TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: odziom91 »

pawelll pisze:Kolego, Bartoszu, czytając twoje wpisy w tym i innych wątkach zaczynam się zastanawiać nad tym w co (albo dla kogo) grasz. Podsumowując Twoje opinie można dojść do wniosku, że tak jak jest jest OK, nie ma co domagać się nowych kanałów w DVB-T (np. TVP Sport bo "komercyjna") i HD (bo i tak kiepska jakość). Powołujesz się przy tym na jakieś wirtualne ustalenia. Jednym słowem siedźmy cicho i płaćmy platformom i kablówkom za to co nam (płacącym abonament) w sposób oczywisty się należy. Czy o to Ci chodzi?
Pan Bartosz ma swoje zdanie i może je swobodnie wypowiadać. ;)
Może i nie zawsze ma rację, ale tym razem w pełni się z nim zgadzam. Bo po co nam takie HD, jak i tak większość materiałów będzie puszczana jak w SD. Poza tym tak naprawdę nie ma ustalonych KONKRETNYCH reguł nadawania w HD - prócz warunku, że program ma być emitowany w 16:9 (co oczywiście w większości przypadków będzie oznaczać puszczanie 4:3 z dwoma pasami po bokach). W porównaniu do krajów sąsiednich i tak będziemy daleko w tyle.

Oto jak może wyglądać nasze HD :D
Polskie SD - 4Mb/s przydzielane dynamicznie
Polskie HD - 6Mb/s, 16:9 [czytać: 4:3 z dwoma pasami], 720p

Tiaaaa... Śmiać się, czy płakać? Aaaa... no i jeszcze później będzie porażka, jak będzie się przycinał obraz w STB czy telewizorach i będą wciskać kit, że są niewydolne. [mam nadzieję, że pamiętacie MUX#2 i przygody z Polsatem, TV4, czy nawet TVN7] -.-

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kupon »

Przypomnę koledze testy z Chorągwicy
W jej skład wchodziły (PID V/A/PCR/SID):
- TVP 1 (102/104/102/1, fonia do wyboru stereo lub AC3 2.0, jest teletekst),
- TVP 2 (202/204/202/2, fonia tylko stereo, jest teletekst),
- TVP Info Warszawa (302/304/302/3, fonia tylko stereo, jest teletekst),
- TVP Sport (702/704/702/7, fonia stereo),
- TVP HD (402/404/402/4, fonia do wyboru stereo lub AC3 5.1),
- stacja Polskie Radio Program 1 (-/113/8191/11),
- stacja Polskie Radio Program 2 (-/213/8191/12),
- stacja Polskie Radio Program 3 (-/313/8191/13).

TVP HD z rozdzielnością 720p.Wszystko śmigało.

I jeszcze zacytuję wypowiedz kolegi:
"Oto jak może wyglądać nasze HD :D
Polskie SD - 4Mb/s przydzielane dynamicznie
Polskie HD - 6Mb/s, 16:9 [czytać: 4:3 z dwoma pasami], 720p"

Jak kolega wróży z fusów to niech zagra w lotka.

DVBManiak

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: DVBManiak »

Ja jestem dobrej myśli z tym HD. Nie będzie tak źle zobaczycie.

yougo

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: yougo »

Bartosz Czach pisze:A HD niech sobie będzie w MUX100.
... odnoszę wrażenie, że Ty nie masz telewizora HD i tylko dlatego piszesz takie "bezedury" :shock:

_chris_

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: _chris_ »

Żeby była większa jasność:
Bartosz Czach pisze:Jeśli chcesz, to płać. Za bezpłatne kanały ogólnodostępne opłaty są moim zdaniem niedopuszczalne. I niech ich będzie coraz więcej. A HD niech sobie będzie w MUX100.
w kablówkach i platformach SAT czy IP dla kanałów FTA płaci się za umożliwienie dostępu do danego kanału w alternatywny sposób, czyli za koszty jego dystrybucji. Bo przecież pasmo na satelicie kosztuje, system nadawczy i warunkowego dostępu kosztuje, struktura i utrzymanie sieci (platformy) też kosztuje.

Jeśli coś jest nadawane FTA - czy to naziemnie czy SAT, to nikt nikomu nie każe wykupywać drugiej, alternatywnej metody dostępu. Jeśli chce - to płaci.

A co do pozostałych kanałów, to znów abonent ponosi koszty dystrybucji kanału do siebie (czyli, jak wyżej) plus opłatę za kanał na rzecz właściciela kanału bądź właściciela praw do kanału. Czyli w tym przypadku platforma SAT. IP czy kablówka jest tylko pośrednim systemem bilingowym zbierającym opłaty na rzecz właściciela kanału.
kupon pisze:TVP HD z rozdzielnością 720p.Wszystko śmigało.
pewnie, że będzie widać. Tylko, że akurat natywnie jest 1080, więc już trzeba robi downscalling i jakość, czy się komu podoba, czy nie, siada. To już nasze platformy przetestowały... Poza tym, TV o dużych przekątnych przystosowane są do rozdzielczości 1080, bo wtedy dopiero można mówić o jakości obrazu. HD to 1080 i już.

