Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy

am00
Posty: 57
Rejestracja: 23 października 2009, o 11:04
Miejscowość: Jaraczewo
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Pokojową ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: POZNAŃ - Śrem - 25km

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: am00 »

Od 1997 roku (tj. od podpisania porozumienia w Chester) Polska ma przygotowane plany wdrozenia DVB-T (dwa pokrycia, bez wyłączania analogu). Przez 12 lat kilka dobrych kanałów wyrwano na polityczne zapotrzebowanie, między innymi dla TV PULS. Po modyfikacjach związanych z przeplanowaniem dla całej Europy (porozumienie Genewa2006) w dalszym ciągu mamy dwa pokrycia dla DVB-T bez wyłączania analogu.
Niemniej jednak wszyscy zgodnie kombinują, żeby opóźnić ten proces.
KRRiT ustaliła harmonogram w porozumeniu z Emitelem. TVP zasłania się koniecznoscią zrobienia przetargu chociaż wszyscy wiedzą, że dla Emitela nie ma alternatywy. Takie lokalizacje, jak Ślęża, Święty Krzyż, Chorągwica to dobro narodowe i trzeba się wykazać wielką niegospodarnością, żeby z nich świadomie rezygnować. Może znajdą się inni operatorzy, ale tylko na zasadzie uzupełnienia.

mariusz.asm

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: mariusz.asm »

am00 pisze:Od 1997 roku (tj. od podpisania porozumienia w Chester) Polska ma przygotowane plany wdrozenia DVB-T
No jak coś takiego się czyta to nóż się sam w kieszeni otwiera... Ale chyba zdążyłem się przyzwyczaić do tego. Tak jest z prawie wszystkim u nas.

karol91

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: karol91 »

Gdybyśmy wprowadzili DVB-T, tak powiedzmy, w 2002 roku, to dzisiaj spokojnie moglibyśmy myśleć o przejściu do DVB-T2, tak jak Anglicy czy Niemcy.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Jak to bywa w Polsce, przetarg został oprotestowany na MUX III
13 listopada 2009 roku Telewizja Polska opublikowała warunki przetargu na operatora III mux - trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Sześć firm (TP Emitel, RS TV, ATM, PSN, INFO-TV-FM i Exatel) wyraziło swój protest względem warunków przetargu, jednak 7 grudnia wiele z tych uwag zostało odrzucone przez TVP.
http://satkurier.pl/news/51222/oprotest ... i-mux.html

Zobaczymy czy star MUX III będzie bez zbędnych opóźnień realizowany.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Drugi multipleks naziemnej telewizji cyfrowej może ruszyć jeszcze w tym roku i w całości zostanie przeznaczony dla nadawców komercyjnych, którzy zaoferują kanały bezpłatne i płatne. Nowe stacje stworzą TV Puls i TV4.
Co to oznacza że MUX II może ruszyć jeszcze w tym roku?
Pierwszy nadajnik ruszy w tym roku czy wszystkie (pokrycie 100% kraju) ruszą w tym roku?

http://media2.pl/media/60487-dvb-t:-tv- ... analy.html

REMIX
Posty: 39
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 08:34

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: REMIX »

wiesz puma już ile razy było napisane,że multiplexy ruszą oni dużo gadają , a mało czynią.Mnie najbardziej interesuje rtcn Trzeciewiec.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

REMIX, masz rację, pisania już było sporo i nic z tego nie wychodziło.

Ps. Mnie też interesuje Trzeciewiec ;)

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: wiwany »

Proszę Państwa !

Czytajcie i konsultujcie- mam nadzieję, że dużo efektywniej niż na Forum.
Projekt Ustawy o wdrożeniu DVB-T:

http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_ak ... enie_dvb_t

marboro

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: marboro »

Czyli jest już jasne co i jak można zrobić i do kogo pisać.Projekt Ustawy to już coś interesują mnie te artykuły które mówią o równym traktowaniu i niedyskryminowaniu.
To jest ciekawe warta przeczytania lektura.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

To jest raczej projekt projektu...może zrobimy konsultacje społeczne (na forum) przez tydzień i zgłosimy to jako swój projekt :D

marboro

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: marboro »

Zauważyłem,to (brak dat itp.)Nie czytałem dokładnie ale nie ma sprawy,oczywiście można coś takiego zrobić ale czy to da jakiś efekt i czy ktoś nas wysłucha bo jak zauważyłeś nie zawsze to nam się udaje.
Pozdrawiam.

