Co dalej z kanałami TVP w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Martinez1989 »

Witam, przed chwilą w informacjach na TVP Kielce mówili, że TVP INFO będzie na MUX-1 tj. k30, a TVP Regionalna na MUX-3 tj. k47.
Czyli jak to jest? Czy w ustawie nie było mowy, że TVP może byc na MUX-1 do 2014, ale musi tam byc TVP1, TVP2 i TVP wersja regionalna??
Pozdrawiam.

DVBManiak

Re: Odp: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVBManiak »

No było, było. Ale TVP nic sobie z tego nie robi jak widać.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Poland »

Może gdyby wyrzucili TVP1 HD zostawiając TVP1 SD i TVP Info ale też alternatywną opcję TVP Regionalnej to jeszcze to jakoś kupy by się trzymało ale jeżeli TVP Info ma wejść za dodatkową opcję regionalną to moim zdaniem jest to nieco dziwne rozłożenie stacji w DVB-T. Już nawet ja to wszystko bym lepiej poukładał niż oni sami w Telewizji Polskiej...

DVBManiak

Re: Odp: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: DVBManiak »

Ty lepiej już nie układaj :D. Ale fakt faktem to powinni wyrzucić Polonię najpierw, zostawić INFO w MUX-3 a kanał regionalny nadawać w MUX-1 i MUX-3, potem tylko w MUX-3. Kanały HD niech będą jak najdłużej, naprawdę jak jest jakiś mecz to aż chce się oglądać, a na to mydło SD ciężko patrzeć. Może tobie Poland bez różnicy jak masz tv CRT, ale na 42 calach różnica jest ogromna.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawelll »

Przyznam, że pogubiłem się się w pomysłach TVP ma rozkład programów w multiplexie. Co nie zmienia mojej opinii, że TVP1 i 2 powinien być w HD. Trzeba myśleć o nowych multiplexach a nie o obcinaniu jakości istniejących programów.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Odp: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Poland »

DVBManiak pisze:Ty lepiej już nie układaj :D. Ale fakt faktem to powinni wyrzucić Polonię najpierw, zostawić INFO w MUX-3 a kanał regionalny nadawać w MUX-1 i MUX-3, potem tylko w MUX-3. Kanały HD niech będą jak najdłużej, naprawdę jak jest jakiś mecz to aż chce się oglądać, a na to mydło SD ciężko patrzeć. Może tobie Poland bez różnicy jak masz tv CRT, ale na 42 calach różnica jest ogromna.
Powiem tylko w uzupełnieniu że miałem coś takiego na myśli:
Od 1 września 2013 r.:
MUX1
1. TVP1 720p 3mbit/s
2. TVP2 720p 3mbit/s
3. TVP Regionalna alternatywna 720p 3mbit/s
4. TVP Polonia 720p 3mbit/s
MUX3
1. TVP Regionalna docelowa 576p 3mbit/s
2. TVP Info 576p 3mbit/s
3. TVP Kultura 576p 3mbit/s
4. TVP Sport 576p 3mbit/s
5. TVP Rozrywka 576p 3mbit/s
6. TVP Seriale 576p 2 - 2,5 mbit/s
7. TVP Historia 576p 3mbit/s
8. TVP Dokument 576p 2 - 2,5 mbit/s
Nadawany byłby tylko dźwięk stereo, 5.1 oraz oryginalny a także mniejsze loga oraz telegazeta i napisy
Od 27 kwietnia 2014 r.:
MUX1:
- TVP ABC 576p 3mbit/s
MUX3:
1. TVP1 576p 3 mbit/s
2. TVP2 576p 3mbit/s
3. TVP Regionalna 576p 3 mbit/s
4. TVP Info 576p 3 mbit/s
5. TVP Kultura 576p 3 mbit/s
6. TVP Sport/TVP Film (w zależności od licencji kanału TVP Sport - chodzi tutaj o ich zastosowanie w antenie otwartej) 576p 3 mbit/s
7. TVP Rozrywka 576p 2 - 2,5 mb/s
8. TVP Dokument 576p 2 - 2,5 mbit/s
Od tego czasu nadawana byłaby tylko jedna wersja TVP Regionalnej - w terenach gdzie obecnie jest prowadzona emisja alternatywna z MUX1 emisja prowadzona byłaby z przemienników. W ewentualności (o ile to możliwe) można jeszcze w kwietniu 2014 roku wykorzystać innt następujący układ kanałów na trzecim multipleksie:
1. TVP1 576p 3 mbit/s
2. TVP2 576p 3mbit/s
3. TVP Regionalna docelowa 576p 2,5 mbit/s
4. TVP Info 576p 2,5 mbit/s
5. TVP Kultura 576p 2,5 mbit/s
6. TVP Rozrywka 576p 2,5 mb/s
7. TVP Sport/TVP Film (w zależności od licencji kanału TVP Sport) 576p 2,5mbit/s
8. TVP Dokument 576p 2,5 mbit/s
9. TVP Regionalna alternatywna 576p 2,5 mbit/s
Nadawany w dalszym ciągu byłby tylko dźwięk stereo, 5.1 oraz oryginalny a także mniejsze loga oraz telegazeta i napisy.
Moim zdaniem dzięki takiemu układowi stacji w DVB-T zarówno widzowie jak i sam nadawca byliby zadowoleni ponieważ w multipleksie pojawiłoby się więcej publicznego kontentu programowego :D

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: rotalplus »

Przestań wypisywać te głupoty!

