TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: pawelll »

Chyba przesadzasz.
Nadawanie HD dizsiaj to nie jest tylko (a nawet nie przede wszystkim) kwestia pieniędzy. TVP od dawna ma główne studia przystosowane do HD, większość (jeśli nie wszystkie) nowe filmy kręci w HD. Wszystkie "stare" filmy kręcone analogowo są HD "z definicji". Pozostaje tylko część materiałów kręconych w technice TV (cyfrowo) kilka- kilkanascie lat temu.

Co do MUX1 chyba się mylisz, było już na ten temat.
"W MUX 1 umieszczone zostaną następujące programy:
TVP1, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), Eska TV, U-TV, ATM Rozrywka, Polo TV." http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-1
co więcej podział nie jest zdaje się równy - TVP ma 4/8 pasma. Da się więc zmieścić np. TVP2 na trochę ponad dwóch kanałach bo zazwyczaj TVPInfo regionalne i tak zajmuje węższe pasmo niz inne kanały. Na przyzwoite 720p powinno wystarczyć. Ale to przyszłość.

"Dorzucenie" TVP HD (choć przydatne) jest nierealne.

Już teraz na MUX3 można włączyć TVP1 w HD - są przecież wolne 2 kanały.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: odziom91 »

Co do MUX#3 - tak, tam zmieści się 1 kanał HD - ten multipleks należy do TVP, więc nie ma problemu [dlatego tu wolałbym TVP HD - jako program REPREZENTACYJNY]

TVP w MUX#1 jest tylko TYMCZASOWO na czas okresu przejściowego - do 2014 roku [o ile mnie pamięć nie myli]. Potem koncesja pryska i HD "ni ma".

Nie rozumiem takiego toku myślenia - TVP HD = nie, bo nie jest realne.
A TVP 1 HD i TVP 2 HD jest realne? -.-

Chyba lepiej mieć jeden porządny program w HD niż 2 pseudo HD na okres okolicznościowy.

:: Edycja ::
A no i nie ma co liczyć, że TVP w MUX#1 miałoby wykorzystać całe miejsce dla programu HD.
Chociażby ze względu bezpieczeństwa i dostępności programów publicznych na teren Polski.
Oprócz TVP 1 i 2 znajduje się też TVP Info, który jakby nie patrzeć przeznaczony jest dla regionów Polski. W razie jakiegoś zagrożenia lokalny ośrodek TVP jest zobowiązany [przynajmniej tak myślę] poinformować o zagrożeniu. No i kwestia dostępności - w całej Polsce ma być dostęp do trzech programów TVP - "Jedynki", "Dwójki" i "Info" ;)
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2011, o 13:31 przez odziom91, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: pawelll »

Nie ma możliwości wstawienia TVP HD do MUX1-3 bez zmian koncesji, ustaw itp. Multiplexy są już podzielone i tyle. Póki nie wycofa się jakiś nadawca (albo go nie wyrzucą) nie ma szans na dodatkowy program TVP.
Jeśli Zarząd TVP podjął decyzję o HD od czerwca (teoretycznie w stanie "przejściowym" do 2014) to nie ma żadnych przeszkód żeby zmienił tą datę na "od teraz" w odniesieniu do TVP1 na MUX3.

Sprawa TVP HD jest osobną sprawą (pisałem już o tym kilka razy na kilku forach). Jest skandalem, że program telewizji publicznej jest dostępny TYLKO w ramach płatnych pakietów w SAT lub kablu i przez to nabija kasę prywatnym platformom choć jest finansowany z mojego (i Waszego) abonamentu.
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2011, o 13:33 przez pawelll, łącznie zmieniany 1 raz.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: pivo »

Widziałem TVP1 HD w N. Nic ciekawego. Upscaling na całego. Ja wolę porządny kanał w pełnym HD od protezy.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: odziom91 »

pawelll pisze:Nie ma możliwości wstawienia TVP HD do MUX1-3 bez zmian koncesji, ustaw itp. Multiplexy są już podzielone i tyle. Póki nie wycofa się jakiś nadawca (albo go nie wyrzucą) nie ma szans na dodatkowy program TVP.
Jeśli Zarząd TVP podjął decyzję o HD od czerwca (teoretycznie w stanie "przejściowym" do 2014) to nie ma żadnych przeszkód żeby zmienił tą datę na "od teraz" w odniesieniu do TVP1 na MUX3.
Ekhm... ciekawe, że TVP 1 i 2 bez problemów będzie w "HD", a TVP HD już nie, bo ogranicza koncesja - pleciesz bzdury. Szkoda, że jeszcze TVP Polonia nie wrzucą do MUX#3 [a takie zamiary widzę, że są], bo wtedy to będzie jedna, wielka powtórka. :/
pivo pisze:Widziałem TVP1 HD w N. Nic ciekawego. Upscaling na całego. Ja wolę porządny kanał w pełnym HD od protezy.
Jak takie ma być HD, to lepiej wrzucić TVP HD i tyle. ;)

