Co dalej z kanałami TVP w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: AdamP »

Nowy Mux pod kanały HD to nie najgorszy pomysł, ale TVP może nie chcieć iść w koszty nowego mux'a, a na Polsat i TVN w wersji HD nie ma co liczyć. Zresztą te dwie stacje z miesiąca na miesiąc mają coraz gorszy program, TVN nie oglądam już od co najmniej pół roku (same śmieci).

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: panaho »

agent2606 pisze:Tvp Rozrywkę, Kulturę i Historię możnaby połączyć w jeden wspólny kanał...
Matko Boska, nie podsuwajcie im takich pomysłów. ;)
Bo znając życie w takim kanale z Historii i Kultury zrobili by samą Rozrywkę.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Puma »

Dla mnie najmniej oglądanym kanałem jest TVP Kultura.

Ktoś tu pisał że TVP Info nie może zniknąć... po wprowadzeniu TVP Regiony można się pokusić aby TVP Info stało się kanałem komercyjnym czyli nie dla NTC.

Po opuszczeniu MUX 1 i zostawieniu kanałów HD MUSZĄ (chyba że będzie dalsza "optymalizacja" czyli upchają więcej kanałów) zniknąć 2 kanały... moim zdanie TVP Polonia to "pewny" kandydat i pozostaje jeszcze jeden... TVP Info.

TVP Rozrywka z pewnością pozostanie.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: AdamP »

Nie jest istotne co dla konkretnej osoby jest najmniej oglądalnym kanałem, tylko co jest najmniej oglądane przez ogół widzów ;) Gdybym miał pisać, co jest dla mnie najmniej oglądalne (czytaj: w ogóle nie oglądane) byłaby to cała lista :mrgreen:
TVP i tak zrobi co zechce - widz jest od płacenia abonamentu a nie sugerowania co by chciał :) Zrozumieć tok myślenia decydentów, to jak próba zrozumienia toku myślenia kobiety - jedno i drugie nierealne :lol:
Nie rozumiem, co masz na myśli pisząc "TVP Info komercyjny nie dla NTC". Co może być komercyjnego w całodobowych wiadomościach i kto chciałby za to dodatkowo płacić :?: To nie HBO czy Discovery.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: vigoo »

To co jest takiego komercyjnego w TVN24, czy Polsat News, że są kodowane ???

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: adac »

Właśnie to samo chciałem napisać.
Zdaje się że BBC News jest jest dostępny fta w dvb-t innych krajach

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: hadam »

Puma pisze:Ktoś tu pisał że TVP Info nie może zniknąć... po wprowadzeniu TVP Regiony można się pokusić aby TVP Info stało się kanałem komercyjnym czyli nie dla NTC.
Możesz mieć rację niestety, wszystko zależy jaką TVP przyjmie strategię. Mogą uznać że Info da sobie radę jako kanał komercyjny i sam zarobi na siebie, tym bardziej że jest obecny na wszystkich platformach i praktycznie wszędzie prawie na początku listy a nie mają obowiązku nadawać go w NTC wszystko zależy od dobrej woli, mają tylko obowiązek nadawać kanał regionalny.

_chris_

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: _chris_ »

AdamP pisze:Zrozumieć tok myślenia decydentów, to jak próba zrozumienia toku myślenia kobiety - jedno i drugie nierealne :lol:
Nie jest tak źle - i kobietę, i TVP można zrozumieć... ;)
AdamP pisze:Co może być komercyjnego w całodobowych wiadomościach
Wiadomości?
AdamP pisze: i kto chciałby za to dodatkowo płacić
Wszyscy, co płacą za TVN24 czy PN, żeby nie sięgać za daleko...

I dlatego, przynajmniej w teorii, Info ma przody w DVB-T, bo nie ma konkurencji... idealna sytuacja... przynajmniej w teorii...
vigoo pisze:To co jest takiego komercyjnego w TVN24, czy Polsat News, że są kodowane ???
Coś musi 'ciągnąć' platformy płatne, no nie...
adac pisze:Zdaje się że BBC News jest jest dostępny fta w dvb-t innych krajach
Jest w DVB-T angielskim.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Jakie dwa kanały do odstrzału?
Na pewno TVP Polonia, kanał adresowany dla zagranicy.
Z drugim będzie już ciężej,
TVP Rozrywka - kanał zakodowany na obu satelitach.
TVP Historia - FTA na Astrze, zakodowany na Hot Birdzie.
TVP Info - FTA na Astrze, zakodowany na Hot Birdzie
TVP Kultura - FTA na obu satelitach

Jak widać największą dystrybucję FTA na satelicie ma TVP Kultura, ale jakoś nie wydaje mi się aby go TVP usunęła, tak samo jak i TVP Info - jeden kanał informacyjny powinien bezwzględnie pozostać w DVB-T.
TVP Rozrywka, która jest całkowicie zakodowana na satelicie, i użytkownik bez zapłaty którejś z platform pozostanie bez tego programu, więc ten kanał powinien pozostać w DVB-T.
Pozostaje TVP Historia, którą jako drugą według mnie powinna usunąć TVP.

