Co dalej z kanałami TVP w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
pawel319

Re: Odp: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawel319 »

DVBManiak pisze:I jeszcze frytki do tego. Poland człowieku do ciebie nic nie dociera heh. Jakie 9 slotów (max jest 8)?
Emitel jakiś czas temu na wniosek TVP przeprowadził "optymalizację" MUX3 polegającą na dynamicznym przydzielaniu pasma w zależności od tego co akurat jest wyświetlane. Był tu przywoływany dokument z którego wynika że oszczędność miejsca wynosi wtedy ponad 20% przepływności w porównaniu np. z MUX2 gdzie każdy z nadawców ma 1/8 pojemności MUXu.

agent2606

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: agent2606 »

bmp pisze:Jest sens, ponieważ wiele materiałów jest w HD. Mówię o jakości.
Analogicznie czemu nie napiszesz: po co TVN czy Polsat czy AleKino w HD - przecież tam lecą same powtórki i cudów nie ma.
Prawda? Ale jest HD. I w tą strone należy iść.
Serio porównujesz ramówkę tvp rozrywka, czy seriale, które są kanałami wybitnie powtórkowymi kanałami, nieoferujacymi niczego nowego z Polsatem czy TVN'em? :D
Lepiej zadbajmy zeby było tvp1/2 HD i było w ogóle co tam pokazywać, heh

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: bmp »

Jasne że porównuje. Ten sam shit co wszędzie. Stare seriale czy stare filmy - jeden pies.
A te superkino z "premierami" filmów z 2003 czy 2004 roku to już oh ah.
I TVN i Polsat sie stoczyły tak samo jak TVP. Co dobre leci w płatne kanały a FTA - same shit.

I zamiast 16 powtórkowych kanałów w SD (na tych 2 teoretycznych MUXach TVP) wolałbym 8 powtórkowych kanałów w HD. Amen

agent2606

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: agent2606 »

heh, jak uważasz, ale ciulowa powtórka zawsze będzie ciulową powtórką, bez względu na to czy będzie w HD, czy nie :D

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: qwerty »

Tylko jak były nadawane 6 kanałów w multipleksie 3 to obraz wyglądał na prawdę ładnie. Teraz jest akceptowalnie.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: distefano »

agent2606 pisze:heh, jak uważasz, ale ciulowa powtórka zawsze będzie ciulową powtórką, bez względu na to czy będzie w HD, czy nie :D
Nie zawsze tak jest. Dla mnie powtórka, którą oglądam pierwszy raz staje się premierą. Nie da się wszystkiego obejrzeć podczas pierwszej emisji (chyba, że ktoś całe swoje życie spędza przed telewizorem).

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: TVRuda »

Jeju ale wy sam mocie problymy. W latach 90tych jak żeś przegapił program to kłopotu nie było i żyło się dali. Zważcie na to, że po 2002 roku polskie programy się stoczyły. Nie wiem jak wyglądała telewizja w końcówce komuny ale jak widza sam między 1992 a 2002 szło telewizja oglądać. Po 2002 już nie.

Jeśli chodzi o TVP Rozrywka mam pytanie, dlaczego koncerty Abby czy Boney M zostały emitowane w 16/9 (4/3 powiększone do 16/9) Materiał z kaset VHS kiepsko wygląda w takim formacie i powinien być nadany w taki sposób w jakim został on nagrany. TVP ROzrywka u mnie odpada, bo tam leci to co było na TVP 2 albo TVP 1 po 2002 roku czyli żić łod Mikołaja.

