Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienników

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
kubadvb

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: kubadvb »

Korzystając z obecnosci na formu proponuję otwarcie nowego tematu:
Repetycja sygnału COFDM czyli DVB-T
dlaczego taki temat? otórz działam na terenie "górzystym" gdzie sa problemy z odbiorem. Zastosowanie małej mocy repetytorów czyli "doswietlenie" miejsc gdzie jest brak sygnału dałoby wogóle możliwość odbioru DVB-T ( siedzącu 'urzędasy" w Warszawie wogóle nie zdają sobie sprawy , że są takie miejsca gdzie nigdy nie złapie sie sygnału dvbt - mapki na stronie np Emitela mogą byc na zielono -rzeczywistość jest inna ), a tak duzo sie mówi o wykluczeniu informacyjnym.
Sa w sprzedaży repetytory GSM ,są tez DVB-T ( aczkolwiek ktoś powie że nielegalnie ) to należy stwierdzić ,że ponad 90% sieci WiFi jest niezgodna z prawem, bo przypomnę ,że moc EIRP wypromieniowana z anteny nie powinna byc wyższa jak 100mW da 2,4 GHz i 1W dla 5,4-5,6 GHz.
Pokażcie mi sieci ( zwłaszcz na wsiach które spełniaja te normy). UKE - z którymi wiele razy rozmawiałem "nie widzi problemu, że łamie się prawo"
Byc może "zalegalizowanie" repetytorów COFDM rozwiże problem wielu instalatorów ( ku zadowoleniu odbiorcom dvbt ).

kubadvb

Repetycja sygnału DVB-T (COFDM)

Post autor: kubadvb »

proponuję dyskusje na temat repetycji sygnału DVB-T, czyli praktycznie tworzenie mikrosieci jednoczęstotliwościowych SFN, rozwiązań praktycznych i zgodności z prawem. Uważam ,że oddolne lobby użytkowników może doprowadzić do uchwalenia ( wydania rozporządzeń) normujących ten temat np. poprzez okreslenie max mocy wpromieniowywanej z anteny przy repetycji.
uzytkownicy bedą stosowac i tak repetytory nie mając innego wyjscia z "doświetleniem" jakiegos miejsc gdzie nie ma i nie będzie możliwości odbioru dvbt, UKE będzie miało "robotę" a my bedziemy za to płacić.

Michaelbond

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: Michaelbond »

kubadvb juz nie otwieraj nowych wątków, tutaj napisz o co ci chodzi. Zstanów się nad ankietą. Poruszyłeś ważny temat, tylko go opisz dla ludzi prostszym językiem,nie technicznym, bo ta sprawa dotyczy wielu z nas.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: @GUTEK@ »

Według to właśnie repetytory są ważniejszym tematem niż czułość tunerów, które w większości i tak mają bardzo zbliżoną czułość.
Sam widziałem na wycieczkach górskie miejscowości, otoczone górami z każdej strony, raczej wątpię by właśnie w takich miejscach szło odbierać sygnał z "głównych" nadajników. Tam jedynie odbiór mogą zapewnić odpowiednie stacje retransmisyjne. Niestety puki co o takich rozwiązaniach dla DVB-T nikt nie myśli, a data wyłączenia analogu zbliża się nieuchronnie.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: Maniek99 »

Na SatKraku na którejś z konferencji była mowa że "doświetlacie", to działka TVP (dotyczy chyba tylko ich muxa).
Po prostu w danej lokalizacji musi się zebrać gromadka, przy wsparciu lokalnych władnych złożyć podanie do TVP i podobno dość często się udaje.

kubadvb

Re: Repetycja sygnału DVB-T (COFDM)

Post autor: kubadvb »

najpierw w "prostych słowach" o repetycji sygnału DVB-T, bo byc może nie jest to zagadnienie dla Wszystkich Kolegów jasne. Chodzi o to aby odebrac sygnał dvb-t z anteny, 'troche" go wzmocnić np. TELMOR ma dobry wzmacniacz kanalowy i z powrotem wypromieniowac za pomoca drugiej anteny np. anteny dookólnej ( lub kierunkowej ) w powietrze. oczywiscie musi byc to na tych samych częstotliwościach ( kanałach ) co odbieraliśmy MUXy. Stworzymy tzw. siec jednoczęstotliwosciową SFN, ktora notabene jest zalecana dla nazienych telewizji cyfrowych , bo jak Koledzy wiedzą modulacja COFDM zastosowana w przekazach dvb-t "bardzo lubi" jak do anteny pzychodzi jak najwiecej sygnałów podnośnych ( a jest ich w zależności od typu modulacji od 2.000 do 8.000 ) byle nie był przekroczony przedział ochronny ( czyli nie wystepoway zbyt duże opóźnienia poszczegolnych podnosnych ). Przy repetycji problem przedziału ochronnego nie ma znaczenia.

