NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: adac »

Nadawcy komercyjni już się parę razy wypowiedzieli, że udostępnią swoje kanały plus możliwe że w wesji HD ale tylko na multipleksie komercyjnym. O FTA na satelicie nie ma nawet mowy po uruchomieniu Muxa-2 w Dvb-t.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Robert03 »

adac pisze:@Robert03:
Nie wiem czy napisałeś to wszystko na poważnie i mam nadzieję że nie.
Przecież wstawiłem takie znaczki " :) ". Z drugiej strony dlaczego to zły pomysł ? Przecież w krajach zachodnich taki obowiązuje. Są kontrole i opłaty za TV są ściągane od dłużników. Dlaczego u nas jest przyzwolenie na łamanie obowiązującego prawa ?
A tak na serio pisząc to jak czytam takie wypociny jakiegoś urzędniczka który nie ma pojęcia o radiodyfuzji i z nudów za państwowe pieniążki coś bez sensu naskrobie to mi się nóż w kieszeni otwiera. Miesza pojęcia nadawców prywatnych i komercyjnych, wrzuca do jednego wora MUX-1, MUX-2 i MUX-3 twierdząc że za jedno i drugie odpowiada TVP i że UKE ma zapewnić dostęp... Niczego nie musi zapewnić.
Nadawcy prywatni jasno określili iż nie są zainteresowani zmniejszeniem białych plam w zasięgu NTC. Jak ktoś chce to niech sobie kupi komercyjną SAT by reklamy u prywaciarzy pooglądać.
TVP jest dostępna dla 99,5% odbiorców i życzyłbym wszystkim krajom na które powołuje się ta biedna dziennikarzyna takiego dostępu naziemnego jaki jest w Polsce.
Z drugiej strony wszyscy tak utyskujemy na media publiczne a abonamentu płacić nie ma komu. Więc jak powołujemy się na modele zachodnie takie jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja, czy sądiadów Czechów z południa to zacznijmy płacić abonament tak jak się to odbywa w tych krajach.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: adac »

Zgodzę się, tylko że abonament jak i darmowa telewizja powinny być dostosowane do naszych konkretnych realiów.
Na telewizję typu BBC będziemy mogli sobie pozwolić kiedy już będziemy UK-bis, a do tego czasu może ciut skromniej. ;)

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Stefan_KR »

belzebiusz pisze:Tylko zauważ, że rozmowa jest z przedstawicielem operatora satelitarnego SES - satelity ASTRA. ;)
http://www.biznes.newseria.pl/news/15_m ... 59015.html
..którego wypowiedź jest bardzo nierzetelna i co tu dużo ukrywać - manipuluje tzw. opinią publiczną.

Po kolei:
Kilkaset tysięcy Polaków ma problemy z dostępem do ogólnopolskich kanałów naziemnej telewizji cyfrowej i nie może odbierać właściwej wersji programu regionalnego TVP. Rozwiązaniem problemu może być udostępnienie sygnału satelitarnego – jak ma to miejsce w innych krajach Europy - uważa prezes zarządu Astra Central Eastern Europe. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podkreśla, że – zgodnie z danymi z 25 kwietnia br. – dostęp do trzech multipleksów ma odpowiednio 98,6 proc., 98,5 proc., 99, 5 proc. populacji kraju.

No to policzmy. Mowa o dostępie do kanałów telewizji publicznej TVP a więc obecnie wg MAiC o zasięgu 99,5%. W naszym kraju żyje a niech będzie 40mln ludzi, więc 0,5% to... 200 tysięcy (UKE podaje 214 tysięcy).
Tymczasem pan Marcin podaje:
To prawie 3 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju, które po zakończeniu procesu cyfryzacji naziemnej mają ograniczony dostęp do regionalnych i ogólnopolskich stacji telewizyjnych – zwraca uwagę na skalę problemu Marcin Ornass-Kubacki.
No to ja pytam skąd te "prawie 3%" ??? Chyba sobie pan pomylił multipleksy i dodatkowo z 2,5% zrobił już 3%. A na dodatek z liczby ludzi w zasięgu zrobił liczbę gospodarstw domowych, a to nie to samo.
I tak oto w kilku zgrabnie ułożonych zdaniach z 200 tysięcy odbiorców zrobiło się 1,2 miliona odbiorców (a właściwie chyba gospodarstw..). Kolejny przedruk wypowiedzi czy jakiś komentarz innego "dziennikarza" z 1,2mln zrobi "prawie 1,5mln", a kolejny "komentator" nie bawiąc się w ułamki z 1,5 zrobi równe 2. I tak okaże się za chwilę, że liczba odbiorców poza zasięgiem MUX3 wzrośnie 10-krotnie tylko w kilka dni i po kilku nierzetelnych artykułach.