Ale druga kwestia, poważniejsza, to przepływność. Prawda jest taka, że obraz HD w pełnej jakości to 19,2 MBit/s w mpeg-2, co odnosząc do mpeg-4 dawałoby około 12...15Mbit/s w zależności od typu audycji. To tak samo, jak przy SD - pełna jakość to około 6...7Mbit/s przy mpeg-2, co dawałoby około 4...5 Mbit/s przy mpeg-4.

Oczywiście, można kompresować SD do 1Mbit (a nawet mniej), jak to się dzieje w DVB-T, czy HD do 3...4 Mbit, ale to nie tędy droga, bo to na dużym TV nie da się oglądać. Obraz jest taki, że rzy.... się chce.

Więc - albo jakość, albo upchnięcie max ilości kanałów.

Notabene, obecnie w DVB-T jest właśnie multiplex statystyczny, kiedy to bywają momenty, kiedy Video jednego kanału ma 6Mbit, a innego w tym momencie poniżej jednego. Wyobrażacie sobie, jak śmiesznie mogłoby być przy HD... :D

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: odziom91 »

Przeliczmy bitrate w MUX#2:
Polsat - 3 Mb/s
TVN - 2,5 Mb/s
TVN7 - 2 Mb/s
TV4 - 3,1 Mb/s
TV Puls - 2,5 Mb/s
TV6 - 2,5 Mb/s
Polsat Sport News - 4,5 Mb/s
Puls 2 - 1 Mb/s

3 + 2,5 + 2 + 3,1 + 2,5 + 2,5 + 4,5 + 1 = 21,1 Mb/s
Plus pewnie jeszcze jakaś rezerwa ;)

[edycja: oczywiście bitrate programów się zmienia - w zależności od typu audycji]

I jak kolega wyżej napisał:
Prawda jest taka, że obraz HD w pełnej jakości to 19,2 MBit/s w mpeg-2, co odnosząc do mpeg-4 dawałoby około 12...15Mbit/s w zależności od typu audycji.
Przy założeniu, że:
natywnie jest 1080
Przypuszczalnie przy 24 Mb/s [wliczam jakąś rezerwę] zmieszczą się góra 2 porządne kanały HD. A większość tu z Was pisze tutaj, by upchnąć HD i kilka programów SD - przecież na telewizorze dostosowanym do HD będzie to czysta pikseloza. :) I na dodatek zmniejszenie rozdzielczości do 720p - fakt zyskamy bitrate - ale obraz będzie jeszcze gorszy.

Czasami liczy się jakość, a nie ilość. :)

A odnosząc się do kolegi jeszcze wyżej :) :
Jak kolega wróży z fusów to niech zagra w lotka.
Nie muszę wróżyć, wystarczy włączyć YouTube i zobaczyć HD w 5-6 Mb/s :) [720p]
Tak może być... I nie ważne, czy to film z internetu, czy z DVB-T - i tak będzie wyglądać tak samo.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: cyber »

He ,He panowie to zapraszam do płatnych platform sat. -tam macie owe HD w jakości Blu-ray ;)
@Bartosz Czach oraz inni "optymiści" z monitorami komputerowymi zauważcie jedno ,że np. 720p będzie na pewno dużo lepszej jakości aniżeli SD serwowane w naszej naziemnej .
Wiem ,bo swego czasu byłem świadkiem testów z RTCN Śrem gdzie obok TVP HD szły jesze kanały SD . Oglądałem to na TV 40 cali Full HD i ja to kupuje :D
Tymbardziej za FREE.
A jak chcecie prawdziwe HD to proponuje zakupić Blu Ray ,ewentualnie wykupić abonament w którejś z platform sat - tam jest niesamowity bitrate . ;)
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kupon »

@odziom91 Tylko nikt nie ma zamiaru uruchamiać programów w hd w drugim muxe. :o
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2011, o 19:35 przez kupon, łącznie zmieniany 2 razy.

