Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
daniel_zg

Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: daniel_zg »

@piotr2802 i inni:Zrozumcie w końcu, że to są TESTY. Widzę, że niektórzy testerzy podchodzą do tego jakby to był koniec świata. Jest wyraźnie napisane, że trzeba czekać na OFICJALNE wdrożenie DVB-T. Czytajcie ze zrozumieniem. Kraków ma 10 W, trochę mało ale MA. A trójmiasto? Tam tylko czasem dolatuje ze Skandynawii.Uważam, że EMITEL jest dobrze przygotowany do odpalenia DVB-T w Polsce, i może to zrobić szybciej niż nam się wydaje.Pozdrawiam i życzę więcej optymizmu i nieco cierpliwości.

mwilczek

Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: mwilczek »

Cieszy to, że jest jednak jakieś światełko w tunelu. Czekamy z niecierpliwością.

mich82

Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: mich82 »

Czy mógłby pan (jrbaluka) napisać coś jaśniej(więcej) o tych rzekomych staraniach jakie czyni Emitel aby poprawić zasięg testów w Krakowie.

ono

Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: ono »

A u mnie już działa jak trzeba. Wczoraj załamałem się podłączając tuner MPEG4, nic nie znalazł na 37. Ale się nie poddałem posprzątałem stare anteny na dachu i zainstalowałem nową Dipol 19/21-69 DIGITAL no i jest cyfrówka!

Antena kosztowała 30zł :>

Pozdrawiam ekipę EmiTel-a.

PS. Dlaczego w Krakowie nie ma TVP Kultura i TVP Historia ?

mendrek

Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: mendrek »

bo masz na astrze i w pakietach cyfry polsatu i N więc po co dublować ??

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Previously Adam Strzelecki wrote:[quote]A u mnie już działa jak trzeba. Wczoraj załamałem się podłączając tuner MPEG4, nic nie znalazł na 37. Ale się nie poddałem posprzątałem stare anteny na dachu i zainstalowałem nową Dipol 19/21-69 DIGITAL no i jest cyfrówka!
Antena kosztowała 30zł :>
Pozdrawiam ekipę EmiTel-a.
PS. Dlaczego w Krakowie nie ma TVP Kultura i TVP Historia ?[/quote]

Bo obecnie wszędzie gdzie jest emisja w MPEG-4 to są kanały:
TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP HD

markez

Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: markez »

Lokalizacje prosimy i wysokość dachu!Previously Adam Strzelecki wrote:[quote]A u mnie już działa jak trzeba. Wczoraj załamałem się
podłączając tuner MPEG4, nic nie znalazł na 37. Ale się nie poddałem
posprzątałem stare anteny na dachu i zainstalowałem nową Dipol 19/21-69
DIGITAL no i jest cyfrówka!

[/quote]

ono

Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: ono »

Previously wrote:[quote]Lokalizacje prosimy i wysokość dachu![/quote]Dom dwupiętrowy na Cichym Kąciku, ok 10m wysokości plus maszt ok 2.5m.

markez

Re: Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: markez »

heh, jednak blisko nadajnika i wysoko antena umieszczona...

halo halo, panowie z emitela, może jakiś noworoczny news-niespodzianka w postaci informacji o zwiększeniu mocy z Krzemionek? Jakieś plany, coś się rozjaśniło?

Taka jeszcze ciekawostka dla tych którzy się zastanawiali jak jest możliwy odbiór ze Skrzycznego w Krakowie - Skrzyczne widziane z Jubilata 7 maja 2008 (ogniskowa 500mm): http://www.adamwalanus.pl/horyzont/8507by.jpg

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jakieś newsy może po nowym roku.

Skrzyczne odbieram na antenie kierunkowej 19 el yagi + wzm., na dachu budynku 4-piętrowego.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: kasia »

Witam! Zadałam to pytanie w innym wątku 3 grudnia i niestety do dzisiaj nie otrzymałam odpowiedzi. Być może tu się uda, bo widzę, że pracownicy emitela częściej tu zaglądają.

Na stronie SK (satkurier) jest relacja(?) ze spotkania Media Summit (2 i 3 grudnia 2008) w którym brał udział także i człowiek TP EmiTel Przemysław Kurczewski.
Aby zadać pytanie posłużę się cytatem:

"Członek zarządu TVP, Marcin Bochenek , powiedział, że dojdzie do opóźnienia startu platformy satelitarnej Telewizji Polskiej. Główną przyczyną jest uruchomienie w I połowie 2009 roku pierwszego multipleksu DVB-T - ten termin jest już pewny. Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uważa, że I multipleks może wystartować nawet na przełomie marca i kwietnia, nie jest wykluczone, że równocześnie z drugim multipleksem."