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

Ależ to jest mamałyga! I z tak prostej rzeczy można zrobić takie bagno! Zauważyliście, że tylko nadawcy pierwszego multipleksu mogą wybierać operatorów? A w ogóle, to nadawcy są operatorami i tylko cedują obowiązki na inny podmiot. Jak więc taki podmiot może zaproponować swoją ofertę hurtową, jeżeli zostały te warunki ustalone w trakcie przetargu bądź negocjacji? A jeżeli operator zastępczy zostanie wyłoniony przez nadawców ale warunki finansowe nie spodobają się UKE lub KRRiT, to co wtedy? UKE rozwali układ i powie, że trzeba jeszcze raz innego operatora negocjować?

Jeden wielki siwy dym, brak pomysłu i porządku. Tu się nie da poprawiać, to trzeba napisać od początku pytając się jeszcze raz co autor miał na myśli i jaką ma wizję.

ikcyzor
Posty: 63
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: ikcyzor »

Pytanko może naiwne Kogo zadowoli 3-6 programów za darmo i 6-8 kodowanych ? wiadomo że komercyjni mają swoje platformy i chcą czerpać zyski z abonamentu na wykupione kanały (nie mylić za posiadanie odbiornika bo TVP powinna finansować partia która obsadza prezesa :) )patrz ostatnie promocje za złotówkę , drugi tuner na kartę na własność i tak dalej
Ja nie mieszkam w bloku więc kablówka mnie nie interesuje ( posiadacze kablówek mają głęboko w ..... (gdzie wstawić właściwe słowo do sytuacji)czy będzie cyfrowa czy nie a mnie nie zadowala ta oferta która ma być w naziemnej więc jestem skazany na satkę
Firma mająca największe możliwości nadawania nie jest firmą prywatną więc prezesi biorą siano i czym więcej uzgodnień tym więcej delegacji i lanczów czyli żarcia za darmo i lepszego niż w domq :)(chyba że jestem w błędzie)
Ja bym jeszcze wyłączył na tych kanałach co jest cyfrówkę i dał analog tak jak zrobili to we Wrocławiu oraz podniósł moc nadajników komercyjnych tak jak zrobili to w paru miejscowościach
Można tu użyć analogii do autostrad nie budowanie się opłaca tylko uzgodnienia i planowanie dla prezesów ( nie mylić z ludźmi zatrudnionymi w tych firmach oni się cieszą że mają pracę )
Pozdrawiam wielbicieli max 10 kanałów za darmo na których nic nie ma do oglądania
Ps. W którym multipleksie będzie telewizja TRWAM??

marboro

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: marboro »

A ja powiem tak jeżeli chodzi o projekt i to powinno być uwzględnione w tym projekcie że te 3 Mux-y z wiadomych przyczyn powinny być bezpłatne całe ponieważ są własnością TVP a tym samym społeczne: miejsca po anologowej TVP1 po TVP2 i TVP Info to te 3 miejsca co są do wykorzystania na te bezpłatne 3 muxy a reszta miejsca czyli po analogowej TVN,Polsat,TV4(dawna C+)dać konkurencji i wtedy z tymi muxami niech robią przetargi i niech kodują i niech wdrażają a jak nie to odsprzedać innym jak się nie wyrobią w czasie.
Wtenczas wszystko poszłoby szybko bo nie byłoby blokowania Tych 3 Mux-ów bo są własnością ogólnonarodową,dotyczy tego;
ART.3
Nadawca publiczny „Telewizja Polska – Spółka Akcyjna” oraz nadawcy, na rzecz których
została dokonana rezerwacja czestotliwosci wykorzystywanych w słubie radiodyfuzyjnej na
zasadzie współuytkowania – kanałów TV o szerokosci 8 MHz z zakresu 470 – 862 MHz,
zgodnie z art. 114 ust. 6 ustawy z dnia 14 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne,
obowiazani sa rozpowszechniac programy telewizyjne w okresie przejsciowym, z tym e
zaprzestanie wykorzystywania czestotliwosci w słubie radiodyfuzyjnej w celu
rozpowszechniania lub rozprowadzania programu telewizyjnego w sposób analogowy droga
rozsiewca naziemna na terytorium RP powinno nastapic w terminie do dnia 31 lipca 2013 r.
2. Nadawcy, o których mowa w ust. 1, obowiazani sa do pokrycia cyfrowym sygnałem
telewizyjnym 95% obszarów wskazanych w rezerwacji, o której mowa w ust. 1.
Rozdział 2 Operator multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T
Art. 6
Operatorem multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T jest nadawca publiczny
„Telewizja Polska - Spółka Akcyjna” oraz nadawcy, o których mowa w art. 3.


tzn.chodzi tu o te miejsca po analogu TVP1 i TVP2 i TVP Info. Tvn Polsat i TV4 u mnie a TVPuls u innych ale są to częstotliwości po dawnym C+.to dać do wykorzystania konkurencji na płatne i nie płatne ale pod żadnym pozorem nie dawać na tych 3 pierwszych Mux-ach jedynie co mogą to tylko na przekaz w tych pierwsztch 3 mux-ach bezkodowania.

