NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: bmp »

stefan90 pisze:mnie trafia kiedy słyszę, że często ubodzy ludzie płacą kablówką za tzw. pakiety socjalne, które są kalką DVB-T tylko dlatego że obraz ze zwykłej anteny im się "tnie", bo mieszkają w miejscowościach gdzie o poprawny odbiór jest bardzo trudno
Ale jakby nie było, koszty dostarczenia takiego sygnału są - więc do operatorów kablowych można mieć zastrzeżenia tylko o wygórowane stawki...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

stefan90 pisze:Mam nadzieje, że ta tendencja będzie z roku na rok rosła. Oferta NTC wbrew temu co niektóre stacje telewizyjne (a właściwie to jedna) mówiły wcale nie jest taka zła. Gdyby jeszcze zasięg był lepszy, i mniejsze kłopoty z odbiorem to odbiorców byłoby znacznie więcej. Niestety przez te czynniki część ludzi woli zapłacić operatorom nawet te kilkanaście złotych za pakiet w którym są praktycznie te same kanały co w NTC! I ... mnie trafia kiedy słyszę, że często ubodzy ludzie płacą kablówką za tzw. pakiety socjalne, które są kalką DVB-T tylko dlatego że obraz ze zwykłej anteny im się "tnie", bo mieszkają w miejscowościach gdzie o poprawny odbiór jest bardzo trudno (np. 120 tysięczny Wałbrzych)
Przeczytaj ten artykuł a zrozumiesz że pod względem jakości sygnału NTC nigdy nie dorówna satelicie czy kablowi.
Rozchodzenie się fal radiowych jest zależne od wielu czynników atmosferycznych zachodzących w troposferze a szczególnie w jonosferze, z stąd problemy u wielu osób np. w porze wieczorowej/nocnej abo w okresie zimowym czy w czasie silnego tropo.
Szczęśliwi ci co mają tzw. bezpośrednią widoczność z nadajnikiem i mieszkają niezbyt daleko, natomiast ci którzy jak ja odbierają z tzw. odbicia zawsze będą mieli problemy w zależności od pory dnia i roku oraz pogody.
Być w zasięgu to jedno a być w zasięgu i odbierać zawsze stabilnie to drugie.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: stefan90 »

Absolutnie się zgadzam, i nie twierdze że jest możliwość osiągnięcia 100% pokrycia sygnałem naziemnym dobrej jakości całej Polski. Białe plamy były w analogu, są w DVB-T i będą zawsze. Natomiast chodzi mi o różnice w pokryciu sygnałem MUX-3 i pozostałych. O ile takie pokrycie jakie ma MUX-3 jest w miarę zadowalające o tyle z pozostałymi MUX-ami jest znacznie gorzej. A to powoduje że np. w Wałbrzychu ludzie muszą płacić nawet te kilka złotych operatorom, że móc oglądać TVN czy POLSAT, które mieli za darmo w czasach analogu (nadawano je z Chełmca, a jest to góra która jest widoczna chyba z każdego dachu w mieście). I to jest ten problem o którym mówię. Na MUX-3 nadawanego z Chełmca na prawdę nie można powiedzieć złego słowa - odbiera zawsze i to nawet na kawałku drutu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

