HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

Jak tylko otrzymam ten STB z usługą TNTV do testów to podzielę się na tym forum swoimi przemyśleniami. Wysłałem już w tej sprawie zapytanei do TNTV.

Sprawdzimy jaka to wersja HbbTV, na jakim silniku przeglądarki działa oraz ile da się z tego urządzenia realnie wycisnąć.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Pytałem się Pana Tomasza z Globo (teraz Skymaster) jaką ten odbiornik posiada wersję HbbTV, lecz jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi.
@Paweł Tutka - Na PW podeślę kontakt e-maila do Tomasza, to może podeśle Panu na testy.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Dostał Pan od Globo (Skymaster) ten tuner z HbbTV do testów ???

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Kolor »

Jak wiadomo, dość sceptycznie podchodzę do technologii hbbTV. Mimo tego posiadając Samsunga UE40F5500, postanowiłem uruchomić usługę. Pobrałem odpowiednią aplikację i po kilku chwilach telewizor został skonfigurowany do odbioru danych (fabrycznie TV nie posiada tej funkcji). Bez problemu usługa działa na kanałach TVP nadawanych w NTC, natomiast UPC pozbawia tej możliwości. Na Mux8 trwają testy tej usługi, za wcześnie więc abym pokusił się o jakiś komentarz. Jedynie mogę powiedzieć, że czytywanie żądanych informacji trwa zbyt długo. W tej materii, hbb jest w tyle za laptopem lub choćby tabletem.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Railroad »

A działa Tobie hbbtv na 8TV, Polo czy Fokus na tym Samsungu?

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

Kupując nowy telewizor przed jego zakupem jesteśmy wstanie dowiedzieć się: ile cali ma jego ekran, jaka jest jego rozdzielczość, czy można go podłączyć do internetu, czy ma WiFi itp...

Trzeba bardzo mocno się postarać by dowiedzieć się w jakiej wersji HbbTV jest wspierana przez dany model telewizora. Wsparcie dla najnowszych kodeków wideo oraz obsługi MPEG-DASH to jeszcze wyższa szkoła jazdy. Jak ktoś się uprze to się dowie.

Natomiast zupełnie inaczej wygląda sytuacja ze sprawdzeniem jak bardzo szybki jest nasz telewizor. Bardzo trudnym zdaniem jest porównanie prędkości działania dwóch telewizorów. Niestety są telewizory, które są zbyt wolne i nie radzą sobie z aplikacjami w HbbTV. W tym miejscu warto sobie zadać pytanie dlaczego telewizor kosztujący kilka razy więcej niż tablet/smartfon jest wręcz proporcjonalnie wolniejszy od niego?

Z drugiej strony w jaki sposób producent telewizora miałby przekonać nabywcę do tego by kupił szybciej działający model TV względem konkurencji.

Osobiście dysponuję kilkunastoma telewizorami wspierającymi odbiór HbbTV i na każdym z nich aplikacje działają z zupełnie inną prędkością. Odnośnie standardu HbbTV nie mam zastrzeżeń. Problem tkwi w bardzo małej mocy obliczeniowej samych telewizorów. Kwestia dostępnej pamięci jest kolejnym problemem.

Zapewne w tym miejscu każdy zada pytanie: "A po co w telewizorze duża moc obliczeniowa skoro ma wyświetlać obraz?".

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Kolor »

Railroad pisze:A działa Tobie hbbtv na 8TV, Polo czy Fokus na tym Samsungu?
Tak, działa. Dodam, że także są odtwarzane strumienie radio Eska.
Dyskusja na temat szybkości działania telewizora to trudny temat. Uważam, że jeśli dokonuje zakupu, to sprzęt powinien być przyjazny w użyciu, a ja nie powinienem się doszukiwać informacji skrywanych często, z niewiadomego powodu. Jeśli mam ochotę na wifi, 3d czy hbb, to ta funkcja ma działać, nie denerwować. Aspekt społeczny tej funkcji jest też wątpliwy. W domu jest 4 osobowa rodzina, jeśli coś oglądamy, to nie ma szans na uruchomienie hbb, ze względu na protesty pozostałych. To funkcja póki co dla samotników i entuzjastów (pomijam posiadanie kilkunastu TV). Wszystkie możliwe funkcje które oferuje hbb, mam w laptopie lub tablecie, które są urządzeniami bardziej indywidualnymi niż TV w salonie.
"A po co w telewizorze duża moc obliczeniowa skoro ma wyświetlać obraz?".
Bardzo dobre pytanie. Ja dorzucę jeszcze jedno pytanie: Jak bardzo jesteśmy podglądani poprzez hbb?

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pikaczu »

czy działa wam hybryda na stopklatka tv?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Czy jest już na komputer jakiś program typu Total Media z obsługą HbbTV ???

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

HbbTV w NTC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jest tylko wtyczka do Firefoxa.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Mam w Firefoxie zainstalowane FireHbbTV 1.3.20
To jest taka "proteza" a nie tak jak w telewizorach czy STB, trzeba wejść przez adres, mam tylko taki: http://hbbtv.tvp.pl/8/ , ale i tak niechce działać wideo, np żadna wersja TVP3 się nie uruchamia.

