Strona 1 z 44

HbbTV w NTC

: 5 kwietnia 2012, o 19:24
autor: blockbuster
Oprócz emisji TVP1 i TVP2 w HD TVP planuje też wprowadzić od czerwca usługę HbbTV
http://www.tvp.pl/o-tvp/centrum-prasowe ... 12/6972960

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

: 5 kwietnia 2012, o 20:00
autor: zesepo
Patrzcie państwo - TVP która narzeka na brak kasy magicznie ją rozmnożyła i ma teraz na HbbTV - ile to kosztuje?
A tak na poważnie - bardzo się cieszę, i chyba powoli zacznę odkładać na cudeńko które mi toto pokaże :)

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

: 5 kwietnia 2012, o 20:13
autor: alabama1
Właśnie się zastanawiam, czy tvp będzie się to opłacało- do tego trzeba nowe telewizory z tą funkcją- jak na razie raczej mało ludzi ma takie telewizory.

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

: 5 kwietnia 2012, o 20:21
autor: Bartosz Czach
Myślę, że sprawa jest do przejścia. Na pewno będzie soft dla kart DVB-T na USB. Może będą też moduły dla tunerów stacjonarnych...

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

: 5 kwietnia 2012, o 22:13
autor: tomekogg
Ale mam nadzieję że to nie znaczy, że będe musiał kupić nowy telewizor z obsługą Hbb bo obecny z Mpeg4 mi nie odtworzy programów TVP?

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

: 5 kwietnia 2012, o 22:23
autor: alabama1
Nie, nie może tak być. Gdyby trzeba było kupować nowy telewizor, by móc odbierać tvp, to nie byłoby racji ściągać abonamentu.

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

: 5 kwietnia 2012, o 22:50
autor: cyber
Tv bez obsługi Hbb poprostu nie da możliwości skorzystania z tego standartu. Cała reszta bez zmian ;)
Z drugiej strony nie ma się czym podniecać bo całe to Hbb to taka baaardzo nowoczesna telegazeta z bajerami typu :dodatkowe informacje na temat aktualnie wyświetlanego programu ,jakieś dodatkowe treści audiowizualne , w przyszłości (być może ) VOD ,bajery interaktywne itp... Oczywiście TV musi być podłączony do sieci . Jeśli ktoś obecnie ma dostęp do np. SmartTV w swoim telewizorze to Hbb niczym wielce go nie zaskoczy.
Z drugiej strony otwiera się większe pole oddziaływania nadawcy na potencjalnego odbiorcę właśnie poprzez swego rodzaju interakcje.
Pozdrawiam.

TVP i HbbTV

: 6 kwietnia 2012, o 00:53
autor: Krosnoludek
Telewizja + Internet = telewizja hybrydowa jeszcze przed Euro 2012

Telewizja Polska planuje udostępnienie usług telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV tuż przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012.

Równolegle zostanie poszerzony (do ponad 90 proc.) zasięg naziemnego multipleksu cyfrowego MUX-1 oraz zostanie uruchomiona emisja programów TVP1 i TVP2 w wysokiej rozdzielczości. Usługi te uatrakcyjnią ofertę TVP, umożliwiając m.in.: natychmiastowy dostęp do informacji meteorologicznych, statystyk związanych z oglądanymi meczami piłkarskimi oraz innymi wydarzeniami sportowymi, wygodny dostęp do wideo na żądanie.

HbbTV oznacza standard tzw. telewizji hybrydowej, czyli nowej usługi, której istota polega na połączeniu funkcji telewizora oraz interaktywnego urządzenia do obsługi multimediów i serwisów internetowych. Odbywa się to w ten sposób, że możliwe jest płynne przechodzenie między treściami przekazywanymi w sygnale telewizyjnym oraz za pośrednictwem Internetu. Jednak od zwykłego rozwiązania „wszystko w jednym” telewizję hybrydową odróżnia to, że treści te mają charakter skojarzony – przykładowo podczas oglądania transmisji z meczu piłkarskiego mamy możliwość podglądu statystyk bramek dla drużyn, których zmagania właśnie śledzimy. Stwarza to ogromne możliwości uatrakcyjnienia przekazu z uwzględnieniem specyficznych potrzeb konkretnych widzów.

