Zalety & Wady NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Kpc21 »

I tak dobrze, że nie pobierają sygnału z naziemnego analogu, jak kiedyś.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: qwerty »

Kłamstwo. Nie dostają światłowodem. Więcej info na satkurier.

ansowa22

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: ansowa22 »

Przy słąbym sygnale zasada odbicia nie obowiązuje już nei ma sie co dobic od przesszkody. Nadajnik musi być bardzo blisko i silny sygnał żeby odebrać. Przy słabym sygnale odbiór nie wchodzi w rachubę

Maximum

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Maximum »

Ostatnio trochę pracowałem nad moją instalacją antenową do NTC. Wydawało się, że cel został osiągnięty. Sporadyczne przycięcia lub zaniki raz na parę godzin to sukces. Do dzisiaj. Wiatr i zmiana pogody i odbiór diabli wzięli. Z satelity odbieram dalej poprawnie. To tak odnośnie zalet i wad NTC. Jest to moja subiektywna opinia. Ten kto ma silny, poprawny sygnał w każdych warunkach, pewnie napisze coś odwrotnego.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: DVB-T/S »

Jeśli jesteś na granicy odbioru to się nie dziw że masz takie problemy.

Maximum

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Maximum »

To nawet nie chodzi o bycie na granicy odbioru. Odbiór nawet przez kilka dni może być poprawny z jakością 90%. W takie dni jak dziś sygnał skacze od 90 do zera. Ja tylko się dziwię konfiguracji sieci nadajników w naszym terenie. Trudno tu chyba mówić o planowaniu, bo oparto się po prostu tylko i wyłącznie na istniejących nadajnikach. Z góry było wiadomo, że nie da to wymaganego pokrycia. Dobrze, że istnieje przekaz satelitarny :D. Płatny, ale przecież chcąc oglądać najciekawsze programy i tak trzeba zapłacić.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: DVB-T/S »

Z Kłodzka może być problem z SFN.

ntcdvb

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: ntcdvb »

@ Maximum "Wiatr i zmiana pogody i odbiór diabli wzięli"
Kolego dziś u mnie jest pochmurno, wieje i mżawka popaduje, ale DVB-T DE nadaje z pełnym sygnałem, zauważyłem 1% spadek na k.39 (odbieram 27,36,39 pol.V), z kanałami Czeskimi jest już inaczej kanał 53 pol.V (jest OK) a kanały 43,52,60 mają spadki a 60 czasami zanika (mniejsza moc ERP), Polskie kanały DVB-T już nie docierają (był czas, że działały VI-IX).
Wszystko wskazuje, że to od jakości DVB-T zależy a nie od pogody

WADA DVB-T: wpływ warunków atmosferycznych na odbiór.
Ostatnio zmieniony 27 września 2012, o 10:43 przez ntcdvb, łącznie zmieniany 1 raz.

Maximum

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Maximum »

DVB-T/S pisze:Z Kłodzka może być problem z SFN.
Tak, tylko SFN mamy dla 58 kanału MUX-2. A sprawa wygląda identycznie na 55 kanale. Być może kolega ntcdvb ma rację.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Jarosław Bałuka »

Temat wątku: Zalety & Wady NTC

Maximum

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Maximum »

Panie Jarosławie, przecież opisujemy podstawową wadę NTC. Może subiektywnie, ale niby jak mam się do tego odnieść?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dyskusja zeszła na omawianie warunków odbioru w danej lokalizacji, a to już nie ma związku z tematem.

Maximum

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Maximum »

Ja piszę w oparciu o swoje doświadczenia z DVB-T. To, że mieszkam w jednej lokalizacji chyba mnie nie dyskryminuje pod kątem wyrażania opinii o zaletach i wadach NTC. Trochę to dziwne podejście do sprawy , ale je przyjmuję i kończę wpisy.

ntcdvb

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: ntcdvb »

:arrow: Dużą wadą jest niestabilność odbioru :!:

TROPO ostatnich dni przynosi nowe kanały, dostęp chwilowy do innych MUXów, ale także psuje odbiór już wyszukanych.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Max van Org »

Nie mogę potwierdzić twoich obserwacji. Kanały z „bliskich” nadajników są u mnie stabilne. Wyłącznie kanały od odległych nadajników są zastępowane innymi kanałami. W analogu nie było inaczej. Ile razy rosyjskie kanał uniemożliwiały odbiór w Gdańsku z Chwaszczyna. Mieszkałem od Chwaszczyna 17 km. Przy takiej pogodzie mieliśmy czasami przez parę dni tylko kanały rosyjskie. Do dzisiaj nie wiem skąd. Wczoraj odbierałem kanały DVB-T z nadajników odległych o 201 km i 219 km.

