Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
loky

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: loky »

Demon pisze:
llawicki pisze:
apk pisze:We Wrocławiu wyłączyli nadajnik DVB-T i do dziś nie wznowili emisji .
Pytam się kiedy włączą ?
Zgodnie z harmonogramem 31.03.2010 :)
:lol:
:lol: :lol: :D :lol:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Dajcie spokój, zamiast dawać nic nie znaczące emocjonki to lepiej napisać że ten harmonogram jest nieaktualny.

llawicki

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: llawicki »

Puma pisze:Dajcie spokój, zamiast dawać nic nie znaczące emocjonki to lepiej napisać że ten harmonogram jest nieaktualny.
Proszę mi pokazać na piśmie gdzie tak stwierdzono? Czy ma Pan takie pismo potwierdzone przez UKE?

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

Puma pisze:Dajcie spokój, zamiast dawać nic nie znaczące emocjonki to lepiej napisać że ten harmonogram jest nieaktualny.
Emotikonki niosą tak wielką ilość informacji połączonej z emocjami, jakie towarzyszą tej sprawie.
llawicki pisze:Proszę mi pokazać na piśmie gdzie tak stwierdzono? Czy ma Pan takie pismo potwierdzone przez UKE?
Masz błędny tok myślenia. W obecnych okolicznościach nie można w ten sposób stawiać pytań i tez. Bo jak wytłumaczysz brak obligatoryjnej usługi EPG w strumieniu MUX-1 przez kilka miesięcy od terminu realizacji I etapu? Podaj dokument, który zwalnia nadawców z tego obowiązku (nie operatora bo on wykonuje zlecenie nadawców).

danielmat

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: danielmat »

Demon pisze:...
llawicki pisze:Proszę mi pokazać na piśmie gdzie tak stwierdzono? Czy ma Pan takie pismo potwierdzone przez UKE?
Masz błędny tok myślenia. W obecnych okolicznościach nie można w ten sposób stawiać pytań i tez. Bo jak wytłumaczysz brak obligatoryjnej usługi EPG w strumieniu MUX-1 przez kilka miesięcy od terminu realizacji I etapu? Podaj dokument, który zwalnia nadawców z tego obowiązku (nie operatora bo on wykonuje zlecenie nadawców).
Wytłumaczenie braku EPG czyli ułomnego wprowadzenia MUX_1 tak jak i prawdopodobny brak startu drugiego etapu w przewidzianym harmonogramem terminie jest dosyć proste. Otóż postawiono przed pewnymi instytucjami (UKE, KRRiT) zadanie czyli cel nie dając im do ręki odpowiednich narzędzi (np. ustawa) aby ten cel osiągnąć. Skutek jest taki, że mamy oficjalny harmonogram wdrażania NTC ale nadawcy się z niego nie wywiązuję a taki UKE nie może ich do tego zmusić ponieważ nie ma ku temu odpowiednich uprawnień.

To tak jakby wprowadzić regulacje prawne, że np. nie można jeździć na wrotkach a jednocześnie nie zdefiniować jaka jest kara jeśli ktoś się do tego nie dostosuje. Takie prawo było by po prostu martwe tak jak jest w tej chwili z wdrażaniem NTC w praktyce.

romanodepalma

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: romanodepalma »

Jeżeli by był aktualny ,to dzisiaj mielibyśmy emisję komercyjną ,a nie testy . Nawet nie wiadomo kto będzie operatorem.

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: rppmedia »

Szczerze mówiąc, to nawet producenci sprzętu mają już dość tej sytuacji w Polsce. Mam na myśli Sharpa, bo Philips nawet nie podchodzi do tematu. Jeszcze we wrześniu jak była nadzieja na start DVB-T, to poprawili swój soft w kilkanaście dni. A obecnie gdy napisałem do nich o problemach EPG i WSS to z ich odpowiedzi wynika, że nic nie będą robić do czasu OFICJALNEGO startu, bo obecnie to są emisje testowe i wszystko może się jeszcze zmienić.

llawicki

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: llawicki »

Demon pisze:
Puma pisze:Dajcie spokój, zamiast dawać nic nie znaczące emocjonki to lepiej napisać że ten harmonogram jest nieaktualny.
Emotikonki niosą tak wielką ilość informacji połączonej z emocjami, jakie towarzyszą tej sprawie.
llawicki pisze:Proszę mi pokazać na piśmie gdzie tak stwierdzono? Czy ma Pan takie pismo potwierdzone przez UKE?
Masz błędny tok myślenia. W obecnych okolicznościach nie można w ten sposób stawiać pytań i tez. Bo jak wytłumaczysz brak obligatoryjnej usługi EPG w strumieniu MUX-1 przez kilka miesięcy od terminu realizacji I etapu? Podaj dokument, który zwalnia nadawców z tego obowiązku (nie operatora bo on wykonuje zlecenie nadawców).
Kłopoty techniczne :) lub dopracowywanie EPG

