NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Wiking

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Wiking »

Może nie krytyka, ale sprostowanie, bo w większości wymieniłeś kanały płatne, których nikt nie zaoferuje bezpłatnie (np. Polsat Sport, który już jest dostępny w NTC, ale na płatnym MUX), a przecież większość oczekuje bezpłatnych multipleksów i na razie też takie są budowane, i bardzo dobrze. ;)

Awatar użytkownika
Cebulsky
Posty: 83
Rejestracja: 8 marca 2013, o 18:35
Odbiornik: SENCOR STB 4001M4
Instalacja antenowa: MANTA MA301 + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa/ RTCN Wręczyca

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Cebulsky »

Wiking pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.

Ok ale mogli by się dogadać i standardowo w kopercie czek i mamy kilka kanałów które są o wiele lepsze :) TVP mogła by dać TVP Sport bo przecież już budowa nowej siedziby się zakończyła więc to kilka milionów nie zrobi im problemu :)

ntcdvb

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: ntcdvb »

Mogliby dać Canal+ Film i Canal+ Sport a i nsport lub ale kino+.
Lista życzeń odbiorców a realia i możliwości to inna sprawa.
Obecnie podstawowymi sprawami są:
- rozwój kolejnych 3 MUX bezpłatnych (MUX-5, MUX-6 i MUX-VHF)
- dążenie do technologii DVB-T2 w kolejnych multipleksach
- uporządkowanie nadawania obecnych MUX-ów aby odbiorcy nie musieli montować kilku anten
- zrewidować obowiązek przełączenia na nadawanie cyfrowe objętym na 99% obszaru.

Maximum

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Maximum »

Przepraszam kolego, ale nie rozumiem co chcesz zrewidować odnośnie pokrycia 99%? Przecież nigdzie nie ma zapisu o 99%. Jest tylko 95 dla MUX 1 i 2 oraz 98 dla MUX3. Dobrze byłoby gdyby w lipcu osiągnięto te założenia ustawowe. Jest to raczej nierealne.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: bmp »

ntcdvb pisze:- rozwój kolejnych 3 MUX bezpłatnych (MUX-5, MUX-6 i MUX-VHF)
- uporządkowanie nadawania obecnych MUX-ów aby odbiorcy nie musieli montować kilku anten
MUX-VHF tak w sumie wyklucza te marzenia o jednej antenie ;-)
MUX-bezpłatny to już możemy sobie też zapomnieć, sępy_na_kase rzuciły się i zaczną pchać żałosne LTE albo jeszcze bardziej żałosne pikselowane kodowane pseudokanały.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: pawelll »

Wracając do głównego wątku. Wygląda na to że platformy cyfrowe robią wszystko żeby tracić klientów :)
http://blogi.satkurier.pl/84204-jak-pow ... ta-nc.html
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ek ... al-w-stope

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Artek Ł. »

od pewnego czasu obserwuję siłę dvb-t.
dvb-t może przyczynić się do rozwoju polskiego fta na satelicie . bo ludzie wolą coraz częściej kupić dekoder combo lub telewizory dvb-t/s i mieć dostęp dodatkowo np. do tvs, tele 5, 4fun tv, itv, tv disco, polonia 1, tv 5 monde . ( a jak ktoś nie ma jeszcze mux 3 to ze satelity ma tvp polonia , tvp kultura ) itp. ze satelity . niż płacić miesięczny abonament platformą cyfrowym .
konkurs na mux 1 może przyczynić się do powstania kilku kanałów niekodowanych na satelicie.
lub Ci chętni, którzy nie dostaną się do dvb-t mogą jakieś kanały na satelicie nie zależnie od dvb-t

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Robert03 »

Cebulsky pisze:NTC jeszcze nie wygrywa :) a na pewno nie kanałami PSN czy TVP Polonia który ma zniknąć ponoć:) Będzie wygrywała jak będzie TVP Sport albo Polsat Sport i kilka innych kanałów które by ucieszyły odbiorców np CN dla dzieci albo Ale Kino albo BBC World albo chociażby TVN Turbo albo Polsat Play :) Teraz się krytyka posypie :)
NTC nie ma wygrywać bo to nie Formuła 1.
Polsat Sport jest w DVB-T. Coprawda pokrycie ma słabe ale jest.
Tobie zapewne chodziło o to że będzie dostępny tak jak dziś dostępne jest TVN czy TVP1 czyli bez dodatkowych opłat.
Tak nigdy nie będzie i ja wcale nie chcę żeby np. TVP Sport była w DVB-T. Szkoda na to miejsca w naziemnym eterze. To już wolę TVP Polonia. Na kanały sportowe mnóstwo miejsca jest na satelicie i tam jest ich miejsce.
Sport to specyficzna grupa odbiorców którzy wiele dadzą za to by sobie pooglądać. Jednocześnie ta grupa odbiorców wcale nie jest tak liczna jak się wielu wydaje bo jest podzielona na dyscypliny sportowe. Więc nadawanie sportu FTA to strzał w kolano dla nadawcy i żaden "prywaciarz" na to nie pójdzie. Rynek reklamowy jest wąski i specyficzny. Pozwolić sobie może na takie rzeczy jedynie nadawca publiczny ale też dotyczy to jedynie wybranych i najciekawszych wydarzeń sportowych emitowanych wtedy na kanałach ogólnych bez dodatkowych opłat. Dodatkowo transmisje sportowe sporo kosztują. Wyobraź sobie że jesteś właścicielem kanału sportowego i masz do wyboru:
1. Nadawać "bezpłatnie" w DVB-T. Czyli czerpać zyski wyłącznie z reklam emitowanych w przerwach audycji sportowych. Zarobisz wtedy ZZZ PLN.
2. Nadawać wyłącznie w ofercie płatnej w DVB-T lub SAT i czerpać zyski z reklam emitowanych w przerwach audycji sportowych oraz z abonametu dodatkowo pobieranego od widzów. Zarobisz wtedy N x ZZZ PLN
Którą formę nadawania wybierzesz ?

