TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
johnyb_

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: johnyb_ »

@arik92
U mnie na wszystkich trzech ścieżkach dźwięk jest.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Jarosław Bałuka »

aron_m pisze:i doczekamy się w najbliższym czasie dźwięku DOLBY DIGITAL 5.1 lub DOLBY DIGITAL PLUS 5.1 na TVP 2 HD które jutro startuje w MUX 3.
Tak. Identycznie jak w TVP1 HD w MUX1.

kolec64

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kolec64 »

Z takim bitrate, to ja dziękuje za takie HD. max 6.35Mbit/s Skandal. Dobrze, że mam TVP HD z satelity, więc mecze obejrzę w jakości HD a nie pseudo hd.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, o 15:38 przez kolec64, łącznie zmieniany 2 razy.

pryhu

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: pryhu »

arik92 pisze:U kolegi @pryhu jego Samsung domyślnie na TVP2 wybiera ścieżkę AUX DD+, na której obecnie nie ma dźwięku i dlatego ma ciszę.
Pytanie w takim razie czy można jakoś to zmienić aby domyśnie była włączana inna ścieżka? Czy może to jest kwestia TVP, która musi zmienić domyślną ścieżkę?

johnyb_

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: johnyb_ »

Sprawdź w instrukcji od TV

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kupon »

johnyb_ pisze:@radier
Proszę o to i odpowiedź:
http://www.tvp.pl/o-tvp/centrum-prasowe ... hd/5545388
Dobrze kol.że przytoczyłeś ten link.
Tam wyraźnie jest napisane dla wszystkich niezadowolonych
"Rozpoczęcie emisji głównych programów TVP w rozdzielczości HD pozwoli widzom na oglądanie w najwyższej jakości transmisji z najważniejszych przyszłorocznych wydarzeń sportowych, tj. Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, które rozpoczną się w dniu 8 czerwca, oraz XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie, rozgrywanych w dniach od 27 lipca do 12 sierpnia."
Ani słowa o Wiadomościach","Panoramie",Ojcu Mateo :lol: "itd w HD.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: zesepo »

W sumie racja - nikt nie obiecywał czegoś inneo niż mecze w HD, sami sobie to dopowiedzieliście :D

johnyb_

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: johnyb_ »

A z drugiej strony nie wyklucza że coś więcej może w HD być. Choćby reklamy :)

rockhound

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: rockhound »

pryhu pisze:
arik92 pisze:U kolegi @pryhu jego Samsung domyślnie na TVP2 wybiera ścieżkę AUX DD+, na której obecnie nie ma dźwięku i dlatego ma ciszę.
Pytanie w takim razie czy można jakoś to zmienić aby domyśnie była włączana inna ścieżka? Czy może to jest kwestia TVP, która musi zmienić domyślną ścieżkę?
Tvp1HD i tvp2 z MUX1 jako ścieżke domyślną mają ustawioną MPEG Polski,wczoraj było inaczej bo domyślna była DD

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: aron_m »

Jarosław Bałuka pisze:
aron_m pisze:i doczekamy się w najbliższym czasie dźwięku DOLBY DIGITAL 5.1 lub DOLBY DIGITAL PLUS 5.1 na TVP 2 HD które jutro startuje w MUX 3.
Tak. Identycznie jak w TVP1 HD w MUX1.
Dziękuję Panie Jarosławie za szybką odpowiedź. Bardzo mnie te informacje cieszą. Jeszcze raz gratuluję sukcesu we wdrażaniu NTC. Pan i reszta "załogi" EMITELA zrobiliście kawał solidnej i dobrej roboty przez ostatnie lata.

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: tajemnicapanstwowa »

Na wstępie zaspokoję ciekawość dociekliwego, który nie może się nadziwić ludziom piszącym o 4 rano - niektórzy funkcjonują w nocy. To nic nienormalnego - uwierz. A że akurat oglądałem na TVP1 "Uznajcie mnie za winnego" i zmieniła mi się nagle rozdzielczość to zakomunikowałem to. Ot cala tajemnica...