Nawet często cytowany Satkurier nieco nagina rzeczywistość.
Ponad 500 tys. Polaków ma problemy z dostępem do ogólnopolskich kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, ponad 1 mln nie może odbierać właściwej wersji programu regionalnego TVP.
O ile liczby się zgadzają (wg UKE 1mln problem z właściwą TVP regionalną, 500tys problem z kanałami ogólnopolskimi /chodzi o MUX1, MUX2/) to w kontekście wywiadu z prezesem SES Astra sugerującym problemy z dostępem do kanałów TVP na pierwszy rzut oka wychodzi, że te 500tys odnosi się do telewizji publicznej "wzmocnione" 1-milionowym rozróżnieniem wersji regionalnej. I tak oto zgrabnie układając kontekst artykułu można czytelnikowi "przelatującego wzrokiem" informacje na opiniotwórczych portalach zaaplikować informację o dramatycznej sytuacji w naszym kraju :)

Tym, którzy nie zorientowali się w manipulacji polecam ponowne, spokojne przeczytanie wywiadu z panem z Astra CEE. Niestety często stosowane w mediach metody manipulacji danymi poprzez zgrabne formułowanie zdań i układanie kontekstu wypowiedzi trafia na bardzo podatny grunt w naszym kraju. Mało kto zadaje sobie odrobinę trudu by zastanowić się nad tym co słyszy lub czyta i choć z grubsza weryfikuje. Osobiście pogardzam tego rodzaju praktykami oraz stosujących je ludźmi, choćby byli nie wiadomo jak zasłużonymi i wybitnymi jednostkami.

Na zakończenie dla tych, którym coś się "popyrtało" z zasięgiem NTC i lamentem nad jego brakiem. Należy przypomnieć, że proces cyfryzacji naziemnej telewizji cyfrowej to proces konwersji mający na celu zmianę technologii nadawania i odbioru sygnału tv z analogowej na cyfrową, przy zachowaniu niegorszych zasięgów. Wiele osób zapomina, ze celem cyfryzacji nie jest zwiększenie zasięgu a jedynie zmiana technologii nadawania. Oznacza to mniej więcej tyle, że dotychczasowi odbiorcy analogowi powinni mieć nadal odbiór ale już w wersji cyfrowej. Ci którzy tego odbioru nie mieli wcale nie muszą go uzyskać.
Tymczasem wszędzie słychać lament o utracie odbioru TVP.
Liczby:
zasięg TVP1 analogowej - 98,7% (TVP2 jeszcze mniej niż TVP1)
zasięg TVP regionalnej - 71%
Obecny zasięg wszystkich kanałów TVP: 99,5%
Zatem pytanie: gdzie jest ta utrata . Nie dajmy się manipulować.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 895
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Maciejek »

@Stefan_kr dziękuję za ten głos rozsądku, który całkowicie popieram. Uważam, że takie wypowiedzi przedstawiciela jednego z największych towarzystw satelitarnych w ogóle nie powinny mieć miejsca w szczególności na forum publicznym. Naginanie cyfr pod kątem pozyskania ewentualnego nowego klienta (TVP)nosi znamiona podłego lobbingu czego także jestem przeciwnikiem.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

@Stefan_KR Chcesz powiedzieć że prezes tak poważnej instytucji jak Instytutu Jagiellońskiego pan Marcin Roszkowski też jest w błędzie twierdząc że powinno być prowadzone równolegle nadawanie z satelity dla tzw. "telewizyjnie wykluczonych" wzorem takich krajów jak np. Wielka Brytania, Austria, Francja czy Czechy i Słowacja. Wiele krajów w Europie http://www.satkurier.pl/news/100447/ins ... ie-av.html czy uważasz że tzw. białe plamy nie istnieją a ludzie po prostu nie umieją ustawić anten. Pomiary UKE również wykazały problemy z odbiorem w mojej miejscowości, więc nie powiesz mi że nie umiem ustawić anteny, bo próbowałem wszystkiego. Oto odpowiedź UKE na maila, od KRRiT otrzymałem podobną:
Szanowny Panie,