Niewątpliwie zgodnie z tym co napisałeś oraz z tytułem wątku NTC jest konkurencją w stosunku do operatorów satelitarnych i kablowych co zresztą widać po zmianie ich oferty na przestrzeni ostatnich lat. Natomiast głównym atutem telewizji naziemnej nie jest jakość ani ilość tylko darmowa i w miarę dostępna oferta.
Z tego samego powodu, że jest darmowa a takie nadawanie jest droższe niż np. satelitarne to też nadawcy komercyjni nie kwapią się aby budować kolejne nadajniki doświetlające i raczej korzystają z nadajników zaplanowanych z góry przez UKE i nic ponadto a obecność w NTC z kilkoma flagowymi kanałami traktują jak swojego rodzaju formę reklamy, coś w rodzaju musimy tam być aby istnieć, to po pierwsze a po drugie blokować miejsce konkurencji, coś na zasadzie powiedzenia (że jak cię nie ma na Facebooku to znaczy nie istniejesz). Z resztą można zauważyć że te same tzw. flagowe kanały są w zasadzie jako podstawowe w ofercie każdego operatora ot taka polityka, to co jest bardziej wartościowe jest już płatne.
Inaczej z doświetleniami sprawa wygląda jeśli chodzi o TVP nadawcę publicznego, który nie jest właścicielem żadnej platformy satelitarnej jak inni i czuje się niejako zobowiązany ze względy na misję oraz częściowe finansowanie z abonamentu.
Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądała jeśli chodzi o DAB+ bo tu podstawowym nośnikiem jest sygnał naziemny, mobilny i dostępny w samochodzie na przenośnym radyjku itd. więc będą się starali aby to jak najlepiej działało.
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2015, o 15:31 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: distefano »

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w dużym stopniu dofinansowało nadajniki doświetlające TVP. Telewizje komercyjne opóźniały jak mogły rozwój telewizji cyfrowej (bały się podwójnego finansowania nadawania w okresie przejściowym)w końcu jednak nastąpił moment, że musiały ulec by nie stracić możliwości nadawania w NTC na rzecz innych oczekujących nadawców. Na obecnym etapie nie ma co liczyć na powstanie obiektów doświetlających ze strony TV komercyjnych. Czy później też nie wiadomo.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: stefan90 »

I tu właśnie dochodzimy do sedna problemu, którym było niewłaściwe ustalanie zasięgu na samym początku przez UKE. Gdyby na samym początku ustalono minimalny zasięg wszystkich MUX-ów na większym i takim samym poziomie problem z odbiorem byłby zdecydowanie mniejszy. No, mogli chociaż ustalić, że zasięg musi być zapewniony we większych miastach (gdzie jak wiadomo przy słabym zasięgu dochodzą jeszcze zakłócenia z innych źródeł, zabudowa itp.) gdzie analogowo były dostępne kanały komercyjne. Teraz to rzeczywiście szanse na doświetlenia są niewielkie. No chyba że liczba osób zainteresowanych DVB-T będzie znacznie rosła i Solorz zobaczy że doświetlając, przynajmniej największe skupiska ludzi, zarobi dużo na reklamach (z uzyskanych informacji od innych stacji komercyjnych nadających naziemnie wiem, że to właśnie POLSAT najbardziej blokował wdrożenie i rozwój DVB-T)

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: distefano »

W zasięgach nie ma dowolności. Polska ma dookoła sąsiadów.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

Gdyby to było takie proste jak w przypadku satelity z której sygnał dociera z tysięcy kilometrów, to wybudowaliby na środku polski jeden duży nadajnik a zasięg regulowaliby mocami promieniowania. Oszczędność częstotliwości i mnóstwa kasy.
Niestety przy nadawaniu naziemnym muszą uwzględnić też naturalną krzywiznę ziemi, naturalne wzniesienia i doliny oraz zabudowę, ale także co jest bardzo ważne odbicia sygnału od jonosfery i troposfery.
W efekcie do naszej anteny odbiorczej oprócz użytecznego sygnału dociera mnóstwo śmieci, sygnałów poodbijanych i zniekształconych.
Nie ma problemu jeśli sygnał bezpośredni jest na tyle silny i stabilny że żadne śmieci nie są w stanie go zakłócić. Warunkiem jest tu jak napisałem wyżej optyczna widoczność i bezpieczna odległość od nadajnika.
Wydaje mi się że optymalnym rozwiązaniem, podobnie jak w przypadku nadajników telefonii komórkowej GSM byłoby zamiast nadajników dużej mocy wybudowanie całej sieci mniejszych nadajników o zbliżonych do siebie parametrach i z wszystkimi dostępnymi multipleksami, wtedy dodatkowo byłaby to telewizja mobilna. Tylko pytanie kto za to zapłaci i komu na tym zależy jeśli oferta jest darmowa a mobilnie można oglądać w internecie.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Robert03 »