Do usunięcia według mnie:
TVP Polonia + TVP Historia
lub
TVP Polonia + TVP Kultura

Pozostaje jeszcze kwestia TVP Dokument, czy TVP zamierza utworzyć całkiem nowy kanał, czy TVP Historię przemianuje na Dokument ?

tomekogg

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: tomekogg »

A może by tak zrobić jedynkę i dwójkę w HD, ale w 720? Wydaje mi się, że kanał HD w 720p zajmuje mniej niż 1080i.

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: panaho »

Krosnoludek pisze: Jak widać największą dystrybucję FTA na satelicie ma TVP Kultura...
arte również ;)
Krosnoludek pisze: ...tak samo jak i TVP Info - jeden kanał informacyjny powinien bezwzględnie pozostać w DVB-T.
Czemu bezwzględnie? Na kilku programach co chwilę są jakieś wiadomości. A kiedy się coś wydarzy to większość telewizji przerywa swoje programy i nadaje na żywo z miejsca zdarzenia.
A po ostatnich zmianach z TVPInfo nie da się tego kanału wprost oglądać. Choćby pani Olech. Nachalnie piękna - nic ciekawego do powiedzenia.
Krosnoludek pisze: TVP Rozrywka, która jest całkowicie zakodowana na satelicie, i użytkownik bez zapłaty którejś z platform pozostanie bez tego programu, więc ten kanał powinien pozostać w DVB-T.
A TVP Sport? TVP Seriale?
TVP Rozrywka pomimo, że w większości składa się z kabaretów to można znależć tutaj ciekawe pozycje. Powtórkowe oczywiście. (Cejrowski, Makłowicz i kilka innych),
Jest to oczywiście kanał powtórkowy ale kiedy jak zazwyczaj na innych kanałach leci jakaś papka typu "Pamiętniki z wakacji", "Świat się kręci" czy temu podobne to tu można czasem trafić na jakąś w miarę ciekawą powtórkę.
Krosnoludek pisze:
Pozostaje TVP Historia, którą jako drugą według mnie powinna usunąć TVP.
Możesz powiedzieć czemu według Ciebie miano by ten kanał usunąć?
Ten kanał u mnie leci prawie cały dzień. Oczywiście każdy lubi co innego ale ciekaw jestem co jest w tym kanale nie tak że uważasz go za kanał zbędny w NTC.

Pozdrawiam.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: rotalplus »

ObywatelDVB-T pisze:
Puma pisze:Ktoś tu pisał że TVP Info nie może zniknąć... po wprowadzeniu TVP Regiony można się pokusić aby TVP Info stało się kanałem komercyjnym czyli nie dla NTC.
Możesz mieć rację niestety, wszystko zależy jaką TVP przyjmie strategię. Mogą uznać że Info da sobie radę jako kanał komercyjny i sam zarobi na siebie, tym bardziej że jest obecny na wszystkich platformach i praktycznie wszędzie prawie na początku listy a nie mają obowiązku nadawać go w NTC wszystko zależy od dobrej woli, mają tylko obowiązek nadawać kanał regionalny.

On sobieteraz nie radzi, a po wyłączeniu go z DVB-T odszedłby w zapomnienie
1,2% w gr 4+ i ok.0,6-0,7% w 16-49 to katastrofalne wyniki

Gdyby patrzeć na widownię to musiałby wypaść TVP KULTURA - wg mnie jeden z nielicznych wartościowych kanałów (dziś np. premiera filmu von Triera MELANCHOLIA) w DVB-T

Wiekszość nie zawsze ma rację - gdyby zaczęto w TVN METEO serwować seriale TVN, to nagle ten kanał stałby się chętniej oglądany niż TTV. Tak samo jest z Polonia czy Rozrywką, gdzie serwuje się albo seriale TVP albo kabarety, Jaką To Melodię itp. - rozrywka dla ubogich, niskowykształconych ludzi, emerytów i rencistów