Nasze analizy również wskazują na możliwe problemy z odbiorem właściwego programu regionalnego TVP w północno-wschodnim rejonie woj. śląskiego. W odniesieniu do miejscowości: Niegowa i Lelów znalazło to również potwierdzenie w pomiarach jakości odbioru sygnału MUX3. Jeśli chodzi o miejscowości Koniecpol to pomiary wykazały możliwość poprawnego odbioru MUX3 ze stacji CZĘSTOCHOWA/Wreczyca. W gminie Irządze pomiarów nie przeprowadzono. Operator MUX3 - TVP oraz operator techniczny tego multipleksu - Emitel, zostały poinformowane o sygnalizowanym przez Pana problemie. Do tych podmiotów należy decyzja o ewentualnym uruchomieniu emisji doświetlającej. Prawdopodobnie decyzja taka zostanie poprzedzona dokładnymi pomiarami rzeczywistego pokrycia wskazanych przez Pana gmin sygnałem MUX3 nadawanym ze stacji KATOWICE/Kosztowy i CZĘSTOCHOWA/Wręczyca.
Zapewne jesteś szczęśliwcem bo mieszkasz w dobrej lokalizacji i odbierasz bez problemu, jak to mówią: "syty nigdy nie zrozumie głodnego"
Co do rzeczywistego pokrycia sygnałem w procentach, to pytam na podstawie czego są te dane, bo UKE sam sobie przeczy, udostępniając różne dane. Cytuję "W gminie Irządze pomiarów nie przeprowadzono", ile takich gmin, miejscowości jest w Polsce zwłaszcza małych a tym samym oddalonych od nadajników, gdzie pomiarów nie przeprowadzono. Co innego komputerowa, symulacyjna mapa zasięgu a co innego stabilny sygnał zdatny do odbioru, bez względu na warunki atmosferyczne, zaznaczam (stabilny).
Stefan_KR pisze: Na zakończenie dla tych, którym coś się "popyrtało" z zasięgiem NTC i lamentem nad jego brakiem. Należy przypomnieć, że proces cyfryzacji naziemnej telewizji cyfrowej to proces konwersji mający na celu zmianę technologii nadawania i odbioru sygnału tv z analogowej na cyfrową, przy zachowaniu niegorszych zasięgów. Wiele osób zapomina, ze celem cyfryzacji nie jest zwiększenie zasięgu a jedynie zmiana technologii nadawania. Oznacza to mniej więcej tyle, że dotychczasowi odbiorcy analogowi powinni mieć nadal odbiór ale już w wersji cyfrowej. Ci którzy tego odbioru nie mieli wcale nie muszą go uzyskać.
Tymczasem wszędzie słychać lament o utracie odbioru TVP.
Z Twojego punktu widzenia, jeśli odbierasz bezproblemowo, może tak, natomiast jeśli ktoś np. ja analogowo odbierałem 6 kanałów w dobrej jakości TVP 1 TVP 2 i Info, reszta Polsat, TVN i Puls śnieżyły ale wszystkie były zawsze dostępne, nawet jeśli śnieżyły to dało się oglądać, bo przede wszystkim rozumiałem co mówią i choć nie wyraźnie to widziałem obraz. Natomiast teraz co z tego że mam 24 kanały jak po pierwsze niektóre lipne i są tylko na sztukę bo i tak nie oglądam, a po drugie to te pozostałe nie zawsze są dostępne bo albo brak sygnału albo jeśli szatkuje to cały multipleks czyli 8 kanałów, przy szatkowaniu w przeciwieństwie do śnieżenia analogu nie da się oglądać. To w takim razie został zachowany proces konwersji tv analogowej na cyfrową czy nie?
Następna sprawa zgodnie z opinią między innymi Instytutu Jagielońskiego. Do tej pory abonament jest za posiadanie odbiorników zdolnych do odbioru i powinien płacić każdy nawet jeśli ma umowę np. z operatorem satelitarnym. Tego nie kwestionuję bo to za posiadanie odbiornika. Co będzie po zmianie na opłatę audiowizualną która ma być za możliwość odbioru, czyli za to że dociera do mnie sygnał (zdatny do odbioru) co z tymi z "białych plam" kto i na jakiej podstawie będzie to weryfikował.
stefan90 pisze:Widzę, że UKE nie wie już co wymyślić żeby własną nieudolność przerzucić tym razem na satelite. Tak jak już kolega zauważył problem odbioru kanałów lokalnych i ogólnie MUX3 jest marginalny. Jeżeli mają zasięg powyżej 99% to naprawdę nie ma o co kruszyć kopii. Problem odbioru DVB-T leży głównie w odbiorze kanałów komercyjnych, na co są najwieksze skargi, a co stara się ukryć zwracając uwagę na TVP. A tutaj raczej marne szanse aby taki TVN zdecydował się na nadawanie FTA satelitarnie skoro już od 10 lat z tego nie korzysta. Podobnie z innymi stacjami. Wystarczyło by doswietlic pozostale muxy przynajmniej we wiekszych miastach i problem odbioru znacznie by się zredukował
FTA w dosłownym tego słowa znaczeniu nie będzie ze względu na prawa do emisji niektórych materiałów poza krajem, dlatego np. niedawno TV Puls został zakodowany na satelicie. Ale zauważ że praktycznie wszystkie kanały które są w NTC, są w najtańszych lub całkiem bezpłatnych pakietach np. TNK czy TNK HD i to jeszcze niektóre kanały są w jakości HD.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Stefan_KR »

