Co dalej z kanałami TVP w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
DVBMan2
Posty: 15
Rejestracja: 26 września 2013, o 14:06
Odbiornik: Manta DVB-T02
Instalacja antenowa: Zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wręczyca

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVBMan2 »

Co dalej z TVP1-HD i TVP2-HD w NTC?
Kolega Benedykt częściowo ma oczywiście rację, co do mojego hobby, ale jednak nie manii!.
No właśnie, i także z tego powodu, z obawy, że to co piękne i dobre w TVP (HD), nie potrwa zbyt długo, jak to w Polsce, ale nie tylko z tego powodu (obawy) - prowadzę intensywne zgrywanie, w FullHD(50i).mts- (i to bez reklam!), najciekawszych materiałów, z tych stacji! Zwłaszcza filmów emitowanych tylko przed 15-tą - z cyklu "Natura", z cudownym głosem lektorki światowej klasy, pani Krystyny Czubówny, których zwykle nie mam teraz sposobności i czasu oglądać na żywo. Wkrótce - taka darmowa emisja Natury w TV, świetnych filmów -np. BBC 1920x1080(50i)- co ważne - bez reklam, będzie pięknym wspomnieniem. Będą dostępne za odpłatnością, jako kodowane, w jakimś "UPC na życzenie", Iplex, VOD itd.- do obejrzenia może i w HD, ale tylko w SD -do zapisania na dysku klienta. Podobne emisje Natury -w płatnej cyfrowej TV kablowej, co parę minut są okraszane natrętnymi reklamami macierzystej stacji, i nie da się tego oglądać -bez używania brzydkich słów.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: rotalplus »

http://satelitarne.tv/inne/item/3828-ra ... hd-w-dvb-t

U nich można - W Wielkiej Bytasnii BBC też zapowiedział 4 anteny w HD

A u nas? Pewnie niebawem HD zniknie z DVB-T

Czy Włochów i Brytyjczyków nie interesuje szczyt w 2015 w sprawie pasma 700 Mhz?
Czy mają aż tyle wolnych częstotliwości, że spokojnie uruchamiają HD?
A może władze inaczej TAM MYŚLĄ?

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: distefano »

A co ma do tego władza?

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Cyfrowy »

Oto rezultat posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu z 8 października ws. opuszczenia MUX-1 przez TVP:
http://satkurier.pl/news/91364/21-mln-z ... mux-3.html

_chris_

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: _chris_ »

distefano pisze:A co ma do tego władza?
Jak to co? Władza to pieniądze - i to olbrzymie...

Zawsze warto czytać pełne sprawozdania z prac komisji, dla ACF dostępne tam: Pełne zapisy prac Komisji Administracji i Cyfryzacji

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Anduraki »

Po kiego drą ...., że wewnątrz piwnicy im nie odbiera, a kto normalny trzyma antenę w piwnicy, oborze czy bunkrze atomowym?

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: distefano »

Drą ci co myślą, że wystarczy zamieszkiwać na terenie objętym zasięgiem nadajników NTC i pomijają najistotniejszy fakt, że antena musi być taka i usytuowana w takim miejscu by nadawany sygnał we właściwy sposób odbierać. Ja u siebie chociaż widzę maszt nadawczy z dachu domu (ok. 10 km) nic nie odbiorę przy pomocy anteny pokojowej (takie położenie budynku) lecz ja to rozumiem i wiem o co chodzi.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: qwerty »

Według rozumowania tvp multipleks 1, który ma mniejszy zasięg, ma mniejsze moce ma większy zasięg i da się odbierać na antenie wewnętrznej, niż to co ma swojego - multipleks 3.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: belzebiusz »

Jedynym prawdziwym powodem jest chęć zachowania części tortu reklamowego, która przejdzie na rzecz nowych nadawców w MUX-1 - wszystkie inne powody to mydlenie oczu wszystkim dookoła.

