Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: kb997 »

Żeby trochę odejść od tematu SFN ale utrzymać wątek zwłaszcza o czeskim dvb-t to dziś miałem okazję porównać ich HD z naszym i powiem, że wszyscy co krzyczeli jaki to badziew mamy niech zobaczą CT1HD. Upscal aż oczy bolą, jeszcze gorsza retransmisja Tour de France na CT4HD - bez różnicy z SD. U nas nawet materiały nie będący HD nadawany na 1 lub 2HD wygląda lepiej od SD. A co do pokrycia itp to muszę się zgodzić, że u Czechów jest lepiej. Wcześniej zaczęli S-off analogu, inna infrastruktura nadawcza no i mniejszy obszar a przedewszystkim uzgodnienia międzynarodowe co do przydziału częstotliwości. Wyszło tak, że my na nizinach mamy przydział częstotliwości które powinny być wykorzystywane w górach i odwrotnie. Kiedyś Pisalem, że gdyby podnieść maszt na Świętym Krzyżu pod Kielcami, dać kanał 21 i moc 100kW to pewnie Niemcy pod Berlinem by się wściekali, że im zakłócamy dvb-t, a maszt w Raszynie to na złom by można było oddac bo byłby niepotrzebny. Natomiast mamy to co mamy bo ktoś dawno temu nie dopilnował i teraz trzeba to mądrze ustawić, a przedewszystkim wyłączyć analog, przejść na kanały i moce docelowe, zestroić to wszystko i powinno być ok.

synfaza

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: synfaza »

I to popieram w całej rozciągłości. Z pewnością z czasem dojdziemy do celu. Byle jak najprędzej.

vari107

Re: Odp: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: vari107 »

kb997 pisze:Kiedyś Pisalem, że gdyby podnieść maszt na Świętym Krzyżu pod Kielcami, dać kanał 21 i moc 100kW to pewnie Niemcy pod Berlinem by się wściekali, że im zakłócamy dvb-t, a maszt w Raszynie to na złom by można było oddac bo byłby niepotrzebny. Natomiast mamy to co mamy bo ktoś dawno temu nie dopilnował i teraz trzeba to mądrze ustawić, a przedewszystkim wyłączyć analog, przejść na kanały i moce docelowe, zestroić to wszystko i powinno być ok.
Nie można.
Kanały są koordynowane międzynarodowo.
Analogowa TV w Polsce opiera się na kanałach uzgodnionych w Sztokholmie w ... 1962 roku !
Nawet Polsat na kanale 44 z Łazów nadaje na kanale przeznaczonym dla okolic Warszawy właśnie wtedy.
Nie tak dawno znów odbyła się konferencja ITU na której uzgodniono kanały na okres przejściowy i docelowy dla DVB-T na obszar Europy.
Nikt nie może sobie nadawać na kanale 21 ze Św. Krzyża (dużą mocą, bo jakieś pierdziawki są w gestii krajowej).
Pamiętaj, że zasięg Św. Krzyża wynika z wysokości GÓRY a nie masztu.
Nie wiem czy technicznie można by (pomijając kwestie środowiska) wybudować TAM 300m maszt, ale i tak nikt z niego nie mógł by nadawać.
Zasiegi zakłóceniowe byłyby ogromne.
vari

synfaza

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: synfaza »

Wszystko pięknie. Tylko dlaczego, wbrew logice, przydziela się wysokie kanały dla terenów górskich? Dlaczego robi się w tych terenach identyczne błędy jak przy nadawaniu analogowym? Czy zawsze nauka musi pójść w las?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: kb997 »

@vari107
Ależ ja doskonale o tym wiem, tak tylko napisałem aby zobrazować co daje wysoki maszt w dobrym miejscu na niskim kanale. Czesi mają dobre uzgodnienia, i mądrzej i wcześniej zaczęli się cyfryzować, dlatego mają dobre pokrycie i już eksperymentują z dvb-t2. U nas po prostu koniecznie trzeba wyłączyć analog i mądrze zagospodarować to co jest.

