wiwany »

qwerty pisze:Wymóg jest azartu - musi mieć każdy blok, który ma co najmniej 12 mieszkań.

Wymóg nieaktualny tj. w stosunku do budynków powstałych po 1982 r.

Jest projekt nowelizacji Rozporządzenia o usytuowaniu budynków.....zakładający obowiązek wyposażenia budynku w instalację umożliwiającą odbiór RTV naziemnej.
I siłą rzeczy obejmie budynki dopiero powstałe na podstawie pozwolenia budowlanego wydanego PO wejściu noweli w życie.
Inna rzecz, że instalacja obejmie okablowanie i pewnie nawet maszt. Ale nie zmusi to wspólnoty/spółdzielni do uchwały, by założyć anteny....
Jak większość uzna, że TV kablowa, albo "z telefonu" jest lepsza.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: cyber »

Mój znajomy ,któremu miałem pomóc w montażu anteny do NTC dostał parę dni temu pozwolenie (pisemne) na montaż anteny na dachu bloku w którym mieszka -tyle tylko ,że pod pewnymi warunkami. Wszystkie warunki praktycznie są do spełnienia poza wyjątkiem tego ,że przewód antenowy (wg. spółdzielni) powinien być poprowadzony pionami instalacyjnymi oraz "korytkami" wewnątrz budynku natomiast z dachu ma być poprowadzony przez właz dachowy ,który znajduje się w drugim końcu budynku.
To oznacza ,że trzeba byłoby zużyć o wiele więcej przewodu ant. do tego dodatkowe wiercenia w okolicach włazu,poprowadzenie kabla przez cały pion a później jeszcze praktycznie przez całą długość piwnicy aż do mieszkania(parter) poprzez odwiert w podłodze.
Do tego przewód ant. powinien być w odpowiednich korytkach itp.itd. :|
A na pytanie dlaczego nie można prościej choćby po zewnętrznej stronie budynku (przewód byłby słabo widoczny gdyż szedłby charakterystyczną dla tego budynku wnęką balkonową siegającą od parteru aż po dach to odp. była taka ,że taki przewód tworzy zacieki ,które w nowo ocieplonym budynku są nie wskazane.
Mi "szczena opadła " w tym temacie .
Mam takie pytanko do czytających to forum : Czy przewody antenowe tworzą jakieś nieporządane ZACIEKI na dachach ,elewacjach budynków itd. ???
Dzięki z góry za odpowiedź. ;)

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: kaem3 »

Jestem fanem porządku niemiecko-skandynawskiego. Poza jednym wyjątkiem: tam też w budynkach wielorodzinnych zabito indywidualny odbiór RTV, jak i też antenowo-zbiorczy kompromis. Szkoda, że Zachodu bierzemy tylko to co najgorsze...
Na forum "Telekceważeni" napisałem kiedyś, że kablówka nie może być substytutem anteny zbiorczej. Bo operatorzy zawsze będą kierowali się zyskiem i minimalizacją kosztów (stąd np. śmierć analogowego UKF-FM w kablówkach - podobno problemem były wysokie koszty ZAiKS-u, dla mnie to postawienie sprawy na głowie). Z kolei rozwój DVB-T będzie stał solą w oku administracjom domów, "no bo jak to znowu jakieś koszmarne maszty na dachach, a już było tak pięknie, kablówka dyktowała warunki a lokator nie pyskował".

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: kuku1234 »

cyber pisze: Mam takie pytanko do czytających to forum : Czy przewody antenowe tworzą jakieś nieporządane ZACIEKI na dachach ,elewacjach budynków itd. ???
Na dachach to raczej nie ma takich materialow, na ktorych mogly by sie tworzyc zacieki. Na elewacji jakby kabel scisle przylegal do sciany to splywajaca po nim jakas woda z deszczu ewentualnie mogla by cos rozmazac na tym styropianie. Cos by sie dalo zrobic, zeby kabel nie schodzil z dachu bezposrednio na styropian i po problemie.

Beca
Posty: 7
Rejestracja: 10 lipca 2011, o 09:59
Odbiornik: PIXEL NTC-404 HD i PANASONIC TX-P42G30E
Instalacja antenowa: zmodernizowana instalacja AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Iława-Kisielice

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: Beca »

Wymóg nieaktualny tj. w stosunku do budynków powstałych po 1982 r.

