NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: distefano »

To mało istotne, jak zwał tak zwał. Ważniejsza jest druga część mojej wypowiedzi. Myślę, że zgodziło by się ze mną z 95% telewidzów.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: bmp »

...i dlatego się z tym nie kłóciłem, ino smutno przytaknąłem w milczeniu: "eh".

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

Ciekawy artykuł z Satkuriera, raport PMR na lata 2016-2021 na temat ryku telewizyjnego w Polsce.
Z badań rynku wynika, że wcale nie jest tak, jak niektórzy sugerują, że wszyscy rezygnują z płatnych telewizji na rzecz NTC. Kto miał to zrobić i komu wystarcza taka oferta jak w naziemnej to już to zrobił a teraz niektórzy nawet wracają z powrotem do ofert pay-tv. Sprzedaż tunerów do telewizji naziemnej praktycznie zamarła i rynek telewizyjny się ustabilizował.
Tak więc to, że ktoś zauważył, że akurat sąsiad zamontował antenę do NTC wcale nie musi oznaczać, że jest taki trend w Polsce.
http://satkurier.pl/news/129192/czy-pol ... cznie.html

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: bmp »

To samo widać po wynikach operatorów SAT/Cable. U niektórych spadki, u innych wzrosty - ot rotacje związane z długościami umów lojalnościowych.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

Ciekawy artykuł pokazuje w którą stronę idzie tradycyjne oglądanie telewizji, można się spodziewać co będzie za kilka lat.
Dziś telewizor to przede wszystkim TV Smart a telewizja z kanałami to miejsce na reklamy i taki dodatek aby obejrzeć z doskoku jakieś Fakty, Wydarzenia czy coś w międzyczasie. Jak jeszcze nałożą podatki od reklam to już całkiem wyłożą branżę telewizyjną.
Wystarczy spojrzeć na pilot we współczesnym telewizorze, połowa przycisków jest dedykowanych do Internetu. Jak się nie podłączy telewizora do sieci to 2/3 funkcji w nim nie działa.
2/3 polskich internautów ma telewizor z możliwością podłączania do sieci – tzw. Smart TV. 6 na 10 z nich aktywnie korzysta z aplikacji dostępnych na ich telewizorach. Odnosząc to do liczby polskich internautów w wieku 16+ (na takiej próbie Wavemaker realizował badanie VideoTrack) – mamy w Polsce 10,5 mln aktywnych użytkowników Smart TV.

Lekką nadreprezentację tworzą wśród nich osoby w wieku 25-44 lata oraz odbiorcy płatnej telewizji (kablówki, satelita), a wśród nich – płatnicy najwyższych abonamentów (powyżej 100 zł). Technologia Smart TV jest już jednak mocno upowszechniona w większości analizowanych segmentów.......

.......Ekspansja Smart TV będzie więc przyczyniała się do osłabiania rynku tradycyjnej linearnej TV. Już dziś ten trend widoczny jest w pomiarze Nielsena – posiadacze „podłączonych” telewizorów oglądali tradycyjną telewizję średnio o blisko 60 minut krócej niż ci, którzy nie mają Smart TV (225 vs 281 minut w 2020 r.).

Czytaj więcej na: https://satkurier.pl/news/200477/smart- ... -sile.html

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Puma »

Póki LTE jest limitowane to tradycyjna telewizja jest bezpieczna. Znaczenie ma też przyzwyczajenie, musi wymrzeć pokolenie zanim się to zmieni.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Ramirez »

Tylko po co zmieniać technologie rozsyłania sygnału lepszą na gorszą? 8-)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: DVB-T/S »

Puma pisze: 10 lutego 2021, o 11:02 Póki LTE jest limitowane to tradycyjna telewizja jest bezpieczna. Znaczenie ma też przyzwyczajenie, musi wymrzeć pokolenie zanim się to zmieni.
LTE będzie tak długo limitowane jak operatorzy komórkowi będą zmuszeni do korzystania z obcej infrastruktury, a tak jest praktycznie u wszystkich.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Robert03 »