Zero wartości, tylko papka i powtórki - to serwuje się w większości kanałów
a biedny widz DVB-T ma do wyboru: albo oglądać albo nie - tylko co wtedy biedny ma robić jak nie ogląda. Książek czytał nie będzie, muzyki poważnej nie posłucha, do kina, teatru nie pójdzie. Lepiej więc dla niego oglądać cohćby były to popłuczyny telewizyjne

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: gorki »

Jednak potwierdza sie fakt iż TVP nie wycofa z mux3 programów HD i to jest wspaniała wiadomosć.Pozostaje kwestia 4 wolnych slotów ciekawe co wywalą z portfolio TVP.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: adac »

tomekogg pisze: może by tak zrobić jedynkę i dwójkę w HD, ale w 720? Wydaje mi się, że kanał HD w 720p zajmuje mniej niż 1080i.
Konkretnie ok. 90% ale nie w tym rzecz.
Pomysł wraca co jakiś czas jak bumerang a ja od razu napiszę: uważam że jest dobry.
Uzasadnienie:
- upieranie się przy 1080i w dvb-t to tani chwyt marketingowy, na który może się nabrać tylko nieświadomy klient (niestety takich jest większość) . Ci co bardziej obeznani wiedzą, że slocie dvb-t hd w dodatku takim jak wymyślono u nas (1 HD=2 SD) przenieść takiego sygnału się nie da.
W rezultacie oglądamy coś w rodzaju protezy Hd i spieramy się, czy to jeszcze jest HD czy już nie, a granica jest płynna.
Konsumenckie HDTV na dzisiaj może przenieść tylko B-Ray, ale na taki bitrat w dvb-t nie można sobie pozwolić.

Reasumując: uważam że lepiej byłoby zgodzić się na kompromis od razu na początku niż wmawiać sobie (i telewidzom) że będą naprawdę oglądać obraz w rozdzielczości 1080, bo nie będą. Kodek coś tam oszuka ( w stylu SBR znanym z radia), telewizor dołoży ulepszaczem typu "real natural picture" i mamy gotowe 'hd', a właściwie jego protezę.

Niestety reklama i marketing znowu biorą górę nad rozsądkiem. :(

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: qwerty »

tomekogg pisze:A może by tak zrobić jedynkę i dwójkę w HD, ale w 720? Wydaje mi się, że kanał HD w 720p zajmuje mniej niż 1080i.
1280x720x50=46080000
1920x1080x25=51840000
Jest tylko o 12,5% więcej pikseli (to tyle co nic).

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: adac »

A można i tak:
obrazek 720 -> 921,6 k.pikseli
obrazek 1080 -> 2073,6 k.pikseli

W końcu wypada to jakoś wysłać (czyli upchać), jeżeli deklaruje się odbiorcy taką rozdzielczość.
Znacznie łatwiej będzie upychać obrazek nr. 1 bez znacznego pogorszenia jego jakości, niż drugi.
Po kompresji i tak zostanie tylko część z oryginalnych: rozdzielczości, koloru i dynamiki czyli ruchu.
Resztę zeżre kompresja.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: qwerty »

Poczytaj różnicę między p a i.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: rotalplus »

Ta dywagacja o zmianie rozdzielczości nie ma sensu bo i tak MUX-3 max. jest do wykorzystania 8 SLOTÓW na kanały , przy czym kanał HD=2 sloty

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: adac »

Pokaż mi jakąś specyfikację EBU, normę Iso czy nawet rozporządzenie naszego ministra,
że 1 HD=2 SD (kto to wymyślił.), albo że 1 multipleks DVB-T = 8 slotów.
A może takie są ograniczenia techniczne :?:

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: rotalplus »

DECYZJE REZERWACYJNE dla MUX-1, MUX-2, MUX-3:

Średnia przypływnośc strumienia danych przypadająca na jeden kanał nadawany w stand. rozdzielczości (SDTV) - 1/8 przepływności całego strumienia danych powstałego z kodowanania wszystkich tresci, które po procesie modulacji będą tworzyły sygnał multipleksu

Średnia przypływnośc strumienia danych przypadająca na jeden kanał nadawany w wysokiej rozdzielczości (HDTV) - 2/8 przepływności całego strumienia danych powstałego z kodowanania wszystkich tresci, które po procesie modulacji będą tworzyły sygnał multipleksu

Zablokowany