Co dalej z kanałami TVP w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Krosnoludek »

TVP 4K może będzie w NTC poprzez HbbTV ?,
bo zajmuje dużo miejsca, a sama TVP mocno postulowała by HbbTV było obligatoryjne na każdym odbiorniku co ma dostęp do internetu. Zobaczymy co wykombinują.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Kamilx »

dvbtowiec pisze: 25 maja 2020, o 16:38 Ten fragment jest ciekawy:
Jak czytamy w karcie powinności, TVP dąży także do rozszerzenia, w miarę dostępnych zasobów, oferty kanałów dostępnych drogą naziemną o TVP Seriale i TVP HD, a także TVP 4K, TVP Dokument, TVP Nauka i TVP Muzyka po ich uruchomieniu.
Ciekawe, jak te wszystkie kanały umieszczą w naziemnej. Po konwersji do DVB-T2 planowany jest wariant, gdzie w multipleksie będzie nadawane 8 kanałów HD. W przypadku MUX3 będzie możliwe zwiększenie liczby kanałów z 6 do 8 i wszystkie w HD. TVP Kultura i TVP Rozrywka będą mogły znowu powrócić do MUX3. Wtedy zostaną tylko wolne 3 sloty w MUX8. Najpierw to mogą być nadal sloty w SD, gdyż nie wiadomo, kiedy MUX8 przejdzie na DVB-T2, ale pewnie to nastąpi w późniejszym terminie i będzie to przeprowadzane według oddzielnej procedury. Jak to nastąpi, to i w tym MUX-ie TVP będzie mogła nadawać 3 kanały HD. Wynika z tego, że pozostałe kanały proponowane przez TVP albo będą udostępnione w HbbTV lub tez TVP będzie starała się uzyskać miejsca w MUX5 lub/i MUX6, dla których częstotliwości będą przydzielone od stycznia 2022 r. (choć pewnie dopiero po przejściu na DVB-T2 KRRiT i UKE zajmie się sprawą tych MUX-ów).

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DanielK »

Gdzieś już jest to zdefiniowane ile ma być slotów na multipleksach DVB-T2 w Polsce? Zostało 2 lata do przejścia.
Może być 8xHD a może być 10 lub więcej.
Moim zdaniem TVP i tak powinna dostać drugi multipleks w całości, i tam przenieść TVP ABC, oraz to co obecnie na mux-8.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2020, o 21:15 przez DanielK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Kiedyś było pisane, że w DVB-T2 HEVC zmieści się 12-13 kanałów w HD na jednym MUX-ie.
Nie wiem czy czasem o tym Pan Jarosław nie pisał?

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Rzeszowiak »

12 kanałów w HD to za dużo przy objętości tego muxa w DVB-T2 czytałem kilka lat temu ze 7 kanałów testowali https://satkurier.pl/news/116115/nawet- ... vb-t2.html
W Rosji testują 8 kanałów HD https://satkurier.pl/news/190545/8-kana ... oskwy.html

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Wszystko zależy jak się podzieli :)
Jak widać optymalnie w DVB-T MPEG4 jest 8SD lub 4HD w paśmie UHF, tymczasem w przeliczeniu na SD (HD=2xSD) w MUX3 mamy 10 :)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Poland »

Od jutra do trzeciego i ósmego multipleksu DVB-T powraca stan sprzed pandemii - tym samym TVP HD będące obecnie na MUX8 wylatuje ponownie z oferty telewizji naziemnej a TVP Sport HD wraca do MUX3: https://centruminformacji.tvp.pl/484358 ... -mux-8-ntc

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: K63 »

Jak donosi Onet, w centrali TVP w wyniku awarii nie wytrzymały zabezpieczenia i spaliły się serwery emisyjne, gdzie wgrane są programy. Jeśli awaria nie zostanie szybko usunięta, TVP może mieć poważne problemy z emisją.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiad ... 1,79cfc278

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Właśnie miałem o tym pisać, szukałem gdzie to umieścić :D

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: some83 »

K63 pisze: 22 sierpnia 2020, o 00:07 Jak donosi Onet, w centrali TVP w wyniku awarii nie wytrzymały zabezpieczenia i spaliły się serwery emisyjne, gdzie wgrane są programy. Jeśli awaria nie zostanie szybko usunięta, TVP może mieć poważne problemy z emisją.
Jak rozumiem, są to tylko serwery emisyjne TVP po ip, bo wszystkie kanały z naziemnej odbieram.
Nieśmiało to podejrzewałem.
No i okazało się, że Miałem rację.
Nadawanie po iptv jest bardzo drogie.
Szczególnie jeśli ktoś jest w stanie zgromadzić przed Telewizorami 10mln ludzi.
Oni moim zdaniem, jeśli brak miejsca w dvbT, powinni zacząć emitować przez Satelitę kanały w HEVC bez kodowania, i w HD.
Wszystkie 16 kanałów Regionalne powinny przed HbbTVP trafić obowiązkowo do każdej jednej kablówki w kraju, potem na satelitę, a na koniec do Hybrydowej TVP naziemnej oraz hybrydowej TVP satelitarnej.
No i na Satelitę powinny trafić FTA HD HEVC wszystkie kanały kablówki zaczynając od:

