HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

A jednak, pisaliście tak przekonująco o tym teście na Fokus TV, że już myślałem że z moim nowym LG jest coś nie tak.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Jest też kanał do testowania na satelicie, nie wiem tylko czy wyszuka go jeśli bym uruchomił wyszukiwanie według listy operatora np. Polsat czy inny.
W każdym razie wyszukałem wszystkie kanały bezpłatne FTA i mi go znalazło. Kanał nazywa się "FTA - HbbTV Demo App" wystarczy na niego przełączyć i nie trzeba nic więcej naciskać, po chwili wyskoczy wynik łącznie z modelem telewizora, wersją oprogramowania i wersją HbbTV.

U mnie wygląda to tak:
Obrazek

Obrazek

JSo
Posty: 23
Rejestracja: 8 października 2019, o 13:59
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Openbox SX9
Instalacja antenowa: antena siatkowa, Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Ostrava

Re: HbbTV w NTC

Post autor: JSo »

Czy kolega mógłby podać jaka to częstotliwość na Eutelsacie albo nr transpondera gdzie jest ten test?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Problem w tym że ten serwis nie działa na każdym telewizorze.
W Sony mam informację "brak wizji" i tyle, nic więcej się nie dzieje :)

DVBS2 12577MHz, polaryzacja pozioma, SR 27500

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: HbbTV w NTC

Post autor: igorlan »

Na Samsungu również czarny ekran po uruchomieniu kanału "FTA - HbbTV Demo App"

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

To nie wiem co jest grane, na moim LG działa, z resztą jak widać na załączonych zdjęciach, że wyświetlił się nawet model telewizora.
Przypuszczam, że taki kanał testowy nie jest tylko dla określonej marki, bo byłoby to trochę bez sensu.
Dobrze by było gdyby ktoś sprawdził na innym LG, bo może chodzi o wersję oprogramowania, ja mam webOS, 5.0.
Tak sobie kojarzę, że na moim starym Samsungu z przed 9 lat, po przełączeniu na ten kanał wyświetlał się tylko napis "kanał z danymi" i nic więcej. Nie bardzo mam jak to teraz sprawdzić bo ten telewizor jest w innym pokoju na piętrze, gdzie nie ma satelity.

JSo
Posty: 23
Rejestracja: 8 października 2019, o 13:59
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Openbox SX9
Instalacja antenowa: antena siatkowa, Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Ostrava

Re: HbbTV w NTC

Post autor: JSo »

A na Panasonicu jest jeszcze dziwniej. Po włączeniu tego kanału pojawia się napis „brak wizji” i czarny ekran, ale po zmianie kanału na wyższy klawiszem kanał w górę/ kanał w dół pojawia się ekran jak u kolegi powyżej na tle odbieranego programu telewizyjnego.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: HbbTV w NTC

Post autor: blockbuster »

ObywatelDVB-T pisze: 22 października 2020, o 15:21 Dobrze by było gdyby ktoś sprawdził na innym LG, bo może chodzi o wersję oprogramowania, ja mam webOS, 5.0.
Na LG ze starszym webOS 4.2 działa poprawnie. U mnie HbbTv jest w wersji 1.4.1 czyli jak kto woli 2.0.1.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Było takie dobre narzędzie do sprawdzania wersji HbbTV w sklepie przed zakupem telewizora, bo przeważnie w każdym sklepie mają sygnał DVB-T, to musieli to wyłączyć.
Może Emitel dodałby taką funkcjonalność w swoim serwisie EmiTV jak była na Focus TV.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Sprawdziłem na starszym Sony z HbbTV 1.0 i na nim ten serwis działa.
Zapewne rozchodzi się znów o kompatybilność z napisaną stroną :)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Mój LG w info o kanale pokazuje, że na tym kanale serwis HbbTV jest, jednak nie ma żadnej opcji aby to włączyć. Nic się nie wyświetla, czerwony guzik nie działa, 2 x niebieski też nie.
Tak sobie myślę, że może w zależności od oprogramowania inaczej się to włącza. Skoro telewizor widzi że serwis jest.
Podobnie jest z tym testem na satelicie, różne odbiorniki różnie reagują.
Może Paweł Tutka by się wypowiedział.

ar2rc
Posty: 9
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, o 11:17
Odbiornik: Opticum Sloth Combo plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Iława Kisielice