Bartt

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Bartt »

Prawdziwym testem rzeczywistego zasięgu sygnału DVB-T w naszym kraju będzie wyłączenie analogu ;) . Wtedy tłumy ludzi ruszą do sklepów po tunery lub tv z DVB-T i część z nich, odbierających do tej pory analog, po podłączeniu do anteny "dekodera estebe" przy próbie wyszukania kanałów zobaczy komunikat "brak sygnału" albo pikselozę. Trochę zdenerwowani znowu udadzą się do sklepu po "cyfrową" antenę i znowu niektórzy z nich, tym razem bardzo się zdenerwują, bo albo dalej nie będą mieć sygnału, albo sygnał będzie na granicy odbioru uzależniony od pory dnia, pogody, faz księżyca itp. :o
Naturalnym kolejnym krokiem będzie szukanie informacji w internecie - wpisanie w wyszukiwarkę hasła "problem z dvb-t" przeniesie delikwenta na nasze forum :D z którego dowie się że nie jest tak pięknie jak w spotach reklamowych o DVB-T :shock: - że próba odbioru DVB-T w niektórych rejonach naszego kraju nosi znamiona "magii i sztuki" dostępnej tylko nielicznym :lol: i że działający do tej pory analog nie gwarantuje odbioru cyfry :o.
Z całą pewnością część tych osób będzie mieszkańcami Podkarpacia gdzie, uwaga, nie ma nadajników mux-1 o mocy większej niż 20kW, oraz jeden z ważnych nadajników w tym regionie (Leżajsk-Giedlarowa) nie będzie nadawał cyfrowo mux-1.
W zależności od stopnia intensywności protestów ludzie ci zostaną pozostawieni samym sobie, albo znowu zostaną włączone kanały analogowe i tak błędne koło się zamknie :(.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: kb997 »

@bartt
Bez defetyzmu, nie będzie tak źle. Wielu "amatorów" analogu dobrze wie o dvb-t tylko zwleka z zakupem "estebe" :D . Znam takich ludzi. Masz rację z Podkarpaciem - to porażka, ale reszta kraju powinna mieć mux1 i 2 a po wyłączeniu analogu i szybkim przeniesieniu całości na kanały docelowe to i mux3 będzie odbieralny. Po prostu kampania informacyjna w obecnym kształcie skierowana jest chyba do UKE i KRRITV a nie do tych odbiorców, którzy mają TV ale nie umieją nawet ustawić sobie kanałów. Babcia Lodzia i tornado... nawet do mnie to nie dociera. Trzeba wyraźnie powiedzieć "w zachodniopolskim, dolnowarszawskim itp analog zostanie wyłączony w dniu ..... i nigdy już nie będzie włączony, wszystkich mieszkańców prosimy o zaopatrzenie się w sprzęt oznaczony logo....., osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości np 75-80zł po okazaniu dokumentów potwierdzających opłacenie abonamentu i zaświadczenia o dochodach nie przekraczających ...zł na mieszkańca gospodarstwa domowego". Rozwiązany zostałby problem abonamentu, dofinansowania zakupu stb, wątpliwości "wyłączyć - nie wyłączyć". Płacisz abo lub jesteś zwolniony, masz dochód 200-300zł na mieszkańca gospodarstwa domowego? Idziesz np do Urzędu Miasta lub Gminy z fakturą zakupu stb i dokumentami o których wspomniałem i dostajesz zwrot 75% wartości.

bdkacz

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: bdkacz »

Jak kogoś nie stać żeby wyłożyć 100zł na STB to na abonament w wysokości 200zł też raczej niekoniecznie go stać :)

A co do Podkarpacia to tam głównie ZTCW to Radia Maryja i TV Trwam słuchają,a póki co tego nie przenoszą na dvb-t :D

synfaza

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: synfaza »

