HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

mclusky pisze: 31 sierpnia 2021, o 17:39 sprawdziłem jaką wersję HBBtv obsługuje mój telewizor zakupiony w 2018 roku. Uff, na szczęście jest 2.0.1...
Sęk w tym że to niczego nie gwarantuje. Ja w Sony mam 2.0.2 a streaming Polsat News w HbbTV się nie uruchamiał, tylko był czarny ekran.
Podobnie kulawo działa streaming kanałów wirtualnych od TVP. Raz się wczytają, innym razem trzeba kilka razy resetować przez klawisz exit.

Z kolei na TCL, też z wersją HbbTV 2.0.2 streaming działa bez zarzutów, wczytuje się błyskawicznie, ale nie działają z kolei stacje radiowe w aplikacji Emitela w HbbTV.
A w Sony stacje radiowe działają.
Taki urok.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ortalion »

Mogli by wszyscy się dogadać i nadawać w zunifikowanym systemie a nie każdy nadawca inaczej

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Oj to także kwestia implementacji rozwiązań technicznych w telewizorze się kłania.
Dlatego napisałem sama wersja HbbTV jeszcze sukcesu nie gwarantuje.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

Z implementacją standardu HbbTV przez producentów TV bywa bardzo różnie. Generalnie im fajniejsza oraz bardziej zaawansowana funkcjonalność w ramach HbbTV tym większe dysproporcje pomiędzy poszczególnymi producentami TV w zakresie funkcjonowania HbbTV. Do tego dochodzą jeszcze zasoby sprzętowe w samym TV. Na jednym TV aplikacja śmiga jak rakieta a na innym ledwo zipie i sunie niczym objedzony żółw.

Jednym z przykładów jest wsparcie transmisji na żywo. Rekomendowane jest stosowanie MPEG-DASH. O ile na części TV MPEG-DASH dla materiałów wideo na żądanie działa poprawnie - to już w przypadku MPEG-DASH na żywo występują duże problemy. Transmisja wideo się nie uruchamia / rwie / zacina / ma odchylenie w czasie...

Projektowanie aplikacji HbbTV to nieustanne chodzenie na kompromisy i dobieranie stosowanych technologii, tak by wypośrodkować pomiędzy maksymalnym dotarciem do widza (dostępnością usługi) a jej specyficzną funkcjonalnością.

W najbliższych tygodniach w HbbTV pojawią się nowe funkcjonalności na których część TV niestety odpadnie (pełne wsparcie dla wszystkich usług) pomimo tego, że w danym TV wyświetlana będzie informacja o danej wersji HbbTV. Generalnie jestem dobrej myśli - bo w przypadku części telewizorów we współpracy z producentami TV zapewne uda się znaleźć docelowe rozwiązanie (może nawet upgrade), który umożliwi lepszy / pełniejszy dostęp do interaktywnych usług w TV.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Mam cichą nadzieję Panie Pawle że ta współpraca jest również z Sony prowadzona, bo tak jak wspomniałem, niby wersja 2.0.2 w modelu już z 2019 roku, a transmisja na żywo to poważne wyzwanie dla odbiorników tego producenta, mimo iż telewizor dobrze wyposażony.
Jako konsumenci mamy ograniczone możliwości zgłaszania uwag. Supporty stosują szablonowe odpowiedzi, prawdopodobnie nie przekazując problemów dalej.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Na LG z wersją 2.0.2 z 2020r. wszystko śmiga bardzo dobrze, ciekawe jak będzie po dodaniu nowych funkcji zapowiadanych przez pana Pawła.

Awatar użytkownika
mclusky
Posty: 33
Rejestracja: 10 lutego 2013, o 03:15
Odbiornik: Phillips 55PUS7303/12
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa / PKiN

Re: HbbTV w NTC

Post autor: mclusky »

Ja się zastanawiam (a jestem laikiem) na co nam wysoka wersja HbbTV, jeśli np. niemieccy nadawcy są w stanie wycisnąć więcej z wersji 1.5?

