NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: adac »

Jest jeszcze jeden powód "przywiązania do kablówek" : likwidacja Azartów i praktycznie brak możliwości odbioru Tv naziemnej w warunkach miejskich, poza przypadkami dobrej lokalizacji i tam gdzie odbiorca może ( czyt: ma pozwolenie ) na instalację własnej anteny na dachu.

Gdyby nie ta bariera to odpływ do DVB-t byłby gwałtowny, na granicy załamania interesu kablowego.
Na szczęście sojusz z Zarządami S.M-ów ratuje chwilowo sytuację.
Odbiorców trzeba uświadamiać, co to jest instalacja zbiorcza i jakie daje im obecnie możliwości.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Robert03 »

debe pisze:Skąd ta wiedza? Były gdzieś publikowane wyniki ankiet? Były takie ankiety przeprowadzane?
Nie potrzeba ankiety wystarczy się rozejrzeć dookoła. Znikają anteny SAT i pojawiają się yagi do NTC. Czy ktoś kto jest zagorzałym zwolennikiem HD przesiada się na NTC likwidując pakiet w którym ma 15-20 kanałów HD ?
Wiele instalacji zamontowałem, wiele czasz zdejmowałem wiele osób wysłuchiwałem. Jest to tak samo miarodajne jak ankiety czy sondaże prowadzone na wybranym obszarze.
Dla wielu mniej zorientowanych pojęcia TV cyfrowa i TV HD to jedno i to samo a na pytanie czy widzą różnicę pomiędzy TVP1 i TVP1 HD odpowiadają: "Czy ja wiem... różnica ? Jakby był trochę ostrzejszy... . Logo jest mniejsze....Proszę zaczekać ubiorę inne okulary bo w tych różnicy nie widzę...
Słyszałem też wiele opini " No nareszcie będziemy mieli telewizję HD ze zwykłej anteny. Lepiej 20 kanałów HD z anteny niż 100 ze satelity".
Pewnie że jakość jest zauważalna dla mnie istotnie już od 20 cali i nie ma dyskusji.
Ja nawet widzę róznicę na telewizorze CRT podłączonym do dekodera SCART'em. Wynika to z tego iż HD ma większą przepływność i jest mniej pikseli więc nawet po redukcji rozdzielczości do SD widać róznicę.
Z drugiej strony małe tanie telewizory (20-40 cali) oferują niezłą jakość obrazu w MPEG 4 i jeśli ogląda się je we właściwej odległości to ciśnienie na HD nie jest tak mocno odczuwalne.
Moim zdaniem DVB-T powinien oferować w większości kanały w jakości HD i zgadzam się że HD będzie,jest,powinno być standardem.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: debe »

Robert03 pisze:(...)Moim zdaniem DVB-T powinien oferować w większości kanały w jakości HD i zgadzam się że HD będzie,jest,powinno być standardem.
Zgadzam się z tym w 100%

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: distefano »

Każdy by się z tym zgodził, ale w tym momencie jest to myślenie utopijne. Obecnie ilość nadawanych kanałów spadła by o połowę (wydane koncesje są ważne). Gdy wzrośnie ilość Muxów naziemnych nic nie będzie stało na przeszkodzie by nadawać więcej w HD.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

GUS: 4,8 mln abonentów TV kablowej i 6,9 mln użytkowników TV satelitarnej
W usługi telewizji cyfrowej w sieciach kablowych na koniec 2012 roku korzystało 2,698 mln abonentów, co oznacza wzrost o 472 tys. abonentów. Najwięcej abonentów jest w województwach: mazowieckim (560 tys.) i śląskim (339,7 tys.)
http://media2.pl/media/106695-GUS-48-ml ... arnej.html

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Robert03 »

Czyli póki co mamy spadek abonamentów płatnych pakietów na przestrzeni 2 ostatnich lat.
Tak czy siak w Polsce i tak ilość abonentów płatnych telewizji jest zadziwiająco wysoka. Jesteśmy liderem Europy i chcemy płacić za telewizję przy jednoczesnym bojkocie abonamentu ustawowego. I to dziwi bardzo bo ile można płacic za oglądanie reklam ? To telewizje powinny płacić abonentom a nie odwrotnie.
Dziwi spadek abonentów internetu a tutaj chcemy rozdawać kolejne częstotliwości pod lipne LTE....