Widzę, że tacy jak Wiking należą do wiecznych narzekaczy... Jak nie ma TVP1 i 2 w HD to narzeka, że nic w HD nie ma i w ogóle te TVP jest denne, bo nie daje innych kanałów. Jak TVP daje naziemnie za darmo choć trochę materiału w HD to jest narzekanie, że co to za HD jak nie ma całej ramówki w wysokiej rozdzielczości.
Nie wiem czy jest w Polsce nadający na polskiej koncesji kanał, który ma 100% ramówki w HD, ale od czegoś trzeba zacząć.

Ja będę się cieszyć jak w HD będzie nawet 30% ramówki z obu anten. Dlaczego? Bo zawsze lepsze to niż standardowa rozdzielczość przez niemal całą dobę.

Są głosy o marnotrawstwu miejsca. Ja się pytam więc jakiego miejsca? Polo i Esce wystarczy po 2mbit. ATMowi z powtórkami powtórek i TTV po 2,5mbit góra 3. Niech te 4 kanały nawet razem wezmą 12mbit z niemal 22-24mbit dostępnych. Jakoś niespecjalnie widzę tam dynamikę po za ew. teledyskami na Esce i może W11 itp. na TTV... Na co lepszego może pójść ten bitrate jak wiadomo, że skład programowy przez przynajmniej rok się nie zmieni? ATM będziesz oglądać w 4:3 z zapętloną ramówką co 4-5h czy też hity wszech czasów na Polo odtworzone z VHSa?

Zostają więc tylko 3 kanały TVP. TVP info nie potrzebuje niewiadomo ile pasma wszak to tylko paski informacyjne i "gadające głowy", zostaje wiele miejsca zarówno dla TVP1 HD jak i dla zwykłej "dwójki".

Zastanawia mnie tylko jedno, co zostało już poruszone wcześniej - czy jest możliwość by materiały w standardowej rozdzielczości nie były skalowane w górę tylko nadawane tak jak zostały nagrane, tzn. czy jest możliwa dynamiczna zmiana rozdzielczości? Czy w ogóle ktoś coś takiego rozważał? :)
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, o 15:53 przez tajemnicapanstwowa, łącznie zmieniany 1 raz.

johnyb_

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: johnyb_ »

No fakt sukces jest, taki kolejny krok na przód, tak samo jak kiedyś włączenie Polsatu.

Morvi

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Morvi »

TVP 1 HD TEST - mój TV odbiera w 1080i ale tylko 50Hz, a telewizor ma 200Hz.
Prawaie wcale nie różni się od wersji SD.
U Was też jest tylko 50 Hz? Nie za mało?
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, o 16:04 przez Morvi, łącznie zmieniany 1 raz.

johnyb_

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: johnyb_ »

Odbiera wszystko prawidłowa, tak jest nadawane.

arik92

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: arik92 »

Panie Jarosławie, czy w TVP2 HD w MUX3 będą dwie czy trzy ścieżki audio?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kb997 »

@Morvi
Twoje 2000 to musisz sam włączyć. Nadawanie było, jest i pewnie jeszcze dlugo będzie 50.

rockhound

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: rockhound »

kupon pisze:
johnyb_ pisze:@radier
Proszę o to i odpowiedź:
http://www.tvp.pl/o-tvp/centrum-prasowe ... hd/5545388
Dobrze kol.że przytoczyłeś ten link.
Tam wyraźnie jest napisane dla wszystkich niezadowolonych
"Rozpoczęcie emisji głównych programów TVP w rozdzielczości HD pozwoli widzom na oglądanie w najwyższej jakości transmisji z najważniejszych przyszłorocznych wydarzeń sportowych, tj. Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, które rozpoczną się w dniu 8 czerwca, oraz XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie, rozgrywanych w dniach od 27 lipca do 12 sierpnia."
Ani słowa o Wiadomościach","Panoramie",Ojcu Mateo :lol: "itd w HD.
I tu kolego muszę Cię zaskoczyć, bo dwa dni temu w panoramie właśnie mówiono wyraźnie, że od 1 czerwca panorame będzie można oglądać w jakości HD, ile w tym prawdy okaże się jutro,ale wydaję mi się po dzisiejszych wiadomościach w tvp1 HD, które nie były w HD,że to raczej zwykły zabieg marketingowy