Kod: Zaznacz cały

TVP Kultura
TVP Kultura 2
TVP Historia
TVP Rozrywka
TVP ABC
TVP 3 x 16 regionalnych wersji
TVP 1 oraz TVP 2
TVP Wilno
może nawet i TVP Seriale, oraz TVP HD.
rząd powinien finansować techniczną stronę kosztów nadawania TVP, a abonament powinien iść na niezależność personalną i artystyczną mediów publicznych (jaka redakcja co opowiada, kto z kim tańczy, kto co śpiewa, i o czym nadają).
Taka prezydent 0.5mln Gdańska za 60min wywiadu zrealizowanego przez Axel Springer wydała kwotę, za którą można mieć na Satelicie 1Mb/s przez cały rok!!!!
Jeśli czegoś nie dadzą na zwyczajną satkę w HEVC HD, to do satelitarnej Hybrydowej TVP.
Generalnie, jedynie kanały TVP info oraz TVP Polonia jako najbardziej misyjne powinny lecieć w mpeg4, cała reszta w mpegH = HEVC = H266.
Oczywiście nie mam na myśli łamania prawa copyRight.
Ale tak chociażby tak jak Włoska Publiczna TV Rai, Czy Chorwacka Publiczna TV albo słoweńska Publiczna TV, albo Rosjanie robią trochę inczej.
(Wszystkie do odebrania FTA z Monoblocka 13°+16°+19.2°E, a Chorwacka Publiczna oraz Słoweńska Publiczna także w HD)
Wszystkie Produkcje własne bez kodowania, a kodowany tylko kontent kupiony spoza unii.
Moim zdaniem, kontent nie wyprodukowany przez TVP, ale dofinansowany z budżetu dowolnego kraju UE, lub samej UE także powinien być bez opłat.
Rosjanie robią tak, że z satelity zamiast kodować puszczają inną produkcję własną,
Taki wariant powinno zrobić TVP, które raz się ośmieszyło ogłaszając Platformę TVP, która nigdy nie wystartowała.

Ja tam nie wiem, czy to powiedzą oficjalne media.
Tym bardziej, że do onetu sam zaufania nie mam.
Ale wydaje mi się, że zainteresowanie w piątkowy początek weekendu ich mogło przerosnąć, i to raczej nie wina elektrowni.
Podobnie serwery HBO nie wytrzymywały właśnie w piątkową noc.
(Ale tamte chyba nie spłonęły, tylko mocno cięły, lub odmawiały dostępu).

Jakby mi ktoś nie wierzył, to tylko przypomnę, że TVP chciało mieć zniżkę za nadawanie w Mux8 od Emitela za słaby zasięg techniczny, a przecież to nie jest wina Emitela.
A myślę, że jakby na dzień dobry startowali z większą- muxy UHF razem z muxem VHF ilością Muxów, to liczba anten combo wśród społeczeństwa byłaby by dużo większa.
To jestem w stanie podejrzewać, będą chcieli zwalić winę, za za słabe serwery na elektrownię.
Więc ani Onet, anie TVP we własnej sprawie nie jest w pełni wiarygodnym

No i ja nie wiem, dali TVP Polonia w wesjii HD najpierw do iptv, zanim dali na orbitę i do kablówek.
Zresztą podobnie zrobili z kanałem Kultura 2.
TVP Polonia na satelicie i w kablówkach miała wystartować 1IX2020.
A to nie po kolei.
Optymalizacja kosztów, czy tam prądu, lub Co2, nakazywałaby najpierw satelitę i kablówki, a potem iptv.
(Ja tam osobiście w te globalne ocieplenie zrobione przez człowieka nie wierzę, chyba, że Chińczycy wraz z Rosjanami osiągną sukces w działaniach na rzecz ocieplania klimatu, do czego obydwa kraje się otwarcie przyznały)

BitRate trzeba by układać tak:

