Co dalej z kanałami TVP w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: distefano »

Są kraje w Unii Europejskiej gdzie Powszechna Opłata Audiowizualna jest stosowana, gdyby była niezgodna z unijnym prawem to Komisja Europejska już by reagowała. Np. w Finlandii jest płacona od osoby u nas będzie łagodniej bo od "gospodarstwa domowego" (jeśli wejdzie w życie).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: hadam »

Benedykt pisze:I to jest właśnie wyłudzenie. Sprawa zresztą jest rozpatrywana przez Brukselę.
Człowieku zastanów się co piszesz jaka Bruksela, nie snuj teorii spiskowych a jak coś piszesz to poprzyj to faktami np. wklej link. Zastanów się abonament lub opłata audiowizualna jest prawie w całej europie. Poza tym tu rozmawiamy na inne tematy.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: kupon »

100 lat za murzynami to mało :lol:
http://www.satkurier.pl/news/90392/ms-2 ... vp-4k.html
a TVP zlikwiduje kanały HD w dvb-t :D
parodia.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Puma »

Przecież nie od dziś o tym wiadomo ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: adac »

100 lat za murzynami to mało..
Gdzieś po drodze są naturalne ograniczenia, pasmo radiowe nie jest z gumy i już teraz brakuje miejsca na tradycyjne przyzwoitej jakości HD. Przyzwoitej to znaczy z bitrate większym niż 6 mbit.
Dyskusję o UHD można by powiązać z tematem tzw. II dywidendy, czyli pisząc po polsku zabraniem 100 Mhz z pasma naziemnej telewizji. W tym kontekście dyskusja o Ultra HD wydaje się nieco egzotyczna.

Chyba że rozmawiamy o propozycji dla tv kablowych, bo dla nich to jest ideał. Nowy marketingowy produkt dostępny od zaraz, za odpowiednią cenę oczywiście. W promocji: łącze światłowodowe do gniazdka i ultraszybki internet ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: giaur500 »

Wiadomo było że te patałachy nie będą nadawać w hd. S...ja dalej niż d... mają. Specjalnie natworzyli powtórkowych klonów jak tvp rozrywka, żeby potem uzasadnić wycofanie hd tym ze miejsca nie ma.

A dziwnym trafem tvp1 hd i tvp2 hd szybciutko trafią do płatnych platform. Pozostali też nigdy nie uruchomią żadnego hd za darmo, takie rzeczy to nie w Polsce.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: eftalo »

Ale myśląć realistycznie,to jakiż byłby pożytek z samego TVP1 i TVP2 w HD podczas gdy cała reszta byłaby w SD? Czy przez takie coś zwykły widz spędziłby więcej czasu z programem TVP ?2 pytanie ,ile procent odbiorców DVB-t posiada na tyle duże telewizory aby dostrzec różnicę między HD a SD? Na moim 21 calowym monitorze nie ma wielkich różnic,a nawet gdyby,to i tak niewiele tam programów dla mnie ,wolę inne kanały. Nie zgadzam się z powyższym postem krytykującym np kanał TVP Rozrywka,bo otóż jest to jeden z kanałów który wspomina najlepsze czasy TVP gdy były ciekawe teleturnieje ,konkursów i innych rzeczy,których już dziś nie ma i dlatego ludzie wolą dodatkowy kanał niż TVP w HD.
A poza tym,no cóż,pewna grupa (np ja) posiada tunery w SD i musieliby ponownie kupować nowe tunery,więc kolejny wydatek.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: qwerty »

Ja widzę różnicę na swoim 22" monitorze i 32" tv. To, że ty kupiłeś dekoder niezgodny z wytycznymi to miej do siebie pretensje. Wolę kilka dobrych kanałów w HD, niż dziesiąt śmieciowych. Zresztą jak niby miałeś dostrzec różnicę SD vs HD, jeżeli nie masz odpowiedniego tunera?