Dla mnie wzorcowo działa i wygląda HbbTV na stacji RTL. Działa szybko i płynnie, ma dużo ciekawych rzeczy (np. gry!) i ciężko znaleźć na polskim podwórku dorównujący serwis. Najfajniejszy jest tu Digitaltext - czyli quasi cyfrowy teletext. Zamiast skakać przyciskami po kolejnych kafelkach - wklepujemy 3 cyferki i jesteśmy na miejscu!
Obrazek

Jest tu wszystko: aktualności, program tv, zdjęcia, filmiki, pogoda...

Obrazek

Co więcej, Digitaltext włącza się nie tylko czerwonym przyciskiem, ale i zwykłym przyciskiem do aktywacji teletekstu na pilocie. Mówcie co chcecie, ale wklepanie 3 cyferek jest duuużo wygodniejsze niż kafelki. Dla porównania, jak mam na HbbTV przeklikać do wybranego, oglądanego serialu, to mnie coś trafia - zanim ja tam dotrę...

Obrazek

Na uwagę zasługują też gry w HbbTV, które - powtórzę - chodzą idealnie płynnie, mimo starszej wersji HbbTV. (poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale z wersji 2.0.1 to w DE chyba tylko ARD prowadzi serwis)

Mam nadzieję, że doczekam się czegoś takiego na takim poziomie na polskim rynku. :)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Puma »

Tutaj się zgodzę z tym klikaniem ale te trzy cyferki to też niewygoda, dla mnie ideałem aby działał pilot magic.
Jest nieoceniony w obsłudze tv i smart.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

Takie aplikacje jak DigitalText można było w Polsce wdrażać w okolicach 2012 roku. Można to było jeszcze jakoś przeforsować w redakcjach do obsługi teletextu. Jakiś konwerter... uzupełnianie multimediami itp... Dzisiaj taka usługa oraz nawigacja numeryczna jest totalnie bez sensu. Dobrą nawigację po aplikacji HbbTV da się zrealizować w oparciu o strzałki kursora, przycisk OK i BACK.

Ja projektując nowe aplikacje HbbTV już na dzień dobry wycinam obsługę kolorowych przycisków. Oczywiście na ile uda się do tego pomysłu przekonać nadawcę TV. Kolejnym etapem zapewne będzie też wywalenie cyfr lub wprowadzenie obsługi dualnej (cyfry na pilocie plus wirtualna klawiatura na TV) dedykowanej do wprowadzania np. numeru telefonu w aplikacji HbbTV.

Odnośnie gier.

Temat nie jest prosty ze względu na:

a) ograniczenia prawne, licencje itp... ( o ile jakiś student może sobie oprogramować grę i opublikować ja na serwerze www - to już nadawca TV bez umów, licencji, gwarancji, zdjęcia jakiejkolwiek odpowiedzialności na ekran TV jej nie wpuści.

b) dysproporcje w prędkości renderowania grafiki pomiędzy poszczególnymi modelami TV są przerażające. Przykładowo - renderowanie sceny dla prostej zręcznościowej platformówki. Na starym komputerze PC mogę wykręcić nawet kilkaset klatek na sekundę. W TV jest ich od kilku do kilkunastu. Trafił mi się nawet taki jeden TV w którym renderowanie jednej klatki można było już liczyć w sekundach. W praktyce o grach zręcznościowych można zapomnieć. Pozostają gry logiczne, quizy itp.. To, że dana gra działa akceptowalnie na Twoim TV wcale nie oznacza, że równie dobrze zadziała na innych telewizorach.

Odnośnie wersji HbbTV

Gdyby u wszystkich producentów TV implementacja standardu HbbTV 1.5 była na równym poziomie. Do tego jeszcze obsługa DRM, kodeków oraz MPEG-DASH - to ta wersja HbbTV byłaby w zupełności wystarczająca do dostarczenia około 95% różnych usług TV. Decyzja zapadła... idziemy w nowszą wersję HbbTV. Miejmy nadzieję, że przy rozbieżnościach w implementacji HbbTV w wersji 2.*.* załapiemy się na lepsze i równomierne wsparcie tego co oferuje nam HbbTV 1.5.