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

cyber pisze:swego czasu byłem świadkiem testów z RTCN Śrem gdzie obok TVP HD szły jesze kanały SD . Oglądałem to na TV 40 cali Full HD i ja to kupuje
Były na tym Forum zrzuty z TVP HD i wskazywałem wprost koszmarną jakość. Dowody są.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kupon »

A ja widziałem nie zrzuty tylko real i też to kupuje.
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2011, o 19:34 przez kupon, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

Proszę zatem udostępnić materiał ok. 15 sekund.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kupon »

Teraz ja proponuję,żeby kolega wytrzeźwiał.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: cyber »

Bartosz Czach pisze:
cyber pisze:swego czasu byłem świadkiem testów z RTCN Śrem gdzie obok TVP HD szły jesze kanały SD . Oglądałem to na TV 40 cali Full HD i ja to kupuje
Były na tym Forum zrzuty z TVP HD i wskazywałem wprost koszmarną jakość. Dowody są.

Jasne. Czasami oglądam jakieś tam zrzuty ,tylko same te zrzuty a oryginał to dwie różne sprawy.
TVP HD "szła" wówczas w 720p, oraz w 1080i do tego to były testy w VBR ,na domiar tego było tam trochę "mieszania' w sygnale -jak to podczas testów ale przy pewnych ustawieniach oraz w szczególności w 720p jakość była zaskakująco dobra . Do tego warto też zauważyć iż sporo zależy także od źródła czyli w tym przypadku -aktualnie nadawanego programu,transmisji itd.
Pozdrawiam.

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

kupon pisze:Teraz ja proponuję,żeby kolega wytrzeźwiał.
Dziękuję. Nie muszę bo nie piję alkoholu.

@cyber Co nie zmienia faktu, że była to emisja HD i wymaga się wysokiej jakości.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: cyber »

Bartosz Czach pisze:
kupon pisze:Teraz ja proponuję,żeby kolega wytrzeźwiał.
Dziękuję. Nie muszę bo nie piję alkoholu.

@cyber Co nie zmienia faktu, że była to emisja HD i wymaga się wysokiej jakości.
@Bartosz Czach , osobiście chciałbym żeby na jednym Muxie nadawał tylko 1-2 kanały w jakości HD i koniec....tylko wskaż mi nadawce ,który za to zapłaci , organ urzędniczy ,który na to zezwoli ,a Ty będziesz miał odbiór tego za FREE. ?
Niestety ,a czasami stety -już tak jest ,że jeśli chce się pogodzić marzenia z realną rzeczywistością (czyt. ekonomią) trzeba często iść na kompromis i nie dotyczy to tylko TV.
Zobaczymy jak sprawa się będzie rozwijać z następnymi Muxami :)
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2011, o 20:11 przez cyber, łącznie zmieniany 4 razy.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: odziom91 »

kupon pisze:@odziom91 Tylko nikt nie ma zamiaru uruchamiać programów w hd w drugim muxe. :o
Już Ci tłumaczę. :) Nie chodziło mi o uruchamianie HD w MUX#2.
Chciałem pokazać jaki jest bitrate na multiplexie praktycznie zapełnionym - no jeszcze Puls 2 dojdzie, ale tutaj różnica będzie około 2-3 Mb/s ;)

Więc przypuszczalnie na każdy MUX jest przydzielone 24-25 Mb/s ;)
Stąd wynika, że na jeden multipleks zmieszczą się 2 kanały HD w 1080p i dobrym bitrate. :)

Czy wszystko jest jasne? ;)

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

cyber pisze:osobiście chciałbym żeby na jednym Muxie nadawał tylko 1-2 kanały w jakości HD i koniec
I to by jakoś wyglądało. 1 kanał HD zajmujący MUX byłby dobrej jakości sygnałem. Przy dwóch juz byłoby gorzej. Mowię o emisji w 1080i. 1080p wymagałoby ok. 35Mb/s. Tylko czy TVP na to stać? Wątpię.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: cyber »

Bartosz Czach pisze:
cyber pisze:osobiście chciałbym żeby na jednym Muxie nadawał tylko 1-2 kanały w jakości HD i koniec
I to by jakoś wyglądało. 1 kanał HD zajmujący MUX byłby dobrej jakości sygnałem. Przy dwóch juz byłoby gorzej. Mowię o emisji w 1080i. 1080p wymagałoby ok. 35Mb/s. Tylko czy TVP na to stać? Wątpię.
Nie stać na to żadnego nadawcy !!! Chyba ,że zebrałby milion abonentów i każdy mu płacił kilkaset zł miesięczne . :idea:

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: cyber »

odziom91 pisze:Stąd wynika, że na jeden multipleks zmieszczą się 2 kanały HD w 1080p i dobrym bitrate. :)
Raczej w 1080i ;)

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: odziom91 »

A dobra tam :D W każdym razie wiadomo o co chodzi. :) [ech te YouTubowe oznaczenia jakości]

Podsumowując o prawdziwym HD można tylko pomarzyć ;)

A w przypadku TVP 1 i 2, to będzie tragedia, dlatego wolałbym TVP HD - choć to nierealne. -.-

Zablokowany