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: eftalo »

Człowieku,jakie pretensje,szukasz dziury w całym.Raz że nawet nie wiedziałem co kupuję,a dwa że jak wspomniałem nie widzę różnicy między filmem z kompa w HD a w SD,bo to tylko parę pixeli więcej i nie mam naście lat ani obsesji na punkcje HD ,tylko wychowałem się w epoce SD i niech tak zostanie. Twój gust jest twój i nie komentowałbym,gdybyś mi nie wyjeżdżał z osobistymi uwagami

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: hadam »

Ja też wychowałem się na telewizji czarno białej z dźwiękiem mono i jednym kanałem który nadawał dopiero od szesnastej, gdyby wszyscy tak myśleli jak Ty to do tej pory byśmy tak mieli bo po co zmieniać. Czy tego chcesz czy nie to postęp idzie do przodu a kto się nie rozwija ten zostaje w zaścianku. Twój monitor 19" także nie będzie wieczny i kiedyś go wymienisz na większy telewizor z z tunerem HD, zauważ że po telewizorach czarno-białych dziś prawie nie pozostało śladu. Następcą HD jest Ultra HDTV 4K i to wcale nie taka daleka przyszłość: http://www.satkurier.pl/news/90392/ms-2 ... vp-4k.html
To że nie widzisz różnicy pomiędzy HD a SD to wcale się nie dziwię, tuner pewnie masz w porządku bo gdyby był SD to na kanałach HD byłby tylko dźwięk, problem to monitor który nie obsługuje takiego standardu i robi downmix do SD. Nawet nieco starsze telewizory płaskie typu HD Ready też downomixują bo to nieco niższy standard od powszechnie używanego w telewizji wysokiej rozdzielczości i jeszcze jeden warunek urządzenia muszą być połączone kablem cyfrowym HDMI a nie np. analogowym typu eurozłącze, tuner zapewne ma takie wyjście, pytanie czy monitor ma jakiekolwiek wejście cyfrowe. No chyba że używasz tunera do komputera np. pod USB, to wtedy taki masz obraz jaką masz rozdzielczość monitora i karty graficznej.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: eftalo »

I znowu skrajność...Gdzie napisałem że mam czarnobiały telewizor?Kolory są standardem,choć nie ukrywam że pierwsze telewizory tez miałem czarnobiałe. Jedynie napisałem że żądanie HD w DVB-T to zwykła fanaberia. W DVB-t nie ma sensu nadawania 2 kiepskich kanałów TVP w HD,bo opinia ludzi na jej temat jest znana(kwestia abonamentu). Mam także tuner na USB w komputerze ,monitor i karta graficzna obsługuje HD,ale naprawdę do szczęścia mi to niepotrzebne,bo tylko zamula komputer a nie poprawia komfortu oglądania ale to sprawa mojego gustu. I to nie jest forum miłośników wysokich rozdzielczości - takie tematy prędzej na satkurier i platformach cyfrowych.
Mi tylko zależy na odbiorze stabilnym bez zacięć i taki jest

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: vigoo »

Tylko, że większość ludzi ogląda telewizję na telewizorach a tam nawet to kiepskie HD jest lepsze niż SD. Porównaj sobie TVP Info do TVP1/2.
A to ,że Tobie coś tam zamula i przycina, to tylko wina Twojego sprzętu...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: hadam »

eftalo pisze:I znowu skrajność...Gdzie napisałem że mam czarnobiały telewizor?Kolory są standardem,choć nie ukrywam że pierwsze telewizory tez miałem czarnobiałe.
To była metafora czytaj ze zrozumieniem pisałem o sobie że miałem kiedyś czarno-biały
ObywatelDVB-T pisze:Ja też wychowałem się na telewizji czarno białej z dźwiękiem mono i jednym kanałem który nadawał dopiero od szesnastej, gdyby wszyscy tak myśleli jak Ty to do tej pory byśmy tak mieli bo po co zmieniać.

