Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
ono

Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: ono »

Chciałem się zapytać dlaczego TVP Kultura i TVP Historia zostały wyłączone z pakietu DVB-T? Z tego co wiem jeszcze kilka miesięcy temu można było je odbierać.

Przyznaję, że te 2 kanały były jednym z powodu dla których kupiłem TV z tunerem DVB-T MPEG4, niestety jak ktoś napisał na jednym z for aktualnie wszędzie nadawany jest ten sam pakiet, który nie zawiera w.w kanałów.

Czy aby TVP Kultura i TVP Historia nie są finansowane z abonamentu TV? Jeśli tak, to jakim cudem w.w. kanały dostępne są tylko w kablówkach, a z DVB-T zostały usunięte. :?

ikcyzor
Posty: 63
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: ikcyzor »

są na astrze mama odbiera na zwykłym tunerze sat

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: JarekM »

Chciałem się zapytać dlaczego TVP Kultura i TVP Historia zostały wyłączone z pakietu DVB-T?
Pogramy te zostały zastąpione programem TVP HD. Niestety dostępna przepływność strumienia transportowego nie umożliwia umieszczenia wszystkich programów. Konieczny jest kompromis.
W sprawie doboru programów do testów DVB-T proszę o kontakt z nadawcą (TVP).
Czy aby TVP Kultura i TVP Historia nie są finansowane z abonamentu TV?
To są testy, sposób finansowania programu nie ma nic do rzeczy.

ono

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: ono »

JarekM pisze:(...) Niestety dostępna przepływność strumienia transportowego nie umożliwia umieszczenia wszystkich programów. Konieczny jest kompromis. (...) W sprawie doboru programów do testów DVB-T proszę o kontakt z nadawcą (TVP).
OK. tego się obawiałem, że jeden kanał ma za małą przepływność. Trudno.
(...) To są testy, sposób finansowania programu nie ma nic do rzeczy.
Rozumiem, że to są testy. Ale AFAIK DVB-T miało ruszyć już od 1 stycznia tego roku... ale jak to zwykle u nas bywa nic nie wyszło na czas. Uprzedzam, że wiem, że to nie z winy Emitela.

Jednakże jak przy każdym wdrożeniu testy powinny coraz bardziej przypominać stan docelowy. Natomiast ja z mojej strony nie widzę żadnego postępu.. a wręcz regres (wyłączane stacje nadawcze zdajsie we Wrocławiu). Śmiesznie niska moc nadajnika w Krakowie.

Rozumiem, że Emitel jest tylko instytucją techniczną realizującą urzędowe wytyczne.. ale skoro mamy tutaj forum strategie, plany, wdrożenia. Poza tym Emitel jest również finansowane z naszych podatków? Więc ja jako podatnik mogę tylko stwierdzić, że wszedzie słyszę wymówki że nie dostaliśmy koncesji, że przepływność za mała i nikt nie wychodzi po za swój ogródek, mimo że (jak jestem przekonany) zarząd Emitela na pewno zna zarząd TVP czy KRRiT.

Wygląda na to, że chyba tylko nam piszącym na forum zależy na wdrożeniu DVB-T :!:

@ikcyzor: Nie interesuje mnie odbiór poprzez TV satelitarną. Nie jestem na tyle ograniczony, żeby nie zdawać sobie sprawy że w.w. kanały dostępne są w kablówkach. Natomiast to nie jest ŻADEN argument, dlaczego nie ma ich w TV naziemnej finansowanej z publicznych pieniędzy. Ot, kolejny tekst typu... kup se pan C+ czy n-kę

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: Jarosław Bałuka »

ono pisze:
Rozumiem, że Emitel jest tylko instytucją techniczną realizującą urzędowe wytyczne.. ale skoro mamy tutaj forum strategie, plany, wdrożenia. Poza tym Emitel jest również finansowane z naszych podatków? Więc ja jako podatnik mogę tylko stwierdzić, że wszedzie słyszę wymówki że nie dostaliśmy koncesji, że przepływność za mała i nikt nie wychodzi po za swój ogródek, mimo że (jak jestem przekonany) zarząd Emitela na pewno zna zarząd TVP czy KRRiT.
Emitel nie jest finansowany z publicznych podatków. Jest to spółka działająca na bazie prawa handlowego, finansuje się świadcząc usługi broadcastingowe i telekomunikacyjne inny podmiotom gospodarczym. Zatem twierdzenie typu "płacę podatki to wymagam" nie ma uzasadnienia w tym przypadku.
Eksperymentalne emisje DVB-T są prowadzone celem dogłębnego poznania technologii i przygotowania się do wdrożenia telewizji cyfrowej w kraju i nie mają charakteru komercyjnego.

ono

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: ono »