Dla mnie najważniejszy jest zasięg techniczny i jak największa liczba TV na których to zadziała. Także z aplikacjami celuję nawet w HbbTV 1.0 ;) z opcjonalnym (wręcz odświętnym) wykorzystaniem HbbTV 1.5 głownie dla dedykowanych usług wideo. Bardzo ostrożnie podchodzę do produkcji aplikacji HbbTV tylko pod HbbTV 2.0.1 Może coś się zmieni w przyszłym roku. Zobaczymy jak w Polsce wyjdzie oficjalne przechodzenie na DVB-T2/HEVC.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

@Paweł Tutka - Ma Pan u siebie na testach nowego Philipsa PUS8506?, jeśli tak, jak sobie ogólnie radzi z HbbTV?
Według Philipsa ma wersję HbbTV 2.0.2
Ogólnie HbbTV powinno lepiej działać na telewizorach firm co je w Polsce produkują, jak LG, Philips, TCL itp. bo mają tu na miejscu swój dział badań, oraz dostęp do sygnału.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: HbbTV w NTC

Post autor: some83 »

Paweł Tutka pisze: 3 września 2021, o 19:08 Oczywiście na ile uda się do tego pomysłu przekonać nadawcę TV. Kolejnym etapem zapewne będzie też wywalenie cyfr lub wprowadzenie obsługi dualnej (cyfry na pilocie plus wirtualna klawiatura na TV) dedykowanej do wprowadzania np. numeru telefonu w aplikacji HbbTV.
Ja tam Lubię kolorowe przyciski, mało tego, na niemieckich serwisach numerycznymi klawiszami można pisać Litery jak SMSy: 2abc 3def 4ghi
NiE wiem, czemu Ludzie zgadzają się na mniej, jak mogą mieć więcej.
Sukces UE to było ustandaryzowanie ładowarek USB do Telefonów,
(no i dzięki temu teraz są ładowarki USB do telefonów 160W)
to może zajęli by się pilotami,
mogłyby być sprzedawane obowiązkowo osobno, a każdy Smart TV na terenie UE powinien móc się nauczyć obsługi dowolnego innego pilota, a nie by pilota uniwersalnego pod telewizor trzeba było programować…
a NiE tam banany i klatki dla Kur standaryzują (co skutkowało takim podniesieniem cen jaj, że każdy za tą kasę mógłby sobie Lepszy odbiornik przystawkowy kupić)
Paweł Tutka pisze: 3 września 2021, o 19:08 Oczywiście na ile uda się do tego pomysłu przekonać nadawcę TV. Kolejnym etapem zapewne będzie też wywalenie cyfr lub wprowadzenie obsługi dualnej (cyfry na pilocie plus wirtualna klawiatura na TV) dedykowanej do wprowadzania np. numeru telefonu w aplikacji HbbTV.

Odnośnie gier.
A mógłby Pan przekonać Nadawcę, by Polsat także nadawał oryginalną ścieżkę językową?
Oraz także oryginalne Napisy?
Może dałoby się to chociaż po HbbTV zrealizować:
streamingmedia.com/Articles/ pisze:20 października 2020, o 12:00Parlez Vous …?
"Imagine, for example, that you live in a community that's a very heterogeneous community. You have multiple languages that are spoken throughout your market area, and you may have one or two major languages. What you might do is put those major languages out over the air," says Noland.

