HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Railroad »

U mnie na Samsung UE43KU6072 na eSzkola domowe przedszkole pokazuje wczytywanie, po chwili ekran robi się czarny i zawiesza się cały telewizor. Nie mogę przełączyć kanału, muszę wyciągnąć wtyczkę z gniazdka żeby tv wrócił do normy.
TVP Kultura 2, eFerie czy LegiaTV działają poprawnie.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: HbbTV w NTC

Post autor: ortalion »

U mnie na panosonic TX-58EX700E obecnie nic sié nie wczytuje na kultura2 i e szkoła tablica informacyjna stała
W HbbtV na programach tvp wczytujá sié filmy ale nie programy takie jW czy poszczególnych telewizji regionalnych

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Railroad pisze: 14 stycznia 2021, o 14:08 U mnie na Samsung UE43KU6072 na eSzkola domowe przedszkole pokazuje wczytywanie, po chwili ekran robi się czarny i zawiesza się cały telewizor. Nie mogę przełączyć kanału, muszę wyciągnąć wtyczkę z gniazdka żeby tv wrócił do normy.
TVP Kultura 2, eFerie czy LegiaTV działają poprawnie.
Też tak miałem na LG, tylko u mnie telewizor sam się resetował na wszystkich trzech, choć nie za każdym razem, czasem udało mu się wczytać. Po nowym roku od kiedy TVP coś zmieniła, jest dobrze.
Ewidentnie eSzkoła Domowe Przedszkole jest nadawany jakoś inaczej, z tego co niektórzy piszą, ale ja nie jestem tego w stanie sprawdzić bo mój telewizor wczytuje TVP Kultura 2, TVP Ferie i Domowe Przedszkole identycznie, dobrze i z dźwiękiem. Czasami zdarzają się przycięcia przy przełączaniu pomiędzy tymi kanałami tzn. obraz stoi a dźwięk idzie, wtedy przełączę jeszcze raz i zaskoczy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

https://satkurier.pl/news/199519/tvp-sp ... wideo.html

TVP Sport w telewizji hybrydowej HbbTV
W ofercie platformy hybrydowej Telewizji Polskiej udostępnione zostaną widzom wszystkie transmisje sportowe. Wiele z nich to relacje, które nie mieszczą się w programie kanału linearnego. W styczniu wyemitowane zostaną m.in. mecze piłkarskiego Pucharu Króla i Pucharu Włoch, zawody w biegach narciarskich, lekkiej atletyce (mityng w Duesseldorfie), kolarstwie (mistrzostwa świata w przełajach) czy wydarzenia esportowe, jak Europejska Liga World of Tanks i rozgrywki FIFA 21.
https://youtu.be/57-b_50OUyg
Po włączeniu kanału TVP Sport w dolnym prawym rogu ekranu pojawi się grafika-zaproszenie. Wystarczy wtedy tylko nacisnąć czerwony przycisk na pilocie telewizora.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: HbbTV w NTC

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Oficjalny komunikat TVP w "tej" sprawie:

Transmisje i wideo od TVP Sport na platformie hybrydowej TVP.

Źródło informacji:
https://centruminformacji.tvp.pl/518166 ... ydowej-tvp.

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: HbbTV w NTC

Post autor: bartosz4 »

Coś się zmieniło. Po dwóch miesiącach już (mi) działa HbbTV. A co więcej PIERWSZY raz działa TV Polonia. Po 10 sekundach zamiast zacięcia obrazu wskakuje "HD".

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Na jakim telewizorze, z jaką wersją HbbTV?

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: HbbTV w NTC

Post autor: bartosz4 »

Samsung z bodaj 2014 czy 2015.
Wersja oprogramowania 2090 (od dawna sukinsyny nie aktualizują). A wersję HbbTV to właściwie jak mam tam sprawdzić?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Samsung z tego roku co podajesz będzie miał wersję HbbTV 1.0, modelom z 2019 i 2020 podnieśli wersję do 2.0.1

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

To ciekawe, widać nie zależy to od wersji HbbTV, bo kol. @dvbtowiec pisze, że na Sony z tą wersją 1.0 ostatnio nie idzie, a i na nowszych jest różnie np. bez dźwięku o czym tu koledzy piszą.
Sprawdzić kiedyś można było na Fokus TV, teraz można jeszcze na satelitarnym kanale FTA-HbbTV Demo App, ale nie wszystkie modele telewizorów pokazują.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

@ObywatelDVB-T
Bo tu nie chodzi o samą wersję HbbTV, ale również o użytą przeglądarkę w systemie do jego obsługi.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Na wirtualnym kanale TVP, Telewizja naziemna od dzisiaj w zamian za Ferie z TVP jest POLAND IN.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Z tradycyjnymi problemami, na jednym się nie wczytuje, na drugim się wczytuje bez dźwięku, na trzecim się wczytuje że trwają prace serwisowe.
Przestaje mi się chcieć to już sprawdzać :) Dopóki ta usługa nie zacznie po prostu działać, to nie tracę na nią czasu.

MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Re: HbbTV w NTC

Post autor: MUX 1000 »

dvbtowiec pisze: 18 stycznia 2021, o 17:50 Z tradycyjnymi problemami, na jednym się nie wczytuje, na drugim się wczytuje bez dźwięku, na trzecim się wczytuje że trwają prace serwisowe.
Przestaje mi się chcieć to już sprawdzać :) Dopóki ta usługa nie zacznie po prostu działać, to nie tracę na nią czasu.
Otóż to,dobrze powiedziane.Czytam i czytam i już odechciewa mi się tego HbbTV.Jak to w Polsce zawsze jakieś problemy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Mogę się mylić, jest trochę za mało danych, zbyt mało użytkowników coś tu pisze na ten temat, ale tak sobie myślę, że prawidłowo HbbTV na kanałach TVP działa na najnowszych Samsungach i LG, może nie bez znaczenia jest fakt, że tych marek w Polsce sprzedaje się najwięcej. Pewnie nie da się zrobić tak aby u wszystkich było dobrze, zważywszy na fakt, że na rynku wciąż jest dużo starszych odbiorników i TVP czeka aż rynek nasyci się telewizorami przystosowanymi do najnowszych wymagań a puki co nadają tak, aby usługa trafiała do jak największej liczby odbiorców.
Nie wydaje mi się aby w TVP byli aż tak nieporadni, zapewne decydują też inne względy, przecież to nie jest żadna tajna specyfikacja, jakoś Polsat nadaje przez HbbTV Polsat News HD i kto ma wersję od 1.5 i wzwyż nie narzeka, czyli da się.
Wiem, że nie chodzi tylko o samą wersję aplikacji HbbTV, ale też o inne parametry odbiornika. Tylko, że w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji jest:
Jeżeli odbiornik cyfrowy posiada możliwość podłączenia do Internetu, to umożliwia wykorzystywanie HbbTV co najmniej w wersji 2.0.1 zgodnie ze specyfikacją techniczną ETSI TS 102 796 [18]. HbbTV jest aktywna domyślnie w momencie zakupu odbiornika cyfrowego. Wymagane jest, aby użytkownik mógł łatwo włączać i wyłączać HbbTV. Odbiornik cyfrowy umożliwiający wykorzystanie HbbTV poprawnie odbiera i wykonuje aplikacje programowe (w ramach API) zgodne z HbbTV według specyfikacji technicznej ETSI TS 102 796 [18].".
Celowo zaznaczyłem tłustym drukiem, słowo klucz "poprawie odbiera"
Wymagania o których mowa w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji z dnia 8 grudnia 2020, dotyczą odbiorników sprzedawanych po tej dacie, nigdzie nie ma mowy, że producent ma obowiązek aktualizować starsze.
§  2.  Wymagania, o których mowa w § 1, stosuje się od dnia 1 stycznia 2021 r.

Modele z 2020 są w sprzedaży jeszcze w 2021 więc podlegają restrykcją, ale starsze to już zależy od dobrej woli producenta. Zwykle wsparcie u większości producentów kończy się po dwóch latach od wprowadzenia na rynek.
Przypomnę jak producenci protestowali i negocjowali obligatoryjność standardu 2.0.2 potem 2.0.1 i daty, w końcu wynegocjowali to co jest. Wątpię aby teraz wszyscy zaktualizowali starsze odbiorniki tak, by były zgodne z nowymi wymaganiami, bo byłoby to sprzeczne z tym co mówili protestując, że się nie da, że są nie gotowi itd.
Może samo podniesienie wersji HbbTV nie jest dużym wyzwaniem, ale jak widać nie tylko o to chodzi, jak napisał kol.
dvbtowiec pisze: 17 stycznia 2021, o 09:47 @ObywatelDVB-T
Bo tu nie chodzi o samą wersję HbbTV, ale również o użytą przeglądarkę w systemie do jego obsługi.
A to już zmiany w oprogramowaniu układowym a w rozporządzeniu nie chodzi tylko o to, aby wersja była zgodna, ale też o to, że ma działać prawidłowo.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Z jednym zastrzeżeniem. Jeśli mamy 3 kanały wirtualne i na nowych odbiornikach z 2019 roku z HbbTV 2.0.2 na jednym kanale jest dźwięk i obraz a na pozostałych dwóch brak dźwięku w tym samym odbiorniku, to jednak nie jest moim zdaniem wina odbiornika, ale nadawcy.
Jak widać da się nadawać tak aby był obraz i dźwięk.