TVP DOKUMENT nie istnieje, TVP POLONIA nie ma rezerwacji na MUX-1 a tym bardziej na 4. miejsce w MUX-1, w MUX-3 może być tylko max. 8 kanałów SD, o TVP SPORT i SERIALE zapomnij bo TVP pozapycha MUX-3 kanałami o najniższym koszcie tworzenia, mające charakter powtórkowy o mało interesujących treściach, uwzględniając komercyjny kanał TVP SERIALE, który jest hitem płatnych pakietów i w taki wyłącznie sposób będzie dalej dystrybuowany

Zrozumiałeś, że pisanie takich bzdet niczego nie osiągniesz?

arik92

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: arik92 »

Kolega @Poland to naprawdę jednak żyje w świecie fantasy i z uporem maniaka przedstawia swoje koncepcje, że też jeszcze żadna telewizja go nie zatrudniła :D .
Na temat TVP Polonia (którego zresztą w DVB-T być nie powinno) napisał już kolega wyżej i inni wcześniej, ale jak widać dla @Polanda wszystko jest możliwe, ale najbardziej to mnie rozłożył pomysł nadawania w 720p z bitrate na poziomie 3 mbit/s. Rozdzielczość 720p (HD) to nie 576i (SD) i tutaj też jest potrzebny porządny bitrate, aby przy szybkim ruchu nie było problemów, jak przykładowo na TVP1 HD w MUX1. Nie wystarczy tutaj samo podniesienie rozdzielczości.
W sumie to nawet czekam na ten moment kiedy TVP będzie musiała opuścić MUX1, w końcu skończy się ta samowolka i dublowanie kanałów w MUX-ach.
Ostatnio zmieniony 28 sierpnia 2013, o 22:37 przez arik92, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: pawelll »

Poland, lekko Cię poniosło...

Jedyne z czym się zgadzam (taka była jedna z początkowych myśli tego wątku) to potrzeba domagania się wstawienia TVP Sport do DVB-T.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Poland »

No to się wytłumaczę bo coś tutaj negatywów narosło...
Moim zdaniem właśnie po realizacji wspomnianego przeze mnie powyższego planu pojawiłaby się szansa na wstawienie tego kanału do DVB-T.
Co do TVP Seriale to byłby on udostępniany w darmowej naziemnej telewizji cyfrowej jedynie do kwietnia po czym zniknąłby z tejże oferty pozostając na MUX4.
Jeżeli chodzi o TVP Polonię to przerzuciłem ją do MUX1 po to by w MUX3 na stałe mogło być TVP Info. Dodam jeszcze że według mojego planu właśnie TVP Polonia zniknęłaby z DVB-T w kwietniu razem z innymi kanałami z śmieciowego na stan obecny MUX1 z którego to kanały przeszłyby we wspomnianym miesiącu do MUX3.
TVP Dokument dodałem przyszłościowo gdyż podobno ma powstać pod koniec roku.
Z 720p rzeczywiście przesadziłem ale równie dobrze można to zastąpić 576p. Megabity na sekundę dzieliłem jakby co pomiędzy slotami biorąc pod uwagę ogólną przepustowość MUX3 :)

Madrass
Posty: 118
Rejestracja: 5 kwietnia 2013, o 22:40

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Madrass »

"Kończ waść, wstydu oszczędź"...

Wytłumacz mi po co piszesz o TVP Seriale, TVP Sport TVP Dokument w darmowym DVB-T? Jeden nie istnieje, a kolejne dwa są kanałami premium. Na chwilę obecną nie ma szans żeby pojawiły się one w NTC. Wszystko co piszesz jest zwykłym zmyślaniem które nijak ma się do tematu.

