TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
morrisdoe

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: morrisdoe »

kupon
Zgadzam się, ale mi chodziło bardziej o zwykłą weryfikacje już dziś, a taką będzie można poczynić po Padre Mateo.

Bartt

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartt »

Chciałbym zwrócić uwagę na pewien problem który może występować w telewizorach które przy takich samych parametrach SID i LCN wybierają kanał o lepszym poziomie sygnalu (np. z bliższego nadajnika) Jeśli kanały TVP1 HD w mux-1 oraz TVP1 w mux-3 mają takie same ID jak to jest opisane tu: http://satkurier.pl/news/75611/tvp1-hd- ... iorem.html to w efekcie tv nie zaprogramuje nam w ogóle TVP1 HD w mux-1 bo dla niego jest to identyczny kanał co TVP1 w mux-3 który ma lepszy sygnał (nadajnik jest bliżej). Efekt ten występuje m.in. w tv Sharp seria SH7.

Proponuje aby mimo wszystko jakoś zróżnicować ID tych kanałów, lepiej aby się dublowały niż żeby w ogóle jednego z nich nie było na liście ;).

Oczywiście jakimś rozwiązaniem jest ręczne przeszukanie mux ze słabszego nadajnika i wtedy wersja HD podmienia SD ;)
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, o 12:52 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Odp: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Marx »

Tak sobie czytam i wszyscy zadowoleni tylko kol. Wiking to ma raczej ciężkie życie, bo marudzi chyba dla zasady, a przecież to jeszcze oficjalnie nie wystartowało

rockhound

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: rockhound »

aktualnie lecący "Obcy z głębin" wyglądają już całkiem nieźle

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Jarosław Bałuka »

Bartt pisze:Chciałbym zwrócić uwagę na pewien problem który może występować w telewizorach które przy takich samych parametrach SID i LCN wybierają kanał o lepszym poziomie sygnalu (np. z bliższego nadajnika) Jeśli kanały TVP1 HD w mux-1 oraz TVP1 w mux-3 mają takie same ID jak to jest opisane tu: http://satkurier.pl/news/75611/tvp1-hd- ... iorem.html to w efekcie tv nie zaprogramuje nam w ogóle TVP1 HD w mux-1 bo dla niego jest to identyczny kanał co TVP1 w mux-3 który ma lepszy sygnał (nadajnik jest bliżej). Efekt ten występuje m.in. w tv Sharp seria SH7.

Proponuje aby mimo wszystko jakoś zróżnicować ID tych kanałów, lepiej aby się dublowały niż żeby w ogóle jednego z nich nie było na liście ;).

Oczywiście jakimś rozwiązaniem jest ręczne przeszukanie mux ze słabszego nadajnika i wtedy wersja HD podmienia SD ;)
Warianty konfiguracji identyfikatorów vs zasięgi multipleksów były szczegółowo analizowane przez TVP.
Odbiorniki zazwyczaj lokują na osobnych pozycjach listy kanały TVP1 i TVP2 ze względu na różną zawartość (SD lub HD) więc opisany problem nie powinien występować, ale zobaczymy... w końcu typów odbiorników jest wiele i różnie mogą się zachowywać. LG i Samsung lokują kanały osobno.

Dig Dug

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Dig Dug »

Przestańcie narzekać. Gdyby TVP wycięła jeden program i z dwóch miejsc dla różnych programów robiłaby jeden TVp1 HD to możnaby narzekać, że jest skórka za wyprawkę, ale że ograniczając bitrate w Info i jakoś tam wygospodarowując udaje się zadawać program w HD mniej lub bardziej HD, ale lepszy to tylko się cieszyć. Przecież wiadomo, że nie dadzą Tvp1,2 w SD i TVP HD, ani nie dadzą TVP Sport itp. więc bijecie tylko pianę i tyle. Poza tym jak TVP ma tyle miejsca ile ma, to nie rozmnoży więcej.

Jest TVP1 w HD, niech będzie tylko 30% materiałów w HD, ale od czegoś trzeba zacząć. Może tak jak napisał kolega wcześniej skłoni to innych do wdrożenia swoich programów w HD. Ja jeszcze nie widziałem bo w pracy siedzę, ale jestem na TAK dla tego co jest.

PS. Trochę niegramatycznie mi wyszło, ale już mam dość w pracy. Wiadomo o co mi chodzi
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, o 13:10 przez Dig Dug, łącznie zmieniany 2 razy.

Wiking

Re: Odp: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Wiking »

Marx pisze:Tak sobie czytam i wszyscy zadowoleni tylko kol. Wiking to ma raczej ciężkie życie, bo marudzi chyba dla zasady, a przecież to jeszcze oficjalnie nie wystartowało
Jakoś tak mam, że określanie SD mianem HD nie cieszy mnie. Przykro mi, ale już tak mam. :)
Oczywiście czekamy do oficjalnego startu HD. Mam nadzieję, że będzie dużo lepiej.

PS. Co do ciężkiego życia to mój telewizor ma za mało cali oraz zaległą wizytę o okulisty. :lol:
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, o 13:04 przez Wiking, łącznie zmieniany 1 raz.

sajlens

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: sajlens »

Jeżeli nie widzisz teraz różnicy w niektórych ujęciach w programie przyrodniczym to proponuję wizytę u okulisty.
Co więcej cały program nie jest w HD, bo część ujęć jest SD.

