TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
_chris_

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: _chris_ »

Robert03 pisze:Ale platformy tutaj prawnie nie mają nic do powiedzenia. (...) One to sobie mogą decydować o swojej ofercie a nie o tym co będzie nadawała TVP w DVB-T.(...) Platformy mogą jedynie umieścić te kanały także w swojej ofercie. Mogą a nie muszą.
o, i tu się mylisz. Życie jest dużo, dużo bardziej skomplikowane, a o tym, co, kto, gdzie, jak i za ile decyduje sieć umów - czyli kasa.
Robert03 pisze:To są prywatne spółki zajmujące się wyłącznie reemisją programów.
reemisja? Nie, a przynajmniej nie tylko.

Platformy powstały w sposób naturalny jako wynik wprowadzenia przekazów cyfrowych. I ponieważ przekazy takie dawały nowe możliwości, to duzi gracze z polskiego rynku medialnego natychmiast zaczęli od:

1. osiągnięcia potencjalnego 100% pokrycia i wypromowywania własnych produkcji (Canal+, TVN, Polsat) poprzez emisję dodatkowych kanałów, zarówno produkcji własnej, jak i obcej.

2. zmniejszenia kosztów utrzymania emisji własnych programów poprzez podnajem pasm użytkownikom trzecim.

3. prób dodatkowych zarobków poprzez generowanie własnych programów tematycznych


A reemisja TVP - no, cóż - to znów co najmniej dwa aspekty:

a. dopóki którakolwiek platforma nie posiadała w swojej ofercie kanałów TVP - po prostu jej nie było... Kanały TVP były kluczem do wzrostu każdej platformy.

b. platformy umożliwiły dostęp wielu osobom do dobrych jakościowo (oczywiście w wymiarze cyfrowym) programów TVP, tam, gdzie odbiór tych programów był zły. Dodatkowo dały też dostęp do programów komercyjnych plus wielu innych.

mariusz 37

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: mariusz 37 »

lpf1972 pisze: A czy zwróciliście uwagę, że news jest z 25.10.2011, a omawia posiedzenie zarządu TVP z 26.10.2011 :) Wróżka pisała czy co?
Zgadza się, ale liczy się źródło informacji a, że ktoś był życzliwy i podał tą optymistyczną wiadomość przed posiedzeniem to już inna sprawa. ;)
Robert03 pisze:.
Jeśli TVP ma zgodę na nadawanie swoich programów w HD to platformom nic do tego.
Platformy cyfrowe także rozwijają coraz bardziej swoją ofertę HD bo widocznie na to jest duży popyt. Przypomnijmy sobie czasy kiedy to była cyfryzacja przekazu satelitarnego i jak nas owe platformy zrobiły w "trąbę" kodując wszystko co się da, oprócz np. Mango 24... Ilu obywateli zostało wtedy na lodzie z odbiornikami FTA ? I czy ktoś się tym przejmował?
Teraz sytuacja się odwraca, będziemy mieli dostęp do wcześniej utraconych kanałów w wersji cyfrowej i mało tego... nawet w HD!!! Owszem znowu zgłaszają się pokrzywdzeni, ale jak ktoś przez przypadek kupił STB MPEG 2 lub co gorsza przywiózł go ze szrotu z Anglii to już inna historia...

ss80

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: ss80 »

mariusz 37 pisze:platformy zrobiły w "trąbę" kodując wszystko co się da,
Uważaj żeby cyfryzacja naziemna też nie zrobiła kiedyś ludzi w trąbę, bo jak się okaże że TVP zarząda abonamentu i zakoduje swoje stacje i będziesz musiał wymieniać znowu STB na taki co obsługuje karty i kluczyki canal + :lol:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Puma »

Póki TVP bierze pieniądze z abonamentu to nie zakoduje TVP 1, 2, Info... chyba że równolegle będą wersje SD i HD.