Nawigacja poprzez strzałki i klawisze:
R - czerwony
Y - zółty
G - zielony
B - niebieski
Enter - zatwierdzenie

Pasowałoby by powstał jeden program odtwarzający DVB-T i z obsługą HbbTV.

jacor1986
Posty: 13
Rejestracja: 2 września 2011, o 12:50
Instalacja antenowa: ASR-860/P25 TELMOR
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań Wichów

Re: HbbTV w NTC

Post autor: jacor1986 »

Do przedstawicieli firmy Emitel: Witam, chciałbym dowiedzieć się dlaczego na Samsung UE48J5500AWXXH nie działa funkcja HBBTV na 8TV, FokusTV, Nowa TV i Polo tv ?. Pragnę dodatkowo nadmienić, iż owa funkcja działa poprawnie na stacjach TVP i Stopklatka tv. Proszę o sprawdzenie i ewentualne naprawienie tej funkcji. Pragnę dodatkowo nadmienić, że firma Samsung odpisała, iż to u Was jest problem: W ostatnich dniach nadawca sygnału telewizji naziemnej w Polsce, firma Emitel przeprowadzała resetowanie swoich nadajników co wiąże się z utrudnieniami w pełnym korzystaniu z możliwości sygnału telewizji naziemnej.
W zaistniałej sytuacji proszę o kontakt z nadawcą, link do strony Emitelu podaje poniżej. Na stronie tej znajduje się także forum użytkowników, gdzie można znaleźć pomocne informacje.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pikaczu »

ja się dołączam, mi nie działa tylko na stopklatka tv

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Railroad »

U mnie na Samsungu tak samo nie działa na 8TV, Polo i Fokus.

MateuszZPR
Posty: 6
Rejestracja: 22 grudnia 2016, o 11:48
Odbiornik: Sony; KDL32EX650, Samsung UE32ES6800, Panasonic TXL32E6E

Re: HbbTV w NTC

Post autor: MateuszZPR »

Railroad pisze:U mnie na Samsungu tak samo nie działa na 8TV, Polo i Fokus.
Witam,

jestem jedną z osób odpowiedzialnych za HbbTV w Grupie ZPR Media (8TV/PoloTV/FokusTV/NowaTV). Chciałbym dowiedzieć się więcej szczegółów jeśli chodzi o niedziałającą aplikację.

Proszę o informację czy aplikacja się w ogóle wyświetla (pierwszy ekran to ekran z czerwonym przyciskiem oraz przyciskami numerycznymi które są skrótem do aplikacji "widgetów"). Czy wcześniej były problemy z HbbTV na kanałach Grupy ZPR? Prosiłbym też o podanie modelu telewizora.


Pozdrawiam
MR

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Railroad »

Całkowicie nie wyświetla, nie ma żadnego menu. Naciśnięcie czerwonego guzika na pilocie pokaże tylko komunikat niedostępny. Kupiłem tv we wrześniu i nigdy hbbtv na tych kanałach nie działało. Telewizor to Samsung UE43KU6072u.
Na Nowa TV również nie działa.

MateuszZPR
Posty: 6
Rejestracja: 22 grudnia 2016, o 11:48
Odbiornik: Sony; KDL32EX650, Samsung UE32ES6800, Panasonic TXL32E6E

Re: HbbTV w NTC

Post autor: MateuszZPR »

Railroad pisze:Całkowicie nie wyświetla, nie ma żadnego menu. Naciśnięcie czerwonego guzika na pilocie pokaże tylko komunikat niedostępny. Kupiłem tv we wrześniu i nigdy hbbtv na tych kanałach nie działało. Telewizor to Samsung UE43KU6072u.
Na Nowa TV również nie działa.
Czy na kanałach TVP lub stopklatka funkcja HbbTV działa? Czy telewizor jest podłączony do internetu i posiada zainstalowaną aplikację Hbb TV Widget?

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Railroad »

Oczywiście jest podłączony do internetu i mam zainstalowany widget hbbtv.
Na Stopklatce działa, na kanałach TVP także, chociaż czasami nie wyświetla jak zamiast "czerwonej kropki" jest reklama, mam jeszcze inny tv i dlatego mam podgląd.
Na satelicie działa także na kilku kanałach.
Obrazek

MateuszZPR
Posty: 6
Rejestracja: 22 grudnia 2016, o 11:48
Odbiornik: Sony; KDL32EX650, Samsung UE32ES6800, Panasonic TXL32E6E

Re: HbbTV w NTC

Post autor: MateuszZPR »

Railroad pisze:Oczywiście jest podłączony do internetu i mam zainstalowany widget hbbtv.
Na Stopklatce działa, na kanałach TVP także, chociaż czasami nie wyświetla jak zamiast "czerwonej kropki" jest reklama, mam jeszcze inny tv i dlatego mam podgląd.
Na satelicie działa także na kilku kanałach.
Czy możesz mi napisać w wiadomości prywatnej Twój adres IP? Chce sprawdzić w logach czy Twój IP się łączy z naszymi serwerami i dostaje poprawną odpowiedź od serwera.

IP możesz sprawdzić np. na stronie http://twojeip.wp.pl/

jacor1986
Posty: 13
Rejestracja: 2 września 2011, o 12:50
Instalacja antenowa: ASR-860/P25 TELMOR
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań Wichów

Re: HbbTV w NTC

Post autor: jacor1986 »

U mnie dokładnie to samo co u Railroad, tylko że ja posiadam TV Samsung 48j5500. Na kanałach TVP wszystko działa, a na kanałach ZPR nic :( Pragnę dodatkowo nadmienić, iż na drugim tv jaki posiadam: LG 55LW570s HBBTV na kanałach z grupy ZPR wszystko działa jak należy.

Zablokowany