TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Przemo »

DVB-T/S pisze:Interlace to żadna oszczędność pasma!
Działo elektronowe faktycznie potrzebuje mocy i to bardzo dużej na poziomie mW.

Oczywiście że chodziło mi o TV kineskopowe. Chciałem tylko pokazać że częstotliwość prądu nie ma znaczenia dla odchylania (czy odświeżania - ilości klatek itp.) bo na stałym napięciu odbiornik działa identycznie.
Dobra ostatni mój wywód w temacie, otóż przeplot daje oszczędność pasma z uwagi na standard DVB w którym przyjęto przykładowo nadawanie 720p i 1080i, z tym że w 720p mamy 50 pełnych klatek, a w 1080i łącznie 50 pół obrazów, co daje 25 pełnych klatek, przyjmując ilość pikseli w wyświetlanych w rozdzielczości 720p w czasie jednej sekundy do ilości pikseli w rozdzielczości 1080i wychodzi dość podobna wartość i właśnie dlatego w emisjach cyfrowych brak rozdzielczości 1080p, która wymagałaby co najmniej dwukrotnie większej przepustowości od standardy 720p i 1080i, a nawet jeśli w przyszłości dodano by do normy DVB standard 1080p, to zapewne byłoby to 1080p 50Hz, a to już oznacza jeden kanał w multipleksie i to najlepiej nie sportowy :D .

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kaem3 »

Częstotliwość odchylania pionowego w technice CRT dlatego była zsynchronizowana z częstotliwością sieci energetycznej, bo w połowie XX wieku nie było jeszcze generatorów kwarcowych. Najłatwiej było wszystko posynchronizować "po sieci" i mieć z głowy unifikację częstotliwości.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: DVB-T/S »

Kolego doszkol się. Jak byś może nie wiedział w sygnale wizyjnym są sygnały synchronizacji i one "pomagają" w prawidłowym wyświetlaniu obrazu (chodzi oczywiście o analogowy sygnał wizyjny) a częstotliwość sieci energetycznej nie ma tu nic do rzeczy.
Zobacz jak było w latach 60-tych czy 70-tych. Dalej produkowano odbiorniki czarno białe bez kwarcowych generatorów i jakoś to działało na lampach.
Czemu sieć energetyczna nie ma 15625Hz dla synchronizacji poziomej?

Proszę aby "eksperci" w tej dziedzinie się nie wypowiadali bo niepotrzebnie wprowadzają w błąd.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kaem3 »

DVB-T/S pisze:Kolego doszkol się. Jak byś może nie wiedział w sygnale wizyjnym są sygnały synchronizacji i one "pomagają" w prawidłowym wyświetlaniu obrazu (chodzi oczywiście o analogowy sygnał wizyjny) a częstotliwość sieci energetycznej nie ma tu nic do rzeczy.
Zobacz jak było w latach 60-tych czy 70-tych. Dalej produkowano odbiorniki czarno białe bez kwarcowych generatorów i jakoś to działało na lampach.
Wyluzuj, znawco. Miałem na myśli generowanie odpowiednio stabilnych i znormalizowanych drgań po stronie nadawczej. Oczywiście, że w odbiorniku nie potrzeba kwarcu, bo impulsy synchro idą z sygnałem. A od ustawiania po kątach, to tu jest kto inny.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Jarosław Bałuka »

Temat wątku: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: janba »

Witam!
Od dzisiaj mam MUX1. Zauważyłem, że mój telewizor podczas programowania tylko raz zapisuje do pamięci dublujące się kanały TVP z MUX1 i MUX3. Nie mam możliwości zaprogramowania TVP1 z MUX1 a TVP2 z MUX3. Dopóki na obu MUX-ach jest wszystko w SD problemu nie ma. Czy po wprowadzeniu wersji HD coś się zmieni w opisach MUX-ów aby można było oglądać oba kanały w HD? Pamiętając problemy z programowaniem przy uruchamianiu MUX2 boję się, że problem się powtórzy i będę mógł oglądać tylko 1 program w HD. Czy Panowie z EMITEL-a mogą odpowiedzieć?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Jarosław Bałuka »

Najprawdopodobniej serwisy SD i HD będą w strumieniach sygnalizowane osobno.
Ponadto, odbiornik powinien samodzielnie rozpoznać kanał HD i potraktować go priorytetowo czyli w przypadku konieczności wyboru - kanał HD winien mieć pierwszeństwo.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: belzebiusz »

W tej chwili dla TVP1 i TVP2 w MUX-1 i MUX-3 identyczne są nazwy kanałów oraz PIDy Video, różne są za to PIDy Audio. Dla TVP Info wszystkie wartości są za to identyczne.
Jak od 1 czerwca będzie wyglądała sytuacja z nazwami (będzie dopisek HD dla TVP1 i TVP2 ?) i PIDami Audio i Video?