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: pawelll »

odziom91 pisze: A no i nie ma co liczyć, że TVP w MUX#1 miałoby wykorzystać całe miejsce dla programu HD.
A kto tak proponował? TVP ma w tym MUXie 4 kanały. Więc dla np. TVP2 może dać "2 i trochę" ze względu na i tak małe pasmo TVPregionalnych.
pivo pisze:Widziałem TVP1 HD w N. Nic ciekawego. Upscaling na całego. Ja wolę porządny kanał w pełnym HD od protezy.
Na razie nie masz nic :D Chyba że zapłacisz za to jakiejś platformie.Więc chyba lepiej przynajmniej od czasu do czasu zobaczyć coś choćby w 720p.

@Odziom91- nie chcę pisać co Ty pleciesz.
Tego że mam rację od strony formalnej dowodzi to, że TVP własną (bez UKE, KRRiTV itp) decyzją wprowadzi HD od czerwca (w TVP1 i TVP2). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już od teraz TVP1 nadawali w HD. O tym także może zadecydować samodzielnie TVP.
Nie może natomiast podjąć decyzji o wprowadzenie dodatkowego (nawet zamiennie np. za Kulturę i Historię) programu.
Przepraszam, ale prościej już się tego nie da napisać.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: odziom91 »

Niech sobie będzie jak jest, ale najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie TVP HD.
Przekonacie się z czasem jak będzie wyglądało to HD w TVP 1 i 2.
Puszczą "Stawkę...", którą niedawno do HD przerobiono. ^^

Skoro standardem w HD będzie nadawanie w 16:9, to oczywiście będzie oznaczać emitowanie programów 4:3 z magicznymi pasami po bokach. O zgrozo...

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: pawelll »

"Malkontenctowo ludzkie nie zna granic" jak mawiał wieszcz (mniejsza który :D ). Jak nie "stawka" to pasy.

Moje zdanie na temat TVPHD już napisałem wcześniej, ale w DVB-T NIE MA szans na TVPHD w MUX1-3. Póki co powinien być dostępny w bezpłatnych pakietach TV Sat, a najlepiej w ogóle FTA.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kupon »

pawelll pisze: ...Póki co powinien być dostępny w bezpłatnych pakietach TV Sat, a najlepiej w ogóle FTA.

I wtedy byłby naprawdę "REPREZENTACYJNY]"
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2011, o 14:41 przez kupon, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: pawelll »

Różnica między nami polega na tym, że życie nauczyło mnie, że lepiej pójść mały krok do przodu niż dyskutować o fantasmagoriach. Oczywiście każdy chciałby byc piękny, młody i bogaty i mieć 30 darmowych kanałów HD (oczywiście ciekawych).
Tyle, że rzeczywistość skrzeczy. Moje propozycje pokazują to co jest możliwe już.

arik92

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: arik92 »

pawelll pisze:Nie może natomiast podjąć decyzji o wprowadzenie dodatkowego (nawet zamiennie np. za Kulturę i Historię) programu.
W przypadku MUX 3 to TVP jest jego właścicielem i mogą tam nadawać co będą chcieli.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: odziom91 »

pawelll pisze:"Malkontenctowo ludzkie nie zna granic" jak mawiał wieszcz (mniejsza który :D ). Jak nie "stawka" to pasy.
A najlepszym programem jest TV Puls 2! :D Piękne, kolorowe pasy, 16:9, fonia stereo, 1Mb/s bitrate i doskonała ramówka :D ;) Dobrze, że to ruszy w grudniu. ;)
pawelll pisze:Moje zdanie na temat TVPHD już napisałem wcześniej, ale w DVB-T NIE MA szans na TVPHD w MUX1-3. Póki co powinien być dostępny w bezpłatnych pakietach TV Sat, a najlepiej w ogóle FTA.
No i trudno, bez sensu, ale taki kraj... ;)
arik92 pisze:
pawelll pisze:Nie może natomiast podjąć decyzji o wprowadzenie dodatkowego (nawet zamiennie np. za Kulturę i Historię) programu.
W przypadku MUX 3 to TVP jest jego właścicielem i mogą tam nadawać co będą chcieli.
Ale faktycznie... kolega ma rację. :) Absurdem jest to, że posiadacz multipleksu musi zgłosić chęć dodania dodatkowego programu do swojej oferty. Moim zdaniem KRRiT i UKE powinno odpowiadać za media komercyjne w takim wypadku. Do oferty tv publicznej powinna być poruszana kwestia częstotliwości...