ObywatelDVB-T pisze: Chcesz powiedzieć że prezes tak poważnej instytucji jak Instytutu Jagiellońskiego pan Marcin Roszkowski też jest w błędzie twierdząc [...]
Poważna instytucja? Grupa aktywnych biznesowo osób założyła fundację ze znanym nazwiskiem na czele, która zajmuje się promowaniem jej samej oraz działających w niej biznesmenów, a także komercyjnym doradztwem Przedmiotem działalności Instytutu jest dostarczanie usług doradczych o charakterze prawnym i finansowym dla przedsiębiorców.. Żadną miarą opinia komercyjna nie będzie obiektywna gdyż przygotowana jest na konkretne zlecenie. Nazwa "Instytut Jagielloński" brzmi bardzo dostojnie i wzbudza zaufanie - zabieg zastosowany dokładnie w tym celu. Jak widać skutecznie :)
ObywatelDVB-T pisze: czy uważasz że tzw. białe plamy nie istnieją a ludzie po prostu nie umieją ustawić anten.
czy ja gdzieś coś takiego napisałem? Bądź uprzejmy nie sugerować tu słów, których nie wypowiedziałem.
ObywatelDVB-T pisze: Pomiary UKE również wykazały problemy z odbiorem w mojej miejscowości, więc nie powiesz mi że nie umiem ustawić anteny, bo próbowałem wszystkiego.
UKE potwierdza problemy z odbiorem MUX3 dla 214 tys odbiorców więc jesteś wśród nich - nikt tego nie kwestionuje. Ale nie o tym tu mowa lecz o próbie manipulacji danymi przez przedstawiciela jednej z dużych firm celem wywarcia wpływu na otoczenie i potencjalnie zyskanie nowego biznesu dla jego firmy.
ObywatelDVB-T pisze: Z Twojego punktu widzenia, jeśli odbierasz bezproblemowo, może tak, natomiast jeśli ktoś np. ja analogowo odbierałem 6 kanałów w dobrej jakości TVP 1 TVP 2 i Info, reszta Polsat, TVN i Puls śnieżyły ale wszystkie były zawsze dostępne, nawet jeśli śnieżyły to dało się oglądać
teraz też są dostępne lecz zamiast śnieżyć piksluja ;) Porównanie tyle warte co twierdzenie, że zaśnieżony i wyodbijany obraz uważasz za dostępny. Mam odmienne zdanie.
ObywatelDVB-T pisze: Następna sprawa zgodnie z opinią między innymi Instytutu Jagielońskiego. Do tej pory abonament jest za posiadanie odbiorników zdolnych do odbioru i powinien płacić każdy nawet jeśli ma umowę np. z operatorem satelitarnym. Tego nie kwestionuję bo to za posiadanie odbiornika. Co będzie po zmianie na opłatę audiowizualną która ma być za możliwość odbioru, czyli za to że dociera do mnie sygnał (zdatny do odbioru) co z tymi z "białych plam" kto i na jakiej podstawie będzie to weryfikował.
ten problem niech rozwiążą właściwe organy państwa, a nie my na forum nota bene spamując wątek dotyczący innego tematu.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Robert03 »

adac pisze:Zgodzę się, tylko że abonament jak i darmowa telewizja powinny być dostosowane do naszych konkretnych realiów.
Na telewizję typu BBC będziemy mogli sobie pozwolić kiedy już będziemy UK-bis, a do tego czasu może ciut skromniej. ;)
No i jest skromniej. Przywołując model brytyjski w Polsce płacimy około 3,7 razy niższy abonament niż Brytyjczycy. W Wielkiej Brytanii kary za niepłacenie abonamentu to około 1000 funtów a w Polsce zero złotych.
Dodatkowo w Wielkiej Brytanii nie ma znaczenia odbiornik, na którym odtwarzana jest telewizja. W myśl przepisów prawa za odbiornik telewizyjny uważa się każde urządzenie, na którym można odtworzyć telewizję na żywo.
U nas jest to tylko telewizor. Więc póki co mamy skromniej.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