Then, additional languages can be broadcast on streaming, and the viewers can choose which audio they want to listen to. Audio channel capability for video feeds means you could potentially broadcast in multiple languages, using something like a machine learning-compatible translation.
źródło:
https://www.streamingmedia.com/Articles ... eID=143453
Artykuł jest o ATSC 3.0, ale oni tam także stosują HbbTV
w Arte HD ku mojemu zdziwieniu można było sobie włączyć napisy po HbbTV
(mało tego te napisy ładowały się na raz przez internet/ po tym można było internet wyłączyć i dalej działały, ale jak kanał się zmieniło i na kanał wróciło na wyłączonym internecie to znikały, ale wystarczyło na chwilę internet włączyć i wyłączyć i napisy momentalnie włączały się z internetu)
i można było włączyć napisy na dole z dvbS2 po francusku, a z HbbTV u góry z internetu po francusku z internetu.

Zdziwiło mnie to, bo napisy po HbbTV były zsynchronizowane,
co mnie zastanawia, czy dałoby się dodatkowe audio w synchronizacji emitować po HbbTV.

Mnie najbardziej by w Polskiej TV interesowała Hiszpańska i Portugalska ścieżka językowa i hiszpańskie / portugalskie napisy.
Paweł Tutka pisze: 3 września 2021, o 19:08 Odnośnie gier.
Temat nie jest prosty ze względu na:
Odnośnie wersji HbbTV

Gdyby u wszystkich producentów TV implementacja standardu HbbTV 1.5 była na równym poziomie
a da się na Telewizyjnym Java Script'cie z HbbTV zrealizować:

Low Complexity Enhancement Video Coding (LCEVC) = Mpeg5 part2 :?: ?

już istnieją w tym standardzie:
FFmpeg (z obsługą dla ponad 20 bazowych enkoderów)
Patch dla Android Open Source Project
ExoPlayer (Android)
AVPlayer (iOS)
Microsoft UWP (Windows)
odtwarzacze web: HLS.js, Shaka Player, video.js
integracja dla przeglądarek HTML5
dużo odtwarzaczy (aplikacji z playback'iem) w sklepach: Android/iOS/Microsoft
lcevc.org pisze:2 listopada 2020, o 04:33
  1. The video stream should be decodable without specific firmware or OS support by all devices capable to decode the base codec, with equivalent resource utilization (e.g., processing power, battery consumption, etc.) as the base decoder at full resolution decoded in hardware;
  2. All web browsers should be able to decode high resolution video without plug-ins and/or browser upgrade, e.g. via HTML5 javascript;
  3. The additional data stream should be compatible with the existing ecosystem, e.g. ad insertion, metadata management, CDNs, DRM/CA and network protocols such as DASH, HLS, MMT and SS;
ale w Dekoderach Polsatu też można by to wgrać, bo Licencja integracyjna jest gratis,
ale kosztuje 1¢ - 12¢/ rok od użytkownika:
Czyli dla Polski Maks 380'000€uro/rok
(różne pomiary dla SVOD, AVOD)
(co w przypadku anonimowych serwisów HbbTV, lub zarejestrowanych użytkowników będzie raczej mniej,
a NiE stanowi to chyba dużej kwoty dla Firmy, która wydaje 3.6Mb/s czyli 360'000€uro/rok za emisję 30s reklamy Box Promo)


Generalnie Kodek pozwala na podniesienie poziomu HEVC do wydajności VVC i utrzymuje kompatybilność wsteczną.
Nawet VVC można ulepszyć, co prawda już tylko o 10%.
Więc nawet dałoby się tak emitować NTC, bowiem stare odbiorniki miałyby sygnał SD, a nowsze HD, ale za to dużo Lepszej jakości.
(Tak myślę, że dzięki temu upakowałoby się TVP 1 i TVP 2 w 4K, (Lub Polsat i Super Polsat) choć nie 100% czasu antenowego, tylko raz 1 Kanał nadaje w UHD po Mpeg5p2, a raz 2rugi kanał, a oba 100% czasu antenowego w HEVC HD.)

