HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

Panowie, z racji swoich innych obowiązków nie mogę na bieżąco uczestniczyć we wszystkich dyskusjach dotyczących HbbTV na tym forum. Jak znajduję wolny czas – to zaglądam tu i biorę udział w dyskusji. Odnośnie pytania kim jestem… - to jestem osobą która zainicjowała rozwój HbbTV w Polsce. Dzięki mojej współpracy z TVN udało się zrealizować 12 marca 2012 roku pierwsze w Polsce testy HbbTV na kanale TVN HD w DVB-T (PKiN). To umożliwiło producentom telewizorów oficjalne włącznie wsparcia dla HbbTV w telewizorach sprzedawanych w Polsce co miało znaczący wpływ na budowanie zasięgu technicznego przed rozwojem aplikacji HbbTV od TVP.

Jestem wielkim zwolennikiem HbbTV. W oparciu o własne laboratorium HbbTV bardzo dobrze wiem ile dzisiaj da się wycisnąć z telewizorów wspierających HbbTV. Widzę olbrzymi potencjał dla rozwoju nowych usług telewizyjnych opartych na HbbTV pomimo tego jak ogólnie wygląda obecny rozwój HbbTV w Polsce.

Obecnie nie jestem pracownikiem któregokolwiek z nadawców telewizyjnych, a tym samym nie mam możliwości osobistego podejmowania strategicznych decyzji dotyczących tego jak HbbTV powinno w telewizorze wyglądać i co w nim powinno się znaleźć. Jak tylko znajdzie się nadawca telewizyjny, który mi zaufa (zatrudni) i pozwoli rozwinąć HbbTV od A do Z, to wtedy postaram się pojęcie „telewizja hybrydowa” nabrało zupełnie innego znaczenia. Mam już plan jak się solidnie zabrać za rozwój HbbTV i co po kolei zrobić/wdrażać.

Mimo szczerych chęci i wielokrotnych prób nie jestem wstanie przekonać co niektórych producentów telewizorów do zmiany ich polityki / nastawienia do telewizji hybrydowej HbbTV. A takie nastawienie wynika z postrzegania HbbTV jako potencjalne zagrożenie dla Smart TV. Tym samym nie mogąc zainicjować bezpośredniej współpracy pomiędzy nadawcą TV a producentem telewizora można zapomnieć o jakimkolwiek poprawieniu błędnie działającej aplikacji lub niedziałającej usługi HbbTV w TV. Jednakże są też pozostali producenci TV z którymi współpraca wygląda zupełnie inaczej. Jak tylko zidentyfikuje się jakieś niewłaściwe działanie HbbTV – to podejmowane są odpowiednie kroki w celu ich usunięcia. Niestety zdarzają się sytuacje w których znajduje się jakiś błąd i dotyczy to linii produktowej telewizorów sprzed kilku lat. Producent wtedy we własnym zakresie analizuje koszty wprowadzenia modyfikacji i jeżeli są zbyt wysokie… to na wyeliminowanie błędu nie można już liczyć.

Odnośnie tanich tunerów DVB-T z HbbTV to jest problem. By taki tuner fajnie szybko i sprawnie obsługiwał HbbTV muszą być spełnione następujące warunki: 1. Oprogramowanie dla STB powinna wykonać firma z odpowiednim doświadczeniem. 2. Sam STB powinien dysponować sporą mocą obliczeniową i dużą pamięciom by aplikacji działały szybko, poprawnie i płynnie. W praktyce sprowadza się do sytuacji gdy cena STB kilkukrotnie przewyższałaby cenę klasycznego STB nie mówiąc już o zbliżaniu się do ceny najtańszego 32 calowego telewizora.

Jeden z uznanych i renomowanych producentów STB podczas konferencji HbbTV Summit Poland 2015 poinformował mnie o prowadzonych pracach nad zaawansowanym STB gotowym do odbioru HbbTV. Od stycznia czekam na testowy egzemplarz tego STB by mógł on znaleźć się w moim labie HbbTV. Cały czas na niego czekam… Tak więc teraz bardzo trudno jest mi teraz wypowiadać się w imieniu producentów STB na temat tego kiedy i jakie urządzenie trafi do sprzedaży.

Odnośnie Smart TV to mniej więcej od roku mamy pewną stagnację. Nie pojawiają się nowe Polskie aplikacje Smart TV. A wprowadzenie na platformę Smart TV nowej aplikacji telewizyjnej która nie jest serwisem VOD jest bardzo skomplikowane. Nie wiem czy coś w tym zakresie zmieni Android TV. Musimy cierpliwie poczekać na rozwój sytuacji.

