Emisja testowa DVB-T Poznań

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-T Poznań

Post autor: Przemo »

Też zauważyłem dziś co jakiś czas pikselizacje na kanale HD i stopklatkę na SD, a obecnie wszystko jest ok. Wczoraj sytuacja była podobna. Może warto ustalić, czy tak jest tylko z RTCN Śrem. Może z innych obiektów jest bez problemu. Co do odpowiednich tunerów HD współpracujących z emisją testowa, to wydaje mi się, że MPEG 4 zawarty jest w jakiejś normie i aby dany tuner mógł posiadać certyfikat HD i MPEG 4 DVB-T musi spełniać te normy, a wiec musi działać z owym sygnałem. To samo jest z tunerami sat, nie ważne czy kupi się Fergusona za 200 zł czy jakiś topowy odbiornik to i tak obraz będzie jednakowy, a jedynie różnić może się jakością toru analogowego, co wytłumaczyć można użytymi komponentami. Jeśli można proszę jeszcze raz niech wypowiedzą się

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-T Poznań

Post autor: Przemo »

Wtrącę jeszcze swoje trzy grosze. Zauważyłem, ze w momencie startu testu HD gdy była plansza z pałacem, zarówno przekaz z Astry Jak i w DVB-T był jednakowy, natomiast obecnie Video bitrate z Astry jest na poziomie 9.24 Mbit/s, a przekaz z DVB-T ma

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

DVB-T Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Godz 07:14 Potwierdzam Przemo  że wczoraj wieczorem a właściwie do nocy nie było problemów z HD .Także w SD nie było mrożenia. Niestety dziś od rana zarówno na SD jak i HD jest to samo mrożenie obrazu i dżwięku  z mniejszą lub większą częstotliwością.Sprawa druga jeśli dasz większą jakość na tvp hd to cała reszta już nie będzie się nadawała wogle do oglądania. Jakość na tvp hd jest wystarczająca. Niech tylko ustalą co im brużdzi i więcej nic nie dotykają.  Oba tunery z którymi mam do czynienia działały jak żyleta u francoli. W polsce także nie było problemów do tej pory. No i dowiedziałem się wczoraj że nadają sie na klęcznik.  sic.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

DVB-T Poznań

Post autor: yerry »

Analizując Wasze wypowiedzi zaczynam dochodzić do wniosku, że być może problem odbioru wynika z zupełnie innej przyczyny. Na dodatek powiem, że po południu nic nie robiliśmy, więc skoro stało się "dobrze" a wcześniej było "źle" no to jak...?Jeśli przycięcia występują na wszystkich kanałach i w dodatku okresowo to może ich przyczyną są zakłócenia? Ja mam ten problem, że odbierając na antenie kierunkowej dość często łapię zakłócenia od analogowej stacji slowackiej (mimo że odległosć jest grubo ponad 100km od granicy) i objaw jest identyczny - przycina obraz na ułamki sekund. Zmiana na "małą" antenę eliminuje problem.Mam prośbę, aby w poście zawsze podawać którego nadajnika dotyczy informacja, co ułatwi analizę.Co do odbiorników - nie chciałbym publikować takich informacji. Posiadam po jednej/kilka sztuk różnych producentów, kupowane w różnym czasie, niektóre nawet i rok temu. W tak długim okresie producent mógł poprawić działanie swojego sprzętu więc informacja mogłaby być krzywdząca.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

DVB-T Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Panie yerry oczywiście że robiliście kombinacje np :przed godz 15-ą wczoraj na kanale 39 został wyłączony sygnał tvp hd na kilkanaście sekund po którym omawiany problem nasilił się .Potem już nie oglądałem .Sledziłem sytuację dopiero po godzinie 18-tej i wtedy już było wszystko dobrze zarówno na HD jaki  SD. Dziś rano niestety powtórka z rozrywki .Jak jest teraz nie odpowiem ponieważ nie jestem w domu.Moja  lokalizacja :Luboń ok28 km od masztu pod Sremem. Antena yaga na 14 metrach powyżej terenu+ kabel triset 113 HF (15m)  Widoczność masztu bezpośrednia od samej podstawy po szczyt.   level-98procent ,jakość 96 proc.Więc instalacja nie ma z tym nic wspólnego. Odbiornik clarke-tech HD 5000 comboZadnego przemysłu.żadnych wyższych budynków.Czysty horyzont do stacji nadawczej..Widać że więcej osób ma analogiczne problemy,więc może jednak ruszyć się z miasta kraka   w teren i nie wierzyć w to co pokazuje komputerek na biurku.?  Albo chociaż zasponsorować lokalnym pracownikom tunerek plus dobry telewizor do testów ?pozdrowienia.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-T Poznań