Polsat, dla którego Pan Pracuje, mógłby sprzedawać dekodery naziemno /satelitarne z HEVC i Mpeg5,
choć wolałbym by dekodery z Mpeg5 były sprzedawane już z VVC (MPEGi = H266) czy AV1 na pokładzie,
(albo chociaż EVC = Mpeg5 part1 21 niezależnych poziomów patentowych),
dzięki temu, po osiągnięciu blisko 100% widowni w HEVC + LCEVC (Mpeg H + 5p2)
można by przełączyć cały broadcast na VVC + LC EVC (MPEGi + 5p2)
albo na tańszą alternatywę:
AV1 + LC EVC.
Wydaje się, że jeśli Polsat Chciałby dużo kanałów wpakować w Mux4, to rozwiązanie w stylu LCEVC = Mpeg5 część 2 jest w sam raz dla niego.
Paweł Tutka pisze: 3 września 2021, o 19:08 Odnośnie wersji HbbTV
Chciałbym się spytać, czy stosujecie Kodeki Skalowalne?
(Podobno zarówno Mpeg4, jak i MpegH = HEVC = H265, jak i SVT-AV1 mają skalowalne wersje).
W sensie, czy przechowujecie wszystkie bitRate z osobna na serwerach, czy tylko te dodatkowe składniki?
(Kolejne wersje: 720p 1080p nie są przechowywane jako pliki od 0, ale jako dodatkowy strumień, który łączy się z poprzednim strumieniem.)

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: HbbTV w NTC

Post autor: some83 »

takie coś znalazłem w Specyfikacji HbbTV 2.0.1:

https://www.hbbtv.org/wp-content/upload ... grated.pdf
https://www.hbbtv.org/wp-content/uploads/2018/02/ pisze:28 lutego 2018, o 23:46 10.2.11 Combining audio from memory and broadcast audio / video
Terminals shall support playing audio from memory via the Web Audio API simultaneously with playing Audio
delivered via broadcast (either with or without video). Terminals should support playing audio from memory via the
Web Audio API simultaneously with audio (with or without video) in all of the following cases:
  1. The main audio delivered via broadband.
  2. The main audio was downloaded using the download feature (if supported by the terminal).
  3. The main audio was recorded using the PVR feature (if supported).
Terminals should seamlessly mix the audio from memory with the audio from the A/V and output the results on all
outputs from the terminal. If this is not done then either or both of the following approximations shall be followed.
  1. Replacing the audio from the A/V with the audio from memory.
  2. Only outputting the audio from memory (either mixed or replacing the audio from A/V) on stereo outputs (e.g.
    built-in audio outputs of the HbbTV terminal) and not on multi-channel outputs (e.g. outputs to external audio
    systems such as home cinema systems or sound bars such as S/PDIF).
NOTE 1: These permitted approximations will be removed in a future version of the present document.
The following shall apply regardless of whether the two audio sources are mixed properly or if either or both of the
approximations are followed:
  1. The playback of the audio from memory shall not disturb the playback of the video from the main A/V,
    e.g. the video shall not be paused, no frames shall be dropped and no black frames shall be inserted.
  2. Where an HbbTV terminal supports bitstream output(s) (e.g. S/PDIF), the terminal shall not change the
    number of channels in a bitstream output at the start or end of outputting audio from memory.
NOTE 2: Changing the number of channels normally gives a poor user experience and short clips of audio from
memory may be completely lost in the time taken for the change to happen.
Czyli każda TVPubliczne w UE mogłaby Nadawać Naziemnie Lub Satelitarnie i dodawać po internecie w HbbTV Lektora 32kb/s-64kb/s w językach prawie wszystkich krajów UE,
który samodzielnie mógłby się domiksować w odbiorniku :!: !
a Są Kodeki audio dla Samej Mowy, które potrafią sobie jakoś radzić na 8kb/s.
(Prawie wszystkich, bo nie sądzę by Fiński, Litewski, Łotewski, Estoński, Węgierski i Flamandzki były w istocie komukolwiek potrzebne)
No, a potem stacje Komercyjne też mogłyby dołączyć do tego.
Tutaj przykład:
https://lab.irt.de/hbbtv-2-down-with-th ... -barriers/
jak są takie języki jak Fiński, to i może Polski, też tam trafi,
szczególnie, że euronews, czy DW mają ze 30 ścieżek językowych.
(nie koniecznie na satelicie z 1 kanału, co dziwi...)