Rozmawiałem na ten temat z UKE ( Urząd Komunikacji Elektroniacznej - opowiedzialny za "ład w eterze" ) ale oni twierdza ,że nawet repetytory GSM są nielegalne. Sa przyzwyczajeni do sieci rozsiewczych analogowych gdzie repetycja "namieszłaby" tylko w eterze. Uważam , że nie podjmuja temetu sieci SFN b. małej mocy aby nie robić sobie wiecej pracy.

Reasumując: jak w "jakiejś dziurze" nie ma i nie będzie sygnału dvb-t to należy go odberac tam gdzie mozna i "wysłać" wzmocniony w ową "dziurę"( oczywiscie chciałbym i do tego dążę aby to było legalne ).

ss80

Re: Dobór tunerów pod względem czułości

Post autor: ss80 »

Maniek99 pisze:"doświetlacie", to działka TVP (dotyczy chyba tylko ich muxa).
Po prostu w danej lokalizacji musi się zebrać gromadka, przy wsparciu lokalnych władnych złożyć podanie do TVP i podobno dość często się udaje.
Tak niewiele a tak wiele :? Mnie ciekawi co się będzie działo na "górzystym" Podbeskidziu i żywiecczyźnie w marcu 2013 roku po wyłączeniu całej podbeskidzkiej sieci nadajników bo wraz ze skrzycznem wyłączają wszystkie mniejsze stacje retransmisyjne. O ile w Żywcu głośno jest o panie Marianie Kasteliku co to "załatwi wszystko" o tyle w miejscach "głębiej" w górach gdzie jest obecnie parę doświetleń analogowych małej mocy, po wyłączeniu analogu nie planuje się kompletnie nic [na razie nie ma uwzględniowych tych masztów w żadnym z harmonogramów]. A i drugiego takiego Kastelika tam nie mają by wywalczył coś również z doświetleniami.

"Mówi się" że ze Skrzycznego odbiera całe podbeskidzie no i pewnie tak też "mówi się" w Warszawie więc problemu nie ma :shock: . Tymczasem ostatnie problemy ze Skrzycznem udowodniły że wystarczy mieszkać całkiem niedaleko od nadajnika [15-20km] a być przysłonięty jakąś małą górką by sygnał już w ogóle tam nie dochodził. Być może zwiększenie mocy tego nadajnika niebawem dałoby lepsze rezultaty ale patrząc na postawę jaką mają ma operator tego obiektu [tłumienie w kierunku południowym] wątpliwe jest by cokolwiek dobrego kiedykolwiek usyszeć o tym obiekcie. :?

A sami ludzie [bardzo przepraszam jak kogoś urażę :oops: ] w większości ludzie małomiasteczkowi, bez pomocy kogoś "kto się przebije" nie dadzą rady nic załatwić. :!:

kubadvb

Re: Repetycja sygnału DVB-T (COFDM)

Post autor: kubadvb »

to samo w Bieszczadach . jedyne nadajnik przeznaczone do dvb-T to Sucha Góra w Krośnie i nadajnik raczej małej mocy w Gorze Jawor w Solinie ( oba nadajniki nie wystarcza na pokrycie tak górkowatergo terenu ). Obecnie jest wiele małych nadajników analogu jak w Sanoku, Olszanicy, Lesku i wiele innych, ktorych nie ma w planie cyfryzacji. Dlatego podjąłem temat ,że tez się obawiam sytuacji gdy po 13 lipca 2013 (lub wcześniej ) zostana wyłaczone.
UKE w Rzeszowie nie widzi problemu doświetleń - przynajmniej aby dązyć do ich legalizacji ( bo nielegalnymi chetnie sie zajmą - bo musza sie wykazać ).

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Repetycja sygnału DVB-T (COFDM)

Post autor: teleMAN »

Pięknie Dziękuję za podjecie tego tematu /doświetleń/ jest to problem ogromny już teraz przy
starcie DVB-T. Tereny nawet o rzut beretem od Suchej Góry położone jak np;Godowa,Żyznów,
Lutcza,Domaradz i bardzo wiele innych schowanych za nawet lekkim wzniesieniem i sygnału
mają ZERO.Jeżeli nawet jak zauważyłem jest większy las to jest problem z odbiorem i w tym
terenie REPETYCJA dobrze zrobiona była by "lekarstwem" może ??.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienników

Post autor: irekr »

Pytanie do kolegów z EMITEL-a.

Emisja analogowa TV wymagała zainstalowania kilkuset przemienników lokalnych, pozwalających na prawidłowe pokrycie zasięgiem odbioru programów telewizyjnych. Z tego co wiem 100% tych przemienników to urządzenia obsługujące wyłącznie sieci programowe TVP1 i TVP2.

Z doświadczeń jakie mamy już obecnie, a także z doświadczeń naszych zachodnich sąsiadów wynika, że nie da się na całym obszarze Polski zapewnić prawidłowego odbioru programów nadawanych w DVB-T korzystając tylko z obiektów "dużych mocy". Dotyczy to wszystkich istniejących multipleksów jak i tych sieci, które dopiero powstaną.