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Kamilx »

Oj, dzisiaj juz zdążyłem zobaczyć "czarodziejskie" okienko na TVP1 HD. Oznaczenie wiekowe malutkie.
Miałem nazwę kanału TVP1, ale (chyba) było HD, ale przeczytałem komunikat o uruchomieniu TVP1 HD to zeskanowałem i lista się rozsypała, i jest już nazwa TVP1 HD.
Nagrałem jakiś program na pendriva i zacząłem oglądać na laptopie obraz jest wyraźniejszy i co chwilę się zacina :?: . I jak na razie nie zobaczyłem prawdziwego HD.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, o 15:59 przez Kamilx, łącznie zmieniany 1 raz.

rancor
Posty: 50
Rejestracja: 10 maja 2012, o 18:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: rancor »

Jarosław Bałuka pisze:Warianty konfiguracji identyfikatorów vs zasięgi multipleksów były szczegółowo analizowane przez TVP.
Odbiorniki zazwyczaj lokują na osobnych pozycjach listy kanały TVP1 i TVP2 ze względu na różną zawartość (SD lub HD) więc opisany problem nie powinien występować, ale zobaczymy... w końcu typów odbiorników jest wiele i różnie mogą się zachowywać. LG i Samsung lokują kanały osobno.
Niestety, mój TV Thomson za Chiny ludowe nie chce za pomocą wyszukiwania aktualizacyjnego wyszukać i dodać do listy TVP1 HD. Pomogło dopiero użycie funkcji "Cyfrowe: Odbiór sygnału testowego" i ręczne wpisanie częstotliwości kanału. Wtedy znika wersja SD, a na jej miejscu pojawia się HD. Innej możliwości, oprócz przeszukania od nowa nie mam (skasuje się poprzednia lista kanałów). Tylko analogowe kanały mogę wklepać ręcznie.

Ciekawe, jak jutro odpalą TVP2 HD, to coś mi się widzi, że będą jaja jak berety, bo najwyraźniej będę miał TVP1 HD i TVP2 SD i na odwrót, nie będę miał jednocześnie obu programów w HD.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Jarosław Bałuka »

Morvi pisze:TVP 1 HD TEST - mój TV odbiera w 1080i ale tylko 50Hz, a telewizor ma 2000Hz.
Prawaie wcale nie różni się od wersji SD.
U Was też jest tylko 50 Hz? Nie za mało?
Nie 2000 tylko 200 i to tylko na niby bo 100+100
cyt:
Innowacyjne, opracowane przez Panasonic, podświetlenie 200 Hz w połączeniu z technologią inteligentnego tworzenia klatek obrazu w wersji Pro, zapewnia bliską doskonałości jakość obrazu ruchomego w najwyższej klasy telewizorach LCD. Innowacyjne podejście technologii 200 BLB IFC Pro łączy przetwarzanie 100 Hz z technologią podświetlenia migającego z częstotliwością 100 cykli na sekundę.
Tyle OT, dalsze rozwiewanie kwestii częstotliwości w dziale technicznym.

rancor pisze:
Niestety, mój TV Thomson za Chiny ludowe nie chce za pomocą wyszukiwania aktualizacyjnego wyszukać i dodać do listy TVP1 HD. Pomogło dopiero użycie funkcji "Cyfrowe: Odbiór sygnału testowego" i ręczne wpisanie częstotliwości kanału.
A telewizor obsługuje LCN?

Zablokowany