Efekt będzie... jak tylko się zacznie EURO, może wtedy zobaczysz różnicę, w transmisji sportowej w jakości HD.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: giaur500 »

Toż przecież "Wiadomości" miały być w HD a jest upscaling. To jak w końcu? W praktyce pewnie tylko mecze euro będą naprawdę w HD.

Co do tego, że wystarczy upscalować i napisać że to HD i wszyscy będą piać z zachwytu to byłem pewien od początku. Ja od razu zauważyłem że to jest to samo co SD tyle że upscaling. No ale ci co siedzą od 3 do 5 rano i gapią się na tv czy aby już nie ma hd to pewnie wpadli w taki entuzjazm że ta "lepsza jakość" to bardziej na zasadzie autosugestii, a nie tego co w rzeczywistości jest.

Wiking

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Wiking »

giaur500 pisze: Co do tego, że wystarczy upscalować i napisać że to HD i wszyscy będą piać z zachwytu to byłem pewien od początku. Ja od razu zauważyłem że to jest to samo co SD tyle że upscaling. No ale ci co siedzą od 3 do 5 rano i gapią się na tv czy aby już nie ma hd to pewnie wpadli w taki entuzjazm że ta "lepsza jakość" to bardziej na zasadzie autosugestii, a nie tego co w rzeczywistości jest.
Brawo! Cieszę się, że ktoś na tę całą aferę z kanałami HD od Telewizji Polskiej patrzy trzeźwo. Brawo!

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: nol »

Panie Jarosławie, czy zrobicie coś z tą pikselozą występująca cyklicznie na muxie1 także na tvp1hd test ?

sajlens

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: sajlens »

Może teraz, jak są te najlepsze ujęcia (moim zdaniem w HD) w filmie o ośmiornicach zrobi porównanie i wrzuci tak jak z wiadomości. Ja niestety mam tylko MUX1 i MUX2, więc nie mam TVP1 SD.

Salvador

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Salvador »

Ludzie, zrozumcie wreszcie, że TVP nie jest na chwile obecną nadawać ~100% HD na kanałach TVP 1 i 2 HD.

kubica77

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kubica77 »

Salvador pisze:Ludzie, zrozumcie wreszcie, że TVP nie jest na chwile obecną nadawać ~100% HD na kanałach TVP 1 i 2 HD.
dokładnie..nie każdy program jest tworzony w HD więc jak niby mają to przeskoczyć..prosty przykład polsat sport hd..polowa transmisji jest w jakości nie przypominającej hd.w polsce jest może 5 kanałow z pełną ramówką w hd ;)

Wiking

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Wiking »

Salvador pisze:Ludzie, zrozumcie wreszcie, że TVP nie jest na chwile obecną nadawać ~100% HD na kanałach TVP 1 i 2 HD.
Ja to rozumiem, ale w związku z tym, że miejsce w Naziemnej Telewizji Cyfrowej jest bardzo ograniczone to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby udostępnienie TVP HD.
Natomiast takie kanały jak TVP 1 HD oraz TVP 2 HD w najbliższym czasie będą miały od kilku do kilkunastu procent ramówki w wysokiej rozdzielczości, ale przez cały czas te dwa kanały będą zajmowały miejsce, które mogłoby przypaść dwóm kanałom SD. Wniosek z tego jest taki, że miejsce jest marnowane, a mogłoby być wykorzystane w efektywniejszy sposób.

sajlens

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: sajlens »

Ja tam wolę obejrzeć EURO i IO w HD, a blokowania miejsca dla sensownych kanałów szukałbym raczej w eskodiscopolo. ;)

kubica77

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kubica77 »

sajlens pisze:Ja tam wolę obejrzeć EURO i IO w HD, a blokowania miejsca dla sensownych kanałów szukałbym raczej w eskodiscopolo. ;)
zgadzam się..po co mi wiadomości w Hd..ważne zeby wazne wydarzenia euro,IO,opole,czasem jakis dobry film byly w wysokiej rozdzielczosci,na chwile obecna hd nie jest standardem wiec wypadaloby sie cieszyc ze cos idzie do przody bo chyba jeszcze kazdy pamieta jak z jakoscia obrazu w analogu ;)

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: nol »

I to marnowane miejsce mogłoby być wykorzystane dla tvp seriale, tvp sport albo hbo ale większość użytkowników na tym forum wie że to wyłącznie marzenia ściętej głowy.

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Andrew525 »

Jakość teraz na serialu Zmiennicy = mother of god.. w dodatku 4:3.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: rotalplus »

kubica77 pisze:
sajlens pisze:Ja tam wolę obejrzeć EURO i IO w HD, a blokowania miejsca dla sensownych kanałów szukałbym raczej w eskodiscopolo. ;)
zgadzam się..po co mi wiadomości w Hd..ważne zeby wazne wydarzenia euro,IO,opole,czasem jakis dobry film byly w wysokiej rozdzielczosci,na chwile obecna hd nie jest standardem wiec wypadaloby sie cieszyc ze cos idzie do przody bo chyba jeszcze kazdy pamieta jak z jakoscia obrazu w analogu ;)
HD jest już standardem ze względu choćby na ogromną liczbę kanałów HD w Polsce (ponad 50 licząc kabel+satelitę)
Niestety to jest "polskie hd" - niewielki bitrate, upscaling większości programów(native hd)
SATELITA jest miejscem na kanały HD, nie tv naziemna - a jeśli już na true HD ze względu na ograniczona liczbę miejsc

Zablokowany