Do Podkarpacia dołączy jeszcze Kotlina Kłodzka i jak sądzę parę innych obszarów. To niestety nie jest defetyzm. kb997 na jakiej podstawie sądzisz, że MUX-3 będzie odbieralny? Bo tak napisane jest w umowie - 98# pokrycia? Nie rozśmieszaj mnie. W umowie jest też 95% dla MUX2 i MUX1. W zasadzie w Kotlinie Kłodzkiej zakończono już proces uruchamiania. I co? Lipa. UKE biega i robi pomiary po interwencji zawiedzionych odbiorców. Dla MUX3 będą te same nadajniki i w wyniku taka sama d..a jak obecnie. Nawiasem mówiąc jeszcze nie wiadomo kiedy 4 etap wdrażania MUX3 się zakończy. Po co te dofinansowania? Może wreszcie ktoś poważnie zająłby się sprawą pokrycia kraju sygnałem. Ale nie na papierze. Papier wszystko zniesie. Będzie dokładnie tak jak opisuje to kolega Bartt. Wielu w mojej lokalizacji już to przerabiało i przerabia. Ciagle się łudzą, że pomoże antena. Kolejny zakup i po czasie kolejne rozczarowanie. Bo po zakupie i zamontowaniu akurat wstrzeli się ktoś w dobrą propagację sygnału. Rewelacja. Po paru godzinach lub w sprzyjających okolicznościach - dniach, wszystko wraca do normy. Ładne puzzle lub piękny czarny obraz z napisem - Brak sygnału, bądź też jedno i drugie na zmianę co parę sekund :lol:. Co do TV Trwam na DVB-T, nie byłbym taki pewny, że w najbliższym czasie tam się nie pojawi.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: adac »

Obawiam się że Plan Centralny przewiduje tylko pokrycie terenu hurtem, a szczegóły typu lokalne doświetlenia to już we własnym zakresie. Może nikt tego za wyraźnie nie powiedział.
Problem dotyczy nie tylko regionów geograficznych o których piszesz, ale też występuje powszechnie w miastach. W całych dzielnicach był (i jest) tradycyjnie zły odbiór, przyczyną jest ukształtowanie terenu lub zabudowa i nie da się tego przeskoczyć.
Być może rozwiązaniem była by inna koncepcja cyfryzacji, czyli kilka nadajników miejskich zamiast jednego dużego RTCN. Ale wtedy znów brak pokrycia w terenie i też niedobrze.
Jedno i drugie razem, tak żeby wszyscy byli zadowoleni, nierealne z powodu kosztów i czasu wdrożenia.

synfaza

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: synfaza »

Moim skromnym zdaniem gdyby dogadali się operatorzy telefonii komórkowej i nadawcy TV można by to zrealizować nie tak dużymi kosztami. Dlaczego telefonia potrafi sobie zapewnić zasięg? Oparcie się w cyfryzacji tylko na istniejących nadajnikach do analogu to grube nieporozumienie, no i nieszczęsny dobór kanałów. Cytowałem już wyżej fragment założeń UKE odnośnie W-wy. Wszyscy doskonale wiedzą jak to rozwiązać niestety brak jest chęci do realizacji. Jestem bardzo ciekaw jak oni chcą osiągnąć te 98%. Tu znów powrót do domniemanej wyższości NTC nad analogiem. Ze źródeł UKE wynika, że pokrycie TVP1 i TvP2 w analogu osiągało wartość ponad 99%. Wynika to zapewne z faktu, że słaby sygnał analogowy, z odbiciami, dało się jednak odebrać. W wypadku sygnału cyfrowego nie jest już tak dobrze. Koszty wdrożenia były do przewidzenia. Czas również. Tylko u nas wszystko idzie na żywioł i wg. zasady - a może się uda.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: yerry »