Awatar użytkownika
DVBMan2
Posty: 15
Rejestracja: 26 września 2013, o 14:06
Odbiornik: Manta DVB-T02
Instalacja antenowa: Zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wręczyca

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVBMan2 »

distefano pisze:D Ja u siebie chociaż widzę maszt nadawczy z dachu domu (ok. 10 km) nic nie odbiorę przy pomocy anteny pokojowej (takie położenie budynku) lecz ja to rozumiem i wiem o co chodzi.
===============
W dawnych dobrych czasach, tzw. późnego, schyłkowego już socrealizmu, gdy za Gierka i jeszcze trochę potem - można było na zapleczu Zachodniej Europy, (w miarę) godnie żyć, w ramach PRL, mieć Syrenę lub Trampka (Mydelniczkę) albo chociaż MZ-ke czy skromne WSK/SHL, i TV Rubin/Elektron made in ZSRR, albo nowszy 202p -nawet stać było "robola" na wakacje 2x w roku, i nawet leczyć się w sanatorium, al;bo dorobić endoprotezę, bez 7-letniej kolejki; Wtedy też, w tych archaicznych czasach, wystarczyło nieraz włożyć wkrętak (śrubokręt-dla starszych), albo kawałek grubszego drutu - aby odbierać reżimowy Dziennik Telewizyjny z przekaźnika (analogowej TV) odległego o 10 km. Teraz NTC DVB-T -publiczna w końcu, wymaga abyś miał super antenę kierunkową, najlepiej zbiorczą na wieżowcu(?), z nowym okablowaniem i gniazdkami markowymi, na jednym kablu koncentrycznym, DVB-t-SAT+Radio cyfrowe, albo za każdym za oknem, lub na balkonach- ocieplonego budynku-wieżowca, albo w zabytkowej starówce..., albo w bud. użyteczności publicznej. Teraz musimy, aby być trendy, nowe Azarty DVB-T/SAT Hot-Bird/Astra/R-cyf - ale już na koszt najbiedniejszej populacji seniorów w Europie, masowo budować, Stawiać anteny odbiorcze, dla radości kadr politycznego nadania, w NTC, nagrodzonej już elity DVB-t. Budować nałogowo, na dachach setek tysięcy wieżowców, starych budynków, dewastować dachy i elewacje zabytkowych starówek, miast i gmin, pruć klatki schodowe i elewacje - kablami TV DVB-T/SAT/Radio nowej generacji, od setek tysięcy, milionów multiswitchów, na poddaszu. Kpina z obywateli, ale oni to i tak olewają, bo większość ma w chacie TV Cyfrową Kablowa, od różnych operatorów, a NTC pozostaje ciekawostką medialna, dla Maniaków. Np. u mnie, w budynku 4 piętrowym, na 40 lokali, ponoć tylko ja wiem, o co chodzi z tym nowym gniazdem Signal w przedpokoju każdego lokalu -i "ciągnę" z najnowszej generacji, super Azartu -anteny zbiorczej! Ciągnę NTC DVB-T, maniakalnie, bo mam też 165 kan. cyfrowej UPC i 40 -w analogu UPC.. Wcześniej z własnych mikroanten tzw. mobilnych, klejonych do okna PCV, sygnał byle jaki jednak odbijany, brałem, z uporem maniaka, mizerniejszy niż teraz z Azartu pełna gębą... Ale ja jestem, jak wiadomo, Maniak od DVB.. Jeśli obecnie, po zakończeniu cyfryzacji (he,he) - z okna widać maszt RTCN/TON - DVB-T - to kompromitacją idei DVB-T, w polskim wykonaniu, jest jeszcze konieczność wywalania czegoś za okno, jakiegoś żelastwa, zwanego anteną DVB-T.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: gorki »

Nie ma w tym żadnej ideologi od dawna wiadomo iż anteny musza zainstalowane zostac na zewnatrz. ;)

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: rotalplus »

distefano pisze:A co ma do tego władza?
A co może Tymasz jakiś wpływ na to jak wygląda proces cyfryzacji?
Miałeś prawo do wypowiedzenia się jak powinny być zagospodarowane poszczególne multipleksy?
Miałeś prawo do opiniowania jakie kanały powinny się znaleźć w MUX-1 w pierwszym rozdaniu?