OT Czy jest możliwość napisania pisma do organów państwowych z prośbą o usunięcie z Internetu pojedynczych osób? Lub odcięcie dostępu do sieci? Chodzi mi oczywiście o Polanda. Myślę że parę osób pod takim wnioskiem by się podpisało ;)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: belzebiusz »

Poland pisze:Jeżeli chodzi o TVP Polonię to przerzuciłem ją do MUX1 po to by w MUX3 na stałe mogło być TVP Info.
100000000000 razy było ci tłumaczone, że TVP Polonia nie ma prawa obecności w MUX-1 nawet przez 1 minutę :!:
Poland pisze:Z 720p rzeczywiście przesadziłem ale równie dobrze można to zastąpić 576p.
Z 576p nie poradzi sobie spora część odbiorników - nie jest to standard w emisji TV, podobnie jak 1080p.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Puma »

TVP Regiony musi być w MUX 3 z powodu regionalizacji tego multipleksu... i teoretycznie powinien być w MUX 1 z powodu pozwolenia.
Wtedy jednak doszły by do absurdu że TVP Regiony zastąpi TVP Info.

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Pavl6 »

Poland pisze:Może gdyby wyrzucili TVP1 HD zostawiając TVP1 SD i TVP Info ale też alternatywną opcję TVP Regionalnej to jeszcze to jakoś kupy by się trzymało ale jeżeli TVP Info ma wejść za dodatkową opcję regionalną to moim zdaniem jest to nieco dziwne rozłożenie stacji w DVB-T. Już nawet ja to wszystko bym lepiej poukładał niż oni sami w Telewizji Polskiej...
Wiesz, że za namawianie TVP do łamania prawa (dokładniej - ustawy o wdrożeniu NTC, która określa, że w MUX-1 MOŻE BYĆ TYLKO: TVP 1, TVP 2 i programy regionalne TVP) możesz pójść do więzienia?

@Puma - zgodnie z prawem pozwolenie przestało obowiązywać pod koniec lipca, wraz z przekroczeniem przez MUX-3 zasięgu 95%. Dalsze nadawanie jakichkolwiek programów jest bezprawne, dlatego nie dziwne, że TVP jeżeli już zdecydowało się lekceważyć prawo, to robi to na całego i od września nie będzie nawet nadawać tych stacji, które powinna zgodnie z ustawą w MUX-1 nadawać.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Poland »

belzebiusz pisze:
Poland pisze:Jeżeli chodzi o TVP Polonię to przerzuciłem ją do MUX1 po to by w MUX3 na stałe mogło być TVP Info.
100000000000 razy było ci tłumaczone, że TVP Polonia nie ma prawa obecności w MUX-1 nawet przez 1 minutę :!:
Poland pisze:Z 720p rzeczywiście przesadziłem ale równie dobrze można to zastąpić 576p.
Z 576p nie poradzi sobie spora część odbiorników - nie jest to standard w emisji TV, podobnie jak 1080p.
No to może od razu od września wyrzućmy TVP Polonia z DVB-T. Jakby co też jestem za takim rozwiązaniem.
A co do drugiej kwestii to w jakim standardzie są prowadzone obecne emisje powiedzmy na MUX2 - czy to czasem nie jest 576p ?
Co do tego pójścia do więzienia to i tak TVP będzie łamać prawo z kanałem Info - Ja jakby co tylko proponowałem jego wymianę na Polonię :D

arik92

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: arik92 »

Obecne emisje SD w DVB-T są nadawane w standardzie 576i.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: belzebiusz »

Standardy w TV są w zasadzie 3: 576i, 720p i 1080i.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: Poland »

Tymczasem jak udało mi się dowiedzieć wbrew naszym obawom TVP Info w kwietniu nie wyleci z DVB-T a po prostu przejdzie 27 kwietnia 2014 r. wraz z prawdopodobnie Dwójką w SD do MUX3 a świadczyć o tym może ta wypowiedź stacji na Facebooku:
W kwietniu przyszłego roku TVP zwalnia zajmowaną obecnie część MUX-1 – w miejsce nadawanych obecnie trzech programów pojawi się program dla dzieci TVP ABC oraz programy innych nadawców wybrane w konkursie przez KRRiT. TVP1, TVP2 oraz TVP Info wraz z innymi naszymi programami będzie można oglądać na MUX-3 (wówczas znowu może pojawić się konieczność dostrojenia odbiorników).
Podsumowując TVP Info wcale nie ma zamiaru opuszczać DVB-T a na MUX1 będzie jedynie tymczasowo :)

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: rotalplus »

Ta wypowiedź nic nie oznacza nt. przyszłości kanałów HD

Nadawca wydając takie komunikaty często nie różnicuje je ze względu na SD/HD odwołując się ogólnie do kanałów. Zauważ że w tym spisie nie podano jakie pozostałe kanały znajda się w MUX-3 - użyto określenia "pozostałe" programy

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Co dalej z kanałami TVP w NTC

Post autor: vigoo »

Takich wypowiedzi, to już było dziesiątki i każdy z tych "super" prezesów, wiceprezesów, dyrektorów itp. mówi co innego. Przecież jeszcze niedawno któryś z nich mówił o zlikwidowaniu dubli SD a teraz mówią o likwidacji HD. I kto tu za nimi nadąży...

Zablokowany