Usługi telewizji hybrydowej będą dostępne dla użytkowników wyposażonych w urządzenia odbiorcze (Telewizory, STB i inne), które obsługują standard HbbTV. Dlatego ważne jest, aby widzowie, którzy będą zaopatrywali się w nowe urządzenia odbiorcze, już teraz zwrócili uwagę, czy poza obsługą kodowania „MPEG-4” oraz obrazu wysokiej rozdzielczości (HD) – niezbędnymi do cyfrowego odbioru programów TVP 1 i TVP 2 w wysokiej rozdzielczości po 1 czerwca tego roku – zapewniają one wsparcie dla standardu telewizji hybrydowej HbbTV.

źródło: http://www.tvp.pl/o-tvp/centrum-prasowe ... 12/6972960

oraz
Telewizja Polska testuje HbbTV

Telewizja Polska zapowiedziała 5 kwietnia 2012 r. – za pośrednictwem komunikatów prasowych – uruchomienie w Polsce interaktywnej cyfrowej telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV). Pierwsze serwisy HbbTV będą dostępne dla widzów odbierających TVP (TVP1 HD) za pośrednictwem DVB-T, DVB-S tuż przed zbliżającymi się Euro 2012.

Obecnie w TVP prowadzone są testy HbbTV mające na celu sprawdzenie, które z dotychczas sprzedawanych telewizorów posiadają możliwość odbioru interaktywnych serwisów w HbbTV.

Hybrydowa telewizja umożliwia udostępnienie interaktywnych treści zsynchronizowanych z przekazem telewizyjnym. Np. aby podczas oglądanego meczu możliwe było dosłanie informacji dodatkowych o składzie drużyn, zawodnikach. Pełna interakcja za pośrednictwem internetu pozwoliłaby na komunikację widzów z nadawcą telewizyjnym.

Interaktywne serwisy w HbbTV można odebrać za pośrednictwem telewizora Smart TV obsługującego HbbTV lub STB. Informacje na temat telewizorów Sony, Philips i Thomson można znaleźć na stronach serwisu hbbtv.pl

Współpraca firmy 4vod z Telewizją TVP w zakresie testowania interakcji w standardzie HbbTV, to wyraźny sygnał dla producentów sprzętu RTV co do przyszłości telewizji hybrydowej w Polsce. Cieszymy się tym bardziej, że Telewizja Publiczna jest kolejnym nadawcą telewizyjnym, który docenia potencjał telewizji hybrydowej w walce o młode pokolenie widzów wychowanych w dobie interaktywnego internetu. – mówi Paweł Tutka z firmy 4vod.

W ramach naszego serwisu będziemy na bieżąco informować o wdrażaniu HbbTV w TVP.
źródło: http://hbbtv.pl/2012/04/05/telewizja-po ... uje-hbbtv/

oraz: http://media2.pl/euro2012/90733-Przed-E ... ydowa.html

Re: TVP i HbbTV

: 6 kwietnia 2012, o 08:16
autor: TomW
Nareszcie zaczyna się coś dziać pozytywnego w TVP. Rozumiem, że HBBTV skoro ma wejść to będzie w NTC? Druga sprawa, to jeżeli telewizor nie ma funkcji SMARTTV to czy będzie specjalny dekoder? Standard hybrydowej tv dopiero ma wejść i większość odbiorników nie jest do niego gotowych, mimo że są "prawie" nowe (STB chyba też).

Re: HbbTV w TVP

: 6 kwietnia 2012, o 10:05
autor: loleklolek
@TomW
Przede wszystkim hbb.tv wymaga, by telewizor/stb miał podłaczenie do internetu (czyli był smart/connected itp.). Z tego powodu niewiele osób na dziś będzie się mogło cieszyć tym standardem. Po drugie, nawet jeśli jest się posiadaczem takiego odbiornika, to pomimo faktu, iż zapewne byłby on w stanie uruchomić tę usługę (przynajmniej modele z 2010 i 2011), to i tak dość prawdopodobnie jest ona wyłączona dla lokalizacji "Polska" i tylko od łaskawości producenta zależy, czy wyjdzie aktualizacja oprogramowania. A z tym niestety różnie bywa :-(

Dobra wiadomość jest taka, że tv i stb bez hbb.tv będą działać, tak jak działały do tej pory (tyle, że hbb.tv nie będzie można włączyć).

Re: HbbTV w TVP

: 6 kwietnia 2012, o 10:31
autor: Stefan_KR
Natomiast zła wiadomość jest taka, że jeśli TVP zechce przesyłać HbbTV w MUX1 to będzie dramat z kanałem HD. Już teraz, w oparciu o skład MUX1, z matematycznej wyliczanki wychodzi, że dla grupy dwóch kanałów TVP1 HD i TVP2 przypada na video razem ok. 7Mbit/s pojemności. Jeśli tak to pozostanie (i dojdzie jeszcze serwis HbbTV) to oglądanie kanału TVP1 HD będzie wyczynem masochistycznym.