Ja wiem, część Ludzi uważa, że to by był marnotrawstwo, ja uważam, że na tle ogólnego Unijnego marnotrawstwa to byłyby naprawdę dobrze wykorzystane fundusze.

https://www.hbbtv.org/wp-content/uploads/2018/02/ pisze:28 lutego 2018, o 23:3010.2.8 Multi-stream media synchronization
10.2.8.1 General
The HbbTV® terminal shall support decoding and rendering of A/V content delivered as multiple streams over
broadband and broadcast networks as defined in this clause. This capability is known as multi-stream synchronization
and clause 13.2 describes an architecture for it.
125
HbbTV Association
The HbbTV® terminal shall support the combination of at least one broadcast service and at least one broadband
stream. A broadcast service can be any DVB service supported by the HbbTV® terminal. Formats for supported
broadband streams are defined below in clause 10.2.8.2 and clause 10.2.8.3, with constraints defined in clause 10.2.8.4.
An EBU-TT-D file downloaded out of band does not count as a broadband stream for the purposes of this clause.
NOTE 1: One use-case for multi-stream sync is broadband delivery of additional audio languages or accessible
audio streams to be synchronized with broadcast video. When making a scheduled recording, PVRs will
not have the information to record this broadband delivered audio along with the broadcast video and
audio. Broadcasters should consider this when deciding whether to send additional audio in the broadcast
as normal or whether to send it via broadband and use multi-stream sync to combine it with the video.
Applications can use the maxBroadbandStreamsWithBroadcast and maxBroadbandStreamsNoBroadcast properties of
the MediaSynchroniser object to determine the maximum number of broadband streams that can be used in
combination for multi-stream synchronization.
EXAMPLE: If the terminal supports only the combinations of streams listed in Table 14, then both
maxBroadbandStreamsNoBroadcast and maxBroadbandStreamsWithBroadcast properties will
have the value 1. If, however, the terminal supports combinations where 2 broadband streams can
be synchronized (such as video in an MPEG2-TS via broadband and audio in an MPEG DASH
presentation) then the maxBroadbandStreamsNoBroadcast property instead has the value 2. Also,
if the terminal supports combinations where broadcast can be synchronized with 2 broadband
streams (such as video via broadcast and audio in a DASH presentation and an additional video via
MPEG2-TS via broadband) then the maxBroadbandStreamsWithBroadcast property instead has
the value 2.
Broadcast services and broadband streams usually consist of multiple video, audio and subtitle components. The
HbbTV® terminal shall support simultaneous decoding and rendering of at least one video component, at least one
audio component, and one subtitle component. Each component may come from any of the input streams. The HbbTV®
application may use an API to select components from the input streams as defined by the APIs profiled in annex A.
The presentation of two or more components of the same type is optional. Applications can use the
extraHDVideoDecodes property as defined in clause 7.15.3.1 of the OIPF DAE specification [1] to check for
additionally available video and audio decoders.
The HbbTV® terminal shall support the synchronization methods as defined in clauses 10.2.8.2 and 10.2.8.3 to
synchronize the presentation of components from multiple streams.
The terminal shall implement the buffer model as defined in clause 13.5 to handle the different transmission delays of
each stream.
The terminal shall implement the MediaSynchroniser API defined in clause 8.2.3.
Wydaje się też, że jeśli są opcje synchronizacji,
to za pomocą skalowalnych trybów HEVC, Mpeg4, SVT-AV1,
czy wreszcie LCEVC = Mpeg5 p2 po internecie przez HbbTV można dosłać ramki UHD 4K,
i zsynchronizować je z tymi z rozsiewu naziemnego,
oszczędzając pasmo. A do tych celów wystarczyłoby tylko zaledwie 4Mb/s dodatkowego pasma internetu by 4Mb/s strumień HEVC z dvbT zamienić na UHD.
Mało tego, mam wrażenie, że stacje będą mogły dać trochę tego za Darmo,
dzięki czemu mogłyby dokładnie policzyć widownie i zrobić insercję reklam,
a za opłatą bitRate dosłany internetem mógłby być 10x większy.