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: pawelll »

Ciąg dalszy głównego tematu. Spadek liczby abonentów postępuje, jak widać niektórzy zaczynają zaklinać rzeczywistość.
http://tech.wp.pl/kat,130036,title,Pola ... omosc.html

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Robert03 »

Muszą trochę pozaklinać bo odpływ abonentów jest spory i dochody spadają. Nie pamiętam żeby abonament za TV kablową spadał a biura utrzymania klienta dwoją się i troją by zatrzymać odchodzących. Fakt mają pewien próg opłacalności i jak klient mówi że rezygnuje na rzecz DVB-T to nie ma argumentu. Niestety czasy ogólnodostępnych 2 lub 3 programów TV już minęły. Wielu decydowało się na płatną TV tylko po to by mieć dostęp do TVN.
Dziś płatna TV oferuje to samo co DVB-T tylko w innym czasie. Wszystko powtarzane wkółko Macieju a programy z Discovery, National Geographic już nie są tak atrakcyjne jak kiedyś. Poziom nowego kanału Discovery Turbo Xtra to kpina z widzów.
Ilość i częstość występowania reklam jest porażająca i ma się wrażenie że trwają dłużej niż sam program. Nasuwa się wiec pytanie za co dodatkowo płacić? Reklamy można pooglądać w NTC. Są te same co w płatnych TV.
Płatna TV jest tylko dla fanów sportu ( i tak zawsze będzie) oraz rodzin które chcą zafundować swoim pociechom dodatkowe kanały z bajkami.
Jest jeszcze pewien procent widzów lubiących dobre kino. Dla nich kanały filmowe z premierami filmowymi i bez reklam także mogą być atrakcyjne ale sposób sprzedaży (brak możliwości wykupienia tylko kanałów premium) i ceny tych kanałów często skutecznie niechęcają do ich kupowania.

Wśród moich znajomych i rodziny na 20 rodzin które mam w pamięci zdecydowana większość zrezygnowała z płatnych TV lub czeka na zakończenie umowy. Zostaje tylko teść który lubi oglądać sport i wujek który posiada dwie platformy cyfrowe wyłącznie dla kanałów sportowych. Babcia zrezygnuje jak Trwam zagości w MUX-1.
Zostałem jeszcze ja ponieważ dzeci mam małe i kanał Mini Mini jest potrzebny.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: bmp »

No cóż, dla kontrastu - znam wielu którym nie starcza ani DVB-T ani nawet kablówka (niezbyt hipernowoczesna, ale 100 programów jest) i chcą więcej filmów i seriali, sportu, bajek. Na ilość reklam już dawno machnęli ręką bo "wszędzie to samo".
Także co kraina to obyczaj.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: K63 »

Kiedy oni to oglądają ? Mają je chyba tylko po to by mieć dobre samopoczucie.
Ja pomimo że mam nc+, to coraz częściej nawet nie włączam dekodera, bo NTC mi wystarcza.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: distefano »

Nie oglądają. Są to "kolekcjonerzy" jak największej liczby kanałów tylko po to by je mieć. Oglądają ledwie kilka. Miałem 6 lat n-kę i na jej forum zauważało się stale kilku takich "kolekcjonerów", którym kanałów zawsze było mało.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Robert03 »

Jedni to kolekcjonerzy a inni lubią używać przycisku "P+" "P-" na pilocie.
Jak ktoś pracuje, ma rodzinę, dzieci to ile ma czasu na TV ? :-)
Mając w ofercie 130 kanałów ile czasu można poświęcić na kanał ? Nawet programu TV przy takiej ilości przeciętny śmiertelnik nie ogarnie :-).
Fakt w Polsce dużo emerytów, bezrobotnych itp. Ale czy oni tak permanentnie oglądają TV ?:-). Tych których znam posiadają NTC bo nie stać ich na płatne telewizje :-)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

Ja zauważyłem jeszcze jedną ważną aczkolwiek niezauważaną rzecz, otóż coraz więcej gazet tygodników i dwutygodników z programem jako czołowe ustawia na szpaltach kanały z NTC, dodatkowo oznaczając je znaczkiem DVB-T, a pod spodem jest określenie że "stacje dostępne za darmo w ramach naziemnej telewizji cyfrowej"
Ma to niebagatelne znaczenie bo ludzie mogą porównać ofertę np. ze swoim płatnym operatorem.
Wiem bo często kupuję takie gazety i bywa że zmieniam wydawcę.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Cyfrowy »