ObywatelDVB-T pisze: (...)zrozumiesz że pod względem jakości sygnału NTC nigdy nie dorówna satelicie czy kablowi.
Rozchodzenie się fal radiowych jest zależne od wielu czynników atmosferycznych zachodzących w troposferze a szczególnie w jonosferze, z stąd problemy u wielu osób np. w porze wieczorowej/nocnej abo w okresie zimowym czy w czasie silnego tropo.
Szczęśliwi ci co mają tzw. bezpośrednią widoczność z nadajnikiem i mieszkają niezbyt daleko, natomiast ci którzy jak ja odbierają z tzw. odbicia zawsze będą mieli problemy w zależności od pory dnia i roku oraz pogody.
Być w zasięgu to jedno a być w zasięgu i odbierać zawsze stabilnie to drugie.
W przypadku TV satelitarnej widoczność nadajnika jest jeszcze bardziej kluczowa niż w naziemnej. Nawet gęste chmury potrafią zakłócić odbiór SAT że o opadach deszczu czy śniegu już nie wspomnę. Czy ktoś odbiera programy z satelity z odbicia albo na kawałku drutu ? :-) A DVB-T odbiera w ten sposób wielu odbiorców i wielu z nich ma odbiór stabilny :-).
Nigdy nie było i nie będzie systemu który zapewni 100% pokrycie i wcale nie chodzi tu o możliwości techniczne a zwyczajnie o kasę. Ludzie przecież też nie zamieszkują 100% powierzchni :-).

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Artek Ł. »

Do zalet w dvb-t należy miedzy innymi możliwość łatwego odbioru . Na dowolnej liczbie różnego rodzaju odbiorników , zaczynając od telewizorów,a kończąc na telefonach .
Gdzie w platformach cyfrowych, kablówkach multiroom jest ograniczony i zazwyczaj dodatkowo płatny .
Jeżeli pojawią się kolejne multipleksy i miejsce na kolejne kanały, to zainteresowanie nadawców, którzy dają kanały kodowane na satelitę i do kablówek może zainteresować nadawaniem kanałów naziemnnie w formie niekodowanej ponieważ telewizja naziemna ma ograniczenia terytorialne pod względem zasięgu. W przeciwieństwie do satelity gdzie kanały są kodowane ze względu na licencje programów, żeby nie były nadawane na całą Europę ale tylko w konkretnym kraju . Nie piszę o kanałach premium tylko o kanałach, które są kodowane i pokazują reklamy .
Rola platform cyfrowych powoli się odwraca. Bo powoli stają się dodatkiem do telewizji naziemnej jeżeli ktoś chce więcej pooglądać, a przedtem żeby dało się oglądać w normalnej jakości podstawowe kanały to trzeba było podpisać umowę.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

Robert03 pisze: W przypadku TV satelitarnej widoczność nadajnika jest jeszcze bardziej kluczowa niż w naziemnej. Nawet gęste chmury potrafią zakłócić odbiór SAT że o opadach deszczu czy śniegu już nie wspomnę. Czy ktoś odbiera programy z satelity z odbicia albo na kawałku drutu ? :-) A DVB-T odbiera w ten sposób wielu odbiorców i wielu z nich ma odbiór stabilny :-).
Nigdy nie było i nie będzie systemu który zapewni 100% pokrycie i wcale nie chodzi tu o możliwości techniczne a zwyczajnie o kasę. Ludzie przecież też nie zamieszkują 100% powierzchni :-).
No cóż, wychodzi na to że mieszkam w niekorzystnej lokalizacji, jak wiele osób borykających się z różnego rodzaju problemami co można zauważyć na forum.
Dlatego jestem odmiennego zdania, a mam porównanie bo mam telewizor nie tylko z tunerem DVB-T ale też DVB-S2 i korzystam z obydwu.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: hadam »