I konkretne pytania:
1. Czy istnieje plan "dozbrojenia" sieci nadawczej w "nadajniki" doświetlające w tych miejscach gdzie sygnał DVB jest niewystarczający. Takich obszarów jest wiele i nie tylko na południu Polski.
2. Na ile istniejąca infrastruktura TSR-ów będzie wykorzystana?
3. Czy EMITEL, jako operator także MUX2, będzie uzupełniał sieć nadawczą tego multipleksu?


Termin wyłączenia emisji analogowej zbliża się nieuchronnie, a spora cześć obszaru - i także mieszkańców - jest "obsługiwana" przez TSR-y
Pozdrawiam.
i.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: kuku1234 »

Najpierw musza w pelnych mocach ruszyc, zeby wiedziec takie rzeczy.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: irekr »

Tutaj się nie zgodzę.

Są obszary na których emisja odbywa się mocami docelowymi lub prawie docelowym, a warunki odbioru są znane od dawna. I wiadomo, że nawet podniesienie do mocy nominalnej nie zapewni odbioru w określonych miejscach, gdyż praw geofizyki nie ominiemy.

Mnie nie chodzi o stronę techniczną, ponieważ ta jest fachowcom znana od lat. Chodzi mi o strategie postępowania i plan działania.

I dziękuję moderatorowi za scalenie wątków do jednego tematu.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ad.1 Mamy pewne plany związane z uzyskaniem gotowości technicznej do świadczenia usług emisji doświetlających, jeśli taka konieczność wyniknie z planowania sieci lub zlecenia od nadawców.
Ad.2 Na tyle na ile wynikać to będzie z wyników planowania sieci radiowej i lokalnych warunków technicznych
Ad.3 W chwili obecnej nie mam możliwości wypowiadać się w tym zakresie

nkp123

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: nkp123 »

Witam.
Mam pytanie odnosnie realizowania doswietlen we wlasnym zakresie.
Czy mozna je wykonywac legalnie z mala moca?

Chodzi mi np. o sytuacje kiedy chce sobie odbierac DVB-t w ogrodku z laptopem z mala antenka UHF.
Sygnal w mojej okolicy oczywiscie juz na to nie pozwala.
Czy w zwiazku z tym moge odebrac sygnal antena np. ATX-94, nastepnie przepuscic go przez wzmacniacz z duzym poziomem wyjsciowym, a nastepnie wyemitowac go przy pomocy dipola w polaryzacji pionowej, aby nie zaklocac glownej emisji? Sygnal emitowalbym z anteny na scianie domu po stronie ogrodka ;)

Czyli:

Antena ATX-94 > Wzmacniacz szerokopasmowy > dipol do emisji

DVBManiak

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: DVBManiak »

Ja bym z tym uważał, bo to może nieźle zakłócać odbiór sąsiadom, którzy na pewno się zbulwersują.

nkp123

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: nkp123 »

Dlatego wlasnie mysle o emisji w polaryzacji pionowej.
Dodam tez, ze w kierunku emisji nie ma juz zadnych domow: jedynie las ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: giaur500 »

Chodzi mi np. o sytuacje kiedy chce sobie odbierac DVB-t w ogrodku z laptopem z mala antenka UHF.
Sygnal w mojej okolicy oczywiscie juz na to nie pozwala.
To nie lepiej wpuścić sygnał w sieć (wifi) i odbierać bez żadnych antenek? Zakładam, że masz router, którego zasięg jest także w ogrodzie przy domu.

nkp123

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: nkp123 »

Dobry pomysł. Tylko, czy są takie urządzenia, które:
- Odbierają strumień DVB,
- dekodują go i wyciągają TS jednego programu,
- przesyłają go po LAN/WIFI,
- potem na komputerze na którym się ogląda, programem można dowolnie zmieniać program, używać TTX, EPG i inne udogodnienia?

No i ile kosztują? ;) Bo własne doświetlanie mogę zrealizowac za darmo - mam antenę, wzmacniacz i dipol do emisji, mam też kartę z tunerem DVB-T do komputera ;)

P.S. Zasięg mojego routera wykracza daleko poza ogródek (~100m od mojego domu leci :D) ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: giaur500 »

Wystarczy ci drugi laptop z tunerem dvb-t. Albo drugi komputer jeśli takowy posiadasz. Po stronie nadawczej vlc, skyview ewentualnie mumudvb - zapewnie znajdzie się więcej programów, po stronie odbiorczej vlc - działa epg i teletekst (chociaz nie wiem jak z nadawaniem w skyview bo nie testowałem).
Bo własne doświetlanie mogę zrealizowac za darmo - mam antenę, wzmacniacz i dipol do emisji, mam też kartę z tunerem DVB-T do komputera
To za mało. Chyba że masz jeszcze modulator/nadajnik dvb-t.
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2012, o 15:05 przez giaur500, łącznie zmieniany 2 razy.

nkp123

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: nkp123 »

Ok - to jeszcze takie pytanie - czy stary komputer (procesor 800MHz, grafika Intel, 256MB RAM), będzie dostatecznie szybki, żeby mógł on robić jako serwer DVB-T?

Zablokowany