Wydaje mi się, że odpowiedziałem na wszystkie pytania. Jeśli jakieś pominąłem – to przepraszam. Proszę się ze mną bezpośrednio skontaktować, a postaram się na nie udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Paweł Tutka pisze:Jeden z uznanych i renomowanych producentów STB podczas konferencji HbbTV Summit Poland 2015 poinformował mnie o prowadzonych pracach nad zaawansowanym STB gotowym do odbioru HbbTV. Od stycznia czekam na testowy egzemplarz tego STB by mógł on znaleźć się w moim labie HbbTV. Cały czas na niego czekam… Tak więc teraz bardzo trudno jest mi teraz wypowiadać się w imieniu producentów STB na temat tego kiedy i jakie urządzenie trafi do sprzedaży.
Może Pan zdradzić nazwę producenta, co ma zamiar wprowadzić tuner DVB-T z HbbTV ?
Może Globo Polska ???. Wprawdzie piszą o kablówce, ale może i wersja DVB-T powstanie: https://www.facebook.com/GloboPolska/ph ... =1&theater

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: BiTCity »

Pytanie do użytkowników HBB TV. Czy u Was działa HBB na kanałach Polo TV i Eska ? Bo u mnie po wybraniu radia czy TV tylko kółko się kręci. Router nie pobiera danych a ta sama wersja w Internecie na http://www.eskago.pl/ działa bezproblemowo na PC. Chodzi mi głównie o radyjko spod znaku VOX ale trudno najwyżej użyje kilka Watów więcej prądu by posłuchać radyjka.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Puma »

Faktycznie, nie działa. U mnie też kółko widać lub nic nie ma.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

14.01 Konferencja HbbTV Summit Poland 2016

Program IV edycji konferencji HbbTV Summit Poland 2016: http://hbbtvsummit.com/program/
http://hbbtvsummit.com/

A zapowiadanych tunerów DVB-T z HbbTV jak nie było, tak nadal niema.
http://www.rp.pl/artykul/962367-Rozmowa ... logie.html
http://forum.satkurier.pl/topic/10097-h ... ntry726335

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: HbbTV w NTC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

1950zł netto za pół dnia ogólnych prezentacji i dyskusji ... i tyle w temacie.

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: HbbTV w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

Prawie 2400 zł. :) Ale Emitela chyba stać? :)

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: HbbTV w NTC

Post autor: wieslaw »

Tutaj jest oferta STB z HbbTV https://www.technisat.com/pl_PL/TechniC ... 904-10127/

pozdrawiam,

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: HbbTV w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

Za takie pieniądze można kupić telewizor i to nie tylko z HbbTV.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Kolor »

Mam problem z akceptacją takich nowinek jak hbbtv i lobbystów zachwycających się możliwościami technicznymi. Nie mnie oceniać to parcie, ale jedno jest pewne, 24 strony postów przez 3 lata i żadnego postępu w tej sprawie. Nie jestem całkowicie sceptyczny na wprowadzanie nowych technologii, ale argument "to umożliwi realizowanie nowych projektów" nie przemawia do mnie. Chciałbym wiedzieć jakie to projekty i czy aby na pewno nie mamy już coś podobnego, lub czy można to osiągnąć mniej skomplikowaną metodą. Jak zauważa ktoś w jednym z pierwszych postów "nowe miejsce na reklamy". Mnie zwyczajnie pachnie wyciąganiem kasy i ogłupianiem. Być może intencje są czyste, zachowam jednak dystans do optymizmu @Pawła Tutki. Przypomnieć należy, że możliwości zdobywania informacji mamy tak wiele, że więcej nie potrzeba. Uważam, że rozsądniej byłoby położyć nacisk na jakość dotychczasowych przekazów w istniejących już technologiach.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

A tymczasem TVP stawia na HbbTV.
Na Letnie Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 wprowadzona przez Telewizję Polską ma zostać nowa wersja specyfikacji HbbTV, oznaczona jako HbbTV 2.0. Ponadto widzowie będą mogli korzystać z usługi HbbTV, oglądając jednocześnie telewizję - wszystko dzięki funkcji Picture in Picture (PiP).

Co ciekawe, 15 proc. pojemności MUX 8, który wystartuje jeszcze w 2016 roku, ma zostać przeznaczone na usługi interaktywne. Podobno uruchomieniem HbbTV w ramach MUX 8 zainteresowana jest nie tylko Telewizja Polska, ale również inni nadawcy, których kanały wejdą w skład tego multipleksu.
http://satkurier.pl/news/124163/hbbtv-o ... wosci.html

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: HbbTV w NTC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Fajnie, nie przypominam sobie by któryś z producentów oferował odbiorniki zgodne z HbbTV 2.0. Ostatnie doniesienia mówiły, że tegoroczne modele być może będą to obsługiwać, pewnie też nie wszystkie. Nie spodziewam się też by odbiorniki będące w użyciu zbyt szybko otrzymały aktualizacje do HbbTV 2.0, szczególnie te trochę starsze.