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

llawicki pisze:
Demon pisze:
Puma pisze:Dajcie spokój, zamiast dawać nic nie znaczące emocjonki to lepiej napisać że ten harmonogram jest nieaktualny.
Emotikonki niosą tak wielką ilość informacji połączonej z emocjami, jakie towarzyszą tej sprawie.
llawicki pisze:Proszę mi pokazać na piśmie gdzie tak stwierdzono? Czy ma Pan takie pismo potwierdzone przez UKE?
Masz błędny tok myślenia. W obecnych okolicznościach nie można w ten sposób stawiać pytań i tez. Bo jak wytłumaczysz brak obligatoryjnej usługi EPG w strumieniu MUX-1 przez kilka miesięcy od terminu realizacji I etapu? Podaj dokument, który zwalnia nadawców z tego obowiązku (nie operatora bo on wykonuje zlecenie nadawców).
Kłopoty techniczne :) lub dopracowywanie EPG
Pytałem się o dokument a nie przyczynę. Ale sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie do @Pumy - harmonogram jest nierealny z powodu kłopotów technicznych, formalnych oraz złej woli i konfliktu wielu interesów.

llawicki

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: llawicki »

Demon pisze:Pytałem się o dokument a nie przyczynę. Ale sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie do @Pumy - harmonogram jest nierealny z powodu kłopotów technicznych, formalnych oraz złej woli i konfliktu wielu interesów.
Dla mnie nie będzie realny jak nie odpalą 31.03 nowe miasta :) Pozdrawiam

romanodepalma

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: romanodepalma »

Dla mnie już jest nierealny , bo nie odpalili 31 Września

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

llawicki pisze:
Demon pisze:Pytałem się o dokument a nie przyczynę. Ale sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie do @Pumy - harmonogram jest nierealny z powodu kłopotów technicznych, formalnych oraz złej woli i konfliktu wielu interesów.
Dla mnie nie będzie realny jak nie odpalą 31.03 nowe miasta :) Pozdrawiam
Dla mnie uruchomienie tak dużej liczby nadajników nie jest równoznaczne z uklepaniem babki z piasku. Jest to operacja wymagająca czasu. Jak już nie raz pisałem, poprawny proces uruchamiania emisji komercyjnej rozpoczynać powinien się od uruchomienia próbnego wcześniej (być może z mniejszą mocą) tak, aby w dniu terminu wszystko działało na 100% i pozostało tylko podkręcenie "gałeczki" mocy. Tak więc nie łudzę się i winą za sytuację obarczam struktury rządowe, ich brak profesjonalizmu, powagi i szacunku do wyborców. (oczywiście nie do wszystkich mam zarzuty - są urzędnicy, którzy naprawdę rzetelnie podchodzą do swoich obowiązków i zobowiązań)

Za to ja mam już opracowaną koncepcję mojej instalacji antenowej tak, aby w razie problemów z nadajnikiem lokalnym mieć jednak odbiór wszystkich programów polskich i czeskich zarówno w okresie przejściowym jak i docelowym. Fazę eksperymentalną mam już za sobą i teraz niestety czekam na działania państwa polskiego. Moja część inwestycji związanej z cyfryzacją została sfinansowana i zrealizowana.

Również pozdrawiam.

danielmat

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: danielmat »

Demon pisze:Dla mnie uruchomienie tak dużej liczby nadajników nie jest równoznaczne z uklepaniem babki z piasku. Jest to operacja wymagająca czasu. Jak już nie raz pisałem, poprawny proces uruchamiania emisji komercyjnej rozpoczynać powinien się od uruchomienia próbnego wcześniej (być może z mniejszą mocą) tak, aby w dniu terminu wszystko działało na 100% i pozostało tylko podkręcenie "gałeczki" mocy. Tak więc nie łudzę...
Zgadza się, na pełne uruchomienie nadajników z drugiego etapu w planowanym terminie nie ma co liczyć. Ja osobiście na to nie liczę. Liczę natomiast na wyjaśnienie sytuacji z przetargiem TVP w ciągu np. 2 miesięcy. Wtedy prace przy II etapie mogły by ruszyć i w miarę szybko mogliby odpalić kolejne nadajniki. Ale czy aby nie jestem zbytnim optymistą, czas pokaże.
Demon pisze:...Za to ja mam już opracowaną koncepcję mojej instalacji antenowej tak, aby w razie problemów z nadajnikiem lokalnym mieć jednak odbiór wszystkich programów polskich i czeskich zarówno w okresie przejściowym jak i docelowym. Fazę eksperymentalną mam już za sobą i teraz niestety czekam na działania państwa polskiego. Moja część inwestycji związanej z cyfryzacją została sfinansowana i zrealizowana...
A możesz się podzielić jakimiś szczegółami swojej koncepcji instalacji antenowej? Dodatkowe informacje zawsze się przydadzą, może coś z tego wykorzystam przy ew. modernizacji swojej instalacji antenowej.