Władza o wszystkim decyduje i tu jeszcze w powiązaniu z tym, żeby niektórzy na tym nie stracili a inni jeszcze dodatkowo- nowi- na tym zarobili

A jak coś pójdzie nie tak albo będą wątpliwości jak ws. obecności TVP w MUX-1 to władza schowa głowę w piasek - ich jedyna aktywność to ...czekanie na odpowiedź od TVP, co o tym myśli, oczywiście bez określonego terminu odpowiedzi

Awatar użytkownika
DVBMan2
Posty: 15
Rejestracja: 26 września 2013, o 14:06
Odbiornik: Manta DVB-T02
Instalacja antenowa: Zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wręczyca

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVBMan2 »

gorki pisze:Nie ma w tym żadnej ideologi od dawna wiadomo iż anteny musza zainstalowane zostac na zewnatrz. ;)
Z zasięgiem DVB-T jest tak, jak onegdaj było z początkującymi komórkami. Nawet w reklamach TV pan Materna pogadywał komórkowo z panem Tomaszem - stojąc gdzieś w polu albo na plaży, przekomarzali się, który ma jeszcze "zasięg". Dawniej, jakieś 13 lat temu, aby w mieszkaniu, w bloku, w centrum dużego miasta, można było wykonać rozmowę na komórkę, trzeba było podejść do określonego okna- dobranego indywidualnie do najbliższego słupa danego operatora, albo otworzyć okno i wystawić rękę i głowę z telefonem, ale przeważnie trzeba było iść, na czas rozmowy, na mały spacer wokół budynku. Teraz tak jeszcze bywa w pięknych polskich górach, np. w Małe Ciche k. Zakopanego. Stopniowo pokrycie i siła sygnału GSM/GPRS, a potem 2G/3G- wzrosły, co wymusiła tylko walka konkurencyjna operatorów. Stopniowo znikły anteny zewnętrzne do telefonów komórkowych, pseudo-wzmacniacze antenowe -naklejane na baterię w komórce -i inne dziwactwa.
Ale w DVB-T, nie ma póki co żadnego wpływu konkurencji, na siłę i pokrycie- sygnału, w prawie każdym kącie mieszkania, w każdym mieście i gminie, w dużej wsi, bez anteny zewnętrznej. Sprawność sieci i urządzeń odbiorczych komórkowców wzrosła i teraz z każdej sieci, w centrum miasta, można nawet w ubikacji pogadać, w betonowych blokach.
Tak samo powinno być z DVB-T. Stawiam TV gdzie mi wygodnie, dostawiam mini antenę pokojową, w dogodnym miejscu, albo ukrywam nieco za TV, ostatecznie na parapecie okna, wewnątrz lokalu - i sygnał DVB-T ma być „jak złoto”! Stawiam mini TV bateryjny - w łazience (z dala od wody), antenka prętowa lub mini -przenośna i leci kabarecik na TVP Rozrywka, albo jakieś TVP Info, a ja zażywam w tym czasie perełkowych masaży, w wannie, albo moczenia /../w ziołach. Bo gdy trzeba, to w smartfonie, w tej łazience, na dowolnej sieci operatora, coś sprawdzę, np. czy mi konto rośnie w banku. Tak samo ma być, powinno już być(!) z zasięgiem DVB-T, po tylu latach testowania, na koniec tej cyfryzacji- bez końca. Ale jak znam życie to z zasięgiem DVB-T, dopiero za jakieś 10-15 lat, będzie tak, jak z GSM/2G/3G. Swoją drogą to 3G to też trzeba zwykle mieć szczęście, albo szukać kąta, albo "specjalnego" okna, w mieszkaniu, w budynku, ekstra kąta nawet w dużym markecie, albo spacerek na zewnątrz budynku, aby załapać się na 2G lub 3G. A tu już LTE nam wciskają, gdy w Polsce, DVB-T -jeszcze dobrego zasięgu ludziska nie mają i długo nie będą mieli, wszędzie w mieszkaniu- bez "dachowca antenowego". :lol:

edit/ Proszę o zachowanie kultury wypowiedzi

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Poland »