Jest to mylne twierdzenie. Od momentu wejscia rozporzadzenia ...w sprawie warunków technicznych jakim powinny .... od 01-01-1981 ( nakazujace przy projektowaniu budynków z 12 mieszkaniami zakładać AZART i w istniejacych budynkach zakładać te instalacje w czasie remontu kapitalnego) poprzez nowe rozporzadzenie od 01-01-1995 ( § 56 rozporzadzenia) do dnia uchylenia tj. 16-12-2002 = prawo wymagało by w budynkach powyżej 12 mieszkań a potem w projektowanych budynkach wielorodzinnych - funkcjonowały instalacje azart. Jeśli nie istnieją lub funkcjonują to według mej oceny jest tp odpowiedzialność zarzadcy danego bydynku.

johnypok

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: johnypok »

Mam pytanie trochę z innej beczki. Chciałbym się wypiąć na kablówkę i korzystać jedynie z anteny.
Niestety wg. spółdzielni i tak muszę płacić za kablówkę, nawet jeśli z niej nie korzystam. Czy faktycznie jest taki wymóg?

Cytuje fragment maila od spółdzielni:
"Instalacja RTV znajduje się w każdym mieszkaniu - jest wyposażeniem danego lokalu.
Likwidacja takiej instalacji wymaga zgody wszystkich mieszkańców.
Bez takiej zgody musi ona być stale konserwowana i tym samym wszyscy muszą ponosić koszt konserwacji."

loleklolek

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: loleklolek »

Dziwna interpretacja. Zapytaj się lepiej w UOKiK. Wlepili ostatnio trochę kar spółdzielniom wykorzystującym dominującą pozycję na rynku lokali mieszkaniowych w celu ochrony interesów tvk. Być może ten przypadek też zalicza się do takich praktyk.

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: zsk »

johnypok pisze:Mam pytanie trochę z innej beczki. Chciałbym się wypiąć na kablówkę i korzystać jedynie z anteny.
Niestety wg. spółdzielni i tak muszę płacić za kablówkę, nawet jeśli z niej nie korzystam. Czy faktycznie jest taki wymóg?

Cytuje fragment maila od spółdzielni:
"Instalacja RTV znajduje się w każdym mieszkaniu - jest wyposażeniem danego lokalu.
Likwidacja takiej instalacji wymaga zgody wszystkich mieszkańców.
Bez takiej zgody musi ona być stale konserwowana i tym samym wszyscy muszą ponosić koszt konserwacji."
Totalne naciąganie i wprowadzanie w błąd przez cwaniaków w administracji spółdzielni (może mają dole od kablówki).
Zgłaszasz rezygnacje z odbioru telewizji kablowej z żądaniem zaprzestania naliczania w czynszu opłaty za kablówkę i finito.
Jeśli masz umowę z kablówką bezpośrednio, to składasz do nich wypowiedzenie umowy, a jeśli spółdzielnia ma umowę, to składasz wypowiedzenie w spółdzielni (ale też przekazałbym wypowiedzenie do kablówki).
Spółdzielnia nie może Cię zmuszać do korzystania z usług firmy trzeciej...
Jaka to telewizja kablowa?
Ja wypowiadałem umowę UPC, miałem u nich tzw. pakiet spółdzielczy/Azart i złożyłem wypowiedzenie zarówno w UPC w biurze obsługi (aczkolwiek można zrobić to wypowiedzenie przez internet) i jednocześnie złożyłem stosowne pismo o rezygnacji z kablówki i żądanie zaprzestania naliczania w czynszu do spółdzielni. Okres wypowiedzenia w UPC był jeden miesiąc, więc zapłaciłem jeszcze w czynszu za jeden miesiąc i finito - UPC wyłączyło sygnał i ja odbieram tylko DVB-T (wszystkie 3 muxy) - mam więcej kanałów i to w jakości cyfrowej i nie muszę się martwić kolejnymi podwyżkami UPC pakietu spółdzielczego - teraz już prawie 10zł na miesiąc za analogowe 7 programów.

GENERALNIE JEST SPORY OPÓR W SPÓŁDZIELNIACH NA DVB-T DLATEGO ŻE MAJA UKŁADZIKI Z TELEWIZJAMI KABLOWYMI I NIE SĄ CHĘTNE DO FALOWYCH REZYGNACJI MIESZKAŃCÓW Z KABLÓWEK.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: TomW »

Boję się, że niektóre spółdzielnie z tzw. "układami" w kablówkach przez NTC mogą stracić intratne żródełko. Do tego jeszcze mogą mieć kłopoty, jak lokatorzy będą nagminnie żądać udostępniania w budynkach sygnału DVB-T. Może też wymyślą jakąś opłatę "konserwacyjną" za doprowadzenie NTC do mieszkań. Powiedzmy, tak około 50 zł miesięcznie? :lol:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: Robert03 »