Wariant2

Art.8
1. Operator multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T
(czyli TVPolska-Spółka Akcyjna) moe powierzyc realizacje
obowiazku zapewnienia niezakłóconej, nieprzerwanej i spełniajacej parametry techniczne,
cyfrowej transmisji i dosyłu programów telewizyjnych, w sposób okreslony w rezerwacji
czestotliwosci, o której mowa w art. 3, w drodze umowy o swiadczenie usługi transmisji i
dosyłu sygnałów telewizyjnych operatorowi sieci nadawczej
(czyli dzisiejszemu Emitel).

To narazie tyle co ja widzę.Trochę zajęłoby mi czasu ujęcia w artykuł.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Drekan »

Tym bardziej dziwi fakt uporu, z jakim UKE odmawia TVP dodatkowych 3 kanałów na swoje bezpłatne kanały. A z drugiej strony szybko i bezwarunkowo zgadza się, aby cały drugi multipleks zagarnęły dla siebie cztery stacje komercyjne. I dodatkowo przydziela w nim miejsca dla nieistniejących płatnych stacji telewizyjnych. :x

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

Drekan pisze:Tym bardziej dziwi fakt uporu, z jakim UKE odmawia TVP dodatkowych 3 kanałów na swoje bezpłatne kanały. A z drugiej strony szybko i bezwarunkowo zgadza się, aby cały drugi multipleks zagarnęły dla siebie cztery stacje komercyjne. I dodatkowo przydziela w nim miejsca dla nieistniejących płatnych stacji telewizyjnych. :x
Napewno UKE wypowiedziało się w tej sprawie? Jak narazie jest tylko informacja od nadawców poparta nieformalnie przez KRRiT, a wszystko opublikowane w e-gazetach.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Drekan »

Napewno UKE wypowiedziało się w tej sprawie? Jak narazie jest tylko informacja od nadawców poparta nieformalnie przez KRRiT, a wszystko opublikowane w e-gazetach.
Ale faktem jest, że spotkanie się odbyło i nikt nie próbuje dementować tych pogłosek.
Ciężko też znaleźć informacje jak wygląda oficjalne stanowisko wszystkich stron w tej sprawie.
A czas niestety ucieka. :cry:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Tańsze dekodery przy płatnej ofercie?
http://media2.pl/media/60612-dvb-t:-tan ... ercie.html

Ależ mają pomysły...dekodery będą nawet rozdawać za darmo aby tylko ktoś oglądał ich programy gdy wyłączony zostanie sygnał analogowy.
Ministerstwo Infrastruktury w opublikowanej kilka dni temu ustawie oszacuje, że uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) w Polsce pochłonie 1,8 mld zł, z czego znaczną część (ok. 1,25 mld) Polacy wydadzą na zakup odpowiedniego sprzętu. Resztę pochłonie budowa infrastruktury
A tego to nie bardzo rozumiem, po co wliczać koszt kupna dekoderów w koszt startu NTC? Do tego czasu jak zostanie wyłączony sygnał analogowy to ludzie w większości wymienią telewizory na te z MPEG-4.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: markus 69 »

@Puma - Masz racje co do tej wymiany TV na nowe, Pierwszy duży bum zakupowy tv był w latach 90 i to raczej na ich początku gdy cały albo prawie cały naród zachwycił się namiastką "zachodniego stylu" i zaczęły funkcjonować w szerszym obiegu takie sprzęty jak video oraz tunery sat. A przypomnę jeszcze, że w tamtym okresie TVP zmieniła sygnał kodowania obrazu z secam na pal, co też miało w dużej mierze przełożenie na zakup nowego TV zgodnego z tymi standardami. Od tamtej pory upłynęło już niemal 20 lat i ludzie zaczynają wymieniać sukcesywnie TV a nie inwestować w dekodery do DVB T.

Zablokowany