HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

W Philipsie i Sony można selektywnie dla danego kanału wyłączyć HbbTV, tak powinno być w każdym telewizorze, ten nadawca co przegina z reklamami zostanie przez widza wyłączony, inny nie.
Paweł Tutka pisze: 24 września 2020, o 17:24 Przesyłam info dotyczące pytania o to w jakich TV jest opcja / możliwość selektywnego wyłączenia HbbTV dla danego kanału TV.

W telewizorach Philips na wybranym kanale (aktualnie oglądanym) naciskamy przycisk "OPTIONS". W menu po lewej stronie ekranu wybieramy opcję "HbbTV na tym kanale". W kolejnym pod menu mamy możliwość wyboru pomiędzy opcją "Wyłącz" lub "Włącz".
viewtopic.php?p=238177#p238177
.....................................................................................................

Byłem u ciotki zobaczyć, i Samsung RU7172 sam sobie kiedyś zassał wersję oprogramowania 1371 i Polsat News już działa poprzez HbbTV.
Tylko na Polsacie są teraz trzy teasery promujące różne rzeczy , i EXITem trzeba zmieniać aż wyskoczy PN i wtedy dopiero czerwony i zielony przycisk, i znów utrudnienie dla starszych :x
Przecież Polsat na MUX-8 ma dwa miejsca pod kanały witrualne, i tam mógłby dać PN jako jeden z kanałów tak jak TVP Kultura 2, było by prosto, beż wybierania teasera.

Lechu1956
Posty: 31
Rejestracja: 6 sierpnia 2020, o 06:41
Miejscowość: Opole
Odbiornik: Sony 50W755, LG 43UJ6307, TCL 43EP660
Instalacja antenowa: siatkowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice, Pradziad

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Lechu1956 »

U mnie po wyłączeniu HbbTV w TCL nastąpiło przyśpieszenie zmiany kodowanych kanałów z satelity. Również przycisk powrotu do poprzednio oglądanego programu wreszcie działa prawidłowo. W starszym Sony niewielkie zmiany na lepsze.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Faktycznie masz rację, u mnie na LG także przycisk powrotu działa prawidłowo, ale tylko na dwóch kanałach bez Hbb, jeśli funkcja jest włączona.

Wreszcie doszedłem jak wyłączyć, wystarczy odhaczyć "automatyczny start" w funkcjach Hbb, wtedy wyłącza na wszystkich kanałach ale na TVP Kultura 2, telewizja naziemna i eszkoła domowe przedszkole zostają plansze.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Maniek99 »

Powinno być tak, że przeglądarka HBBTV uruchamia się dopiero po wciśnięciu czerwonego klawisza.
A nie, że walą reklamy i nonstop szpiegują, kto co ogląda.

Taka funkcjonalność byłaby jakimś atutem w wyborze TV.
Ciekawe czy któryś producent się przełamie.

W Panasonic-u HBBTV blokuje listę kanałów dostępną pod klawiszem OK.
Trzeba kliknąć x, żeby ubić reklamę i szybko OK, żeby lista się odpaliła.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Niby jest w ustawieniach HbbTV opcja "nie śledź" włączyłem to, cokolwiek to oznacza, bo fabrycznie było wyłączone, ale różnicy w wyświetlaniu serwisów nie zauważyłem i właściwie to nie wiem czy teraz śledzi czy nie.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Maniek99 »

Śledzi, tylko ciastek nie zapamiętuje.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Poradnik jak wyłączyć HbbTV na niektórych telewizorach.
http://hbbtv.pl/poradnik/jak-wylaczyc-hbbtv/

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Wracając do dźwięku na TVP Kultura 2 i eSzkola.
Zauważyłem że nowy Sony na którym jest HbbTV w wersji 1.5 aktualnie nie wczytuje wersji HD obydwu kanałów, a wcześniej wczytywał, zanim zaczęły się pierwsze sygnalizowane problemy z dźwiękiem.
Edycja 21.11.2020: Jednak wczytuje HD ale z poślizgiem kilkudziesięcio sekundowym.

Z kolei TCL na którym jest wersja 2.0.2 przez chwilę wczytuje wersję SD i dzwięk jest, a po chwili podnosi jakość do HD i dźwięk zanika.

Czyli na 2.0.2 aktualnie po korektach jest gorzej.
Ostatnio zmieniony 21 listopada 2020, o 16:03 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 2 razy.

Lechu1956
Posty: 31
Rejestracja: 6 sierpnia 2020, o 06:41
Miejscowość: Opole
Odbiornik: Sony 50W755, LG 43UJ6307, TCL 43EP660
Instalacja antenowa: siatkowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice, Pradziad

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Lechu1956 »

@ObywalelDVB-T
Na czeskich kanałach w TCL ten przycisk powrotu działa prawidłowo przy włączonym i wyłączonym HbbTV. Oczywiście przełączając pomiędzy nimi. Problem jest z polskimi z naziemnej, a także niemieckimi z satelity.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Ramirez »

A może ktoś wie jak to jest z odbiornikami na systemie enigma2 i Hbb? Istnieje na nie coś nowszego niż Hbb 1.0? Czy to kwestia konkretnego modelu tunera i konkretnej wtyczki z Hbb?