Tak samo TVP Info katastrofalnie bardzo niski bitrate przy transmisjach na żywo. Tego nie ma w Nowym Dniu z Polsat News, gdy ten emitowany jest rano na Polsacie. Wiadomość do TVP: Kto mieczem wojuje od miecza ginie. Trza było zrobić to co zrobili w Niemczech. Jest satelita i ze satelity odbiera się podstawowe programy. Czytałem, że RTL ucieka z DVB-T i pozostanie na sacie i na kablu. Do dziś pamiętam mój poprzedni magnetowid i telewizor, które miały możliwość sztalowania programów ze saty. To były czasy.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Anduraki »

co Ty pleciesz - kiedyś puszczali same filmy z lat 80 i 70 w latach 90tych. Takiego Kilera w TV pościli po 2000 roku po raz pierwszy z tego co się orientuję, a matrix jeszcze później. Dopiero od 4-5 lat puszczają praktycznie filmy rok - dwa po premierze. Ja tam widzę postęp i nie narzekajcie, że słabe filmy puszczają - czy filmy klasy B czy C. Tron - dziedzictwo to raczej hit, Incepcja film z top 10, Wanted też film z górnej półki.

Wydaje mi się, że mentalność ludzi się zmienia, w latach 90 mało kto miał Internet, komputery PC były w powijakach i służyły głównie do pisania tekstu w biurze. A od 2002 roku poszła ekspansja Internetu(neostrada - powstało pojęcie dzieci neo - pierwszych dzieciaków którzy mieli od wczesnych lat dziecięcych dostęp do neta), ludzie zaczęli ściągać pierwsze filmy z FTP, P2P, później emule się pojawiło torrenty - mało kto oglądał cokolwiek w TV, bo w Internecie można było szybciej to coś znaleźć - pewnie dlatego telewizja przyspieszyła. Po 2000 roku pojawiły się reality show w telewizji - w prywatnych lepiej to wyglądało niż w TVP, ale ludzie to oglądali.

Aczkolwiek nazwałbym przesadnym puszczaniem w ostatnich kilku latach filmów "Kevin sam w domu" w co 2 stacji publicznej oraz prywatnych do tego ostatnio ten film był puszczony też na Wielkanoc - co dla mnie było szokiem !!

Wracając do tematu - bo sporo offtopu dodałem - od conajmniej 10 lat miałem dostęp tylko do 5 programów w TV i nie było tam sportu, od prawie 2 lat mam dostęp do programów z NTC i muszę stwierdzić że brakuje mi zdecydowanie programu sportowego jak już wcześniej wspomniałem PSN to nie program sportowy, ale informacyjny z powtórkami. Liczę, że TVP może uzdrowić tą sytuację, bo kwestia cyfryzacji na chwilę obecną jest zamknięta. A kiedy będzie wprowadzenie kolejnych multipleksów to ciężko powiedzieć.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: giaur500 »

Dopiero od 4-5 lat puszczają praktycznie filmy rok - dwa po premierze.
Nigdy nie zauważyłem żeby tvp puszczała jakieś filmy rok po premierze. 2 lata to minimum a i to bardzo rzadko. Np ostatnio "1920 Bitwa Warszawska" - 2 lata po premierze. Reguła to co najmniej 4 lata od premiery, chyba że polski film albo niskobudżetowy chłam, który nawet w kinie nie był.

I tak np "Thora" w TV jeszcze nie było - będzie za 1-2 lata. "Avengers" za 4-5 lat. Rok od premiery to może być w kanałach premium, jak HBO. Jednak osobiście uważam że nie warto kupować kanałów premium - lepiej kupić/wypożyczyć film. Nie powstaje aż tyle dobrych filmów żeby wypełnić ramówkę stacji, więc nawet na kanałach premium lecą powtórki, chłam albo coś co mnie nie interesuje.

DVBManiak

Re: Odp: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVBManiak »

Thor będzie we wrześniu w TVN.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

Post o bardzo ciekawej treści. ;)
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2014, o 16:17 przez naziemna-ntrc, łącznie zmieniany 1 raz.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: rotalplus »

Cytat z press.pl

"Problem dotyczy prawdopodobnie kilku procent odbiorców. Nie oznacza to, że od 1 września nie będą oni w ogóle odbierać TVP Regionalnej, ale będą odbierać wersję nie ze swojego województwa, np. zamiast kanału z Krakowa, otrzymają Kielce. Biorąc pod uwagę, że przy sygnale analogowym też były takie problemy, dla odbiorców nie będzie to pewnie tragedia i tych kilka miesięcy poczekają" - powiedział Rakowiecki.

