HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Nawiązując do Twojego wpisu i do tego co napisał Paweł Tutka powyżej, wygląda na to, że Polsat News wcześniej był streaming w HLS i zmienili na MPEG-DASH a na kanałach TVP odwrotnie.
Wątpię aby producenci i to różnych marek nie dbali o to aby ich telewizory działały sprawnie. Z kolei w interesie nadawców jest, przynajmniej TVP aby korzystało jak najwięcej osób, niektóre kanały są ważne ze względu na pandemię, Polsatowi już tak nie zależy, nadają też naziemnie w SD to może bardziej traktują to jak test.
Oczywiście to tylko moje wywody w oparciu o skojarzenia faktów.
Może też z tego właśnie powodu Sony wstrzymuje się z aktualizacją.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Nie do końca. Sony doskonale sobie radziło z TVP Kultura 2 zarówno w MPEG-DASH jak i radzi sobie teraz z HLS.
Coś innego musi być na rzeczy.
Jak widać tych zmiennych może być dużo.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Ale Sony ma wersję HbbTV 1.5 i PN na takiej wersji powinien działać.
Może na dniach dostaniecie podniesienie wersji do minimum 2.0.1 i wszystko zacznie działać. Są jeszcze te modele w sprzedaży?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Tak czy siak chodzi o zmienność w nadawaniu.
Zobaczymy czy do standaryzacji dostosują się też nadawcy, bo jak to się będzie tak zmieniać co chwilę, to nikt za tym nie nadąży.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Są w sprzedaży ich młodsze wersje seria XH.
To są te same telewizory. Różnią się detalami w budowie głośników i lekką zmianą podstawy i pilota. Płyta główna jest ta sama a w grudniu seria XG dostała oprogramowanie uwspólnione z serią XH. Jeśli seria XH dostanie podniesienie do 2.0.1 bo jest w sprzedaży, to seria XG pewnie też dostanie. Nie bez powodu scalono softy.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

Polsat News przez cały czas był i nadal jest nadawany w MPEG-DASH. Natomiast TVP do transmisji na żywo (LIVE) obecnie korzysta z HLS. Kilka lat wcześniej streaming na żywo w aplikacjach HbbTV od TVP był realizowany jako TransportStream po HTTP.

Dobre zaimplementowanie obsługi MPEG-DASH w HbbTV to spore wyzwanie dla nadawcy TV. Jest duża różnica pomiędzy MPEG-DASH dla VOD a MPEG-DASH dla LIVE. To że w danym urządzeniu działa dobrze obsługa MPEG-DASH dla VOD wcale nie jest gwarancją tego, że poprawnie będzie działał MPEG-DASH dla LIVE.

Standard MPEG-DASH ma bardzo duże możliwości. Do obsługi transmisji w MPEG-DASH sam manifest MPD ma bardzo dużą liczbę parametrów. Ustabilizowanie działania transmisji wideo (VOD / Live) w MPEG-DASH to spore wyzwanie dla nadawców i producentów TV.

Proszę zwrócić uwagę na to, że po 2012 roku producenci TV zbytnio się nie śpieszyli z wprowadzaniem TV z HbbTV w wersji 1.5 na polski rynek. Kilka lat temu naszym głównym problemem było przekonanie producentów TV do tego by HbbTV w jakiejkolwiek wersji (czytaj 1.0) było dostępne w Polsce. To był nasz główny priorytet. Zbyt małe nasycenie odbiornikami z HbbTV 1.5 znacząco odsuwało w czasie jakiekolwiek prace rozwojowe nad wdrożeniem dystrybucji wideo w MPEG-DASH dla HbbTV w Polsce. Nawet w kontekście samej dystrybucji treści VOD w HbbTV.

W październiku 2014 roku miałem okazję wyprodukować pierwszą w Polsce aplikację HbbTV korzystającą z MPEG-DASH. W aplikacji "Test wideo" mieliśmy okazję testować zarówno MPEG-DASH jaki i wideo w "4k". Aplikacja ta przez długi czas była dostępna na kanałach jednego z nadawców TV.