mariusz 37

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: mariusz 37 »

ss80 pisze:
Uważaj żeby cyfryzacja naziemna też nie zrobiła kiedyś ludzi w trąbę, bo jak się okaże że TVP zarząda abonamentu i zakoduje swoje stacje i będziesz musiał wymieniać znowu STB na taki co obsługuje karty i kluczyki canal + :lol:
Akurat tak się składa, że abonament to ja płacę i wyciągając wnioski z cyfryzacji satelitarnej kupiłem odbiornik MPEG 4 z kieszenią na moduł dostępu, więc życzę TEJ OSTROŻNOŚCI TAKŻE INNYM . A jeżeli chodzi o kodowanie sygnału to na satelicie wymawiano się prawami transmisji na Polskę, więc może nas oświecisz skąd kodowanie w podstawowych polskich kanałach w DVB-T ?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Robert03 »

pawelll pisze: Oj naiwny, naiwny naiwny.
A przez ostatnie lata kłody pod nogi i piasek w tryby DVB-T to krasnoludki rzucały... :D
Zauważ że użyłem słowa "prawnie". A co się dzieje za zamkniętymi drzwiami, kto z kim sypia, gdzie piasek rzuca i jakie układy zawierane są "pod stołem" to widzimy wszyscy.
W Polsce zawsze tak będzie bo my Polacy już tacy jesteśmy. Prawo jest prawem a życie to jakoś "trzeba załatwić". Dotyczy to nie tylko platform cyfrowych ale wszystkich dziedzin i dzieje się od samej góry do samego dołu. :-). A telewizja to taki biznes że przeciętnemu odbiorcy i płatnikowi platformy cyfrowej się nawet nie przyśni.

mariusz 37

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: mariusz 37 »

Dobra... może to już jest off-topic (w skrócie OT; ang. nie na temat - używane powszechnie na stronach internetowych, forach dyskusyjnych, IRC-u etc. określenie tekstu, który nie jest zgodny z narzuconym uprzednio tematem rozmowy)... i się z tym zgadzam . Jednak to forum jest tolerancyjne i nie trzeba nabijać tu postów aby uzyskać jakiś tam wyższy stopień rangą , to jest dobre dla "dzieci neostrady", ważny jest moderator i przeciętny użytkownik ( czyli tzw. szarak )... i chwała za to ludziom którzy nad tym pracują i mają wiele cierpliwości dla wszystkich którzy mają swoje zdanie. To tyle na wstępie...

Jestem człowiekiem, który przechodził wiele etapów w historii naszej telewizji ( tak jak wielu z was)... od obrazu czarno-białego przez kolor ( pamiętam, że na Rubiny były zapisy u samego prezesa GS itp.), później był PAL, następnie przyszedł czas na tv satelitarną analogową... cyfrową... 100Hz, aż doszliśmy do DVB-T... no i także HD.
Nie wspomnę, że dawniej mieliśmy tylko jeden program, który zaczynał się w godzinach popołudniowych ( w poniedziałek jakoś niedługo po rozpoczęciu nadawania programu był "Zwierzyniec" ). :D
Pamiętam też różne odbiorniki TV: Neptuny, Rubiny, Elemisy itp., w tych czasach pojawiły się tzw. PEWEXY i do tej pory mam w swoich oczach obraz OTV który miał OSD i pilota ( wtedy to było marzenie). Długo by jeszcze pisać ale znając niecierpliwość niektórych ludzi, będę przechodził do sedna sprawy...
Odbiorniki TV tzw. panoramiczne ( 16/9 ) też mają swoją długą historię i brały tu udział techniki CRT, LCD i tzw, PLAZMY. Sęk w tym, że im większy ekran tym jest potrzebna większa rozdzielczość i odpowiedni format . Co ja się nie naoglądałem różnych cudów techniki i promocji ( pamiętam, że telewizory LCD z pierwszych wystaw w supermarketach kosztowały nawet 10000 zł, a obraz był mydlany), tylko wtedy telewizory były jeszcze niedopracowane i dostawały obraz 4/3 nie mówiąc o rozdzielczości...
Co by tu nie mówić, nadszedł taki moment kiedy zobaczyłem to co się nazywa w znanym języku " beautiful " czyli obraz HD na dużym ekranie, gdzie można zauważyć pojedynczy włos, kroplę wody w locie, piegi na twarzy...
Przyznam szczerze, ten obraz powalił mnie na kolana... i nikt mi już nie powie, że mam się męczyć na 21 calach z migoczącym obrazem...