Zasięg multipleksu trzeciego na poziomie 99,5 proc. ludności potwierdza Urząd Komunikacji Elektronicznej. Według rzecznika TVP sygnał multipleksu trzeciego dociera do 99,5 proc. odbiorców w wielu przypadkach "tylko formalnie", wciąż zdarza się, że sygnał jest odbierany na zewnątrz budynków, a nie wewnątrz; ciągle analizowane są zgłoszenia.

"Jeszcze niedawno media o. Rydzyka sugerowały, że TVP nie opuści jednego z miejsc na multipleksie pierwszym w ustawowym terminie do kwietnia 2014 r. Kiedy poinformowaliśmy, że TVP gwarantuje dotrzymanie terminów, rozpoczęła się z kolei presja na natychmiastowe opuszczenie tego multipleksu" - podkreślił Rakowiecki. Zaznaczył: "Nie chcemy się w tę zabawę bawić, bo ona jest nieskończona".

Na pytanie, czy będzie możliwość opuszczenia multipleksu pierwszego przed kwietniem 2014 r., rzecznik odpowiedział: "Wiedzieli od początku, że data graniczna jest w kwietniu. Nie mamy złej woli, ale też nie będziemy podejmować stachanowskiego wysiłku, aby zadowolić o. Rydzyka, bo jak to zrobimy, to on zaraz znajdzie kolejny powód".




Zapomniano dodać że w wielu przypadkach brak odbioru spowodowany JEST kiepską instalacją antenową a nie moca sygnału

Nie odpowiedziano także na pytanie: poc wyłączono MUX-3 z TVP Warszawa z Łosic na k.56 oraz dlaczego chocby w Przysuchej jak uruchamiali MUX-3 nie włączyli wersji warszawskiej tylko kielecką? To jest dopiero ciekawe... Przysucha leży w woj. mazowieckim, obejmując południową jego część.
Pierwsze zacytowane zdanie pokazuje dogłębnie istotę problemu - TVP NIE WIE, kogo dotyczy problem, bo moim zdaniem JEST on wymyślony na papierze?
Gdzie jest plan tej regionalizacji - kogo on dotyczy? Wg cyfryzacja.gov.pl cyfryzacja się już zakończyła skoro z dniem 1 IX wyłączają serwis.

Ta regionalizacja w ich wykonaniu wygląda jak walka z wiatrakami - chcą aby sygnał kanału regionalnego obejmował TYLKO dane województwo, bez sąsiednich województw
Tylko ciekawe dlaczego najpierw nie dostosowali wszystkich wersji TVP INFO w obrębie województwa w MUX-3 a później dopiero zastanowili się, gdzie jeszcze sygnał nie dociera?
Ostatnio zmieniony 23 sierpnia 2013, o 17:55 przez rotalplus, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: adac »

TVP twierdzi, że zostaje na MUX-1, bo musi dokończyć regionalizację..
czy regionalizacja dotyczy też TvP1 i TvP2 obecnych w mux 1 ?

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: rotalplus »

A co ma wspólnego TVP1 i TVP2 z regionalizacją - program jest jeden na cały kraj

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: adac »

A co ma wspólnego zajmowanie przez TvP 4-ch miejsc w mux-1 z regionalizacją, w dodatku jednego kanału ?
Przecież w mux-1 i tak go nie 'zregionalizują' :D
Pobyt TvP w mux-1 miał charakter tymczasowy i warunki do jego opuszczenia zostały już spełnione.
TvP powinna być obecnie na etapie uruchamiania kanału zgłoszonego do konkursu, chyba że w ogóle nie zamierza go nadawać.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

adac pisze:A co ma wspólnego zajmowanie przez TvP 4-ch miejsc w mux-1 z regionalizacją, w dodatku jednego kanału ?
Post o bardzo ciekawej treści. ;)
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2014, o 16:18 przez naziemna-ntrc, łącznie zmieniany 1 raz.