Kod: Zaznacz cały

100% bitRate w dvbT2
200% bitRate w dvbS2
300% lub 400% bitRate w kablówkach lub płatnych platformach.
a bitRate po ipTV można by dynamicznie wyliczyć.
Tak, że przy 10mln widzów, to trzeba by obniżyć
A jak korzysta tylko 1mln bitRate można podnieść 2x a nawet 5 czy 10x.
Ewentualnie można by odsprzedawać chętnym zapłacić więcej za bitRate na poziomie 10'000%
Mam wrażenie, że jak ktoś kupuje sobie 100calowy ekran, to gotów by był zapłacić dość sporo za sygnał prawie nie skompresowany na poziomie 1Gb/s.
Oczywiście trzeba takiej osobie umożliwić dostęp za słoną opłatą jeśli jest chętna.
A po iptv bitRate można podnosić rok do roku, lub dekadę do dekady.
(Bo mam nadzieję, że te serwery nie zwiększają długu publicznego, bo jeśli, lepiej to robić dekada do dekady).

Jak widać, popularność chyba jakąś mają większą niż wyliczyli.

Moim zdaniem to mało wiarygodne, by przez elektrownie serwery im się spaliły.
Ja nie uważam, że serwerownia TVP powinna mieć ups do nadawania po iptv.
Ale przynajmniej serwery powinny umieć się wyłączyć i nie spalić.

No i mnie pewnie raczej nie przekonają wyjaśnienia TVP co do winy elektrowni, tak jak nie przekonywały mnie wyjaśnienia TVP do winy Emitela, jako powodu by obniżać im opłaty za nadawanie w mux8.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: dvbtowiec »

@some83
Co ta "fantastyczna" analiza na temat satelity, Rosjan, globalnego oicieplenia ma wspólnego z dvb-t, czyli wątku w którym się wypowiadasz?
Ośrodki regionalne już są w HbbTV od TVP.
Ostatnio zmieniony 23 sierpnia 2020, o 15:29 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVB-T/S »

Ma tylko jedno! Dni naziemnej TV są policzone. Szwajcaria zrezygnowała i to była słuszna decyzja.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Idąc tym torem, satelita też się kończy, bo wszystko dzieje się w sieci :)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVB-T/S »

Nadawanie w sieci jest kosmicznie drogie. Infrastruktura jest bardzo słaba. U mnie stałe łącze to 5Mb więc do niczego się nie nadaje :( Oglądam z satelity bo NTC to nieporozumienie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: dvbtowiec »

A ja zaczynam oglądać z sieci, satelita dla mnie staje się zbędnym balastem, uzupełnieniem ofert OTT jest dla mnie naziemna, łatwa w montażu, bez dużego talerza. Zatem nie podzielam Twojego argumentu o końcu naziemnej. Marzenia zawsze jednak możesz mieć ;)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVB-T/S »

To nie argument. To przykra rzeczywistość. Naziemna TV jest dla biedoty. Ci ludzie często oglądają to na badziewnych TV z marketu. Takie są realia w Polsce. Wszyscy co chcą NORMALNIE oglądać mają satelitę lub IPTV.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Odbiegamy od tematu wątku. Nie zaliczam się do biedoty i oglądam naziemną, uzupełniając ją ofertą OTT, lub VOD. Żadne z Twoich mądrości się w moim przypadku nie sprawdzają :)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVB-T/S »

Nie chcesz przyjąć prawdy! Przekonaj hazardzistę albo alkoholika że nim nie jest. Wiem że to smutne ale tak jest.
NTC oferuje podstawowe programy w najgorszej jakości. Mi to nie odpowiada i za to nie płacę abonamentu (który jest nielegalny).

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Jakość się poprawi, gdy wejdzie HEVC. TVP zapowiada kanał 4k. Telewizji oglądam niewiele. Więcej czasu poświęcam na serwisy VOD.
Telewizja naziemna jest dla mnie uzupełnieniem oferty VOD i to mi w zupełności wystarcza.
Widzę że też tego nie chcesz przyjąć do wiadomości - ale niebawem będziesz musiał, gdyż coraz więcej usług OTT pojawia się w sieci. Spadnie Ci sprzedaż na instalacje :) Wiem że to przykre, ale trendy są jednoznaczne, młodzi ludzie wchodzą do sieci.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVB-T/S »

TVP najpierw nie uruchomi JEDEN program w FULL HD. Jak już to zrobią to napisz.
Naziemna TV montuję dość rzadko - tak z 30 na rok. Po tym widzę kto tą marną TV wybiera. Tylko tacy ludzie którym ledwo starcza na życie.
A HEVC wejdzie u nas na samym końcu - w końcu Polska zawsze była w ogonie Europy. Nic to nie zmieni bo dalej będzie tak dużo programów że jakości HD dalej nie będzie.

Zablokowany