W praktyce musimy się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Nie spodziewałbym się jakiś znaczących efektów po tym jak 31 grudnia 2020 wybije północ. Specyfikacja specyfikacją... wymagania wymaganiami... jednakże na początku 2021 roku nadawcy TV we własnym zakresie sprawdzą jak wygląda na rynku nasycenie odbiornikami z HbbTV i jaki potencjał na rynku stanowią urządzenia z HbbTV w wersji 1.5 lub nowszej. Premiera nowych modeli TV na 2021 roku odbywa się wiosną. W okolicach wakacji telewizory pojawią się na sklepowych półkach. Sensowne nasycenie urządzeniami z najnowszą wersją HbbTV zapewne zauważymy dopiero w 2022 roku. Jest jeszcze sporo do wyciśnięcia z HbbTV w wersji 1.0 oraz 1.5.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: HbbTV w NTC

Post autor: DVB-T2 »

Paweł Tutka pisze: 29 grudnia 2020, o 18:59W październiku 2014 roku miałem okazję wyprodukować pierwszą w Polsce aplikację HbbTV korzystającą z MPEG-DASH. W aplikacji "Test wideo" mieliśmy okazję testować zarówno MPEG-DASH jaki i wideo w "4k". Aplikacja ta przez długi czas była dostępna na kanałach jednego z nadawców TV.
TVP konkretnie, gdyż korzystałem ;)
Było to ciekawe i szczerze to przydałaby się testowa aplikacja HbbTV, taka a'la wzorcowa, która weryfikowałaby jakąś chociaż grupę podstawowych funkcjonalności i mogłaby być odniesieniem dla producentów - że jeśli w aplikacji działa, to zasadniczo TV/STB jest umiarkowanie* zgodny.

* - szerokim problemem HbbTV ogólnie jest to, że zasadniczo mówimy o wyświetlaniu odpowiednio napisanych stron internetowych przez browser w TV/STB. To się opiera o HTML5, CSS, JavaScript. Browser browserowi nierówny, do tego producenci raczej niechętnie coś ruszają, jeśli już zostanie to zaimplementowane, bo często na owe browsery trzeba ponakładać różne patche pod platformę itp. itd. Dochodzi też zgodność z DASH, ale też i różne możliwe rozszerzenia, które nie są obligatoryjne, jak DRM-y.

Wszystko to razem powoduje, że choć mówimy o jakiejś określonej wersji standardu HbbTV, to jestem przekonany, że nigdy nie doprowadzimy do stanu, aby wszystko wszędzie działało identycznie i idealnie. Tak samo jak zdarza się, że i na komputerze w Internecie coś wyświetla się lepiej lub gorzej, działa szybciej lub wolniej. Natomiast mimo tego brakuje (tak na mój gust) jakiegoś punktu odniesienia. Czegoś, po czym można byłoby może nie tyle stwierdzić, że TV/STB na pewno poradzi sobie ze wszystkim, bo nie przewidzimy ułańskiej fantazji nadawców, ale odwrotnie - że jeśli w takiej aplikacji z czymś sobie nie poradzi, to już z góry wiadomo, że nie spełnia naszych wymogów. Tylko czy da się tak zawęzić zbiór, żeby stworzyć podstawową aplikację testową?

Marko62
Posty: 19
Rejestracja: 25 lutego 2020, o 20:30
Miejscowość: wschowa

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Marko62 »

Witam,czytam te wywody na temat tego hbbtv i tak czekaliśmy na podanie powodu "wyłączenia"możliwości sprawdzenia wersji hbbtv w telewizorach dokonanej przez emitel-a,możliwość ta została usunięta po podaniu na forum .Jak w komedii PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO I >>CH..........>.Ujawnimy pewne dokumenty Miłego 2021roku firmie.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

No właśnie, było dobre narzędzie do sprawdzania zaimplementowanej wersji HbbTV w telewizorze i zostało to usunięte, dlaczego? Komu to przeszkadzało?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

dvbtowiec pisze: 28 grudnia 2020, o 21:54 Nie do końca. Sony doskonale sobie radziło z TVP Kultura 2 zarówno w MPEG-DASH jak i radzi sobie teraz z HLS.
Coś innego musi być na rzeczy.
Jak widać tych zmiennych może być dużo.
Krosnoludek pisze: 28 grudnia 2020, o 22:11 Ale Sony ma wersję HbbTV 1.5 i PN na takiej wersji powinien działać.
Może na dniach dostaniecie podniesienie wersji do minimum 2.0.1 i wszystko zacznie działać. Są jeszcze te modele w sprzedaży?
Paweł Tutka pisze: 29 grudnia 2020, o 18:59 Polsat News przez cały czas był i nadal jest nadawany w MPEG-DASH. Natomiast TVP do transmisji na żywo (LIVE) obecnie korzysta z HLS. Kilka lat wcześniej streaming na żywo w aplikacjach HbbTV od TVP był realizowany jako TransportStream po HTTP.