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ar2rc »

Czytam ten temat, i mnie szlak bierze... Przepraszam, ale muszę to napisać... Kto jest winny tego bałaganu w telewizorach i w programach ? Dlaczego każdy "robi na swój strój" Co z tego, że w telewizorze będę miał nakazane 2.0.2 jak w programie "x program" będzie 1.4 i telewizor tego nie odbierze, bo jak widać nie ma w Hbbtv wstecznej kompatybilności. Taka praktyka ludzi zniechęci do odbioru tą metodą i porostu będą sięgali po inne metody odbioru tych nadawanych treści.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Winny jest rozwój technologiczny i brak standaryzacji. Nastąpi ona dopiero na początku przyszłego roku.
Telewizory przestały być jedynie biernymi odbiornikami sygnału naziemnego, to obecnie również proste komputery, które technicznie można przyrównać do komórek.
Różne wersje przeglądarek i użytej wersji HbbTV będą się jeszcze długo czkawką odbijały, zanim z rynku w sposób naturalny (na skutek wymiany zużytego sprzętu) nie znikną niekompatybilne odbiorniki.
Zauważ że tempo w jakim następują zmiany jest błyskawiczne, a telewizorów nie zmienia się co 2 lata. Stąd problem.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

Standard HbbTV jest stale rozwijany co przekłada się na to, że na przestrzeni ostatnich 10 lat doczekaliśmy się kilku wersji.

HbbTV 2.0.3 - październik 2020
HbbTV 2.0.2 (TS 102 796 V1.5.1) – październik 2018
HbbTV 2.0.1 (TS 102 796 V1.4.1) – kwiecień 2016
HbbTV 2.0 (TS 102 796 V1.3.1) – październik 2015
HbbTV 1.5 (TS 102 796 V1.2.1) – marzec 2012
HbbTV 1.0 (TS 102 796 V1.1.1) – czerwiec 2010

Każdy z producentów telewizorów/STB ma swoją własną politykę dotyczącą tego w jaki sposób wdraża standard HbbTV. Na to jak finalnie działa HbbTV na danym urządzeniu składa się bardzo wiele czynników. Z jednej strony mamy kwestie związane z wydajnością hardware, a z drugiej jest kwestia podejścia do tego jak szybko i z jaką dokładnością zaimplementowano standard HbbTV oraz inne standardy/oprogramowanie z których korzysta aplikacja HbbTV. Jedni producenci TV na wdrożenie potrzebują znacznie więcej czasu. Są też producenci którzy do implementacji podchodzą zero-jedynkowo. Z finalną implementacją HbbTV w TV bywa różnie. Na to wszystko nakładają się jeszcze dodatkowe oczekiwania względem HbbTV z danego kraju.

Każdy z nadawców TV ma swoją własną strategię odnośnie rozwoju telewizji hybrydowej HbbTV. Dla jednych kluczowy jest jak największy zasięg usługi. Dla innych bardzo ważne jest korzystanie z jak najnowszych rozwiązań kosztem dostępności usługi.

Dobrze przygotowana aplikacja HbbTV dla TV w wersji 1.0 powinna działać dobrze na TV posiadających HbbTV w nowszej wersji np. 1.5 lub 2.0.1. Znacząca większość aplikacji HbbTV dostępnych w Polsce produkowana jest obecnie z myślą o posiadaczach TV z HbbTV w wersji minimum 1.0.

Aplikacje HbbTV dla TV z HbbTV w wersji 1.5 lub nowszej produkowane są głównie w sytuacji gdy istnieje zapotrzebowanie na korzystanie z transmisji wideo w MPEG-DASH. To czy dany TV poprawnie odtwarza wideo na żądanie lub w streamingu (live) jako MPEG-DASH to temat na zupełnie inną dyskusję.