Podsumowując : dziękuję Telewizji Publicznej za wielki krok w dobrym kierunku i myślę, że Mistrzostwa Europy 2012 będą świętem nie tylko na stadionach, ale także w naszych domach przed telewizorami !!!

cacumen

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: cacumen »

mariusz 37 pisze: Podsumowując : dziękuję Telewizji Publicznej za wielki krok w dobrym kierunku i myślę, że Mistrzostwa Europy 2012 będą świętem nie tylko na stadionach, ale także w naszych domach przed telewizorami !!!


Takiego OT-a..równie gorąco popieram :)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: cyber »

W końcu ZDROWY OPTYMIZM zapanował w tym wątku ;)
Pozdrawiam .

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: giaur500 »

A wiadomo cos na temat standardu hd przyjętego w Polsce? 1080i? 720p? Zapewne 1080i skoro TVN HD i Polsat HD nadają w takim formacie testowo w Warszawie?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: qwerty »

Nadawca decyduje czy 720p czy 1080i

DVBManiak

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: DVBManiak »

Osobiście jestem za 720p.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: cyber »

DVBManiak pisze:Osobiście jestem za 720p.
Swego czasu byłem świadkiem testów HD z RTCN Śrem w różnych rozdzielczościach i także odnoszę wrażenie ,iż 720p będzie najbardziej optymalne w tym przypadku z kilku powodów...

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: giaur500 »

Aha. Czyli będzie i tak 1080i

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

Obstawiam 720p by zniwelować widoczne efekty skalowania.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: pawelll »

Zamilknij malkontencie.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: qwerty »

Bartosz Czach pisze:Obstawiam 720p by zniwelować widoczne efekty skalowania.
Co za różnica czy skaluje telewizor, czy nadawca?

Matteo87

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Matteo87 »

Przy 720p obraz zawsze będzie skalowany dwukrotnie. Pierwsze skalowanie bądź z SD, bądź to z 1920x1080 do rozdzielczości 1280x800 przez operatora technicznego, a potem nasz telewizor z rozdzielczości 1280x720 do 1920x1080 lub 1366x768 w zależności od tego jaki odbiornik posiadamy. Przy nadawaniu 1080i skalowania jest znacznie mniej po obu stronach. Zaleta to tylko mniejsze zapotrzebowanie na bitrate.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: qwerty »

Ale te mniejsze zapotrzebowanie nie jest znaczne, aby sobie nią głowę zawracać.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: giaur500 »

Matteo87 pisze:Przy 720p obraz zawsze będzie skalowany dwukrotnie. Pierwsze skalowanie bądź z SD, bądź to z 1920x1080 do rozdzielczości 1280x800 przez operatora technicznego, a potem nasz telewizor z rozdzielczości 1280x720 do 1920x1080 lub 1366x768 w zależności od tego jaki odbiornik posiadamy. Przy nadawaniu 1080i skalowania jest znacznie mniej po obu stronach. Zaleta to tylko mniejsze zapotrzebowanie na bitrate.
A 1080i za to wymaga usuwania przeplotu, czego efekt może być nawet gorszy niż skalowania o którym piszesz. Po usunięciu przeplotu zostaje i tak praktycznie to samo co mamy od razu w 720p. W praktyce na większości tv nie będzie widocznej żadnej różnicy pomiędzy tymi 2 standardami, a użytkownicy komputerów oglądający dvb-t będą musieli zainwestować w lepszy sprzęt, bez karty graficznej sprzętowo dekodującej wideo już się raczej nie obejdzie. Samo usuwanie przeplotu już ostro żre procesor przy takiej rozdzielczości.

Ale tak jak pisałem wcześniej - jestem pewien że i tak będzie 1080i bo to bardziej popularny standard. Gdyby to ode mnie zależało, to w ogóle bym zlikwidował przeplot bo nie rozumiem po co to komu.

Zablokowany