Telewizja w Polsce stoi przychodami platform satelitarnych

Ubywa Polaków chcących płacić za telewizję. Analitycy szacują, że co prawda roczny spadek jest niewielki (nie przekracza kilku procent), ale to już stały trend, który utrzyma się w najbliższych latach. Nie przekłada się to jednak negatywnie na sprzedaż ani przychody nadawców i operatorów. Płacących jest mniej, ale wybierają oni droższe pakiety usług.
Z artykułu wynika że większą konkurencją niż sat czy kabel jest internet który rozwija się nawet szybciej niż tradycyjna telewizja. W kontekście planowania przeznaczenia drugiej dywidendy cyfrowej nie wygląda to najlepiej.
TV. Głównym będzie naziemna telewizja cyfrowa, która okazała się jednak zagrożeniem dla najtańszych pakietów TV satelitarnej - prognozuje Grzegorz Bernatek z Audytelu. Jego zdaniem generalnym czynnikiem hamującym rozwój płatnej telewizji może się okazać zastąpienie jej usługami dostępnymi przez internet.

- Już w marcu 2009 r. przeciętny internauta z grupy wiekowej 16-24 lat poświęcał tyle samo czasu na korzystanie z internetu, co na oglądanie telewizji - średnio 128 minut dziennie. Operatorzy telewizyjni zauważyli to zjawisko i zaczęli udostępniać swoje programy telewizyjne także w internecie - podkreśla Bernatek.

Gra toczy się o to, kto będzie potrafił zapewnić klientowi najkorzystniejszą i najbardziej zintegrowaną ofertę, z optymalnym stosunkiem wartości do ceny. Składa się na to jakość internetu i jego niezawodność, bogactwo treści, w tym oferty linearnej i na żądanie, a także dostępność w dowolnym miejscu, czasie i urządzeniu - zauważa Patrycja Gołos, dyrektor ds. korporacyjnych i polityki publicznej UPC oraz wiceprezes PIKE, izby zrzeszającej operatorów.

Analitycy przewidują, że po okresie szybkiego wzrostu liczby użytkowników usług satelitarnych rolę motoru napędzającego rynek przejmować będą stopniowo usługi IPTV, czyli telewizji przekazywanej przez internet oraz kablowej telewizji cyfrowej, a po roku 2015 usługi płatnej telewizji naziemnej. Mimo to telewizja satelitarna w kolejnych latach pozostanie największym segmentem rynku, a na koniec 2019 r. powinno z niej korzystać ponad 48 proc. wszystkich użytkowników.
http://biznes.interia.pl/media/news/tel ... 91347,5058
Na koniec 2014 roku liczba klientów IPTV Orange Polska wzrosła do 143 tys., czyli o 8 tys. w ciągu trzech miesięcy i o 22 tys. w ciągu 12 miesięcy. Wzrosła też liczba klientów telewizji satelitarnej (DTH) do 605 tys. (o 5 tys. w ciągu trzech miesięcy i o 19 tys. w ciągu 12 miesięcy). Liczba klientów pakietów telewizyjnych nc+ wzrosła do 166 tys. (o 11 tys. w ciągu kwartału i o 43 tys. w ciągu roku).
http://satkurier.pl/news/111881/baza-kl ... osnie.html

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Robert03 »

Jest sobotni wieczór godzina 20:55. Przeleciałem pilotem 130 kanałów w kablówce za które słono płacę. 70% to reklamy, treść programowa nie warta uwagi albo powtórki które 130 razy już widziałem "przeskakując" po kanałach i nie oglądając treści od początku do końca.
Zdecydowaliśmy z żoną że oglądamy film na TVP1 bo nic lepszego w tej chwili nie ma. Tak więc naziemna TV wygrała. I tak jest w 80% przypadków gdy zasiadam przed TV.
Po co mi 130 płatnych kanałów skoro i tak oglądam TVP1 dostępne z własnej dachowej anteny ?
Dla nas NTC wystarczy.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: TomW »