Nie wiem też skąd wzięto 15% pojemności MUX-8.
W rezerwacji częstotliwości jest napisane, że procentowy udział usług dodatkowych w multipleksie nie może przekroczyć 10%. (Wszystkich usług dodatkowych, nie tylko interaktywnych, także EPG i podobnych.)

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: HbbTV w NTC

Post autor: naziemna-ntrc »

SK nie pierwszy raz pisze dziwne rzeczy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Pan Paweł Tutka moźe jedynie to wyjaśnić.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Jarosław Bałuka »

Na Letnie Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 wprowadzona przez Telewizję Polską ma zostać nowa wersja specyfikacji HbbTV, oznaczona jako HbbTV 2.0. Ponadto widzowie będą mogli korzystać z usługi HbbTV, oglądając jednocześnie telewizję - wszystko dzięki funkcji Picture in Picture (PiP).
Jedynym znanym mi wdrożeniem HbbTV w wersji 2.0 (i to wciąż niepełnym) jest Freeview Play w UK i tylko dlatego, że zawiązano porozumienie pomiędzy operatorem i kilkoma producentami celem wyprodukowania i dostarczenia dedykowanych odbiorników.
Nie ma na rynku innych odbiorników obsługujących 2.0 poza dedykowanymi dla Freeview Play.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: HbbTV w NTC

Post autor: sirdaniel »

Faktycznie, słabo coś słychać o tej technologii Hbbtv. Jedyne co może poratować sprawę to aplikacja na komputer pc/androida. Czy hbbtv 2.0 wprowadza jakies nowe wymogi sprzętowe dla producentów, czy wystarczy aktualizacja oprogramowania (firmware) w telewizorze?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Puma »

Z tego co czytałem to chodzi o to że obecne telewizory są za słabe aby uciągnąć wersje 2 i te starsze na pewno nie dostaną aktualizacji.
Moim skromnym zdaniem nie chodzi o wykorzystanie... rewolucyjnych technik a zmuszenie widza do zakupu nowego telewizora ;)

http://hbbtv.pl/2015/02/10/standard-hbbtv-2-0/

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Szkoda że pan Paweł Tutka nie odzywa się na forum bo on mógłby rozwiać wątpliwości.
Tym niemniej nie podzielam opinii panów administratorów, że ze względu na niedostatek odbiorników na rynku wersja 2.0 HbbTV nie jest możliwa do wprowadzenia przez TVP na igrzyska w Rio w 2016.
Ja biorę pod uwagę fakt, że TVP dostała dofinansowanie na przetwarzanie i dystrybucję treści audiowizualnych w technologii 4, 8 i 16 K i właśnie do testowania tej technologii wersja 2.0 HbbTV może być niezbędna.
Nie sądzę aby we wszystkich swoich kanałach nadawali w tej wersji ale jeden kanał na potrzeby testów mogą poświecić i to nie koniecznie w NTC, mogą np. dodać wersję 2.0 do TVP Sport na satelicie zwłaszcza, że łączą to z igrzyskami.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: HbbTV w NTC

Post autor: sirdaniel »

@obywatel
Hmm a więc aby nadawać w 4k potrzebny jest Hbbtv 2.0. 8k i 16k nie może byc testowane w żadnym kanale, chyba że w Japonii, oni tam juz takie sprzety widzieli.

Ze skanów konferencji wynika że to ma działać ze standardowym kodem html5 czyli videoelement czyli można będzie oglądać w każdej przeglądarce, nie trzeba specjalnych aplikacji robić. Trzeba by skombinować jeszcze dekoder hevc, który przeglądarka wykorzysta a to nie takie proste. Chyba że TVP pozostanie z avc/h264 celem obniżenia opłat licencyjnych i lepszej kompatybilności. A co do kompresji to dzisiejsze kodery avc nie są wcale złe.

Jak to ma działać naprawdę z typowym kodem html to można przecież taki serwis przygotować nawet na jutro.

Co do kompresji, o którą tak każdy się martwi, można przygotować kilka strumieni tego samego materiału w typowych przepływnosciach internetu dostępnych na polskim rynku, np 2mbit, 4mbit, 8mbit, 16mbit

Netflix streamuje Full HD w 43000/5800 kbit/s a 4k hevc 15,6 mbit/s
Gdyby pozostać przy avc 4k, wideo musiało by być prawie dwa razy większe, czyli tak orientacyjnie 25/30 mbit/s

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: kupon »

Może ktoś nie czytał więc podaję link do artykułu o Hbb
http://rpkom.pl/artykul/1252015.html

Zablokowany