Co dalej z kanałami TVP w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Martens »

bmp pisze:ponieważ kablówki albo mają sygnał z satelity, albo z NTC (ostatnio coraz więcej)
Rozumiem, że musisz mieć na myśli małe, osiedlowe kablówki, a nie gigantów typu UPC, Vectra czy Multimedia. Nikt z tej trójki bowiem nie ośmiesza się pobieraniem (do swojej oferty tv cyfrowej) sygnału marnej jakości z DVB-T, natomiast kanały od TVP pobierane są za pomocą światłowodu.

DVBManiak

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVBManiak »

Dokładnie tak, przecież inaczej bitrate nie byłby taki wysoki. Najlepsza jakość jest właśnie w kablówkach jak UPC, Vectra, potem satelita z naciskiem na transpondery nc+ i teraz na końcu HD w NTC.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Jarosław Bałuka »

Temat wątku: Co dalej z kanałami TVP w NTC

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawelll »

Staramy się pamiętać.
Te dyskusje to tak dla zabicia czasu w oczekiwaniu na ostateczne decyzje TVP ws. MUX3 po 27 kwietnia.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: lustracja »

adac pisze:Wyobraź sobie taką sytuację, że TvP od jutra nadaje w bezpłatnej telewizji kanały HD w takiej jakości w jakiej dostępne są w pakietach u znanych dystrybutorów. Dodajmy -w jakości bardzo dobrej. Przecież to od razu spowoduje protest zainteresowanych: to za co mamy płacić skoro to samo jest darmowe? Wypowiadanie umów, żądania zwrotu kasy, a przecież nikt tego nie chce.
Jakoś sobie tego nie mogę wyobrazić :lol:
Tak jak pisałem jak w kablówce czy SAT będzie UHD to NTC będzie miało prawdziwe HD.
adac pisze:Podsumowując: w momencie kiedy TvP zdecydowała się że dobra jakość jest na sprzedaż to stało się jasne, że nie będzie dostępna za darmo,
tu akurat widzimy to podobnie. ;)
pawelll pisze:Nie pisałem o ilości kanałów tylko o ofercie programowej. Naprawdę nie dostrzegam interesujących (przynajmniej mnie) różnic w tanich pakietach SAT a NTC.

Uprawiasz demagogię. Sam zacząłeś porównywanie do analogu, więc trzymajmy się tego.
Raczej jak widzę generalnie uprawiasz wykręcanie kota ogonem.
A gdzie ja piszę o analogu?
Analogu już nie ma w NTC jakbyś nie zauważył. :shock:
Generalnie ilość programów to oferta programowa. Nikt nikomu nie obiecuje, że co dziennie znajdzie interesujący go film czy dokument. Subiektywizm w najgorszym wydaniu.
W ten sposób to w NTC dla mnie jest tylko 2 programy resztę mogą usunąć.

Co do wyboru kablówki i SAT nie wykluczam, że to może być już 12 milionów bo wbrew pozorom to tylko potwierdza spadek zainteresowania NTC. To, że w ogóle ktoś odbiera NTC jest w dużej mierze tylko spowodowane wyłączeniem analogu. I wtedy też wiele osób przeszło do SAT czy kablówek.

Gdyby komuś zależało na rozwoju NTC w sensie wzrostu widowni to upychanie większej ilości programów i problemy z odbiorem raczej tego nie ułatwią.

Trzeba iść w kierunku lepszych a nie gorszych parametrach nadawania i lepszej jakości.
A rozwiązanie tego podałem wcześniej. Inna technologia i MUX HD

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawelll »

lustracja pisze: Raczej jak widzę generalnie uprawiasz wykręcanie kota ogonem.
A gdzie ja piszę o analogu?
Analogu już nie ma w NTC jakbyś nie zauważył. :shock:
Generalnie ilość programów to oferta programowa. ...
Ano np. tu [18 lutego 2014, o 17:34]:
lustracja pisze:..

