Aktualizacja oprogramowania odbiorników DVB-T (DVB-SSU)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
m@c1ej

Aktualizacja oprogramowania odbiorników DVB-T (DVB-SSU)

Post autor: m@c1ej »

Witam,

interesuje mnie kwestia aktualizacji oprogramowania dla odbiorników DVB-T przez DVB-SSU. Czytałem ostatnio o testach Emitela trwających wspólnie z producentami urządzeń. Czy znajdę na forum/stronie głównej więcej informacji na ten temat? Na jakiej zasadzie można przystąpić do testów ze swoim urządzeniem?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Aktualizacja oprogramowania odbiorników DVB-T

Post autor: qwerty »

Ty nie możesz - tylko producent.

m@c1ej

Re: Aktualizacja oprogramowania odbiorników DVB-T

Post autor: m@c1ej »

Ok, źle sprecyzowałem pytanie. Na jakiej zasadzie producent może przystąpić do testów?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aktualizacja oprogramowania odbiorników DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

powinien skontaktować się ze mną


Producenci i dystrybutorzy oraz sieci handlowe zainteresowani współpracą z EmiTel w zakresie dostosowania produktów do polskich wymagań, oceny zgodności z wymganiami krajowymi, a przede wszyskim ze strumieniami nadawanymi w Polsce powinni się skontaktować ze mną przez forum wysyłając PW (wiadomość prywatną) albo pisząc na adres:
dvb-t (małpa) emitel (kropka) pl

nkp123

Re: Aktualizacja oprogramowania odbiorników DVB-T

Post autor: nkp123 »

A kiedy będą testy dla odbiorców - np. w multipleksach przesyłanie aktualizacji oprogramowania?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Aktualizacja oprogramowania odbiorników DVB-T

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie będzie testów dla odbiorców.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Aktualizacja oprogramowania odbiorników DVB-T

Post autor: qwerty »

To może ja zadam pytanie. Czy jakiś producent (jeżeli tak to nie piszcie który) jest zainteresowany dvb-ssu i ew. ile możecie przeznaczyć pojemności na dvb-ssu (gdyby wszyscy producenci tv / stb wyrazili chęć dvb-ssu).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Aktualizacja oprogramowania odbiorników DVB-T

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zależeć będzie od tego ile zdecyduje operator multipleksu czyli nadawcy wszystkich kanałów obecnych w danym multipleksie. Teoretycznie może to być wartość już 64kbps. 200kbps wydaje się optymalne.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Tomasz Berezowski »

A chce ktoś poznac historię słynnego zapisu o "OTA update" w Ustawie Cyfryzacyjnej?

arik92

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: arik92 »

Ja chętnie poznam ;)

Edit:

Sharp na to naciskał?

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Tomasz Berezowski »

Podczas prac nad Ustawą Cyfryzacyjną lobby producenckie walczyło o zapis, który zobowiązywałby operatorów multiplexów do udostępnienia pasma w muxie dla celów aktualizacji oprogramowania telewizorów i tunerów. Stanowisko nadawców ( w tym moje) było takie, aby odbywało się to w trybie nieustawowym (czyli udostępnimy pasmo w określonych wynegocjowanych terminach, np. w nocy albo poza porami o największym zapotrzebowaniu na pasmo - imprezy sportwe, rozrywka weekendowa). Producenci walczyli o bezwzględny dostęp do pasma po 64kbps na każde żądanie.

I teraz zagadka... Jak myślicie ilu producentów zgłosiło się od września 2011 w celu przesłania nowego oprogramowania do ich telewizorów przez MUX-2 w trybie OTA?

arik92

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: arik92 »

Żaden albo jeden (Technisat)?

A czy podczas tych prac nad ustawą to lobby to byli głównie producenci telewizorów najbardziej liczący się na rynku?

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Tomasz Berezowski »

Bingo. Zero próśb o udostępnienie pasma dla OTA.

Rozmawiałem wczoraj z przedstawicielem jednego z producentów, powiedział mi (cytuję):
- Wie Pan, my juz teraz bedziemy słać upgrade po tylko internecie.

Zatem posiadacze telewizorów bez ETH niech nie liczą na jakikolwiek upgrade :-)

Bartt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bartt »

Mam nadzieje że nie na to marnuje się 3 Mbit/s w mux-1 na puste pakiety. Może ktoś wyjaśnić to straszne marnotrastwo :?:

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Tomasz Berezowski »

Nic się nie marnuje. Null Packets pokazywane przez analizator jest w w pikach wykorzystywane przez kazdy z kanałów. Zwykły analizator tego nie pokaże. Tak działa multipleksacja statystyczna.

arik92

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: arik92 »

W przypadku Sony aktualizacje, które są wysyłane przez internet są również udostępniane na stronie, aby wgrać je przez USB. Jak będzie dalej? Zobaczymy.
Jednak są przecież modele z MPEG4, które USB nie posiadają i w tym przypadku OTA to jest świetne rozwiązanie.

Z drugiej strony jestem ciekaw czy to są decyzje polskich przedstawicieli, czy po prostu mają taki nakaz od wyżej stojących za granicami naszego kraju i mają przez to związane ręce.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bartt »

Tomasz Berezowski pisze:Nic się nie marnuje. Null Packets pokazywane przez analizator jest w w pikach wykorzystywane przez kazdy z kanałów. Zwykły analizator tego nie pokaże. Tak działa multipleksacja statystyczna.
No faktycznie, podobnie jest na mux-2 ;). Czyli jak rozumiem teoretycznie każdy kanał może mieć nieco większą przepływność od tej pokazywanej w strumieniu ts ;)

Szkoda że nie ma standardu DVB-T gdzie mux to np. 50 Mbit/s, tutaj jednak satelita wymiata ;) Może by tak zająć 2 kanały na raz :D

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Tomasz Berezowski »

Zdefiniujmy "pokazywanej". Prawdopodobnie używa Pan softwarowego analizatora, który pokazuje uśrednioną wartość TS. Profesjonalne analizatory TS potrafią pokazać wykorzystanie pasma z dokładnością do ramki video, wtedy zobaczyłby Pan, że są takie momenty, kiedy Null Packets wynosi zero. Po prostu multipleksacja statystyczna musi uwzględniać pewną "bezwładność" koderów i dlatego uśredniona w jednostce czasu wartość Null Packets jest różna od zera.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bartt »

Dzięki za wykład. A analizator oczywiście softwarowy ;) - TSReader.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Aktualizacja oprogramowania odbiorników DVB-T

Post autor: TomW »

Już dwa miesiące od ostatniego postu. Rozumiem, że dalej trzeba liczyć na aktualizacje zamieszczane (wcalee albo bardzo rzadko) na stronach internetowych producentów sprzętu. Wgrywamy przez USB też sami, na własna odpowiedzialność. Miało być tak pięknie i nowocześnie (OTA) i co dalej?

Zablokowany