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: cyber »

Tyle słów krytyki ,że TVP chce wprowadzić dwa swoje główne kanały w HD . A to czarne pasy po bokach ,a to czarne pasy z góry i dołu ,a to jakieś tam STB nie przystosowane itp. itd.
A wogóle to najgorsze jest to ,że to za darmo !!!( pomijając oczywiście abonament) .
Oferta programów, filmów, nagrań studyjnych w HD TVP jest całkiem spora i cały czas się powiększa ! Wszelkie transmisje sportowe ,koncerty , seriale itd. są kręcone i będą w HD .
Od tego nie uciekniemy ! Jeśli natomiast w DVB-T będzie choćby jeden kanał TVP w jakości HD to oszczędzi nam to choćby trochę zacofania w jakim niestety jest Polska jeśli chodzi o szeroko pojętą Cyfryzację . Wiadomo ,że to nie będzie kanał TVP HD z powodów które były już przedstawiane na tym forum wielokrotnie . Dlatego to TVP1 HD oraz TVP2HD powinno torować rozwój w naszej NTC.
A sceptycy niech się przyjrzą kanałom komercyjnym w wersji HD za które to trzeba extra płacić na platformach i gdzie występuje także sporo upscalingu , pasów itd.
Jestem przekonany ,że jeśli TVP ruszy w końcu ze swoimi głównymi kanałami w wersji HD to w krótkim czasie kontent HD będzie bliski 100% . W przeciwnym razie znów będziemy stać w miejscu i HD bedzie nam się kojarzyć wyłącznie z płatnymi platformami sat.
Czy tego chcecie ???

cacumen

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: cacumen »

cyber pisze: Czy tego chcecie ???

Z pewnością masz rację :D

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: piotrek93 »

dla mnie kwestia tvp 1 HD i tvp 2 HD wygląda prosto
na czas olimpiady i mistrzostw tak jak było zapowiedziane potem
mux1 tvp1 sd tvp 2 sd tvp info
mux 3 tvp1hd tvp2hd tvp info tvp historia tvp kultura tvp sport tak to powinno wyglądac w cywilizowanym karaju nie stety jak znam polskie realia tvp 1 hd i tvp 2 hd po olimpiadzie zostaną wyłączone w ntc jednak bedzie je można oglądac na satelicie i w kablówkach za opłata;p

Matteo87

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Matteo87 »

2 HD + 4 SD w jednym MUXie? Gratuluje pomysłowości

Moim zdaniem docelowo powinien TVP1 HD pozostać w MUX1 i mielibyśmy 1HD + 4 SD - jakość byłaby OK, natomiast w MUX3 TVP2 HD, TVP Info, TVP Historia i TVP Kultura, czyli 1 HD i 3 SD, ewentualnie dołożenie jednego programu w SD. Natomiast jeśli chodzi o TVP Sport to nie ma się co łudzić, że zostanie on dołączony do DVB-T niestety.

Jeśli inni nadawcy mieliby chęć wejść do DVB-T lub obecni zamienić emisję SD na HD (np. Polsat lub TVN) to proszę bardzo - MUX4, 5 i 6 czekają od lipca 2013 roku!

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kupon »

Ciekawy ranking oglądalności http://media2.pl/badania/85816-Tydzien- ... idzow.html. Po uruchomieniu nadawania w HD "publiczna"mogła by utrzymać przez długi czas taki poziom oglądalności.

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

kupon pisze:Po uruchomieniu nadawania w HD "publiczna"mogła by utrzymać przez długi czas taki poziom oglądalności.
Proszę Cię, wytrzeźwiej Kolego i myśl racjonalnie. Ludzie odrzucą HD z powodu koszmarnej jakości. Pikseloza ludzi zniechęci.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: pawelll »

Kolego, Bartoszu, czytając twoje wpisy w tym i innych wątkach zaczynam się zastanawiać nad tym w co (albo dla kogo) grasz. Podsumowując Twoje opinie można dojść do wniosku, że tak jak jest jest OK, nie ma co domagać się nowych kanałów w DVB-T (np. TVP Sport bo "komercyjna") i HD (bo i tak kiepska jakość). Powołujesz się przy tym na jakieś wirtualne ustalenia. Jednym słowem siedźmy cicho i płaćmy platformom i kablówkom za to co nam (płacącym abonament) w sposób oczywisty się należy. Czy o to Ci chodzi?

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

Nie! Ja tylko przytaczam fakty. Sam chętnie bym zobaczył TVP Sport czy TVP Seriale w DVB-T. Ale na komercyjne stacje TVP nie ma co liczyć... Niestety.
pawelll pisze:Jednym słowem siedźmy cicho i płaćmy platformom i kablówkom za to co nam (płacącym abonament) w sposób oczywisty się należy
Jeśli chcesz, to płać. Za bezpłatne kanały ogólnodostępne opłaty są moim zdaniem niedopuszczalne. I niech ich będzie coraz więcej. A HD niech sobie będzie w MUX100.

Zablokowany