NTC reklamowano jako poprawa jakości w stosunku do analogu bo coś trzeba było powiedzieć.
...
I tego dotyczyła moja odpowiedź o analogu. I kto tu obraca kota ogonem? ;)

A czy duża ilość kanałów jest równoznaczna z szeroką ofertą programową? To już może fachowcy niech się wypowiedzą (w innym wątku).

Niechże wreszcie TVP coś powie jednoznacznie bo się tu zanudzimy (i zakłócimy) całkiem :D

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Marx »

Nie zgadzam się z tezą że liczba oglądających ntc spada, są jakiś badania to dowodzące? To myślenie życzeniowe platform satelitarnych. Znam trochę osób które zrezygnowały z sat, ponieważ te tańsze pakiety nie są wcale lepsze od ntc. Ja sam zrezygnowałem z dodatkowego pakietu sat, bo co ciekawsze to sobie nagrywam, a nagrywanie z sat jest utrudnione przez kodowanie.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: distefano »

Liczba odbiorców NTC nie spadnie, a może nawet nieco wzrośnie natomiast liczba odbiorców płatnych platform satelitarnych od pewnego czasu utrzymuje się na tym samym poziomie z tendencją do wzrostu lecz niewielkiego.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawelll »

Założyłem kiedyś taki wątek http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=2&t=3746
jakby co tam są nawet jakieś liczby.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

@distefano
Jaka tendencja wzrostowa dla platform satelitarnych? Przecież od około roku platformom regularnie ubywa abonentów. Np. taki Cyfrowy Polsat w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 roku stracił ponad 40 tysięcy abonentów. Nie wspominając o nc+. :)

Edycja: Tendencja dla CP.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 lutego 2014, o 22:24 przez naziemna-ntrc, łącznie zmieniany 1 raz.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: distefano »

Tam są jakieś wahania tych liczb, trudno więc jednoznacznie powiedzieć. Być może w platformach będzie powoli spadać.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: lustracja »

pawelll pisze: Ano np. tu [18 lutego 2014, o 17:34]:
lustracja pisze:..
NTC reklamowano jako poprawa jakości w stosunku do analogu bo coś trzeba było powiedzieć.
...
I tego dotyczyła moja odpowiedź o analogu. I kto tu obraca kota ogonem? ;)
Wychodzi na to że ty wykręcasz i nie tylko w tym wątku. parę osób już to zauważyło.
W jednym miejscu piszę o porównaniu NTC do SAT i kablówki porównując atrakcyjność oferty programów cyfrowych.
A ty sobie szukasz as gdzieś postu porównującego NTC do analogu jeśli chodzi o jakość obrazu bo to ci lepiej pasuje. żenujące kręcenie postami.


Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że maleje liczba abonentów telewizji cyfrowej. Telewizja cyfrowa oraz usługi telefoniczne zdobywają nowych abonentów w sieciach kablowych. Abonentów tracą natomiast usługi dostępu do internetu.
przedstawionych danych wynika, że w 2012 roku liczba abonentów telewizji kablowej w Polsce wyniosła 4,898 mln abonentów, Największa liczbą abonentów kablówek noga pochwalić się województwa: mazowieckie (850 tys.), śląskie (638,4 tys.) oraz wielkopolskie (442 tys.) i pomorskie (405,1 tys.).
W usługi telewizji cyfrowej w sieciach kablowych na koniec 2012 roku korzystało 2,698 mln abonentów, co oznacza wzrost o 472 tys. abonentów. Najwięcej abonentów jest w województwach: mazowieckim (560 tys.) i śląskim (339,7 tys.)
Dodatkowo, jak wynika z danych GUS, z satelitarnych platform cyfrowych w 2012 roku korzystało 6,910 mln użytkowników.

Ludzie wędrują za ofertami więc jaki sens porównywać jakąś platformę.

Dopóki można dać lepsza ofertę i lepszą jakość w dużych miastach nikt nie zrezygnuje dla oferty TVP i to w takiej jakośći

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawelll »

Kolego @lustracja. Próbujesz wciskać kit mnie i innym. Napisałeś [18 lutego 2014, o 17:34]:

"NTC reklamowano jako poprawa jakości w stosunku do analogu bo coś trzeba było powiedzieć."