_chris_

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: _chris_ »

Statystyki z 2012 są mało reprezentatywne, jeśli chodzi o przepływy pomiędzy ofertami płatnymi a DVB-T. Nawet 2013 to jeszcze nie to. Dopiero 2014 będzie mógł wskazać rzeczywiste tendencje (pokrycie DVB-T całego kraju i wygasanie umów długoterminowych w ofertach płatnych).

Ale póki co, za wszelkie statystyki najlepiej mówią zachowania i oferty reemitentów.

A co do statystyk dostępu do internetu, to jest to spadek abonentów internetu kablowego, a nie w ogóle. Po prostu, podobnie do DVB-T, na rynku dostaw internetu pojawili się w końcu w większej masie dostawcy oferujący podobną klasę usług co kablówki, ale taniej.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Robert03 »

Pewnie tak, zaś co do internetu innego niż kablowy to szersza oferta jest zapewne w dużych miastach. W małych miastach internet kablowy ( z telewizji kablowej) jest najtańszy i najlepszy. Przykładem jest moje miasto. Szczęśliwi są ci któzy mieszkają w zasięgu kablówki. Reszta się męczy albo płaci dużo więcej.
Internet z "fal radiowych" praktycznie nie istnieje i posiadanie go to czysty masohizm. Oczywiście można sobie otworzyć wiadomości czy sprawdzić pogodę (ale to można mieć bezpłatnie w AERO2). Jest bardzo drogo i bardzo byle jak. Jedyną alternatywą może być pozostała konkurencja kablowa ( mam na myśli internet po kablu telefonicznym) ale ceny ma sporo wyższe od kablówki w każdym wariancie i dostępność jest wyspowa - nie każde osiedle posiada odpowiednią sieć. Spadek 7 tyś. abonentów to nie dużo. Ja bym powiedział "błąd statystyczny".

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

Zdecydowana większość gospodarstw domowych posiada jeden odbiornik telewizyjny. Kilka telewizorów można znaleźć w co piątym domu, przy czym przeważnie są to dwa odbiorniki.

W Polsce największą popularnością cieszy się telewizja satelitarna - do tego rodzaju sygnału telewizyjnego podłączonych jest 41 proc. odbiorników. Na drugim miejscu znajduje się telewizja kablowa (30 proc. telewizorów odbiera ten rodzaj sygnału) przy czym bardziej popularny jest pakiet cyfrowy niż analogowy.

Obecnie niemal 1/4 odbiorników telewizyjnych odbiera naziemną telewizję cyfrową. W porównaniu z kwietniem br. odsetek telewizorów podłączonych do tego sygnału wzrósł o 10 punktów procentowych.

Większość odbiorników telewizyjnych podłączonych do naziemnej telewizji cyfrowej nie posiada wbudowanego tunera i odbiera sygnał za pomocą dodatkowo zamontowanego dekodera (61 proc.).

Cyfryzacja została na tyle dobrze wprowadzona, że nie utrudniła korzystania z sygnału - większość badanych osób przyznało, że nie utraciło możliwości naziemnego odbioru sygnału telewizyjnego.

Cyfryzacja nie wpłynęła znacząco na sposób odbioru sygnału telewizyjnego. Jedynie nieliczni w związku z cyfryzacją zdecydowali się na zakup telewizji satelitarnej (10 proc.), pakietu telewizji kablowej (8 proc.), bezpłatnego zestawu do odbioru telewizji satelitarnej (7 proc.) lub IPTV (2 proc.).

Większość Polaków nie zrezygnowała także z dotychczasowej telewizji kablowej lub satelitarnej na rzecz naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Jedynie co dziesiąty badany zdecydował się na taki krok.
http://www.satkurier.pl/news/93894/jak- ... a-tvp.html

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: pawelll »

Ten raport to jakiś bełkot.
Co ma wspólnego cyfryzacja (wprowadzenie NTC) z zakupami sat itp?
"Jedynie nieliczni w związku z cyfryzacją zdecydowali się na zakup telewizji satelitarnej (10 proc.), pakietu telewizji kablowej (8 proc.), bezpłatnego zestawu do odbioru telewizji satelitarnej (7 proc.) lub IPTV (2 proc.)."