ntcdvb

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: ntcdvb »

@Max van Org
Kolego a możesz sprecyzować używane przez Ciebie pojęcia: -kanały z „bliskich” nadajników; -kanały od odległych nadajników.
Dla mnie bliski nadajnik to nadajnik w którego zasięgu technicznym znajduję się mając na względzie jego techniczne parametry nadawania, a nie nadajnik 20 kilometrów od mojego zamieszkania nadający z mocą 0,01 kW.
Nadajnik odległy to taki, który sygnał odbieram ze względu na szczególne warunki, np. ukształtowanie terenu a w obrębię którego zasięgu technicznego się nie znajduję.
Np. Nadajnikiem odległym jest dla mnie Liberec/Skocznia narciarska, z którego sygnał MUX3 Regional RTM k.32 i małą moc nadawania nie powinienem odbierać a odbiór jest płynny i niezakłócany.
A Nadajnikiem „bliskim” jest RTON Jelenia Góra/Śnieżne Kotły który nadając z mocą ERP:100 kW i niewielką odległość powinienem być w jego zasięgu technicznym (zgodnie z mapami pokrycia) a ukształtowanie terenu (Góry Izerskie i Karkonosze) utrudniają odbiór połączony z złom pogodą lub silnym wiatrem uniemożliwiają odbiór. (Tu pewnie odgrywa role tłumienie w moim azymucie, pewnie nakazane przez Czechów). :cry:

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Max van Org »

Najbliższy nadajnik jest ode mnie odległy o 8 km i nadaje z 50 kW. Niestety jego nie widzę, bo są domy w drodze. Następny nadajnik w inny kierunku jest odległy ponad 20 km, również 50 kW. Odbieram również 32 km odległy nadajnik pracujący z 20 kW. Podczas tropo stabilny miałem odbiór z nadajnika 56 km odległego, również 50 kW, który odbieram zawsze, bo w tym kierunku mam dobry widok (na 8 km) i mało przeszkód w drodze. Problemy z odbiorem miałem z nadajnikiem odległym o ok. 110 km, pracującym z 50 kW. Z drugiej strony domu jest osiedle i z tamtego kierunku odbiór jest fatalny. Nadajnik 45 km odległy nadaje również z 50 kW, ale odbiór jest niestabilny. Oferta jest tam taka sama tak, że mi nie zależy na odbiorze.

Bartt

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: Bartt »

ntcdvb pisze::arrow: Dużą wadą jest niestabilność odbioru :!:

TROPO ostatnich dni przynosi nowe kanały, dostęp chwilowy do innych MUXów, ale także psuje odbiór już wyszukanych.
Precyzując. Nie jest to wada technologii DVB-T sama w sobie. Tylko efekt takiego, a nie innego doboru kanałów, które w przypadku podwyższonej propagacji wzajemnie się zakłócają.
Sytuacja po wyłączeniu analogu z pewnością się poprawi (znikną nadajniki powyżej 100kW), jednak problem całkiem nie zniknie. Dlatego tak ważne jest, aby osoby planujące kanały zdawały sobie sprawę z tego zjawiska i by było one w tych planach uwzględniane.

Naprawdę. Dobre rozplanowanie kanałów w Polsce, wraz z uzgodnieniem tego z naszymi sąsiadami to 90% sukcesu przy cyfryzacji.

Wybór różnych ch-k kierunkowych dla tego samego systemu antenowego (patrz Katowice/Kosztowy), czy dobór wysokich kanałów w górach, to rzeczy które nie powinny mieć miejsca.

Jeżeli nie zapewnimy stabilności sygnału odbioru DVB-T to zniechęcimy odbiorców do tej technologii którzy wybiorą sat lub kablówkę, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi.

Niestety patrząc na docelowe plany kanałowe widać, że w/w zjawiska nadal będą wystepować w niektórych rejonach kraju, o czym wielokrotnie pisałem. Czy da się to jeszcze zmienić - nie wiem.

ntcdvb

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: ntcdvb »

Tomasz Berezowski pisze:Nie będzie żadnego MUX-5 ani MUX-6. Polecam poczytać o dywidendzie II. Po przekazaniu pasma 700MHz na druga dywidendę cyfrową będziemy mieć problemy z utrzymaniem czterech MUXów w rozsądnych parametrach. Skończy się to zapewne na dużych SFNach.
II dywidenda na pewno zmusi do zmian kanałowych.

Zmiany raczej są bardziej niż prawdopodobne, mając na uwadze
W Czechach szczególnie w Sudetach masz także k. 55, 58, 60, 61 i nie narzekają

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Zalety & Wady NTC

Post autor: DVB-T/S »

Możesz podać link gdzie tak napisali?

Zablokowany