No to niech te kablówki zaoferują w kablu w pakiecie AZART dostępne MUX-y DVB-T oprócz dotychczasowego analogu tak by odbiorcy byli zadowoleni i mogli dalej w pakiecie AZART odbierać cyfrowo kanały.
To jest przecież w interesie tychże kablówek. W przeciwnym razie abonenci będą odchodzić.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: Mirek71 »

kablówki nie puszczą w blokach dvbt bo ludzie nie będą kupować ich płatnych zestawów a spółdzielnie nie są zainteresowane tym tematem jak mają operatora kablowego na swoim terenie a azarty dawno już zlikwidowane...
ja jak pisał kolega wcześniej złożę w spółdzielni też rezygnację z pakietu socjalnego w końcu 6 zł miesięcznie to 2 browary są :idea:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: Robert03 »

Jak nie kupią skoro kupują.
Znam wielu abonentów kablówek czy AZARTów (zasilanych sygnałem z kablówek) którzy płacą w zależności od kablówki 3-7 PLN za pakiet AZART (analogowy).
Jeśli więc dziś są na takie coś kienci (AZART) to w interesie kablówek jest utrzymanie tego i puszczenie sygnału DVB-T. Oczywiście bez wzrostu dotychczasowej opłaty.
Technicznie nie ma z tym żadnego problemu bo kablówki już nadają cyfrowo... Koszty są więc dla nich niewielkie. Jak ruszą MUX'y z RTCN'ów to już żadnego problemu nie będzie by zaoferować AZART w DVB-T.
W przeciwnym razie klienci AZARTÓW będą odchodzić i nikt im tego (spółdzielnia, administrator budynku itp.) zabronić nie może.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: Kpc21 »

Nie nazywajcie tego AZART-em, bo AZART to Abonencki Zestaw Anten Radiowo-Telewizyjnych. Jeśli już, to pakiet AZART.

Zdarzało się, że spółdzielnie likwidowały AZART i w zamian za to podpisywały umowy z kablówkami, które zobowiązywały się dostarczyć do instalacji w bloku standardowy zestaw kanałów odbieranych naziemnie. Ale za to nie powinna być naliczana żadna dodatkowa opłata - powinna być wliczona w czynsz. Nie wiem, jak to wygląda w mieszkaniach własnościowych, ale mieszkańcy w jakiś sposób ponoszą koszty związane z utrzymaniem całego budynku - w tym instalacji zbiorczej.

W takiej sytuacji kablówka musi udostępnić w tej instalacji DVB-T, a jeśli nie udostępni, to spółdzielnia nie może zabronić instalacji anteny zewnętrznej.

myszko
Posty: 22
Rejestracja: 19 marca 2012, o 16:05
Instalacja antenowa: AZART

Jak zmusić spółdzielnie by udostępniła sygnał NTC?

Post autor: myszko »

Witam,
Mieszkam w bloku należącym do spółdzielni Piast w centrum Wrocławia. Nasz blok posiada jakże nowoczesny ;) system AZART ( http://pl.wikipedia.org/wiki/AZART ), dzięki czemu mieszkańcy mają zakaz wieszania własnych anten na balonach, dachu itd.
Od 9 miesięcy (czyli czasu kiedy NTC wystartowała we Wrocławiu) próbuję zmusić administracje by włączyła nam sygnał cyfrowy. Niestety jak się okazuje wiąże się to z jakąś nieduża modernizacją systemu. I tu nastąpił pat. Już 9 miesiąc szanowni włodarze zastanawiają się, czy owy przestarzały system modernizować, czy założyć zwykłą antenę zbiorczą na dachu. I tu jest moje pytanie – czy istnieje jakiś przepis/wymóg nakładany na spółdzielnie, by dać możliwości odbioru NTC mieszkańcom? Ja dzięki nieumiejętności podejmowania decyzji przez administracje oraz zakaz posiadania anteny jestem odcięty od sygnału, i nie bardzo mam pomysł jak z ty zawalczyć. Jakieś rady?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak zmusić spółdzielnie by udostępniła sygnał NTC?

Post autor: qwerty »

Gdzieś się walają na forum odpowiednie dokumenty.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jak zmusić spółdzielnie by udostępniła sygnał NTC?

Post autor: TomW »

Wiem że to tylko półśrodki, ale chyba anten pokojowych/balkonowych nie zabraniają używać póki co.

myszko
Posty: 22
Rejestracja: 19 marca 2012, o 16:05
Instalacja antenowa: AZART

Re: Jak zmusić spółdzielnie by udostępniła sygnał NTC?

Post autor: myszko »

TomW pisze:Wiem że to tylko półśrodki, ale chyba anten pokojowych/balkonowych nie zabraniają używać póki co.
Nie bardzo interesują mnie jak sam to nazwałeś "półśrodki" czy rozwiązania tymczasowe. Płace abonament, a zabrano mi możliwość odbierania sygnału, mimo że mieszkam w miejscu, gdzie już od ponad pół roku powinienem mieć dostęp do 2 multiplexów. Chce rozwiązać problem, a nie go obejść.

Zablokowany