synfaza pisze:I znów się mylisz. To nie jest utopia tylko idealne rozwiązanie. Trzeba było tylko wybrać optymalne rozwiązanie. Jeżeli ktoś nie ma odpowiedniego przygotowania i odpowiedniej kultury technicznej niech się nie zabiera za NTC.
Nie mylę się, to nie jest idealne rozwiązanie. Przykre, że nie przedstawiasz żadnych rzeczowych argumentów, a jedynie stawiasz się na pozycji wszystkowiedzącego proroka.
Rozwiązanie ogromnie kosztowne i obarczone ryzykiem silnych zakłóceń wewnątrzsieciowych.
synfaza pisze: Bigos to mamy teraz, zwłaszcza w SFN-ie Czarna Góra - Ślęża. Gdybyśmy szli śladem innych nie byłoby problemu w momencie wyłączenia analogu. U nas problem będzie jednak duży.
Kolejny frazes niepoparty żadnym argumentem. U innych było dokładnie tak samo jak będzie u nas, idziemy tą samą ścieżką. Zapewne pokrycie terenu nie jest wystarczające, ale to żaden bigos, a jedynie temat do ponownej weryfikacji przez UKE i Nadawców. Szczęśliwie takich miejsc nie jest dużo, co widać po znikomej liczbie osób piszących na tym forum.
synfaza pisze: A tu coś ze źródeł UKE :
"Eksperymenty polegać mają na uruchomieniu dwóch lub trzech nadajników pracujących na tej samej częstotliwości. Będzie to pierwszy tego typu test w Polsce, który pozwoli utworzyć sieć jedno częstotliwościową (Single-frequency network - SFN), bez której nie można pokryć sygnałem DVB-T poszczególnych obszarów, a tym samym całego kraju.

Każdy z obszarów w tym również warszawski, wymaga kilku nadajników umieszczonych w odpowiednio oddalonych od siebie lokalizacjach i odpowiednio zsynchronizowanych, tak aby cały obszar pokryty był sygnałem o odpowiednim natężeniu. Unika się wówczas tzw. „dziur” o jakich mieszkańcy Warszawy mogli przekonać się przy przeniesieniu analogowych nadajników telewizyjnych z PKiN do Łazów."
Jak się mają do tego twoje wypociny odnośnie sieci SFN? O doświadczeniach UK ( tu mam na myśli Anglię ) już nie wspomnę. kolega zdaje się jest nastawiony na propagandę sukcesu. Powodzenia zatem. Byle się nie okazało, że dyletanci opanowali nasz kraj.
Dziękuję za cytat. Powyższe potwierdza to o czym pisałem wcześniej, potrzebne są SFN-y tam gdzie pokrycie terenu nie jest możliwe z jednego nadajnika, a plan kanałowy nie daje możliwości skoordynowania innego kanału. Przykład Warszawy, gdzie wysoka zabudowa powoduje konieczność instalacji lokalnego nadajnika SFN w centrum.
synfaza pisze:Moim skromnym zdaniem gdyby dogadali się operatorzy telefonii komórkowej i nadawcy TV można by to zrealizować nie tak dużymi kosztami.
To jeszcze uzupełnij swoją wypowiedź o jakieś konkrety, liczby, kwoty czy inne dane. Rzuciłeś kolejnym pustym frazesem niczym nie podpartym. Masz jakieś dane?

Bartt

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Bartt »

Forumowiczom proponuje zapoznać się z tą stroną: https://sites.google.com/site/dariuszwiecek/
a w szczególności z tymi publikacjami:

"Problemy techniczne wdrażania planu sieci naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce"

https://docs.google.com/file/d/0B_i9WpI ... edit?pli=1#

"Planowanie sieci jednoczęstotliwościowej DVB-T"

https://docs.google.com/file/d/0B_i9WpI ... edit?pli=1

Gdzie autor opisuje że nie ma możliwości zapewnienia pokrycia 95% i więcej bez dodatkowych stacji nadawczych mniejszej mocy. W ogóle jest tam opisanych wiele ciekawych rzeczy np. modulacja hierarchiczna umożliwiająca stosowanie transmisji 2 strumieni - jednego o lepszej jakości i drugiego o gorszej, ale za to o lepszym zasięgu.