Ramówka większości kanałów z NTC jest rozpisana w całości. Dawniej prezentowano zaledwie jej część, programy emitowane dopiero w godzinach południowych. Wyparto w ten sposób rozpiski wielu stacji dostępnych na platformach satelitarnych, co z pewnością jest zawodem dla widzów korzystających właśnie ze wspomnianych gazet z programem TV. Sytuację ratuje internet. Nie wiem, jak jest w przypadku innych platform, ale Cyfrowy Polsat kompletnie nie dba o EPG. Ramówka na najbliższe dwie godziny, maksymalnie na jeden dzień, często w ogóle nie ma rozpiski. Atutem NTC jest również dostęp do telegazety, której chociażby CP nie oferuje, a dla samych niesłyszących, korzystających z napisów, jest bardzo użyteczna. SAT jednak stale oferuje kanały w jakości HD, podczas gdy TVP1 HD i TVP2 HD w kwietniu 2014 znikną z NTC.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Robert03 »

To prawda. HD to atut ofert płatnych ale dla wielu zpełnie nie istotny. Zwłaszcza że w TVP bardzo mało pozycji programowych jest nadawanych w HD. Ci którzy posiadają dziś DVB-T bynajmniej nie są zbytnio zainteresowani HD. Pozatym standardowe odbiorniki LCD za tysiąc kilka złowych oferują bardzo dobrą jakość kanałów SD. Posiadacze tych odbiorników nie widzą istotnej róznicy pomiędzy HD i SD...
Oczywiście dobrze by było gdyby w DVB-T HD zostało i TVP jest po to aby swoją misję realizować w najwyższej jakości. A co będzie to zobaczymy. Ja bym nie przesądzał już dziś.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

Właśnie że źle się stanie jeśli TVP wycofa ofertę HD z NTC. Tworzenie przyszłych MUX-ów z kanałami HD ma sens pod warunkiem że będą darmowe i nie będą się dublować a to z prostego powodu - ograniczonej pojemności. Nikt nie zapłaci za 4 kanały HD bo tyle się zmieści w jednym MUX-ie jeśli satelitarni oferują więcej, no chyba że kosztowało by to grosze a oferta była godna zainteresowania, ale to nie możliwe.

Podam to na własnym przykładzie, mam telewizor z tunerem DVB-T, DVB-C i DVB-S mam też moduł TNK HD a więc wszystko obsługuję jednym pilotem. Wykupuję raz na 13 miesięcy pakiet podstawowy za 19.90zł żeby mieć przez kolejne 12 miesięcy dostęp do pakietu bez opłat, to wychodzi około 1,60zł na miesiąc. W ramach tego pakietu bez opłat mam prawie wszystkie te same kanały co NTC oprócz ATM Rozrywka, TV 6 i TVP Historia, regionalna jest z Warszawy, plus podatkowo inne kanały FTA a co ważne w tym 5 kanałów w HD. Bardzo ważnym czynnikiem z mojego punktu widzenia jest fakt że NTC niestety w mojej lokalizacji bywa zawodna a to bardzo dobra alternatywa i to w dodatku za grosze i bez umowy. Tak więc jeżeli piszemy że jak w temacie NTC konkurencją jest dla SAT i DVB-C musimy i takie aspekty brać pod uwagę, a kanały HD były by szansą dla rozwoju NTC - szkoda.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: debe »

Robert03 pisze:(...)HD to atut ofert płatnych ale dla wielu zpełnie nie istotny.
Skąd ta wiedza? Były gdzieś publikowane wyniki ankiet? Były takie ankiety przeprowadzane?
Robert03 pisze: Zwłaszcza że w TVP bardzo mało pozycji programowych jest nadawanych w HD.
Pewien jestem, że z czasem to się zmieni.
Robert03 pisze: Ci którzy posiadają dziś DVB-T bynajmniej nie są zbytnio zainteresowani HD.
Ankiety? Wyniki tych ankiet? Ja nie wypowiadałbym się za "nich".
Robert03 pisze: Posiadacze tych odbiorników nie widzą istotnej róznicy pomiędzy HD i SD...
Ja jestem "posiadaczem" i widzę, stąd moje teoria, że są tacy, którzy różnicę taką zauważają.

_chris_

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: _chris_ »

Rozejrzałem się na szybko dookoła i widzę delikatny odpływ do DVB-T, ale zapowiadany jeszcze większy.

Odpłyną do DVB-T przede wszystkim ci, którzy nie mają kasy, albo ci, którzy platformy / kablówki mieli tylko dlatego, że nie mieli dobrego odbioru TV naziemnej (analog). A poza tym, ten proces widać po zachowaniu się platform i kablówek (oferty, oferty, oferty...)

HD będzie standardem, i nic tego nie zmieni. Jeśli kanał HD nadawany jest ze znośną kompresją, to porównania do typowego SD, moim zdaniem, niema - licząc od przekątnej w okolicach 30".

Zablokowany