Post autor: Przemo »

Dziś doszły błędy EIT w TS Reader zaznaczone na czerwono. http://www.wrzuta.pl/obraz/qtXtGZ4fTN/

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-T Poznań

Post autor: Przemo »

Poszperałem w sieci i już wiem co ma do przekazania TS Reader. Otóż program pokazuje błędy danych w muxie, a dodatkowo w poszczególnych jego strumieniach. Dla MPEG 2 pokazuje nawet ile ich jest w danym strumieniu, natomiast dla MPRG 4 tylko, czy są czy nie. Zaznaczyłem specjalnie żółtym markerem gwiazdki pokazujące błędy dla strumieni Video i Audio. Widać na 100%, że wina leży po stronie TVP. Nie wiem jak wygląda sprawa z innych testowych przekaźników, ale do Poznania docierają błędne dane, natomiast wklejany na miejscu TVP INFO Poznań i Radio Mercury działa ok. Wynika z tego, że nie jest winna instalacja antenowa, czy lokalne zakłócenia, lecz Emitel lub dostawca sygnału, czyli TVP. Aha 0x1fff to Null Packet, czyli wolne miejsce, więc i błędów nie ma.http://www.wrzuta.pl/obraz/w7qHzKCDon/

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

DVB-T Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Dzięki Przemo za te analizy bo mi już ręce opadają . Dziś by wyeliminować sprawę zakłuceń lokalnych  byłem u kumpla w mosinie jakieś 10 km w lini od nadajnika w Sremie.Są dokładnie takie same objawy mrożenie dżwięku i obrazu.  Rzeczywiście stop klatki nie występują na lokalnym programie z Poznania . Natomiast na wszystkich innych kanałach jest żle. Stopklatkują wszystkie kanały w SD i tvp hd. Zjawisko jest nie do zniesienia i dzis występuje ze wzmożoną częstotliwością .Nie da się tak oglądać. Może brużdzi im cyfrowa radiolinia? z Warszawy.  Sam nie wiem przecież nam za to nie płacą by szukać miejsca gdzie robi sie syf. My chcemy oglądac normalnie olimpiade w HD.Myślę że trzeba będzie sprawę zgłosić bezpośrednio  w Telewizji Polskiej  i dać im na płytach udokumentowane to dziadostwo. Ja już nie mam siły wymieniać uwagi z ludżmi ,którzy siedzą w mieście Kraka i glapią sie w komputerek twierdząc że jest wszystko ok .pozdrawiam

cezar02

DVB-T Poznań

Post autor: cezar02 »

Witam Od wtorku mam możliwosć oglądania TV w HD (zakupiony do TV Samsung "F" CAM Viaceesss), do masztu mam w prostej linii ok 2km, antena nie specjalna (kierunkowa - duzo elementów) ale siła sygnału 87% - poziom błędów niby 0. Mogę potwierdzić że mecz Polek z Chinkami we wtorek o 21.45 oglądałem bez problemów.Dzisiaj od rana niestety cały czas piksowanie. W moim przypadku pozostaje poprawa anteny - mysle , że do odbioru DVB-T , ale dlaczego nawet na tej (2 km od masztu) są piksowania??? 

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-T Poznań

Post autor: Przemo »

Zobacz jak na kanałach SD, czy też to samo, a na koniec TVP Info. Jeśli ten ostatni będzie działał o.k., to mamy kolejne potwierdzenie moich "badań"

cezar02

DVB-T Poznań

Post autor: cezar02 »

Previously Przemysław Wawrzynaik wrote:[quote]Zobacz jak na kanałach SD, czy też to samo, a na koniec TVP Info. Jeśli ten ostatni będzie działał o.k., to mamy kolejne potwierdzenie moich "badań"[/quote]Na SD jest OK - siła sygnału taka sama i nie ma do czego się doczepić (polsat, TVN, TV4)Na TVP Info pikselowania nie ma, ale jest stopowanie (brak płynności) fonia OK ale z wizją nie zgrana przez to stopowanie.Na TVP Sport nadal pikselowanie - rozmywa obraz co 15s - 20s czasem dłużej...

cezar02

DVB-T Poznań

Post autor: cezar02 »