Co zaś się tyczy modelu transmisji SFN za pomocą kilku nadajników małej mocy, to rozwiązanie to stosuje z powodzeniem tv mobilna czyli dawny mux-4. W wielu miastach i okolicach jest to najlepszy dostępny sygnał DVB-T. Szkoda że kodowany :|.

synfaza

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: synfaza »

Kolego yerry, pisaliśmy o budowie sieci SFN w terenie górskim. W tymże terenie nie da się uzyskać pokrycia z jednego nadajnika, nawet dużej mocy. Gdzie kolega pisał o tej konieczności wykorzystania sieci SFN? Chyba w snach. Oto co kolega raczył napisać w odpowiedzi:
synfaza napisał(a):
Człowiek, który projektował naszą sieć napisał piękny poradnik o sieci SFN. Duża liczba nadajników małej mocy, w niewielkiej odległości od siebie - wtedy jest najlepszy FEC. Szkoda, że tego nie zastosował w praktyce.

Całe szczęście, że tego nie zastosował bo to utopia była. Rozwiązanie nierealizowalne, wielokrotnie droższe od obecnego modelu i nie zabezpieczone przed wzajemnym zakłócaniem się. Uff, dopiero mielibyśmy bigos...
A tak, szczęśliwie jedziemy do przodu na sprawdzonym w całej Europie optymalnym schemacie, który śladem innych krajów zostanie uzupełniony siecią nadajników uzupełniających po przejściu do docelowego okresu nadawania.
Ponieważ kolega był łaskaw kwestionować zasadność budowy takiej sieci - zacytowałem UKE. Z tego cytatu wyraźnie można wywnioskować, że budowa sieci SFN jest zasadna i celowa w naszym terenie. Chyba wszyscy to pojmują poza jedną osobą. Kolega ma wybitne zdolności w wykręcaniu kota ogonem i wyjątkowo małą zdolność czytania ze zrozumieniem. Przy tym jeszcze jest dyletantem w pewnych tematach, o których raczy tak "rzeczowo" dyskutować. To już poznałem w wątku dotyczącym Czarnej Góry i zupełnie mnie to nie dziwi. Tyle na ten temat.

Jakież to konkretne liczby przedstawił kolega w celu zakwestionowania rozwiązania z kilkoma nadajnikami mniejszej mocy? Operuje kolega samymi frazesami a drugiemu zarzuca coś co sam czyni. Co do telefonii cyfrowej i wykorzystaniu ich masztów - napisałem, że o ile dogadaliby się. Dla mnie rozumiejących, jak kolega yerry, chodziło o kwestię wykorzystania ich masztów za odpowiednią odpłatność. Nie ja prowadziłbym te rozmowy i nie moje to maszty, więc trudno mi rzucać konkretnymi liczbami. Tyle odnośnie drugiej części.

_chris_

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: _chris_ »

Panowie, nie ma się co specjalnie kłócić o ten SFN, bo on po prostu MUSI być (skoro taka technologia jest dostępna) dla uzyskania odpowiedniego pokrycia, głównie na pograniczach i w górach, czy dużych aglomeracjach z kiepsko lokalizowanymi głównymi nadajnikami. Tak samo, jak doświetlacze w analogu. Technologia inna, ale cel ten sam.

A to, jak zrealizowana jest sieć zależy od:
  1. Wymagań nadawcy
  2. Pomysłu operatora technicznego na realizację p.1
I to wszystko, o czym tu więcej dyskutować. Jeśli ktoś zada sobie trud i sprawdzi wymagania TVP na mux-3 to zobaczy, że nie daje on w zasadzie żadnych możliwości zrealizowana zapisanych tam zasięgów bez sieci dużych nadajników wspieranych przez małe nadajniki w SFN, albo sieci małych nadajników w SFN. A jeśli zada sobie trud i sprawdzi propozycję rozwiązania technicznego konkurenta emitela w przetargu to będzie wiedział jeszcze więcej.