_chris_

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: _chris_ »

eftalo pisze:Raz że nawet nie wiedziałem co kupuję,a dwa że jak wspomniałem nie widzę różnicy między filmem z kompa w HD a w SD,bo to tylko parę pixeli więcej i nie mam naście lat ani obsesji na punkcje HD ,tylko wychowałem się w epoce SD i niech tak zostanie.
  1. Powinno się ZAWSZE wiedzieć, co się kupuje, bo to się może później człowiekowi nieprzyjemnie czkawką w obecnych czasach odbić...
  2. Pikseli jest trochu więcej niż kilkanaście (ale to już przelicz sobie sam), do tego dochodzi zwykle mniejszy stopień kompresji przy HD niż przy SD, ale co najważniejsze - pooglądaj sobie SD i HD na TV o przekątnej >32", to myślę, że pozbędziesz się większości wątpliwości, bo przy oglądaniu na monitorze komputerowym o niewielkiej przekątne to zgodzę się, że może nie być większej różnicy pomiędzy HD i SD.
  3. A tak na zakończenie - większość z nas wychowała się nie na SD, a na PAL-u, co stanowi różnicą bardziej niż ogromną...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: adac »

chris_ pisze:a na PAL-u, co stanowi różnicą bardziej niż ogromną...
Na korzyść PAL, oczywiście. Chyba że kompresja była tam tak dobrze ustawiona, że przez x lat nie zauważyłem :lol:

@ eftalo:
jak sobie przeliczysz rozdzielczości to może się okazać, że w jednej ramce (pełnym obrazie) HD 1080 zmieści się 4 (cztery) obrazki SD, ułożone jeden obok drugiego.
Tymczasem w czasie emisji SD nadawany jest .. jeden obrazek. To teraz można się zastanowić, czym upchać te 3/4 powierzchni dużego ekranu o rozdzielcziości Full HD, bo takie odbiorniki zakupują w tej chwili widzowie.
Oczywiście, jeżeli ktoś nadal korzysta z CRT, o proporcjach 3:4 i rozdzielczości Pal różnicy może nie zauważyć.

tomekogg

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: tomekogg »

To jest czyjś osobisty problem, że kupił nieodpowiedni sprzęt. Chore jest jednak to, że sprzedawcy są tu bezkarni.
Co do jakości, to jeśli ktoś nie dostrzega różnicy między HD a SD, to znaczy że jest ślepy :D Różnica jest kolosalna na korzyść HD. A teksty typu: "Bo na moim 19-calowym monitorze nie widać różnicy" są przezabawne. HD to nie jest żadna fanaberia. Za chwilę to będzie standard.

_chris_

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: _chris_ »

adac pisze:Na korzyść PAL, oczywiście.
No, oczywiście ;)
3,5MHz pasma dla składowych wysokoczęstotliwościowych robiło swoje... :D

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: adac »

_chris_ pisze: 3,5MHz pasma dla składowych wysokoczęstotliwościowych
A ja byłem przekonany że 5,5 Mhz pasma wideo. Być może małe nieporozumienie..
Za to obraz był przesyłany w sposób naturalny z dynamiką 1:1 bez żadnych sztuczek, czyli to co widzi kamera to ty widzisz na ekranie.
Powiedzmy że mnie to odpowiadało.
Pasmo barw co prawda ograniczone do 1,5 Mhz, ale za to naturalne, z nie zafałszowaną przestrzenią barw. Inaczej niż DTV, gdzie sklejamy 4 piksele w jeden i malujemy na buro, bo tak jest oszczędniej. :lol:

Ja akurat miałem doskonały analogowy odbiór z nadajnika na Św. Krzyżu i w czasie kiedy jeszcze można było porównywać ( gdzieś do czerwca) sygnał analogowy bił na głowę jakością tzw. "cyfrową emisję SD". Porównywane na tych samych odbiornikach i tej samej instalacji antenowej.
Co kto wolał to już inna sprawa, teraz już i tak nie mamy wyboru. Pozostaje się cieszyć z cyfrowej jakości (z konieczniości) :(

_chris_

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: _chris_ »

adac pisze:A ja byłem przekonany że 5,5 Mhz pasma wideo.
To przy nadawaniu czarno - białym, jak się pojawiły podnośne koloru, trzeba było ograniczyć... ale to i tak lepiej niż SD bliskie magnetowidowi VHS ze swoimi 1,5...2,5MHz... ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Jarosław Bałuka »

Temat wątku: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Zablokowany