Poza tym powstaje pytanie co TVP chciała pokazać za pomocą tych "badań"

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: pawelll »

Ruchów na rynku cd..
"odsetek gospodarstw domowych oglądających telewizję naziemną, który w ubiegłorocznym uniwersie wynosił 29,5 proc., w tegorocznym wzrósł do 30,3 proc. Mniejszy wzrost zanotowała telewizja kablowa: z 32,6 do 33 proc. Ubyło natomiast gospodarstw korzystających z platform satelitarnych: ich udział spadł z 37,9 do 36,7 proc. W sumie segment telewizji płatnej (kategoria cab/sat w danych Nielsen Audience Measurement) spadł z 70,5 do 69,7 proc. gospodarstw, tracąc na rzecz telewizji naziemnej."
http://satkurier.pl/news/95294/nielsen- ... w-ntc.html

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: bmp »

Ja natomiast (od grudnia) zauważyłem powrót klientów do kablówek. Odwrót z SAT (tych co zostali 'naciągnięci' gdy zaczynała sie cyfryzacja i domokrążcy ich straszyli że "nic nie będzie"), i odwrót z DVB-T (mniejszy, ale najwidoczniej to ci, którym DVB-T to jednak za mało).
No bo nie ukrywajmy...
Sportu to w DVB-T nie ma (oczywiście nie mówię o TVP1 i TVP2 ale o Polsat Sport News) - reszta kanałów sportu nie ma prawie w ogóle, filmy "wszędzie to samo tylko na zmiane", muzycznie jest gorzej niż bieda (może discopolo i przeboje-na-topie słucha 50% ... może - ale 50% tego właśnie nie słucha) - tutaj może Eska odstaje na plus, Polsat i TVN się popsuły na rzecz tańców po lodach, grzańców przy garach i x-faktoryzacji jesteś-modelków. No owszem, można to oglądać - ale ILE? ;)

Patrze na te ramówki, załamuje ręce - oprócz TVP które trzyma jakiś poziom (na przykład nie przerywając reklamami) to stara się Puls i TV4. Puls2 może się też stara ale jakoś po prostu nie oglądam. TV6 to jakaś kalkomania powtórek.

Słowem: nie dziwie sie że jest rotacja na rynku. W DVB-T bieda - bo "darmowo", w SAT drogo - jak chce sie mieć wybór, a w kablówkach... zwykle pół tego i pół tego. Ale można mieć przy okazji dobry net w pakiecie...

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: pawelll »

W zabudowie miejskiej kablówka jest rozsądnym rozwiązaniem, przede wszystkim jako sposób dystrybucji sygnału. Poza centrami miast pozostaje NTC i SAT. Oferta programowa jaka jest każdy widzi. Przyznam, że liczyłem na znacznie większy odpływ z SAT ale cóż... nadawcy z NTC skutecznie grają na SAT. Zobaczymy czy coś się zmieni od kwietnia. Liczę na TVP ABC, wielu moich znajomych trzyma SAT tylko dla kanałów dziecięcych.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: pawelll »

http://satkurier.pl/news/96596/2-2-mln- ... ow-nc.html
http://satkurier.pl/news/97200/3-535-ml ... lsatu.html

Czyli jednak niewielki odpływ z SAT (głównie z CP) trwa. Ciekawe czy i jak wpłynie na sytuację wprowadzenie nowych kanałów w lutym i kwietniu.

loker

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: loker »

Kablówka opłaca się też jako dostawca internetu i to zazwyczaj szybszego i tańszego niż np. Neostrada. A w pakiecie usługi są tańsze, np. sam internet za 49,99, a z podstawowym pakietem cyfrowej TV za 59,99 zł A ten sam pakiet TV może kosztować 29,99 zł bez internetu... No i wygoda, że nie trzeba anteny montować. W miastach i to nie tylko w blokach, ale i w kamienicach na 4-5 rodzin kablówki są z tego powodu bardzo popularne.

majkeljot
Posty: 82
Rejestracja: 12 marca 2012, o 10:27
Odbiornik: LG MS450H
Manta DVBT05
LG 32LN575s
Instalacja antenowa: samoróbka biquad w oknie na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin kołowo 18km

