TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: kemi73 »

Panowie z Emitela tak zajęci testowaniem że nawet nie zdążyli poinformować o zmianie kompresji na satelicie Astra. Prawdą jest że sygnał z satelity zostanie wykorzystany na potrzeby stacji DVB-T ?.

varicap

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: varicap »

kemi73 pisze:Panowie z Emitela tak zajęci testowaniem że nawet nie zdążyli poinformować o zmianie kompresji na satelicie Astra. Prawdą jest że sygnał z satelity zostanie wykorzystany na potrzeby stacji DVB-T ?.
A dlaczegoż to mają informować ? Może nawet o tym nie wiedzą.
To tak jakby ode mnie wymagać informowania o stanie zdrowia mojego sąsiada.
TP Emitel jest firmą OPERATORSKĄ !
To firma telekomunikacyjna.
Nadawcą jest TVP i to ona UMOWĄ Z INNYM OPERATOREM (i to satelitarnym - SES Astra) sobie coś tam na satelicie robi. Wynajęła transponder i sobie nadaje co chce.
Nie wiem czy robi dobrze czy źle ale Emitel nie ma z tym nic wspólnego.
Byc może TVP będzie chciała użyć własnie włączny przekaz, celem dosyłu sygnału do obiektów nadawczych (w tym TAKŻE Emitela).
Wydaje mi się jednak że jak na razie Emitel wie tyle co każdy z nas.
vari

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: kemi73 »

Jeżeli ten sygnał ma być wykorzystany do DVB-T to chyba Panowie z Emitela powinni coś na ten temat wiedzieć :).

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: kasia »

kemi73 pisze:Jeżeli ten sygnał ma być wykorzystany do DVB-T to chyba Panowie z Emitela powinni coś na ten temat wiedzieć :).
A skąd masz takie informacje, że to na potrzeby DVB-T :?:

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: kemi73 »

Tego nie jestem pewien ale w artykule napisano coś na ten temat :
"Nowa forma emisji kanałów (wykorzystanie kompresji MPEG-4) może posłużyć w celu ułatwienia dystrybucji kanałów przez nadajniki DVB-T. Dotychczas sygnał dla multipleksów testowych przesyłano światłowodami."
Więc zapytałem u źródeł czy coś wiedza na ten temat ale jak na razie cisza:).

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: DanielK »

Tak jak napisał kolega @vari, sygnał z satelity nie jest w gestii EmiTela. W tym przypadku operatorem jest SES Astra.
Swoją drogą zastanawiające jest, że zrobiono to tak bez wcześniejszej zapowiedzi.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: kemi73 »

Gdzie napisałem że Panowie z Emitela są odpowiedzialni za sygnał z satelity ? Zadałem proste pytanie czy dla obsługi DVB-T będzie wykorzystywany sygnał z satelity zamiast światłowodów, co tu jeszcze jest niezrozumiałe ?. Jeżeli Emitel jest odpowiedzialny za sygnał DVB-T to chyba wie skąd go bierze, raczej nie ma własnej produkcji.

varicap

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: varicap »

kemi73 pisze:Gdzie napisałem że Panowie z Emitela są odpowiedzialni za sygnał z satelity ? Zadałem proste pytanie czy dla obsługi DVB-T będzie wykorzystywany sygnał z satelity zamiast światłowodów, co tu jeszcze jest niezrozumiałe ?. Jeżeli Emitel jest odpowiedzialny za sygnał DVB-T to chyba wie skąd go bierze, raczej nie ma własnej produkcji.
Emitelowi chyba wszystko jedno bo to zdaje się nadawca WSKAZUJE skąd ma być brany.
Jak wskażą że ma być ten transponder to OK ale jutro mogą uruchomić inny i wskazac ten inny.
Pytałeś czemu Emitel nic nie mówi na ten temat i ja uważam, że nie ma o czym i nawet po prostu może nie wiedzieć.
Może pracownicy Emitela hobbystycznie szperają po satelitach ale firma jako taka nie musi tego robić bo zajmuje się inną działką.
vari

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: kemi73 »

Może i Emitelowi wszystko jedno ale jak na razie brak odpowiedzi z ich strony a my możemy długo na ten temat się spierać. Czy tak trudno odpowiedzieć skąd będzie brany sygnał dla DVB-T w końcu to dość istotna informacja i dlatego Emitelowi bardzo zależało by Rzeszów i Wisła były w późniejszym okresie dołączone z powodu braku podłączenia linii światłowodowej do tych obiektów. ;) ps. vari nie cytujemy tekstów powyżej odpowiedzi

varicap

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: varicap »

Teraz może ktoś z Emitela uzna za stosowne zabrać głos i przekazać nam swoje zdanie co do dosyłu. Zobaczymy...
Na Ta prośbę nie cytuję wypowiedzi do jakiej się odnoszę. ;)
vari

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: JarekM »

Oczywiście wszystko jest możliwe i czas pokaże, które rozwiązania zostaną wykorzystane w poszczególnych multipleksach DVB-T. Ważne, by bieżące doniesienia prasowe odnosić do realnych możliwości technicznych i organizacyjnych.

Do obiektów dosyłany jest gotowy, zmultipleksowany pakiet serwisów DVB-T (stąd potoczna nazwa multiplex) przygotowany w stacji czołowej. Nie słyszałem by ktoś na większą skalę pokusił się o systemy remultipleksacji na każdym obiekcie nadawczym, dlatego paczka satelitarna przeznaczona do zasilania nadajników naziemnych powinna zawierać pełen pełen pakiet programów przeznaczonych do DVB-T. Ważną kwestią są też programy regionalne dodawane do strumienia w regionalnych stacjach czołowych. Obecnie mamy kilkanaście wersji TVP INFO aby dosłać je drogą satelitarną nie wystarczy jeden transponder. no i te koszty...

Obecne plany wdrożenia telewizji cyfrowej przewidują, że zarówno w pierwszym jaka i w drugim multiplexie będą programy różnych nadawców, więc żadna z obecnych emisji satelitarnych nie da się bezpośrednio wykorzystać do budowy sieci DVB-T.
Oczywiście nie znaczy to, że nie można uruchomić emisji kolejnego dedykowanego pakietu programów na satelicie. Oznacza to też, że jeśli któryś nadawca (np. TVP) otrzyma cały multiplex i zrezygnuje z regionalizacji treści będzie mógł bez problemu dosyłać sygnał do obiektów także drogą satelitarną.

Do wyboru mamy kilka sposobów transmisji sygnału.
O wyborze konkretnego z nich zadecydują operatorzy poszczególnych multipleksów i sieci nadawczych wyłonieni w drodze konkursów lub przetargów. Wszyscy niecierpliwie czekamy na te rozstrzygnięcia.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: DanielK »

Dzisiaj się przyjrzałem obrazowi na TVP Info Gorzów z DVB-T (pasmo ogólnokrajowe) i jakość obrazu jest gorsza niż w przypadku sygnału z Astry. Obraz jest rozmyty, szczególnie widać to na pasku na dole ekranu.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: kasia »

A w jaki sposób robiony jest MUX w woj. Lubuskim? Tam jest TVP INFO Gorzów - czyli trzeba zamienić TVP3 Warszawa na TVP3 Gorzów.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: TVP z transponderem w DVB-S2 na 19,2E

Post autor: DanielK »

Tak, w woj. lubuskim jest lokalny program TVP Gorzów.

Zablokowany