Dobre zaimplementowanie obsługi MPEG-DASH w HbbTV to spore wyzwanie dla nadawcy TV. Jest duża różnica pomiędzy MPEG-DASH dla VOD a MPEG-DASH dla LIVE. To że w danym urządzeniu działa dobrze obsługa MPEG-DASH dla VOD wcale nie jest gwarancją tego, że poprawnie będzie działał MPEG-DASH dla LIVE.

Standard MPEG-DASH ma bardzo duże możliwości. Do obsługi transmisji w MPEG-DASH sam manifest MPD ma bardzo dużą liczbę parametrów. Ustabilizowanie działania transmisji wideo (VOD / Live) w MPEG-DASH to spore wyzwanie dla nadawców i producentów TV.
Jeśli Polsat News przez cały czas był i nadal jest nadawany w MPEG-DASH a telewizor Sony z wersją 1.5. przestał odbierać to wygląda tak, jakby zmienili jakiś inny parametr, albo producent tv zaczął coś kombinować i nie wychodzi, pytanie czy była jakaś poprawka oprogramowania w tym czasie.
W takim razie wcale nie ma gwarancji, że nawet gdyby zaktualizowali do 2.0.3. że będzie dobrze, na 1.5. też powinno, więc nie koniecznie aktualizacja samej aplikacji musi tu być remedium, może chodzi także o oprogramowanie układowe, jak współpracuje z daną wersja HbbTV, bo sama aplikacja jest oprogramowaniem zewnętrznym więc producent tv raczej nie może tu nic zmieniać.
Trudności w przystosowaniu mogą także wynikać z tego jak napisał @Paweł Tutka, że sami nadawcy mają z tym problem, chodzi o TVP, dziwi mnie to, bo tak poważny nadawca ma trudności z MPEG-DASH podczas gdy Polsat od dawna sobie z tym radzi?
Ale też producenci telewizorów, taki potentat jak Sony nie może ciągle rozwiązać problemu a już chiński TCL też na androidzie sobie radzi, Może problem sam się rozwiąże gdy nadawcy zaczną nadawać tak jak powinni czyli video live i VOD w MPEG-DASH.
Właściwie LG z wersją 2.0.2 też sobie radzi, tylko często się zdarza, że na wirtualnych kanałach TVP w MUX-8 zawiesza się telewizor zanim wczyta, ale wczytuje tak 50/50, reszta w tym Polsat News idealnie, jak napisał @Paweł Tutka dla kanałów live w HbbTV rekomendowane jest MPEG-DASH i może w tym tkwi problem, bo telewizor najpierw próbuje w nim odtworzyć a dopiero potem np. w HLS i może dlatego często się zawiesza a zawieszanie to już poważny problem i myślę, że producent tego tak nie zostawi, z resztą tak mnie zapewnił serwis że wkrótce zostanie wydana poprawka. Jeśli tego nie naprawią to mam prawo żądać naprawy gwarancyjnej w tym przypadku, nie chodzi o to czy odtwarza jakieś wirtualne kanały czy nie, bo za to może odpowiadać nadawca, tylko o to że się zawiesza i resetuje.

Pewnie to wszystko nie jest takie proste jak nam się wydaje, bo oprogramowanie telewizora pisze się w oparciu o zastosowany procesor a te są różne, nawet jeśli jest zastosowany ten sam android u dwóch różnych producentów to jednak funkcjami się trochę różnią nawet w obrębie jednej marki są różne procesory i jak przypuszczam LG zaczął implementować wersję HbbTV 2.0.2. dopiero od webOS 5.0 z 2020, widać ma to znaczenie. W związku z tym tak sobie myślę, że może nie wszystko da się naprawić aktualizacją, wynika to też z oporu producentów gdy miała być obligatoryjnie wersja 2.0.2 a w końcu stanęło na 2.0.1 i to dopiero od nowego roku. Osobiście pokładam dużą nadzieję w nadawcach, jak TVP upora się wreszcie z MPEG-DASH to i producenci w miarę możliwości przystosują oprogramowanie. Oby tylko nie było za późno zanim skończy się wsparcie dla poszczególnych telewizorów, bo po okresie gwarancji producenci raczej są niechętni aby coś poprawiać.