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: majkeljot »

Chyba żartujesz, za 30zł ????? Wejdź np. na cyfrowy polsat i zobacz co można mieć za 20zł. Dostaniesz 50 kanałów, w tym 7 HD. To co opisujesz, czyli pakiet podstawowy nie powinien kosztować więcej niż 10zł MAX! Natomiast promocja z internetem to by była za dodatkowe 5zł, a tak to żadna rewelacja.
Koledzy wcześniej opisują prawdę. Zniszczono infrastrukturę anten zbiorczych z pełną premedytacją. Teraz zarządy spóldzielni mają świety spokój. Nie muszą np. zatrudniać żadnego konserwatora. Niestety dla odbiorcy na dzień dzisiejszy to porażka. Gdyby nie to co zrobiono, od kablówki odpłynęła by cała masa ludzi.

loker

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: loker »

49 zł kosztuje Neostrada do 10 Mb/s. Sprawdź co dostaniesz za te pieniądze w Vectrze.
Wyjdź od porównywania opłat za internet, a telewizję potraktuj jako dodatek, to zobaczysz różnicę. Do tego wiedz, że w wielu miejscach z kablówki można mieć nawet 60 Mb/s tam, gdzie Neostrada pozwala max. na 10 Mb/s. O ilości i jakości kanałów HD i opcji telefonu stacjonarnego nie wspomnę...

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: bmp »

majkeljot pisze:Zniszczono infrastrukturę anten zbiorczych z pełną premedytacją. Teraz zarządy spóldzielni mają świety spokój. Nie muszą np. zatrudniać żadnego konserwatora. Niestety dla odbiorcy na dzień dzisiejszy to porażka. Gdyby nie to co zrobiono, od kablówki odpłynęła by cała masa ludzi.
Czasy typu "spółdzielnia zrobi" dawno minęły. Teraz spółdzielnia przerzuciłaby koszty utrzymania anten (konserwacja, wymiany, pracownik lub firma zarządzający tym, itd.) na mieszkańca / lokatora. I tak byś zapłacił. A jakby go nie było to byś zapindalał w papuciach na oblodzony dach aby otrząsnąć antene.
Słyszałem o takiej wspólnocie mieszkaniowej która zapowiedziała że się odłączy (po ostrej kłótni ze spółdzielnią zarządzającą która była kablówką z tv,netem,itd.). Już się prawie odłączyli, już przyszły pisma z rezygnacjami. Oj oj. Ale jak policzyli koszty anten, kabli, wzmacniaczy, rozgałęźników i prowadzenia własnej instalacji po bloku (a w sumie 2 blokach) to na zapowiedziach się skończyło a pisma wycofano szybciej niż dostarczano. I tak już 2 lata mają te pyski przy ziemi cichutko.
Zawsze mnie interesowało jak przebiega proces myślowy ludzi którzy mówią "spółdzielnia zrobi". Chyba nie przebiega w ogóle.

majkeljot
Posty: 82
Rejestracja: 12 marca 2012, o 10:27
Odbiornik: LG MS450H
Manta DVBT05
LG 32LN575s
Instalacja antenowa: samoróbka biquad w oknie na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin kołowo 18km

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: majkeljot »