DVBManiak

Re: Odp: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVBManiak »

Ale od września nie będzie kanału regionalnego w MUX-1, więc tych białych plam nie wypełni. W ogóle to wiadomo coś oficjalnie czy INFO będzie nadal jako kanał już nieregionalny nadawał (niezgodnie z ustawą) na MUX-1? Czy może na jego miejsce przyjdzie kanał regionalny, który wypełniłby te luki wspomniane wyżej do 27 kwietnia? Druga opcja ma sens, bo jest zgodna z ustawą i do 27 kwietnia mógłby pozostać skład TVP1 HD, TVP2 i TVP Regiony. Potem zapewne HD out i w MUX-1 TVP ABC, a w MUX-3: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Regiony, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka i TVP Dokument. Tak to widzę. Ewentualnie Polonia nadal będzie w MUX-3 a INFO całkiem zniknie z NTC.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

DVBManiak pisze:Ale od września nie będzie kanału regionalnego w MUX-1, więc tych białych plam nie wypełni.
Post o bardzo ciekawej treści. ;)
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2014, o 16:18 przez naziemna-ntrc, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: adac »

Emitel nic nie straci jeżeli na zwolnione miejsce od razu wejdzie nowy nadawca i tylko od tego powinno to zależeć.
Z 2-ch nowych nadawców jeden już zgłosił gotowość do nadawania, drugi jeszcze się nie określił.
W dalszym ciągu czekamy na rozstrzygnięcie konkursu na ostatnie 2 miejsca w mux-1, termin nadsyłania zgłoszeń upłynął 25 lutego b.r.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: rotalplus »

naziemna_ntrc pisze:
adac pisze:A co ma wspólnego zajmowanie przez TvP 4-ch miejsc w mux-1 z regionalizacją, w dodatku jednego kanału ?
Dużo? ;) Chodzi o to, a przynajmniej ja to tak rozumiem, że nadajniki emitujące sygnał MUX-3 na dzień dzisiejszy nie docierają do każdego zakątka danego województwa, np. nie w każdym miejscu województwa świętokrzyskiego można oglądać TVP Kielce z MUX-3. Czyli mamy takie biały plamy dla MUX-3 i kanału regionalnego, które są niwelowane przez MUX-1 (tu też są nadawane kanały regionalne). A stanowisko TVP jest takie, że dopóki tych białych plam nie zniweluje za pomocą MUX-3 (nowe emisje, zmiany parametrów obecnych emisji, itp.), dopóty będzie nadawała na MUX-1. :)

MUX-3 ma większy zasięg niż MUX-1 a plamy w odbiorze to efekt tego, że z niewiadomych powodów TVP np. wyłączyła MUX-3( Łosice) albo umieściła nieprawidłowy program regionalny (jak np. Przysucha)

Z obecnych informacji wynika, że:
MUX-1 jest w Tarnobrzegu a nie ma tam MUX-3 (w Łosicach jest MUX-3 ale z ośrodkiem lubelskim)- MUX-3 nie ma także w Świnoujściu ale jest w Gryficach, który obejmuje swoim zasięgiem Świnoujście

W następujących lokalizacjach jest nieodp. wersja TVP INFO w MUX-3 (w oparciu o cyfryzacja.gov.pl:
Szczecin (w.gorzowska)
Przysucha (w.kielecka)
Iława (w.gdańska)
Siedlce (tylko wersja LUBELSKA)
Sławoborze (brak danych - tu działa MUX-3 ale portal cyfryzacja.gov.pl tego nie uwzględnia)
Koszalin ( jest dodatk. nadajnik z lok. Chełmska -nie wiem jaka wersja TVP INFO bo portal tego nie uwzględnia)

Zablokowany