llawicki

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: llawicki »

W Danii uruchomili DVB-T w ciągu jednej nocy, a to taka sama technologia jak u nas, anteny i nadajniki się niczym nie różnią ?!? Wiec po co testować przez miesiąc czy dwa jak można uruchomić w ciągu jednej nocy pełną mocą? Ponad to Emitel już informował na forum, że uruchamiają zgodnie z harmonogramem i testów nie będzie wiec po co ten lament?

danielmat

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: danielmat »

llawicki pisze:W Danii uruchomili DVB-T w ciągu jednej nocy...
Co to znaczy uruchomili? Chyba raczej włączyli w ciągu jednej nocy. A wcześniej było to poprzedzone tygodniami instalacji nadajników. U nas na razie w lokalizacjach przewidzianych do drugiego etapu nie ma żadnego sprzętu nadawczego, trzeba go dopiero zamówić i zainstalować a wątpię aby Emitel był takim cudotwórcą aby to wszystko zrobić w ciągu jednej nocy.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: apk »

Wyłączyć jeden program analogowy i włączyć nadajnik na tym samym kanale pod istniejącą instalację analogową i wtedy zdążymy do końca Marca . :)
Ostatnio zmieniony 21 stycznia 2010, o 10:55 przez apk, łącznie zmieniany 1 raz.

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

llawicki pisze:W Danii uruchomili DVB-T w ciągu jednej nocy, a to taka sama technologia jak u nas, anteny i nadajniki się niczym nie różnią ?!? Wiec po co testować przez miesiąc czy dwa jak można uruchomić w ciągu jednej nocy pełną mocą? Ponad to Emitel już informował na forum, że uruchamiają zgodnie z harmonogramem i testów nie będzie wiec po co ten lament?
Zła analogia. W DDR mieli podobny stan dróg do Polski i wystarczyło im 20 lat, aby wyglądało jak teraz. Pojedź sobie i popatrz.

Tak, jak kolega @danielmat czekam cierpliwie na wydarzenia związane z przetargiem TVP na operatora MUX-3.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Drekan »

To teraz pozostaje kibicować Emitelowi.

Tylko oni mają dostateczną sieć własnych nadajników by szybko zapewnić wymagany zasięg nadawania, bez konieczności szukania i podpisywania umów z właścicielami obiektów spełniających warunki. Tylko oni mają wszystkie testy sprzętu i technologi nadawczej za sobą. Dlatego tylko oni mogą po wygraniu przetargu przeskoczyć te etapy i od razu skupić się na szybkim uruchamianiu nadajników.

Ostatecznie plan wdrażania NTC na który zgodził się Emitel, zakłada uruchomienie w 2 etapie nadawania w 26 lokalizacjach (razem z Wisłą i Rzeszowem). I to w przeciągu zaledwie 6 miesięcy przypadających głównie na miesiące zimowe. Skoro Emitel zgodził się na tak krótki okres, to zapewne potrafi go dotrzymać i uwzględnił w nim jakąś rezerwę czasową na wypadek problemów.

W okresie letnim jest szansa na szybkie odrobienie zaległości. Warunek jest jeden podpisanie umowy na operatora 1 multipleksu przez wszystkich nadawców.

karol91

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: karol91 »