loker pisze:49 zł kosztuje Neostrada do 10 Mb/s. Sprawdź co dostaniesz za te pieniądze w Vectrze.
Wyjdź od porównywania opłat za internet, a telewizję potraktuj jako dodatek, to zobaczysz różnicę. Do tego wiedz, że w wielu miejscach z kablówki można mieć nawet 60 Mb/s tam, gdzie Neostrada pozwala max. na 10 Mb/s. O ilości i jakości kanałów HD i opcji telefonu stacjonarnego nie wspomnę...
Nie mieszajmy teraz porówniania dostarczania netu. Ja się odniosłem do tego co pisałeś, że pakiet daje wspaniały niski koszt podstawowej TV czyli 59,99-49,99= 10zł. Następnie, że samo TV(podstawowy pakiet) 30zł. Ja uważam, że to zdzierstwo. Na dowód tego pokazałem, że niezależnie możesz dostać za 20zł dużo więcej niż pakiet podstawowy. 10zł to powinien być maks za pakiet podstawowy samodzielny. Promocja to byłoby 5zł.
A co do Netu, dobrze jest mieć wybór. Ja mam możliwość Neo, UPC, Netia. Mam to ostatnie (w zasadzie internetia) łącze 10Mb/10Mb za 45zł bez TV.
bmp pisze:Czasy typu "spółdzielnia zrobi" dawno minęły. Teraz spółdzielnia przerzuciłaby koszty utrzymania anten (konserwacja, wymiany, pracownik lub firma zarządzający tym, itd.) na mieszkańca / lokatora. I tak byś zapłacił. A jakby go nie było to byś zapindalał w papuciach na oblodzony dach aby otrząsnąć antene.
Słyszałem o takiej wspólnocie mieszkaniowej która zapowiedziała że się odłączy (po ostrej kłótni ze spółdzielnią zarządzającą która była kablówką z tv,netem,itd.). Już się prawie odłączyli, już przyszły pisma z rezygnacjami. Oj oj. Ale jak policzyli koszty anten, kabli, wzmacniaczy, rozgałęźników i prowadzenia własnej instalacji po bloku (a w sumie 2 blokach) to na zapowiedziach się skończyło a pisma wycofano szybciej niż dostarczano. I tak już 2 lata mają te pyski przy ziemi cichutko.
Zawsze mnie interesowało jak przebiega proces myślowy ludzi którzy mówią "spółdzielnia zrobi". Chyba nie przebiega w ogóle.
Nie mieszajmy spółdzielni ze wspólnotami. Na razie rządzą się one innymi prawami. W spółdzielniach tam gdzie była tzw Antena zbiorcza, na ogół był zatrudniany konserwator, a lokatorzy płacili niewielką stawkę za tę obsługę 2-5zł. Tak więc zawsze za to się płaciło. Kwestia jest ile. Kiedy u mnie wchodziła kablówka podstawowy pakiet od razu był 3 razy droższy (6zł). Dzisiaj po paru latach, podwyższyli do 15zł, sprytnie uzasadniając ten fakt udostępnieniem w pakiecie podstawowym cyfrowego pakietu 30 kanałów. Czyli to co można by mieć za niemal darmo, czyli jedynie za opłatę konserwacyjną, rocznie trzeba wybulić 180zł.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: bmp »

majkeljot pisze:Nie mieszajmy spółdzielni ze wspólnotami. Na razie rządzą się one innymi prawami. W spółdzielniach tam gdzie była tzw Antena zbiorcza, na ogół był zatrudniany konserwator, a lokatorzy płacili niewielką stawkę za tę obsługę 2-5zł. Tak więc zawsze za to się płaciło. Kwestia jest ile.
Nic nie mieszam. Od wprowadzenia znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, odrębne własności (jeśli są całkowicie odrębne - czyli co najmniej wszystkie mieszkania są własnościowe) mogą się z reguły oddzielić od spółdzielni. I wtedy stają się wspólnotą (zarządzaną ciągle przez spółdzielnie lub nie). I w kwestii merytorycznej nie ma to żadnego znaczenia jaki mają status. Akurat temat znam bardzo dobrze.
majkeljot pisze:Kiedy u mnie wchodziła kablówka podstawowy pakiet od razu był 3 razy droższy (6zł). Dzisiaj po paru latach, podwyższyli do 15zł, sprytnie uzasadniając ten fakt udostępnieniem w pakiecie podstawowym cyfrowego pakietu 30 kanałów. Czyli to co można by mieć za niemal darmo, czyli jedynie za opłatę konserwacyjną, rocznie trzeba wybulić 180zł.
Tylko w teorii, urządzenia wzmacniające kosztują - a nie wzmacniają kabla, tylko pasmo KANAŁU. Prawdopodobnie także z przesunięciem częstotliwości - aby NTC z powietrza nie zakłócała NTC w kablu (co ma miejsce przy mocnym NTC naziemnym i kiepsko zrobionymi kabelkami w domach - co akurat jest normą, bo 90% je przerabia jakby niosły 220V). Kanałów nadawczych w NTC są na chwile obecną 3. Więc co najmniej 3 wzmacniacze. Za darmo ich nie rozdają, prądu do nich też nie (a swoje ciągną chodząc nonstop).

Zablokowany