Ja myślę że jak kiedyś linearna telewizja przestanie istnieć, lub zostanie zmarginalizowana to tradycja przerywania programów reklamami zostanie przeniesiona do usług internetowych. Już dziś ten trend zaczyna się nasilać a reklamodawcy nie odpuszczą.
I będzie to co dziś obserwujemy np w Canal + gdzie w programie Canal Plus Family - premium i bez reklam jak dotąd pojawiły się reklamy.
Już widzę oczami wyobraźni Logowanie do Netflix a tam 3 minuty reklam zanim pojawi się okno wyboru filmu, film sie zaczyna i za 15 minut reklama :-) :-) :-).
Netflix juz planuje ograniczyć współdzielenie konta... Za chwile wprowadzą usługę "multiroom" itp. historie znane już dziś z tradycyjnej TV.
Usługi internetowe ida tą samą ścieżką którą przeszła linearna TV.

Gierek
Posty: 70
Rejestracja: 2 maja 2021, o 19:18
Miejscowość: Sucha Beskidzka
Odbiornik: LG 32LF5610 oraz tuner Amiko Mini 4K UHD T2/C
Instalacja antenowa: antena W1E, na parapecie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła/Skrzyczne

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Gierek »

Ja u siebie zauważyłem, że korzystam zarówno ze satelity, jak i z DVB-T, myślę, że dla mnie DVB-T jest przydatne ze względu na np odbiór regionalnego odbioru TVP 3, ciekawą rzeczą jest też przeskanowanie pasma raz na jakiś czas z zaciekawieniem, co ciekawego się pokaże w telewizorze :), ale myślę, że raczej ze satelity, telewizji płatnej będzie mi ciężko zrezygnować - ze względu na dostępne kanały, sport, które zobaczyć w NTC będzie ciężko, ale myślę, że jako konkurencja jak najbardziej może służyć, gdy się nie interesuje audycjami dostępnymi w płatnej TV, gdy nam wystarczy podstawowa oferta dostępna w NTC. Ja myślę, że dalej będę korzystać zarówno ze satelity, jak i z płatnej TV.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

Nielsen: więcej gospodarstw z telewizją kablowo-satelitarną, a mniej z jedynie naziemną.
Przybywa gospodarstw domowych z telewizją kablowo-satelitarną, mniej domów ma natomiast dostęp jedynie do telewizji naziemnej - wynika z danych Nielsen Media, do których dotarł "Press".

Według Nielsena na początku stycznia 2022 roku w Polsce było 14,28 mln gospodarstw odbierających telewizję, czyli o 0,4 proc. więcej niż rok wcześniej (wzrost o 52 tys.).

Odsetek gospodarstw z telewizją kablowo-satelitarną rok do roku wzrósł z 64,7 proc. do 69,2 proc., tj. z 9,2 mln do 9,87 mln. Mniej domów miało antenę satelitarną - ich udział spadł z 36,5 proc. do 35,8 proc. (tj. spadek z 5,19 mln do 5,11 mln), ale więcej wykupywało kablówki - wzrost z 28,2 proc. do 33,4 proc. (tj. z 4,01 mln do 4,76 mln).

Tylko z telewizji naziemnej korzystało 30,9 proc. gospodarstw z dostępem do TV, podczas gdy rok wcześniej - 35,3 proc. To oznacza, że ich liczba zmniejszyła się z 5,03 mln do 4,41 mln. Odsetek domów z jedynie anteną eterową jest najniższy od cyfryzacji naziemnej telewizji w 2013 roku.
https://www.press.pl/tresc/68906,nielse ... e-naziemna

Awatar użytkownika
cherubin
Posty: 73
Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
Miejscowość: Rzeszów
Odbiornik: LG UM7450PLA
Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: cherubin »

Spora część odbiorców przechodzi na IPTV zwłaszcza w nowym budownictwie, gdzie jest szybki światłowodowy internet.

Zablokowany