Wcześniej była informacja podawana przez Pana Pawła
Paweł Tutka pisze: 16 grudnia 2020, o 10:39 Streaming kanału TVP Kultura 2 w aplikacji HbbTV na MUX-8 odbywa się w standardzie HLS. (Stan na 10:10 16 grudnia 2020).
W specyfikacji HbbTV rekomendowanym standardem do transmisji na żywo w HbbTV jest MPEG-DASH.
Skoro emisja idzie w niezalecanym formacie, to ja się nie dziwię że sporo odbiorników ma problem z odbiorem.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Ale skoro na odbiorniku z wersją 2.0.2 z 1019 któreś kanały nie mają dźwięku a na tej samej wersji 2.0.2 ale z 2020 mają dźwięk wszystkie, to znaczy, że te odbiorniki czymś się różnią.

Ja też podzielam Twoją opinię i mniej więcej to samo napisałem, że wina leży przede wszystkim po stronie nadawcy, tylko napisałem, że może to być celowe działanie, bo gdyby nadawali w MPEG-DASH tak jak powinni i jak napisał @Paweł Tutka, to może większa część odbiorników by sobie nie poradziła a już na pewno wersje 1.0 a tymczasem jak napisał kol. @bartosz4, jemu dobrze działa na Samsungu z wersją 1.0.
Pewnie TVP analizuje w jakiś sposób rynek i wiedzą których odbiorników jest więcej, nawet sama aplikacja HbbTV nas śledzi, więc i tą drogą mogą się dowiedzieć o naszym sprzęcie.

Mnie w tym wszystkim niepodobna się to, że minęła data graniczna 1 stycznia rozporządzenie obowiązuje a my klienci wciąż nie mamy jak sprawdzić, czy nasz odbiornik spełnia te kryteria.
Rozumiem, że TVP wciąż robi testy i próbują dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, ale czy nie powinni poświęcić w ramach testów choć jednego z tych kanałów i nadawać go zgodnie z obowiązującym zarządzeniem, aby każdy kupujący odbiornik mógł sobie sprawdzić? W końcu dostają od nas podatników grubą kasę.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

ObywatelDVB-T pisze: 19 stycznia 2021, o 11:30 Ale skoro na odbiorniku z wersją 2.0.2 z 1019 któreś kanały nie mają dźwięku a na tej samej wersji 2.0.2 ale z 2020 mają dźwięk wszystkie kanały, to znaczy, że te odbiorniki czymś się różnią.
Problem w tym że my jako konsumenci nie wiemy czym się różnią i nie mamy jak tego sprawdzić.
Odbiornik spełnia wymagania rozporządzenia, posiada 2.0.2 i jak widać można streaming puszczać tak że będzie działać ok i równolegle w streamingu użyć technologii która wyklucza poprawne działanie.

Sądzę że jest to robione celowo, aby właśnie zweryfikować sygnałami z rynku jak dana marka sobie radzi z określoną wersją HbbTV i użytą technologią streamingu.

Gumiś
Posty: 21
Rejestracja: 12 lipca 2011, o 12:29

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Gumiś »

Tylko przydałoby się zbierać te sygnały z rynku w sposób oficjalny i uporządkowany, tymczasem TVP w żaden sposób nie informuje, jak nadaje, co modyfikuje, nie mówiąc o tym, że nie wskazuje kanału do przekazywania swoich spostrzeżeń czy uwag. Na tym forum nikt z TVP też nie raczy dyskutować czy podawać bieżących informacji.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Największym hamulcowym we wprowadzeniu wersji HbbTV 2.0.2 był Samsung, i to prawdopodobnie przez niego obniżono wersję do 2.0.1
TVP prawdopodobnie tu zagląda co się dzieje, ale tu powinien ktoś od nich się udzielać i informować o zmianach.
Polsatowi jak by zależało, to w MUX-8 mają dwa miejsca na kanały wirtualne, i na jednym z nich mogłby normalnie nadawać Polsat News, tak jak jest nadawana TVP Kultura 2, a nie że trzeba kombinować przyciskiem exit aż pojawi się odpowiedni banner do wyboru.

Zablokowany