Stefan_KR pisze:teraz też są dostępne lecz zamiast śnieżyć piksluja ;) Porównanie tyle warte co twierdzenie, że zaśnieżony i wyodbijany obraz uważasz za dostępny. Mam odmienne zdanie.
Dla mnie był on bardziej dostępny niż ten pikselujący, czy brak sygnału, zależy jak śnieżyło u mnie nie było najgorzej, najsłabszy był TVN. Ale cały czas widziałem i rozumiałem co mówią, innymi słowy jak oglądałem to ani przez chwilę nie traciłem kontaktu z wizją czy fonią, do śnieżenia można się było przyzwyczaić, natomiast teraz nigdy się nie przyzwyczaję bo jak oglądam np. Wiadomości na TVP a tu nagle w połowie zdania przerwie i nie wiem o co chodziło dziennikarzowi to szlag mnie trafia i tak raz czasem 2 razy w ciągu godziny. Nie byłbyś takim optymistą gdybyś tak odbierał.
Dla jasności nie jestem za powrotem analogu, tylko niech to gra tak jak powinno, tak jak np. na satelicie, mam na jednym tv TNK HD i jeszcze nigdy nie widziałem szatkowania, a brak sygnału przez 4 lata zdarzył mi się raz kiedy była burza i przysłoniła gruba warstwa chmur, zwykle jak jest burza to nie oglądam naziemnej również. Więc jakie mam mieć zdanie na ten temat jeśli mam takie porównanie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ciekawe wyniki badań oglądalności :)
[...] wynika, że między styczniem i lipcem spadł odsetek domów, w których odbiera się sygnał płatnych telewizji satelitarnych oraz sieci kablowych, a wzrosła liczba gospodarstw odbierających wyłącznie naziemną telewizję. Tych ostatnich jest w Polsce teraz 4,32 mln: o 11 proc. więcej niż na koniec 2013 r.[...]
Przybywa domów z naziemną telewizją cyfrową -> Link do artykułu

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: AdamP »

Nie widzę w tym nic dziwnego. Platformy sat i kablówki to większe lub mniejsze, ale zawsze jakieś obciążenie budżetu domowego. Ceny (wszystkiego) rosną a zarobki najczęściej stoją w miejscu od kilku lat (pracodawcy tłumaczą się "kryzysem światowym"), więc ludzie gdzieś muszą szukać możliwości ograniczenia wydatków. W analogu oferta była taka jaka była, więc ludzie szukali alternatywy (sat, kablówka). Skoro portfel "chudnie", to w pierwszej kolejności "tnie się" wydatki mniej istotnych rzeczy np. kablówki czy wyjazdy weekendowe/urlopowe.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

I o to chodzi, może dzięki konkurencji NTC skruszeje trochę ten beton. Platformy satelitarne i kablowe chcąc zatrzymać klientów będą musiały się bardziej wysilić. Jednak darmowa oferta jest nie do podważenia. Do tej pory jako główne kanały w najtańszych pakietach oferowali to samo co jest obecnie za darmo w naziemnej, to już nie wystarczy. Oczywiście komu będzie zależało na kanałach premium czy np. sportowych to i tak będzie płacił, bo nie ma się co łudzić, na takie kanały w darmowej ofercie nie ma szans. Ale jest też druga strona medalu, a mianowicie to, że wielu płaciło platformom bo nie mogli w analogu odebrać nawet tych podstawowych kanałów, a nawet obecna oferta dla niezbyt wymagających jest wystarczająca i tak choćby się miało 150 kanałów to zazwyczaj ogląda się kilka ulubionych.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: apk »