Cześć z telewizorów w ramach OSD wyświetla informacje o dostępności HbbTV na danym kanale TV. Czasem jest to napis HbbTV, Logo HbbTV lub ikonka [D]. Informacja taka wcale nie musi na 100% potwierdzać dostępności aplikacji HbbTV wskazanej przez sygnalizację HbbTV. Może być też dostępna "pusta/niewidoczna" aplikacja HbbTV - np. po to by na ekranie TV nie wyskoczył nam komunikat o błędzie - Error 404.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Reasumując, skoro mój TV z wersją 2.0.2 widzi w OSD HbbTV na Fokus TV, ale nie można go uruchomić, to albo go tam nie ma, albo moja wersja HbbTV 2.0.2 nie współpracuje z ta wersją oprogramowania. Natomiast sądząc po tym co napisał kol. @dvbtowiec to jego odbiornik z wersją 1.0 działa, czyli na starszych wersjach działa a więc jest.
Z kolei ten serwis który podałem jako przykład do testowania na satelicie, na kanale FTA - HbbTV Demo App, pewnie działa z nowszymi wersjami, potwierdził to też kol. @blockbuster, on z kolei ma wersję 2.0.1, satelita jest raczej nie tylko dla polski.

Jeszcze zauważyłem, że na TVP kultura 2, nie zawsze wczytuje i czasem muszę drugi raz przełączyć na ten kanał aby załapało, na początku jest w kiepskiej jakości a po chwili obraz przechodzi prawdopodobnie na HD. Z kolei serwis Polsat News HD za każdym razem muszę akceptować zielonym.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

@Paweł Tutka
Prosimy by udostępnił Pan np. wspólnie z Emitelem usługę sprawdzającą wersję HbbTV zaimplementowaną w telewizorze, tak jak to dotychczas można było zrobić na Focus TV, gdzie wciskało się dwa razy niebieski przycisk i wyskakiwała informacja o zainstalowanej wersji oraz inne dane. Nie wiemy kto tamtą aplikację sprawdzającą wyprodukował, ale była bardzo pomocna. W sklepie przed zakupem nowego telewizora można było sprawdzić.

ar2rc
Posty: 9
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, o 11:17
Odbiornik: Opticum Sloth Combo plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Iława Kisielice

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ar2rc »

Mam telewizor samsung D6500 czyli staroć.... Zmieniłem w nim region na Niemcy( bo na Polskę samsung się wypiął) i mam w nim Hbbtv 1.1.1 zgodnie z aplikacją na satelicie. Czyli w skrócie 1.0 Niestety na fokus tv nie działa sprawdzenie jaka wersja jest w telewizorze(a podobno z 1.0 miało działać). Ale do sedna. Sprawdzałem Hbbtv na niemieckich kanałach satelitarnych i o dziwo nie spotkałem się z niedziałaniem aplikacji. Aż zaparło mi dech w piersiach jak to pięknie jest u naszych zachodnich sąsiadów zrobione. Hbbtv działało z każdym kanałem. Zauważyłem, że we wszystkich niemieckich kanałach jest podobnie wykonana strona przez informatyków( powiem, że robione pod ten sam szablon) i to się sprawdza, bo nawet taki stary szrot jak seria d samsunga śmiga bez zająknięcia. No niestety z polskimi kanałami działa tyko gra z serkiem już nie pamiętam na jakim kanale. Przypuszczam, że i z czeskimi kanałami by współpracował, no ale w Polsce musi być jak zwykle na opak...Obrazek

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Też mam UE40D6500 i bawiłem się tym kilka lat wstecz, za pomocą programu ruSamsungTVComunicator w menu serwisowym zmieniłem region z EU na EU_GER, ale HbbTV nie działało z polskimi kanałami a dodatkowo pomieszały mi się język audio i inne rzeczy i przełączyłem z powrotem jak było na EU.
Z kolejnymi aktualizacjami Samsung wyłączył możliwość łączenia z programem ruSamsungTVComunicator i teraz trzeba wcześniej zmienić DNS w telewizorze na 149.154.159.134.
Z Twojego opisu jednak wynika, że od tamtego czasu nic się nie zmieniło.
Jeśli natomiast nie wykrywa Ci na Fokus TV, to wynika z tego, że jednak nie o wersję HbbTV tu chodzi.
Ciekawe jak jest na innych Samsungach z wersją 1.0 które weszła na polski rynek później z aplikacją do pobrania ze sklepu apps, która włączała funkcję HbbTV?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Od dwóch dni nie ma dżwięku na TVP Kultura 2 i eszkoła domowe przedszkole.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: HbbTV w NTC

Post autor: blockbuster »

Na LG z HbbTV w wersji 2.0.1 obecnie jest dźwięk na tych kanałach i nie zauważyłem, by wcześniej były jakieś kłopoty.

Zablokowany