Previously Cezary Ziółkowski wrote:[quote]Previously Przemysław Wawrzynaik wrote:[quote]Zobacz jak na kanałach SD, czy też to samo, a na koniec TVP Info. Jeśli ten ostatni będzie działał o.k., to mamy kolejne potwierdzenie moich "badań"[/quote]Na SD jest OK - siła sygnału taka sama i nie ma do czego się doczepić (polsat, TVN, TV4)Na TVP Info pikselowania nie ma, ale jest stopowanie (brak płynności) fonia OK ale z wizją nie zgrana przez to stopowanie.Na TVP Sport nadal pikselowanie - rozmywa obraz co 15s - 20s czasem dłużej... [/quote]Musze sprostować...Przeskanowałem ponownie kanały DVB-T:TVP 1
TVP 2
TVP Info Poznań
TVP Historia
TVP Kultura
TVP Sport
TVP HDWyniki:- jak wyżej z tym że TVP Info Poznań po przeskanowaniu odbiera poprawnie- najgożej pikselowanie na TVP Sport

cezar02

DVB-T Poznań

Post autor: cezar02 »

Previously Cezary Ziółkowski wrote:Previously Cezary Ziółkowski wrote:[quote]Previously Przemysław Wawrzynaik wrote:[quote]Zobacz jak na kanałach SD, czy też to samo, a na koniec TVP Info. Jeśli ten ostatni będzie działał o.k., to mamy kolejne potwierdzenie moich "badań"[/quote]Na SD jest OK - siła sygnału taka sama i nie ma do czego się doczepić (polsat, TVN, TV4)Na TVP Info pikselowania nie ma, ale jest stopowanie (brak płynności) fonia OK ale z wizją nie zgrana przez to stopowanie.Na TVP Sport nadal pikselowanie - rozmywa obraz co 15s - 20s czasem dłużej... [/quote]Musze sprostować...Przeskanowałem ponownie kanały DVB-T:SD - Polsat, TVN, TV4;TVP 1
TVP 2
TVP Info Poznań
TVP Sport
TVP HDWyniki:- jak wyżej z tym że TVP Info Poznań po przeskanowaniu odbiera poprawnie- najgożej pikselowanie na TVP Sport

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

DVB-T Poznań

Post autor: yerry »

Wygląda na to, że emisję ze Śremu trzeba będzie wyłączyć w celu diagnozowania, jeśli są problemy wyżej opisane.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

DVB-T Poznań

Post autor: RAPIOTR »

Panie Yerry róbcie co trzeba ,włącznie z wyłączeniem tego dziadostwa. Mam tylko jedna prośbę.Proszę aby pracownicy emitela podeszli do tego tematu z sercem. Uwierzcie nam że tak nie może to zostać bo to jest katastrofa a nie cyfryzacja.Jeśli coś nadawać to z odpowiednią jakością i parametrami akceptowalnymi przez urządzenia (które zaręczam spełniają kryteria i normy ) i są dostępne na rynku. Urządzenia sprawdzają się we Francji i Norwegi a u nas są problemy.Apeluję do rozsądku. Inaczej nic z tej cyfryzacji nie będzie poza niezadowoleniem odbiorców i suszenia wam głowy. W każdej dziedzinie życia trzeba działać z sercem ,rozsądkiem i rzetelnie. Proponuję zwiększyć także jakość  przekazów w SD kosztem zasięgu RTCN  w Sremie..   Abyśmy wiedzieli na czym stoimy i jaka będzie jakość po komercyjnym wdrożeniu mpeg4. Narazie to bardzo średniawo wygląda w SD. W końcu przecież dołączą inne RTCN-Y , których zasięg zazebi się z pokryciem ze Sremu.Proszę o szybkie działanie. Wiem że uczycie się przecież dopiero i że nie jest to transmisja jakby testowa. Ale chyba TVP płaci jak za transmisje regularną i odpowiedniej jakośći.? Jednocześnie potwierdzam spostrzeżenie że sygnał z ośrodka poznańskiego w tvp info wszystko jest ok. Na innych kanałach w mniejszym lub większym stopniu stopklatkuje.Jeśli nic się nie zmieni przez najbliższe dni, to trzeba będzie  zainteresować zarząd TVP nagraniami poszczególnych przekazów. pozdrawiam.

cezar02

DVB-T Poznań

Post autor: cezar02 »

Jest nadzieja jak widać mozna coś poprawić g. 9.50 na TVP Sport już OKrównież TVP 1, TVP 2 - nie wim jak długo będzie bez problemu, ważne aby operatorzy EmiTel wiedzieli co było przyczyną Dam znać za 2 godz czy się coś zmieni...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

DVB-T Poznań

Post autor: Jarosław Bałuka »

Previously Cezary Ziółkowski wrote:[quote] Jest nadzieja jak widać mozna coś poprawić g. 9.50 na TVP Sport już OKrównież TVP 1, TVP 2 - nie wim jak długo będzie bez problemu, ważne aby operatorzy EmiTel wiedzieli co było przyczyną Dam znać za 2 godz czy się coś zmieni...[/quote]

Tak, wiedzą. Jest poprawna transmisja.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