Re: HbbTV w TVP

: 6 kwietnia 2012, o 10:38
autor: alabama1
To jak to w końcu jest? Przecież do hbb jest potrzebny internet... No to to nie będzie przesyłane przez ntc, tylko przez internet i więc się nic chyba nie zmieni.

Re: HbbTV w TVP

: 6 kwietnia 2012, o 11:14
autor: Jarosław Bałuka
Warto rozszyfrować samą nazwę HbbTV: Hybrid Broadcast Broadband TV czyli połączenie telewizji dostarczanej drogą rozsiewczą i siecią szerokopasmową.
Część podstawowych danych przesyłana jest drogą rozsiewczą, natomiast poprzez internet zyskujemy dostęp do treści medialnych, które tą drogą dotrą szybciej i skuteczniej.

Re: HbbTV w TVP

: 6 kwietnia 2012, o 11:16
autor: wsz
W emisji testowej TVN HD w dniu 12.03.2012:
Tomasz Berezowski:
"Dziś w testowym nadajniku TVN HD w Warszawie włączona zostanie sygnalizacja HbbTV. Zapraszam do testów."
link: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=140

Na razie brak specjalnego odzewu od potencjalnych testujących w temacie :(

Ciekawe czy TVN i TVP coś zwojują u producentów, by odblokować HbbTV w firmware dla ustawień kraju "Polska" w nowszych odbiornikach. Bez tego usługa nie będzie popularna w tym roku.

Re: HbbTV w TVP

: 6 kwietnia 2012, o 11:30
autor: alabama1
Jarosław Bałuka pisze:Warto rozszyfrować samą nazwę HbbTV: Hybrid Broadcast Broadband TV czyli połączenie telewizji dostarczanej drogą rozsiewczą i siecią szerokopasmową.
Część podstawowych danych przesyłana jest drogą rozsiewczą, natomiast poprzez internet zyskujemy dostęp do treści medialnych, które tą drogą dotrą szybciej i skuteczniej.
Czyli na to wychodzi, że nie będzie więcej miejsca zajętego w ntc? I nie przyczyni się to do osłabienia jakości?

Re: HbbTV w TVP

: 6 kwietnia 2012, o 11:39
autor: Puma
Mam nadzieję że będzie jakaś przystawka, moduł do TV aby korzystać z tego.

Re: HbbTV w TVP

: 6 kwietnia 2012, o 12:45
autor: TomW
Właśnie o taką przystawkę pytałem w porzednim moim poście. Chyba jeszcze za wcześnie na szczegóły? Internet mam, telewizor też (tyle, że bez tej funkcji) i abym mógł kiedyś skorzystać z HbbTV bez wymiany telewizora, to co musze dokupić lub zrobić? Rozumiem, że jakaś informacja ze strony TVP się ukaże. :o

Re: HbbTV w TVP

: 6 kwietnia 2012, o 12:56
autor: Krosnoludek
Krótka rozmowa o HbbTV na WEBshake.tv: http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... _7iBuNZHNI#!
Jednak testy HbbTV są prowadzone także z 19,2°E w przekazie jednego z kanałów TVP - w celu sprawdzenia, jakie urządzenia współpracują z HbbTV.
Redakcja SAT Kuriera potwierdza, że do przekazu TVP1 z satelity ASTRA (19,2°E) dołączono sygnalizację HbbTV (w strumieniu pojawił się PID oznaczony jako 656).

ASTRA 1KR (19,2°E)
tp. 59 (10,862 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 7/8; DVB-S/QPSK)

ID: TVP1
PID V: 512 (MPEG-4/SD)
PID A: 650 (pol)
PID PCR: 512
SID: 7100
PID TXT: 655
PID HBBTV: 656
PID PMT: 256
Provider: Telewizja Polska SA
Kodowanie: NDS VideoGuardNiemiecki producent TechniSat poinformował redakcję SAT Kuriera, że właśnie pracuje nad tunerem DVB-T z obsługą HbbTV.
http://satkurier.pl/news/74295/tvp-tele ... -2012.html

Re: HbbTV w TVP

: 6 kwietnia 2012, o 18:06
autor: El Prezesso
Hm, najpierw wielki lament jak to zła jest sytuacja finansowa TVP a potem kosztowne wodotryski takie jak ten...

Re: HbbTV w TVP

: 6 kwietnia 2012, o 18:56
autor: DVBManiak
Ale to przecież nie koniec. Na jesień testy 3D w TVP HD. Więc raczej hajs jest.