Jarosław Bałuka pisze:Emitel nie jest finansowany z publicznych podatków. Jest to spółka działająca na bazie prawa handlowego, finansuje się świadcząc usługi broadcastingowe i telekomunikacyjne inny podmiotom gospodarczym. Zatem twierdzenie typu "płacę podatki to wymagam" nie ma uzasadnienia w tym przypadku.
Eksperymentalne emisje DVB-T są prowadzone celem dogłębnego poznania technologii i przygotowania się do wdrożenia telewizji cyfrowej w kraju i nie mają charakteru komercyjnego.
Dziękuje za błyskawiczną odpowiedź. Rzeczywiście pochopnie stwierdziłem, że Emitel jest bezpośrednio związany ze Skarbem Państwa. Niestety obawiam się w takim razie, że Emitel jako prywatna spółka kierująca się względami ekonomicznymi (co jest zrozumiałe) nie ma w takim razie dużych możliwości popchnięcia całej sprawy na przód bez woli TVP (tym razem własność Skarbu Państwa), która jak zgaduję jest głównym partnerem biznesowym Emitela, innych telewizji prywatnych.. oraz głównych hamulcowych w postaci URE i KRRiT.
Przepraszam więc za zarzuty w Państwa kierunku. I chciałbym spytać ostatecznie w takim razie kto decyduje gdzie, jakie i o jakiej mocy nadajniki DVB-T zostaną użyte do testów, oraz jakie pakiety są nadawane?

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: kroczek12 »

Witam,
Chciałbym zapytać dlaczego po wyłączeniu TVP HD z nadajnika RTCN Rzeszów/Sucha Góra nie przywrócono do emisji kanałów takich jak TVP Sport. Jak na chwilę obecną lista kanałów (TVP1, TVP2 i TVP Info) jest najuboższą listą wsród pozostałych testów prowadzonych w Polsce. Przy okazji chciałbym powiedzieć że odbieram sygnał z Suchej Góry z miejscowości Grybów (dokładnie w połowie między Nowym Sączem a Gorlicami). Do testów służy mi telewizor Sony Bravia KDL-40D3500. Wskaźnik poziomu sygnału wskazuje 100% (czasem spadnie na 90% -oczywiście bez jakichkolwiek cieć obrazu) ku mojemu zaskoczeniu ponieważ na mapce zasiegu sygnał koczy się właśnie na mojej miejscowości a ja mam pratycznie full zasięg. Szczerze Wam powiem że taki uzyskałem efekt gdyż mocno sie przyłożyłem przy budowie instalacji antenowej (kupiłem aż 5 płytek antenowych i każdą wypróbowałem zostawiając najodpowiedniejszą + ATX 107). Niestety w telewizorze nie ma wskaźników z podziałem na moc oraz jakość tylko sam "poziom sygnału". No wiec jak to będzie z tymi kanałami na tym nadajniku??

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Mając na uwadze zintensyfikowane prace administracji państwowej, można spodziewać się w niedługim czasie decyzji i odpowiednich aktów prawnych w zakresie cyfryzacji przekazu naziemnego. Dla potencjalengo operatora sieci nadawczej DVB-T niezwykle istotne jest, aby podejmowane przez niego działania inwestycyjne były zgodne z docelowym planem cyfryzacji kraju.
Można powiedzieć - obecnie wszyscy czekamy na ostateczne wypracowanie założeń, wymagań i harmonogramu procesu cyfryzacji oraz decyzje administracyjne otwierające drogę do technicznej realizacji.

przemek

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: przemek »

Witam serdecznie po raz pierwszy wszystkich forumowiczów!

Korzystając z okazji oraz dość zbieżnych pytań przewijaących się w tym topicu (plany, wdrożenia) chciałbym się dowiedzieć czy znane są (choćby orientacyjne) plany uruchomienia testowego nadawania DVB-T na terenie Łodzi :?: (aktualnie ciągły status - 'poczekalnia' :cry: )

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Odpowiedź będzie brzmiała identycznie jak post powyżej.

Przy okazji - nie wiem dlaczego i skąd wzięło się pojęcie "poczekalni" i dlaczego znalazły się w niej Łódź i Św. Krzyż. Nie wiem na jakiej podstawie autor owego wykazu tak napisał i nie podejmuję polemiki w tym zakresie.

przemek

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: przemek »

No cóż, dziękuję zatem serdecznie za błyskawiczną odpowiedź. Zamailowałem w tej sprawie do radiopolska, w końcu to oni zamieszczają takie informacje, choć szczerze nie specjalnie spodziewam się odpowiedzi ;)
Nic to , pozostaje tylko czekać, a nóż zostanie jednak uruchomiona transmisja i w Łodzi...

przemek

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: przemek »

A jednak odpowiedź uzyskałem i ot dość szybko, cyt.:
"Witam!