Jak rozmawiam z posiadaczami anten satelitarnych to twierdzą że było 4-5 kanałów różnej jakości to teraz jest z 8-9 kanałów i na dodatek myślą że jeśli na antenie pokojowej napisane jest DVB-T to odbiorą mimo że wcześniej mieli antenę zewnętrzną .
Niestety kampania cyfryzacji nie poinformowała dostatecznie że antena powinna być na dachu lub balkonie
Po 2 brak odbioru na antenach siatkowych które sprzedają ze wzmacniaczami 30-35 dB i dla tego nie odbiera wcale naziemna telewizja a wystarczy wstawić symetryzator plus końcówkę do anten bez wzmacniacza a głównym sprawcą zakłóceń jest LTE .
Po 3 czy obywatele wiedzą że teraz można oglądać 24 kanały a po uruchomieniu 8 multipleksu ok. 30 kanałów a jeszcze nie wiadomo co z 5-6 multipleksem czyli kolejne 8-16 kanałów.
W tej chwili może wystarczy 30 kanałów ale za 4 - 8 lat będziemy szukać częstotliwości DVB-T albo DVB-C lub pasmo L 1,7 Ghz do tego konwertery lub przystawki jak zabiorą 5-6 multipleks .

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: AdamP »

Trochę niezrozumiale to napisałeś. Kablówka to kablówka, nie ma nic wspólnego z NTC tak samo jak 1,7GHz. Jeśli za 8 lat będzie potrzeba zmieszczenia większej ilości kanałów w NTC, to wtedy można zmienić sygnał na T2 HEVC lub coś nowszego, co będzie w danej chwili dawało największe możliwości. Dziś nikt nie potrafi powiedzieć, jakie będą możliwości techniczne za 8 lat.
apk pisze: Niestety kampania cyfryzacji nie poinformowała dostatecznie że antena powinna być na dachu lub balkonie
Jeśli dobrze pamiętam, to we wszystkich spotach typu "babcia Lodzia" pokazywano i mówiono o antenach zewnętrznych.
Widziałem już ludzi, którzy nie rozumieli, dlaczego ich antena sat nie odbiera NTC. Na taką "wiedzę" nic nie poradzisz. Dla niektórych antena to antena i ma odbierać wszystko - radio, NTC i sat ;) Najlepiej gdyby przy tym wszystkim miała bardzo ładny wygląd :mrgreen:

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: apk »

Kampania pokazała anteny zewnętrzne w domu ale dla tych co nie mają pojęcia o antenach powinni pokazać kogoś na dachu to wtedy by zrozumieli .
Do dyspozycji mamy jeszcze 5-6 multipleks ale chcą go przeznaczyć na Internet i jak zabraknie częstotliwości a zwiększy się zapotrzebowanie na naziemną TV to trzeba będzie szukać nowych częstotliwości a TV potrafi odebrać DVB-C ale duża część pasma jest zajęta między 230-470 MHz dla pasma L musiał być konwenter albo nowy TV z głowicą na to pasmo .

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

Konkurencją dla NTC może być nie tylko kablówka czy sat. ale też czego mało kto się spodziewa LTE, oczywiście do tego jeszcze długa droga, ale nie wiadomo w którą stronę pójdzie postęp za kilka lat.
Zeskanowałem fragment artykułu z " PC Formatu", mam nadzieję że będzie widać.
Zwłaszcza to:
"Bardzo realne są także plany wykorzystania sieci LTE do przesyłania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Jednak na razie brakuje urządzeń, które potrafiłyby odebrać taką transmisję."
Obrazek

















'
Ostatnio zmieniony 18 lipca 2014, o 14:43 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: AdamP »

apk pisze:Kampania pokazała anteny zewnętrzne w domu ale dla tych co nie mają pojęcia o antenach powinni pokazać kogoś na dachu to wtedy by zrozumieli .
Jeśli ktoś nie rozumie takich rzeczy, to nie robi sobie instalacji antenowej (bo na pewno nie będzie działać :) ). Wtedy bierze się fachowca ;) Ale jeśli ktoś chce odbierać NTC anteną sat, to żadna kampania informacyjna nie pomoże na taką ignorancję ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@ObywatelDVB-T
"Wykorzystanie sieci LTE do przesyłania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T" :o
Co to takiego? Niby jak by to miało wyglądać? Standard DVB-T określa sposób transmisji, modulację, itp. Obawiam się, że autor tego artykułu nie za bardzo rozumie o czym pisze.

Zapewne miał na myśli eMBMS (LTE Broadcast), ale to nie jest DVB-T przez LTE.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: adac »

W ogóle całość wygląda mi bardzo dziwnie pod wzgl. logistycznym.
Najpierw -należy zabrać pasmo telewizyjne na LTE. Później uruchomić LTE i.. nadawać tam telewizję przez internet. :(
Nie bardzo rozumiem sens i logikę tego. Ktoś powiedział że dowolną rzecz można dowolnie skomplikować.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: bmp »

Bo nie ma logiki ... ;) To głupota i tyle.

Zablokowany