Gumiś
Posty: 21
Rejestracja: 12 lipca 2011, o 12:29

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Gumiś »

Jak na razie, z mojej perspektywy - użytkownika Philipsa 65OLED805, z ponoć wgranym HbbTV 2.0.2 (informacja od polskiego oddziału producenta - TPV) - HbbTV w przypadku TVP od paru dni w dużej części leży. Na wirtualnych kanałach z Mux-8:
1) Na TVP Kultura 2 obraz po ok. 20-30 sekundach od startu zamarza (łącze internetowe nie jest temu winne - mam światłowód). Dźwięk idzie dalej bez problemów. Po 20-30 sekundach obraz rusza od tego miejsca, w którym zamarzł, więc jest pięknie rozsynchronizowany względem dźwięku.
2) Na Domowe Przedszkole całkowity brak dźwięku (obraz zamarza, ale rzadziej).

W apce na kanałach TVP oba powyższe kanały startują bez problemu, z tym że na żadnym z nich nie ma fonii. Z dźwiękiem działają za to TVP Info czy kanały poszczególnych oddziałów TVP3.

Na EmiTV w sumie nie jest dużo lepiej. Od przynajmniej 10 dni odpalenie playera ze stacjami radiowymi to loteria. Czasem możliwość wyboru grup stacji (Polskie Radio, RMF, Eurozet itd.) jest po kilku sekundach, a czasem na załadowanie samych logówek (umożliwiających włączenie jakiejkolwiek stacji) trzeba czekać kilka minut. Sam player działa już potem bez problemu - można przełączać się pomiędzy stacjami.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Coś się zmieniło, u mnie też 2.0.2. i LG na kanałach wirtualnych TVP w MUX 8 już się telewizor nie zawiesza, wczytuje prawidłowo, ale bywa że czasami nie uda mu się wczytać, jest albo czarny ekran albo z napisem "trwa wczytywanie...." wtedy przełączę powtórnie na ten kanał i załapie.
Na innych kanałach TVP w osobnej aplikacji HbbTV wszystkie kanały na żywo działają prawidłowo. Natomiast całkiem przestało mi działać na EmiTV nic nie działa są puste kratki jak w kółko krzyżyk i nic się nie da włączyć, wcześniej działało prawidłowo.

Beata
Posty: 39
Rejestracja: 16 grudnia 2020, o 20:53
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: Philips7334 viva
Instalacja antenowa: Sparta lambda. telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Wisła ostrawa

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Beata »

U mnie to samo nie działa emi reszta ok Philips 7334

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Rzeczywiście jest zmiana.
Zmiana bez narzekania, to nie zmiana :D zatem:
TCL z HbbTV 2.0.2
- TVP Kultura 2 zaczęła działać prawidłowo, kanał wczytuje się szybko po ok 2s.
- Domowe Przedszkole brak głosu.
Sony z 2019 r z HbbTV 1.5
- TVP Kultura 2 wczytuje się do 40s. Czasami szybciej, ale przeważnie dłużej. Wcześniej wczytywała się szybko do 5s. Ale działa po wczytaniu.
- Domowe Przedszkole wczytuje się szybko ale przez pierwsze 6s jest stopklatka, potem przez kolejne 30s plansza rusza, ale brak dźwięku. Zatem również po ok 40s kanał wirtualny jest w pełny wczytany wraz z dźwiękiem.
Sony dużo starsze z HbbTV 1.0
- TVP Kultura 2 wczytuje się szybko w wersji SD. Tutaj od początku była wersja SD, a więc bez zmian.
- Domowe Przedszkole brak głosu.


Zatem gdzieś lepiej, gdzieś gorzej :)

Gumiś
Posty: 21
Rejestracja: 12 lipca 2011, o 12:29

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Gumiś »