Drekan pisze:To teraz pozostaje kibicować Emitelowi. Tylko oni mają dostateczną sieć własnych nadajników by szybko zapewnić wymagany zasięg nadawania, bez konieczności szukania i podpisywania umów z właścicielami obiektów spełniających warunki.
No dobrze, ale co z nadajnikami należącymi do innych firm? Chyba DVB-T w Polsce nie będzie się opierać tylko i wyłącznie na sieci EmiTela? Dla mnie cała DVB-T jest od początku źle przemyślana. Wystarczy spojrzeć, jak to jest teraz (w analogu). Nikt nie sprawuje władzy nad żadnym z nadajników, nadawcy sami je sobie opłacają, nikt nie robi przetargów. Po przejściu na nadawanie cyfrowe, zmienia się tylko treść nadawana na jednym kanale radiowym. Zamiast jednej stacji, mamy ich x (w tym wypadku x=7). Potrzeba tylko instytucji (UKE lub KRRiT), która kontrolowałaby, co dokładnie znajdzie się w danym multipleksie. I najlepiej, gdyby to ktoś z zewnątrz przeprowadzał konkurs (przetarg, czy jakby to nazwać) dla każdej z firm, która jest właścicielem iluśtam nadajników. W ten sposób uniknęlibyśmy płacenia jednej firmie, która i tak musi zatrudnić sobie podwykonawców. Wtedy zapewne koszty wzrosną, chyba że EmiTel odda 100% pieniędzy wszystkim podwykonawcom tam, gdzie będą oni potrzebni. Wybaczcie mi te wymysły, ale po prostu obecny model DVB-T w Polsce mi nie odpowiada właśnie z powodu tego przetargu na jednego głównego operatora technicznego. To nie telefonia komórkowa, gdzie każda sieć ma swój nadajnik obok konkurencji, bo płaci tylko za wynajęcie masztu dla anten (sama go nie postawiła).

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

karol91 pisze:
Drekan pisze:To teraz pozostaje kibicować Emitelowi. Tylko oni mają dostateczną sieć własnych nadajników by szybko zapewnić wymagany zasięg nadawania, bez konieczności szukania i podpisywania umów z właścicielami obiektów spełniających warunki.
No dobrze, ale co z nadajnikami należącymi do innych firm? Chyba DVB-T w Polsce nie będzie się opierać tylko i wyłącznie na sieci EmiTela? Dla mnie cała DVB-T jest od początku źle przemyślana. Wystarczy spojrzeć, jak to jest teraz (w analogu). Nikt nie sprawuje władzy nad żadnym z nadajników, nadawcy sami je sobie opłacają, nikt nie robi przetargów. Po przejściu na nadawanie cyfrowe, zmienia się tylko treść nadawana na jednym kanale radiowym. Zamiast jednej stacji, mamy ich x (w tym wypadku x=7). Potrzeba tylko instytucji (UKE lub KRRiT), która kontrolowałaby, co dokładnie znajdzie się w danym multipleksie. I najlepiej, gdyby to ktoś z zewnątrz przeprowadzał konkurs (przetarg, czy jakby to nazwać) dla każdej z firm, która jest właścicielem iluśtam nadajników. W ten sposób uniknęlibyśmy płacenia jednej firmie, która i tak musi zatrudnić sobie podwykonawców. Wtedy zapewne koszty wzrosną, chyba że EmiTel odda 100% pieniędzy wszystkim podwykonawcom tam, gdzie będą oni potrzebni. Wybaczcie mi te wymysły, ale po prostu obecny model DVB-T w Polsce mi nie odpowiada właśnie z powodu tego przetargu na jednego głównego operatora technicznego. To nie telefonia komórkowa, gdzie każda sieć ma swój nadajnik obok konkurencji, bo płaci tylko za wynajęcie masztu dla anten (sama go nie postawiła).
Koncepcji jest wiele. Jeżeli chodzi o sieci komórkowe, to one są właścicielami tych stacji. Płacą dzierżawę za miejsce i zlecają podwykonawcom zbudowanie.

Urzędy myślą, jak wprowadzić mechanizmy konkurencyjności również w części dosyłu i emisji. Mi również się nie podoba pomysł. Osobiście jestem zwolennikiem tego, żeby to państwo było właścicielem głównych ośrodków i centrów nadawczych (takich jak Ślęża, Śrem itp). Każdy obiekt nadawczy powinien być pod opieką lokalnej, niewielkiej firmy, która dbałaby o budynki, teren wokół tych budynków, instalacje elektryczne, klimatyzację itp. Każdy multipleks powinien mieć swojego operatora wybranego w drodze konkursu. Wyjątkiem powinien być jeden multipleks, który należałby do TVP jako nadawcy publicznego. Każdy operator dobierał by sobie skład swojego MUX-a. Powstałaby analogiczna sytuacja do platform satelitarnych, lecz na mniejszą skalę. Dodatkowo (ewentualnie) w drodze przetargu można by wyłonić jednego operatora-kodera, który wprowadziłby jeden system kodowania i zajmowałby się promocją programów kodowanych. (to tylko przykład wyciągnięty z rękawa). W każdym razie pierwszeństwo w NTC miałyby programy FTA.

Zablokowany