Wspomnę, że Niektóre odbiorniki mają tak mocne chipsety, że potrafią wyświetlać na raz 4 strumienie na raz.
(Na pewno działa to po zainstalowaniu aplikacji OTT i można oglądać na raz 4 strumienie z internetu).

Kodowanie Warstwowe:
więcej info:
https://en.wikipedia.org/wiki/Layered_coding
Mpeg4
https://en.wikipedia.org/wiki/Scalable_Video_Coding
HEVC Scalability Extensions (SHVC):
https://en.wikipedia.org/wiki/High_Effi ... ng#Concept
https://en.wikipedia.org/wiki/High_Effi ... ardization
Scalable Video Technology paleta Kodeków enkoderów Intela:
SVT-AV1, SVT-VP9 i SVT-HEVC
https://en.wikipedia.org/wiki/AV1#Quali ... efficiency
https://en.wikipedia.org/wiki/AV1#Softw ... mentations

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Zmieniło się nazewnictwo kanałów wirtualnych TVP.
Jeden nazywa się TVP Historia 2, drugi TVP ABC 2.
Niestety przy okazji coś się zepsuło z uruchamianiem tych dwóch kanałów na Sony. Bardzo długo trzeba czekać na uruchomienie TVP ABC 2, prawie minutę, a TVP Historia 2 się nie uruchamia.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Na LG poza nazwami nic się nie zmieniło, wszystkie 3 uruchamiają się po około 2-3 sekundach.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Jednak się wczytują. Raz krócej, raz dłużej ale jednak.
Najdłużej do 40s doliczyłem trwa wczytywanie. To dość długo.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Ja taki problem miałem przed kilkoma miesiącami prawie na początku nadawania tych kanałów wirtualnuch. Był napis "Trwa wczytywanie" i albo wczytało po długim czasie, albo jeszcze gorzej bo telewizor się zawieszał i resetował, potem coś zmienili i do tej pory jest dobrze.
Wczytuje po 2-4 sekundach, napisu "Trwa wczytywanie" w ogóle nie ma, a po następnych 2-3 sekundach obraz poprawia się do HD.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Ramirez »

U mnie od zawsze jest komunikat trwa wczytywanie. Ale już się pogodziłem z tym. Tak samo stacje TV nadawane w aplikacji hbb. Z dwa razy po dniu czy dwóch tylko działało. Tvp leci sobie w ..... Jakoś Hbb Polsatu i z innymi nie miałem problemów.

pio
Posty: 2
Rejestracja: 4 września 2021, o 10:22
Miejscowość: Bialystok

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pio »

Witam
Czy w TV kablowej DVB-T/C2 po przypisaniu przez administratora karty do tego tunera
Qviart DUAL OS E2+ Android 9.0 COMBO DVB-S2X+DVB-T2/C bedzie bezproblemowo dzialac po przelaczaniu sie z Enigmy2 na Android i na odwrót.

czy ktos lapie to i potrafi odpowiedziec ?
Ostatnio zmieniony 13 września 2021, o 11:27 przez pio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ortalion »

Ja też mam pytanie może bardzo banalne ale... czy istnieje możliwość wgrania innego systemu HbbtV niż zainstalowany przez producenta,a co za tym idzie czy producent może zaktualizować tak oprogramowanie poprzez internet ,by uzyskało wyższą wersję :?:

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Nie wgrasz innego HbbTV na własną rękę, to platforma płatna.

Producent zawsze może wgrać. Ale nie musi tego robić, a nawet jeśli by chciał, to nie zawsze może, bo samo HbbTV bez otoczki sprzętowo programowej która umożliwi wykorzystanie jego potencjału nie ma sensu, telewizor jej po prostu nie obsłuży.

Zablokowany