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: HbbTV w NTC

Post autor: bartosz4 »

Tak w ogóle to działa jeszcze HbbTV? Na kanałach TVP mam tylko baner oponeo.pl . Ani w to wejść ani coś z tym zrobić.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Ramirez »

U mnie na TVP jest tylko Pogoda, RSO i Polityka Prywatności.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: HbbTV w NTC

Post autor: bartosz4 »

Oponeo zniknęło i wygląda to jak dawniej. Tylko tak jak ostatnio nie ma żadnej reakcji po naciśnięciu czerwonego przycisku. To czyja to wina, Samsunga?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

W dalszym ciągu na telewizorze TCL po niedawnych kombinacjach z kanałami HbbTV TVP Kulttura 2 oraz eSzkola Domowe Przedszkole po kilku sekundach od uruchomienia, gdy wczytuje się wersja HD znika dźwięk. Obraz zaczyna szybko klatkować sceny. Ma się wrażenie jakby następowało cyfrowe przewijanie x2
Telewizory TCL mają wersję 2.0.2 HbbTV.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Pisałem tu wcześniej o problemach z HbbTV na kanałach TVP w MUX-8: TVP Kulttura 2 oraz eszkola i domowe przedszkole.
Tak naprawdę nie do końca jestem przekonany czy wina leży po stronie producenta czy nadawcy bo inni na tym forum też mają na tych kanałach problemy, tak wynika z wpisów, choćby powyżej kol. @ dvbtowieca.
Niemniej jednak wygląda to tak, jakby te problemy dotyczyły głównie wersji HbbTV 2.0.2 ale nie tylko, w związku z tym że telewizor jest nowy na gwarancji, postanowiłem sprawę zgłosić do serwisu LG i taką otrzymałem odpowiedź:
LG Electronics Polska Sp. z o.o pisze: Szanowny Panie,
Dziękujemy za kontakt z Działem Obsługi Klienta LG Electronics Polska Sp. z o.o.
Uprzejmie informujemy, iż niebawem nastąpi naniesienie poprawki aplikacji HbbTV. Prosimy o cierpliwość.
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do ponownego kontaktu.
Nie do końca rozumiem o naniesienie jakiej poprawki chodzi, bo przecież aplikacja HbbTV to oprogramowanie zewnętrzne a nie producenta telewizorów. Czyżby LG miał zamiar podnieść wersję do zapowiadanego HbbTV 2.0.3?

Jeśliby tak było, to by znaczyło, że obawy nadawców co do wersji 2.0.2 były słuszne, może ta wersja jest rzeczywiście niedopracowana, skoro wersja 2.0.3 daje głównie usunięcie niepotrzebnych funkcji. Ale też wsparcie dla rozszerzeń W3C Media Source, a także zmiany w MPEG DASH.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Ramirez »

Hbb w tv LG ogólnie jest niedopracowane. Przynajmniej z sensem odpisali. Mi odpisali bardziej spławiająco. W stylu zrób sobie człowieku ustawienia fabryczne i nie dokuczaj.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Nie wiem jaki masz TV z którego roku, czy podlega gwarancji i jaką ma wersję HbbTV?
Mnie za pierwszym razem też tak odpisali, za drugim że przyślą serwisanta, na co ja im odpisałem żeby najpierw sprawdzili to na swoich odbiornikach, bo może przyjazd serwisu okazać się bezzasadny, po czym dostałem kilka odpowiedzi z prośbą o cierpliwość bo przesłali sprawę do działu technicznego i dopiero na końcu otrzymałem taką odpowiedź.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

Bez wdawania się w szczegóły na temat ostatniego wątku (LG / HbbTV / Streaming wirtualnych kanałów TVP z MUX-8) jest zupełnie inaczej niż to opisujecie. Nie ma to też jakiegokolwiek związku z HbbTV 2.0.1, 2.0.2, 2.0.3 oraz tego jak i w jakim zakresie LG wspiera ten standard. Problem był i nadal jest w zupełnie innym miejscu. Producent TV robi coś poza standardem HbbTV, by posiadacz jego TV był zadowolony.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Ramirez »

ObywatelDVB-T, Mam model z 2017 roku z Hbb1.5 Nie mam w Hbb TVP stacji TV na żywo typu TVP Kultura2 i pozostałe. Komunikat - nie można odtworzyć wideo. Zwykłe filmy i seriale działają ale zarywają. Jedynie co działa to plansza hbb Emitel, Legia, i Polsat News. Pisanie do TVP tez nie pomogło.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

@Paweł Tutka
Czyli rozumiem, że telewizor jest w porządku.
Czy to oznacza, że problem dotyczy jednak nadawcy? i czy zostanie jakoś rozwiązany?

Zablokowany