DVB-T Poznań

Post autor: Jarosław Bałuka »

Previously Piotr Włodarczak wrote:[quote]Wiem że uczycie się przecież dopiero i że nie jest to transmisja jakby testowa. Ale chyba TVP płaci jak za transmisje regularną i odpowiedniej jakośći.? Jednocześnie potwierdzam spostrzeżenie że sygnał z ośrodka poznańskiego w tvp info wszystko jest ok. Na innych kanałach w mniejszym lub większym stopniu stopklatkuje.Jeśli nic się nie zmieni przez najbliższe dni, to trzeba będzie  zainteresować zarząd TVP nagraniami poszczególnych przekazów. pozdrawiam.[/quote]

Proszę nie wypowiadać się w kwestiach finansowych bo nie ma Pan w tym temacie żadnej wiedzy, a Pańska opinia czy domysły mogą być kompletnie błędne.

Proszę o podanie kontaktu do Pana, ja przekażę właściwym osobom w TVP - skontaktują się z Panem jeśli zechcą.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

DVB-T Poznań

Post autor: RAPIOTR »

1.Sedem sprawy nie sa kwestie finansowe tylko techniczne. Co do finansów i waszych rozliczeń rzeczywiście nie mam na ten temat wiedzy.2. Jeśli zechcę to sam wiem gdzie sie udać i ne potrzebuję Pańskiej mediacji .3.Administrator systemu posiada mój adres email i w każdej chwili może sie Pan ze mną kontaktować. Chyba nie oczekuje Pan że podam na forum numer  telefonuDo rzeczy, chodzi o konstruktywne działanie  a nie spory o słówka.  Nie wiem czy w tej chwili transmisja jest już poprawna poniewaz nie jestem w tej chwili w domu. Jedno jest pewne że wasze forum i ludzie tutaj zgłaszający pewne problemy i spostrzeżenia są jakby wartością dodaną bez której jak widać nie podjelibyście żadnych konstruktywnych działań twierdząc że wszystko jest ok.  A tunery możemy użyć co najwyżej  jako klęczniki.Więc miejmy do siebie odrobinę zaufania i nie traktujcie nas jak ciemnotę  z lasu którzy nie dysponują odpowiednim sprzętem i mają ciągłe fanaberie. W wielkopolsce jest w tej chwili najwięcej sprzętu do odbioru DVB-T w mpeg4 .Tylko niewielu ma czas zgłaszać problemy bo tłumaczą sobie że to sa ciągle testy i wierzą że po komercyjnym wdrożeniu wszystko będzie już ok.Naszym wspólnym celem jest żeby było ok na 100 procent ,a nie na 96 procentPozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

DVB-T Poznań

Post autor: Jarosław Bałuka »

Previously Piotr Włodarczak wrote:[quote]1.Sedem sprawy nie sa kwestie finansowe tylko techniczne. Co do finansów i waszych rozliczeń rzeczywiście nie mam na ten temat wiedzy.2. Jeśli zechcę to sam wiem gdzie sie udać i ne potrzebuję Pańskiej mediacji .3.Administrator systemu posiada mój adres email i w każdej chwili może sie Pan ze mną kontaktować. Chyba nie oczekuje Pan że podam na forum numer  telefonuDo rzeczy, chodzi o konstruktywne działanie  a nie spory o słówka.  Nie wiem czy w tej chwili transmisja jest już poprawna poniewaz nie jestem w tej chwili w domu. Jedno jest pewne że wasze forum i ludzie tutaj zgłaszający pewne problemy i spostrzeżenia są jakby wartością dodaną bez której jak widać nie podjelibyście żadnych konstruktywnych działań twierdząc że wszystko jest ok.  A tunery możemy użyć co najwyżej  jako klęczniki.Więc miejmy do siebie odrobinę zaufania i nie traktujcie nas jak ciemnotę  z lasu którzy nie dysponują odpowiednim sprzętem i mają ciągłe fanaberie. W wielkopolsce jest w tej chwili najwięcej sprzętu do odbioru DVB-T w mpeg4 .Tylko niewielu ma czas zgłaszać problemy bo tłumaczą sobie że to sa ciągle testy i wierzą że po komercyjnym wdrożeniu wszystko będzie już ok.Naszym wspólnym celem jest żeby było ok na 100 procent ,a nie na 96 procentPozdrawiam[/quote]

Szanowny Panie,
wnioskuję, że z merytorycznego punktu widzenia nie ma Pan wiele do dodania gdyż dyskusja zmierza w kierunku osobistych wynurzeń, co kontrastuje z ideą tego forum.
Zatem korzystając z przywileju funkcji administratora tego systemu zamykam wątek.
Pozdrawiam.

Zablokowany