Czytam i mówię - WOW. I tu rodzi się pytanie - czy z technicznego punktu widzenia Emitel jest w stanie tak szybko uruchomić cyfrowe nadawanie. W wątku:
"Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki" jrbaluka napisał(a): "Testy z Krzemionek dlatego, bo tam była możliwość szybkiego uruchomienia bez konieczności ogromnych nakładów na przebudowę infrastruktury, jaka byłaby konieczna na Chorągwicy."

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Pytanie kierujesz do EmiTela - a czy w cytowanej wypowiedzi widzisz gdzieś słowo "EmiTel" ?

Ale mimo wszystko odpowiem - EmiTel jest w stanie szybko uruchomić cyfrowe nadawanie telewizji naziemnej. Ważne aby w końcu zapadły decyzje administracyjne w tej sprawie, bo dopiero wóczas będzie można w jakikolwiek sposób szacować termin uruchomienia.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: kasia »

Fakt, że o uruchomieniu MUX w pierwszym kwartale 2009 mówi osoba TVP (z firmy w ktorej roznie bywa), ale jednostką która będzie świadczyć usługę będzie raczej Emitel.
Natomiast zaciekawiła mnie wypowiedź dotycząca konieczności przebudowy infrastruktury i pod tym kątem było to pytanie postawione.
A co do tej przebudowy to podejrzewam, że chodzi jedynie o zamontowanie systemu anten od DVB-T.

O który cytat chodziło Panu pisząc Pytanie kierujesz do EmiTela - a czy w cytowanej wypowiedzi widzisz gdzieś słowo "EmiTel" ? -ten od TVP czy o Chorągwicy.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana niż wydaje się z zewnątrz. Dochodzą kwestie rozsyłu multiplesków, energetyki, układów sumowania b. dużych mocy, przebudowy anten, itd... To wymaga ogromnych nakładów finansowych w skali kraju i nie trudno się domyśleć, że podjęcie takich wydatków musi mieć właściwe podstawy biznesowe i prawne.
W EmiTel-u prace związane z procesem cyfryzacji trwają od dłuższego czasu więc jesteśmy dobrze przygotowani.

gargi

Re: Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: gargi »

Czy jest możliwość abym złapał sygnał z krzemionek mieszkając na czyżynach (koło starego lotniska) w bloku na parterze?? :?

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: yerry »

Jeśli na parterze to raczej małe szanse, no chyba że masz mniej więcej otwarty teren w kierunku Krzemionek.

gargi

Re: Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: gargi »

a jeśli użyję masztu ew. uda mi sie zamontować na dachu ( 4 piętro) to jakiej anteny najlepiej użyć.
Odbieram sygnał z anteny zbiorczej na dachu ale niestety nie łapie ani śladu sygnału na 602 Mhz :( :( :( :(

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: yerry »

Antena zbiorcza skierowana jest zapewne na Chorągwicę, a Krzemionki będą ok.90st w prawo, stąd nic nie łapiesz.
Jeśli już uda Ci się zamontować antenę gdzieś wyżej to warto zainstalować antenę kierunkową, choćby logarytmiczno-periodyczną, która rozmiarami jest mniejsza od yagi, zysk ma przyzwoity i kosztuje niewiele drożej od "siatkowej".

Teodoryk
Posty: 42
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: Teodoryk »

Mieszkam na Prądniku Czerwonym, (blok 4 piętrowy, 3 piętro)

z okna widzę czubek wieży na Krzemionkach,

antena siatkowa bez wzmacianiacza skierowana na Chorągwicę nie bardzo chciała odbierać,

po lekkim przekierowaniu na południe mam idealny odbiór ;)

tuner usb + wgrane kodeki ArcSoft h.264 + DVB viewer,

Obrazek

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Kiedy zostanie zwiększona moc nadajnika Kraków-Krzemionki?

Post autor: maciek_p »

No to już mamy odpowiedź kiedy moc zostanie zwiększona! Zgodnie z Harmonogramem już za dwa i pół roku! :D

Zablokowany