Mnie też wystarcza w zupełności NTC. Pomimo dostępności do kablówki nie oglądam jej, bo ilość kanałów nie idzie w jakość emitowanych produkcji, co słusznie zauważył poprzednik. W NTC też nie wszystko mnie zadawala, ale na moje potrzeby wystarcza. Telewizję oglądam wybiórczo, a nie jak leci - od rana do wieczora. Najważniejsze dla mnie programy mam w NTC. Wielu chyba też już tak uważa.

drave
Posty: 1
Rejestracja: 17 marca 2015, o 17:02

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: drave »

Przyznaję, że oferta którą napisałeś jest niezła. Niestety każda kablówka rządzi się swoimi prawami. U mnie jedynie UPC i wygląda to mniej ciekawie. Jedynie gdyby mi zależało na szerokiej ofercie TV byłoby nieźle.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 895
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: Maciejek »

@Robert03 doskonalę Cię rozumiem i to co opisałeś dokładnie odzwierciedla moje spojrzenie na ofertę TV.
Posiadając jeszcze niedawno (z rozpędu do końca umowy) satelitarną płatną platformę po pewnym czasie również trafiałem na regularne(!) powtórki programów sprzed lat wałkowane na okrągło o żenującym poziomie merytorycznym. Do tego ilość reklam jest przerażająca. Pytam więc po co za to "coś" płacić? Odpowieź była jednoznaczna: nie warto. Ponadto dla mnie wartościową ofertę, spośród wszystkich kanałaów ma jedynie TVP (z antenami 1, 2, Regionalna, Info, Kultura i Historia) od kilku już lat konsekwetnie zaprzestaję ogladać komercyjne kanały na czele z Polsatem i TVNem, na których delikatnie mówiąc nic ciekawego nie ma, a jak już się pojawia to ilość reklam w trakcie trwania audycji skutecznie odbiera ochotę na jej dalsze ogladanie.
Wiem też, że moje wrażenia nie są odosobnione i wielu sąsiadów, rodziny, z którą rozmawiam na taki temat ma podobne, jeżli nie takie samo odczucia. Wybór wtedy pada na NTC; owszem też mającą kanały śmieciowe ale wraz z wszystkimi (!) wartościowymi za które platformy żądają opłaty.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: bmp »

Tak na prawdę, SAT byłaby konkurencją dla DVBT tylko gdyby... platformy przestały emitować reklamy przerywające programy. Tzn. podejrzewam że ludzie przełknęliby reklamy same w sobie - pomiędzy programami jako (nawet w ostateczności) wypełniacz czasu antenowego - nawet te 20 minut.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: fred »

Z powodu m.in reklam nie oglądam prawie nic na żywo. Nagrywam potencjalnie interesujące mnie programy i oglądam w wybranym czasie przewijając reklamy.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: distefano »

bmp pisze:Tak na prawdę, SAT byłaby konkurencją dla DVBT tylko gdyby... platformy przestały emitować reklamy przerywające programy. Tzn. podejrzewam że ludzie przełknęliby reklamy same w sobie - pomiędzy programami jako (nawet w ostateczności) wypełniacz czasu antenowego - nawet te 20 minut.
Tak dla ścisłości to nie platformy emitują reklamy tylko nadawcy czyli poszczególne kanały, które "przekazuje" do abonentów platforma. Emitowanie reklam nie między programami, a w ich trakcie to jest coś najgorszego co nas spotkało, a w miarę rozwoju gospodarczego może być jeszcze gorzej bo zapotrzebowanie reklamodawców będzie wzrastać.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: NTC konkurencją dla SAT i DVB-C

Post autor: bmp »

distefano: tak, użyłem "skrótowca" myślowego.

Zablokowany