Dziękuję za maila i za pytanie. W przypadku Łodzi sytuacja wygląda tak,
że jakiś czas temu testy były już tam prowadzone na tej częstotliwości.
W sytuacji gdy nadajnik został wyłączony nie usuwaliśmy wpisu zupełnie,
a przenieśliśmy go do poczekalni z nadzieją, że skoro kanał ten był już
wykorzystywany do emisji cyfrowej, to że wcześniej czy później będzie
ponownie wykorzystany.
Jeśli zaś chodzi o Święty Krzyż to kwestia nadawania cyfrowego z tej
lokalizacji często pojawiała się jeszcze przed uruchomieniem analogowej
emisji TVP INFO. Miało to - tak jak w przypadku Wisły czy Suchej Góry -
umożliwić dostęp do programu regionalnego mimo braku częstotliwości
analogowej. Potem - gdy częstotliwość analogowa się znalazła - sprawa
emisji cyfrowej przycichła. Jeśli chodzi o kanał to w tej chwili nie
pamiętam czy została ona podana w czasie konferencji prasowej TVP czy
też pojawiła się przy interpelacjach poselskich w sprawie emisji
programu regionalnego dla regionu.

Podsumowując, w tym przypadku poczekalnia nie mówi "te częstotliwości
zostaną uruchomione już za kilka dni", a raczej, że emisja cyfrowa w
tych miastach ma szanse pojawić się na tych częstotliwościach (bądź to
na podstawie wniosków, że tam już było... bądź na podstawie zapowiedzi).

W sumie gdyby EmiTel dzielił się tym co dalej planuje a co już przestał
to byłoby miło... ale póki co częściej jest tak jak to było przy
uruchomieniu emisji DVB-T z Raszyna - przez długi czas spółka nie
chciała nawet podać z jaką mocą sygnał jest emitowany... mimo iż dane te
powinny być ogólnodostępne - do sprawdzenia chociażby w pozwoleniu
radiowym na wykorzystywanie częstotliwości...
"


Być może teraz możliwy będzie jakiś komentarz?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Myślę, że bez najmniejszych problemów można usunąć oba wpisy w pozycji "poczekalnia". Uruchomienie emisji w tych akurat dwóch miastach obecnie jest mniej więcej tak samo prawdopodbne jak i w jakichkolwiek innych miastach w kraju. Miejmy nadzieję, że KRRIT już w niedługim czasie ogłosi sposób i terminarz wdrażania cyfrówki.

przemek

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: przemek »

No to się doczekaliśmy oficjalnego terminarza... :shock:
http://satkurier.pl/news/44881/harmonog ... olsce.html
Ehh... Szkoda słów. Łódź - Etap III => lipiec 2011.
No to jeszcze sobie 2,5 roczku poczekam na DVB-T :x

ono

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: ono »

przemek pisze:No to się doczekaliśmy oficjalnego terminarza... :shock:
http://satkurier.pl/news/44881/harmonog ... olsce.html
Drodzy Panowie z Emitela, proszę nie wyłączajcie emisji w Krakowie, ze wg. na w.w. harmonogram.

Kraków drugie miasto w PL a znalazło się na szarym końcu łącznie z Katowicami (największą metropolią w PL). Nie rozumiem tego kraju.

Lew2
Posty: 34
Rejestracja: 20 stycznia 2009, o 18:17

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: Lew2 »

Ten harmonogram jest tragiczny! Przynajmniej dla Krakowa. Niestety ode mnie nie widać Krzemionek (dolina w okolicy Węzła Wielickiego). Jedyne co mam to program z Chorągwicy (w bardzo dobrej jakości). Jak chcę oglądać TVP INFO, Polonia, Kultura, Historia, to chyba jedyne wyjście jest przesiąść się na jakiegoś satelitę kupując jakiś dekoder do darmowych programów. Ktoś tu powiedział, że od kwietnia tego roku (2009) miało ruszyć DVB-T w całej Polsce, czekałem z zakupem telewizora od lipca 2008, a tu zamiast DVB-T, będę musiał kupić odbiornik DVB-S.

przemek

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: przemek »

Jeżeli harmonogram dla Krakowa uważasz za tragiczny to co powiesz na temat sytuacji Łodzi...?
Trzecia aglomeracja w kraju a nawet testów nie ma... W Krakowie przynajmniej masz stałe pokrycie testowe, a w Łodzi ni widu ni słychu. Szkoda gadać.

markez

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: markez »

@Lew - witam sąsiada, o odbiorze w okolicach węzła możesz zapomnieć, nic tu nie ma ani Skrzycznego ani Krzemionek, czarna dziura.

@przemek - te testy są takie, że 0.5km od nadajnika wjeżdżając między kamienice nie odbierzesz nic, a dalej wystarczy że nadajnik zniknie z pola widzenia i nawet antena gigant też nie pomorze. Jednym słowem testy są dla garstki.

przemek

Re: Gdzie się podziały TVP Kultura i TVP Historia ?

Post autor: przemek »

hmmm... tjaaa, przyznam się szczerze, że spodziewałem się czegoś więcej po tzw. TESTACH :)
Szczególnie w mieście takim jak KRK... Ale cóż, jakby nie było maicie chociaż tyle :) a w LDZ nic...Zero...null...0
Pozdrawiam KRK

Zablokowany