A propo sprawy obecności kanałów TVP w DVB-T to ja ostatnio wysłałem skargę do Urzędu Komunikacji Elektronicznej na temat obecności TVP Info w MUX1 gdzie powinien tak jak do 1 września nadawać kanał z wejściami czyli w tym przypadku TVP Regionalna w wersji dla alternatywnego województwa. Oto co mi odpisali:
Szanowny Panie,

Z uwagą przeanalizowaliśmy problem sygnalizowany w Pańskiej skardze. Z analizy tej wynika, że programy regionalne (tworzone w Ośrodkach Regionalnych TVP) są nadal emitowane w ramach MUX1 jako element programu TVP Info. Zapisy decyzji rezerwacyjnej nie precyzują liczby godzin treści regionalnych w całkowitym czasie antenowym programu.
Moim zdaniem ktoś tutaj z uwagą nie przegląda tego co się dzieje w mediach bo jak wiemy TVP Info to nie już kanał regionalny a czysto informacyjny. Tym samym UKE pomyliło się w swojej analizie i nie jako zgadza się na emisje TVP Info na MUX1 wbrew decyzji rezerwacyjnej (też nielegalnej) na niekorzyść widzów którzy po kilku dobrych miesiącach znowu mają problemy z odbiorem TVP Regionalnej właściwej dla swojego miejsca zamieszkania. Na podstawie tego można stwierdzić Telewizja Polska celowo wsadziła TVP Info do MUX1 zamiast MUX3 (na przykład TVP Polonii) by mieć argumentacje za pozostaniem i tym samym blokując miejsce nowym nadawcom. Wychodzi więc na to że TV Trwam tym razem ma racje w swoich twierdzeniach.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: rotalplus »

Decyzja rezerwacyjna nie precyzuje czym jest program regionalny a czym telewizja regionalna...
Wobec tej odpowiedzi może to oznaczać że kanał z 1 minutą programu lokalnego jest telewizją regionalną jak TVN24 czy Polsat News

Ręce opadają na urzedników z UKE - gdzie oni się takich rzeczy uczą? W Burkina Faso na szkoleniach?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Poland »

Decyzja może nie precyzuje ale UKE już w samym swoim stwierdzeniu wskazuje na kanał TVP Regionalna. Jakby co napisałem już pewne odwołanie od moim zdaniem nieprawidłowej analizy z ich strony.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Benedykt »

Sądze, że ten twór o nazwie TVP i podobne (np. KRRiT, UKE) powinny być poddane szczegółowej rewizji logicznej i prawnej. TVP blokując mux1, blokuje sama siebie bo nie może nadawać TVP ABC. Na domiar pikantności tej chorobliwej sytuacji- przeznacza 22 mln zł (21,97) na opłaty za nadawanie na dwu mux'a + opłatę za koncesje i (nie)nadawanie TVP ABC (ok. 1,4 mln zł). :shock:
Kto za nimi nadąży - nadintelekty :shock: :shock: !

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Poland »

Dorzucając do tego brak nadawania kanału regionalnego (wbrew zapisom i tak nielegalnej decyzji rezerwacyjnej) w alternatywnej wersji w stosunku do tej która jest w MUX3. Mamy argumenty nie do podważenia :(

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pikaczu »

dzis przeczytałem, że tvp da do mux 3, tvp seriale. będzie kiepska, jakość kanałów tvp.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: axelmateuss »

A gdzieś, szanowny @pikaczu, pan to przeczytał?

Bujda na resorach się obawiam. Nie ma ani miejsca na MUX-ie, ani w tym interesu TVP. Bo w tej chwili Seriale, podobnie jak Sport, są kanałem kodowanym, dostępnym na platformach i od których TVP dostaje gniazdkowe.
Poza tym - TVP Seriale jest już w płatnym MUX-4 należącym do CP.
Może jednak ja czegoś nie wiem - dlatego o źródło poproszę, a inni, myślę, się dołączą.

Zablokowany