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Przemo »

Jarosław Bałuka pisze:Najprawdopodobniej serwisy SD i HD będą w strumieniach sygnalizowane osobno.
Ponadto, odbiornik powinien samodzielnie rozpoznać kanał HD i potraktować go priorytetowo czyli w przypadku konieczności wyboru - kanał HD winien mieć pierwszeństwo.
Może Pan to sprecyzować, rozumiem to tak, że wersja TVP 1 i 2 w jakości HD będzie posiadać inny SID niż wersje SD, wiec przykładowo zamiast 1 i 2 będzie to 101 i 102 lub dowolny inny niewykorzystywany w Mux 1-3?

nkp123

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: nkp123 »

Wydaje mi się, że SID będzie takie samo zarówno w HD jak i SD. Inny bedzie typ usługi - telewizor widząc usługę HD o takim samym SID co SD, powinien wybrać priorytetowo usługę HD i ją zaprogramować.

jajo9

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: jajo9 »

Najważniejsze z odpowiedzi kolegi nkp123 to słowo "powinno".
telewizory i dekodery będą różnie to interpretować.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kb997 »

Było już w tym wątku, że SD ma inny identyfikator usługi niż HD. Wiec odbiornik to rozpozna, a co z tym zrobi to już kwestia tego co producent uznał za najwłaściwsze.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Maciejek »

Zapytam krótko:

:arrow: czy zamiana na wersje HD kanałów TVP 1 i 2 będzie wymagała ponownego programowania (przeszukania) aby odbiornik je prawidłowo rozpoznał i zapisał na liście :?:

Tym bardziej przy zapowiadanej zmianie parametrów w strumieniu.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: qwerty »

To zależy od odbiornika.

DVBManiak

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: DVBManiak »

Wydaje mi się, że będzie podobnie jak w grudniu. Ale w większości trzeba będzie wyszukać od nowa.

arik92

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: arik92 »

@Maciejek, podejrzewam, że jeżeli zmiana będzie dotyczyć tylko rozdzielczości, nazwy oraz typu usługi dla danego serwisu to na TV Sony nie będzie trzeba nic wyszukiwać.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Maciejek »

Pytam dlatego, bo pod "opieką" mam kilka odbiorników DVB-T (mój to na miejscu i nie problem) i nie wiem czy sobie już rezerwować czas na wyjazdy rekonfiguracyjne ;)

arik92

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: arik92 »

Kiedy w marcu dla serwisów został zmieniony typ usługi, listy na STB się posypały i na niektórych TV LG, więc zależnie od odbiorników może Cię to czekać.

rafalax
Posty: 25
Rejestracja: 13 maja 2012, o 10:13
Odbiornik: Panasonic TX-L47E5E.
OPTICUM HD T90 (HD N2)
Instalacja antenowa: Wewnętrzna, pokojowa SONUS-TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wręczyca - odległość 30km

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: rafalax »

Muszę napisać że rozczarowała mnie dość porządnie jakość MUX1. Od niedawna odbieram z Wręczycy anteną pokojową siła znaczna, jakość dobra ale nie o to tu chodzi.

Po prostu bitrate jest marny,widać kwadraty, przy przesuwaniu obrazu smugi, szczególnie na detalach.

Porównuję to wszystko do cyfrowego Polsatu gdzie jedynka i dwójka i tak nie jest najlepsza, to jednak obraz z dekodera HD 5000 Polsatu jest lepszy od DVB-t jeśli chodzi o TVP 1.
Ten obraz jest kanciasty, brak detali, niemiły w oglądzie, widać masakryczną kompresie.

Podobno cyfrowa TV miała oznaczać jakość, jednak w ogóle tego nie widać, bo sygnał z analoga i dobrze ustawionej anteny jest lepszy od cyfrówki przy marnym bitrate.

Zaznaczam od razu że TV to Panasonic 37 cali, ostatni model bardzo dobrze przystosowany do DVB-T, żeby nie było że to wina TV

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: TomW »

Też czekam na włączenie MUX-1 i w przyszłości TVP HD, żeby samemu to ocenić w mojej lokalizacji. Oferta programowa jest, jaka jest, a jak to wypadnie pod względem technicznym - chcę się sam przekonać na kilku dostepnych TV (42-22 cali od Full HD do HD Ready).

Zablokowany