Moja odpowiedź (absolutnie jednoznacznie odnosząca się do Twojego wpisu: wpis bezpośrednio pod Twoim [18 lutego 2014, 17:47]:

"...
"NTC reklamowano jako poprawa jakości w stosunku do analogu bo coś trzeba było powiedzieć. " - bo tak jest. NTC dla zdecydowanej większości odbiorców oznacza radykalną poprawę jakości obrazu."

Nie "szukam sobie gdzieś" postu tylko odpowiadam wprost na Twój wpis. To ma być wykręcanie?
Nadal masz ochotę na osobiste utarczki?

Skup się może lepiej na rzeczywistych problemach, jak choćby aktualne z MUX-3 a nie szukanie przeciwników.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: lustracja »

Tylko nie takim zajadłym tonem i jeszcze niby to ja szukam osobistych wycieczek.
lustracja pisze: 10 milionów Polaków ogląda SAT lub Kablówkę.
NTC jest marginalna jeśli chodzi o ofertę.
Jasne, że nadawcy walczą o rynek reklamowy i duże rozdrobnienie jest na rękę TVP.
Dlatego niezależnie od jakości video będą utrzymywali jak największą liczbę programów.
Dlatego upychają ile mogą.
Tylko DVB-T2 rozwiązywało ten problem w ramach NTC.
W ramach DVB-T nikt nie obawia się konkurencji jakością video ze strony SAT czy kablówki bo one wygrywają SZEROKA ofertą programową a nie jakością video.


NTC reklamowano jako poprawa jakości w stosunku do analogu bo coś trzeba było powiedzieć.
Idealiści sądzą, że ktoś będzie się starał tego dotrzymać.
Jak SAT czy kablówka będzie mogła nadawać UHD to narzekanie na NTC w zakresie HD dopiero będzie miało szanse powodzenia.
Nie wcześniej.
Jak nie rozumiesz dlaczego jest tak marny obraz w NTC w stosunku do możliwości nadawania i jak mogłoby to wyglądać inaczej gdyby przepustowość przy wdrożeniu DVB-T2 H264 zamiast DVB-T to nie chcesz zrozumieć i nie zamierzam ciebie przekonywać.

Obrazek

udział kablówek raczej się powiększa jako min. efekt tego zadowolenia z oferty programowej NTC i tej jakości obrazu, którą pochwalasz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawelll »

Zajadłość za zajadłość ;)
I przestań każdy możliwy temat kończyć konstatacją z której wynika, że to wszystko przez to, że nie wybrano DVBT2.

Ad rem.
Czy ktoś słyszał jakiś aktualny (tj. po 15.02) plan dotyczący ruchów TVP w NTC od maja? W innym wątku kolega twierdzi, że wie na pewno że HD zostaje, pytanie co z TVP Polonia?

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Maciejek »

Nie ma żadnego planu. Skład Muxa jest DOCELOWY ale jak widać są osoby, którym ciężko się z tym pogodzić. Nie po to wciąż lecą w TVP spoty informujące o 9 kanałach w NTC aby nagle usuwano któryś z nich w marcu czy w maju. To niedorzeczne.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: adac »

To że jest 'docelowy' to jeszcze nie przesądza że będą w nim 2 wersje HD, bo ja takiego zapewnienia ze strony TVP docelowo nie widziałem. Może być jedna albo wcale.
Być może ktoś przeczytał jedno oświadczenie rzecznika w gazecie odnośnie 15 lutego i wysunął zbyt daleko idące wnioski.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

A ja nie widziałem ze strony TVP zapowiedzi o usunięciu jakichkolwiek kanałów z MUX-3. A jeśli w przyszłości pojawią się takie zapowiedzi to będą one dotyczyły TVP Rozrywka i TVP Polonia.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: bmp »

A jednak była jasna wypowiedź dla mediów (widziałem wycinek, albo z briefingu albo z konferencji prasowej) że TVP nie planuje usuwać TVP 1/2 HD z NTC.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: adac »

a powiedzieli do kiedy ?

Zablokowany