U mnie też na Philipsie z 2.0.2 widać zmiany. TVP Kultura 2 startuje szybko i działa bez problemów. W ciągu max 30 sekund robi się HD. Domowe Przedszkole też startuje szybko, ale nadal bez dźwięku.
Dźwięku nadal brak na obu ww. kanałach w apce HbbTV od TVP.
EmiTV kuleje bz. Albo kółko i krzyżyk, albo ciemność (pogoda).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Dla mnie na plus. Przede wszystkim telewizor się nie zawiesza, to najważniejsze, więc to nie była wina producenta.
Wszystkie wirtualne działają prawidłowo z dźwiękiem, TVP Kultura wczytuje się szybko, choć czasem dłużej, tylko domowe przedszkole przeważnie długo a czasem muszę powtórnie przełączyć aby załapało, raz wyskoczył napis "ze względu na prawa licencyjne serwis nie dostępny w kraju z którego korzystasz" troszkę się zdziwiłem.
W serwisach hbbTV na kanałach TVP te kanały działają prawidłowo, jeszcze lepiej jak na wirtualnych, bez opóźnień z dźwiękiem i tak jak powinni być. Natomiast jak już wspomniałem zrobił się problem z EmiTV.

JSo
Posty: 23
Rejestracja: 8 października 2019, o 13:59
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Openbox SX9
Instalacja antenowa: antena siatkowa, Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Ostrava

Re: HbbTV w NTC

Post autor: JSo »

U mnie na Panasonicu TX-65GZ2000 HbbTV (wersja 2.01) działa teraz dokładnie tak samo jak u kolegi Gumisia powyżej. Poprzednio na Kultura 2 i Domowe Przedszkole najpierw wskakiwała plansza, potem po dłuższej chwili ruszał program albo i nie. Jeżeli nie ruszył wystarczyło na chwilę uruchomić jakikolwiek filmik z kanału Legia i wrócić na jeden z powyższych, wtedy już było OK. Programy HbbTV z kanałów TVP działały i nadal działają, chociaż teraz Kultura 2 i Domowe Przedszkole bez dźwięku. Polsat News nigdy nie działał, chociaż według testu, który kiedyś był dostępny na kanałach czeskiej telewizji telewizor obsługuje zarówno H.264 DASH i DASH live jak i HEVC DASH i DASH live, a wg p.Tutki tak właśnie nadawany jest Polsat News.
Tak nawiasem mówiąc nie spotkałem się z problemami w odbiorze HbbTV ani z kanałów niemieckiej telewizji z Astry, ani czeskiej NTC (a odbieram 4 cztery czeskie MUX-y od 21 do 24).
Dla minie wniosek jest prosty, nasze sierotki nie potrafią opanować HbbTV, nie wiem czy twórcy aplikacji, czy nadawcy, ale coś jest nie tak, bo tylko u nas są ciągłe problemy i ciągle coś się zmienia, chociaż ostatnio jakby na lepsze. Chyba p.Tutce coś słabo idzie propagowanie HbbTV. Nawiasem mówiąc dawno temu na tym forum odgrażał się, że udostępni aplikację do testów i jakoś nic z tego nie wyszło.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Może cały czas coś robią, bo z tymi kanałami wirtualnymi TVP Kultura 2 i Domowe przedszkole u mnie jest różnie, raz wczytuje dobrze a innym razem muszę przełączać nawet kilka razy aby zaskoczyło.
Zauważyłem coś jeszcze. Poprawili też to, że teraz na kanałach TVP gdzie jest HbbTV działa przycisk powrotu na pilocie.
I jeszcze jedna kwestia, choć nie wiem czy ma związek. Na Polsat News MUX 4 po przełączeniu zanim pojawi się HbbTV, na krótką chwilę w lewym górnym rogu pojawia się malutki napis 04GM.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Teraz gdy od dzisiaj oficjalnie w Polsce obowiązuje wersja HbbTV 2.0.1, potrzebna jest jakiś standaryzacja nadawania HbbTV, by na każdym telewizorze z tą lub wyższą wersją kanały wirtualne działały poprawnie, tak jak to jest w innych krajach. Jak w innych krajach się da, to dlaczego by w Polsce by się nie dało?

Co z takimi tunerami jak Wiwa, Opticum czy Ferguson które mają gniazdo enternet i umożliwiają oglądanie np. Youtube, to one by mogły być nadal sprzedawane muszą obsługiwać HbbTV 2.0.1, co z nimi zrobią wycofają z Polskiego rynku i sprzedadzą na innym, czy zrobią poprawkę oprogramowania?

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: HbbTV w NTC

Post autor: bartosz4 »

To ja też sprawdziłem. Nic się od 2 miesięcy nie zmieniło. Mogę sobie naciskać czerwony przycisk ile chcę, ale nic się nie dzieje. Tylko wyświetla się ten widget "Bądźmy razem" i tyle.
TV Samsung z bodaj 2014.

Zablokowany