Tylko, że taka sieć małych nadajników w SFN to z kolei inne problemy. Ale zasięgi są.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Stefan_KR »

@synfaza jedyne co Ci dobrze wychodzi na tym forum to agresywne wypowiedzi i obrażanie tych forumowiczów, którzy śmieją mieć zdanie inne niż Ty. Jeśli wydaje Ci się, że w ten sposób Twoje wypowiedzi zyskują na wadze i powadze to się grubo mylisz. Obrażając innych wystawiasz świadectwo samemu sobie. Rośniesz na rasowego trolla, mam nadzieję że administracja forum szybko to dostrzeże i ukróci takie szkodliwe zachowanie oraz niekulturalny styl wypowiedzi.

Koszt budowy sieci nadawczej mocno rośnie wraz z wzrostem liczby nadajników. W skrajnym przypadku, zakładając model budowy sieci nadawczej DVB-T w oparciu o dużą ilość pracujący w SFN nadajników małej mocy rozlokowanych na obiektach GSM (kilka tysięcy...?), mielibyśmy do czynienia z budową całkowicie nowej infrastruktury. Koszt wynajmu infrastruktury, budowy lub dzierżawy łączy do każdego obiektu, zakupu nowych systemów nadawczych, uzyskania pozwoleń na budowy, protesty mieszkańców itd itp wyłożyłby każdego operatora. Dlatego nikt na świecie nie zdecydował się na taki model. U nas wykorzystano sieć istniejących obiektów, przystosowanych do nadawania sygnałów RF, dzięki czemu budowa sieci jest finansowo i technicznie korzystniejsza.
Aby móc dyskutować o takim czy innym pokryciu należy wiedzieć w jaki sposób określone są wymagania na gęstość pokrycia terenu sygnałem w każdym z MUX-ów. Niestety widać, że ci najgłośniej wyrażający swoje opinie wiedzą o tym najmniej. Przytomnie odesłał _chris_ do wymagań na MUX3, polecam lekturę dla tych którzy chcieliby cokolwiek zrozumieć. W wymaganiach na MUX3 TVP wymaga pokrycia na poziomie 98% ludności, nie definiując w jaki sposób, iloma nadajnikami, jakim modelem sieci operator to zapewni. To na operatorze technicznym ciąży obowiązek zaplanowania sieci tak, aby po realizacji ostatniego etapu spełnić wymagania ludnościowe, co zapewne TVP sprawdzi i wyegzekwuje w drugiej połowie 2014r. Więc to operator techniczny będzie ponosił koszty ewentualnych dodatkowych doświetleń.
W przeciwieństwie do MUX3, oba MUX1 i MUX2 zaplanowane i wykonane są w oparciu o wykaz, listę nadajników i mocy określonych przez UKE i zatwierdzonych przez Nadawców uczestniczących w danym multipleksie. Operator techniczny wykonał sieć zgodnie z umową, jeśli są miejsca gdzie należy poprawić zasięg to ruch należy do Nadawców, którzy określają listę nadajników.
O pokrycie MUX3 martwic się nie ma co, będzie znakomite. Co do MUX1 i MUX2 można się spodziewać jakiegoś ruchu pewnie dopiero po przejściu z nadajnikami i mocami w okres docelowy, kiedy to Nadawcy zweryfikują i uzupełnią pokrycie.

synfaza

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: synfaza »

A kto pisał o rozlokowaniu nadajników na kilku tysiącach masztów? Widzę, że kol. yerry ściągnął posiłki :D . Chodziło mi o konkretne rozwiązanie problemu w Kotlinie Kłodzkiej, która jak sądzę również leży na terytorium Polski i powinna być objęta sygnałem NTC. Czy rozwiązanie za pomocą dobrze zrealizowanej sieci SFN jest takie nierealne? Ponadto pisałem o braku tego rozwiązania na etapie projektu i brak tychże rozwiązań krytykowałem. Teraz można tylko liczyć na realizację doświetleń - w takiej czy innej postaci. Jest takie słynne powiedzenie A.Einsteina : "Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi ". U nas właśnie nie ma takiego jednego, który nie wie. W tej chwili mamy SFN Czarna Góra - Kłodzko, który oczywiście, poza przypadkami awarii, ewidentnie poprawia odbiór. Tylko po pierwsze - zbyt duża odległość nadajników, najgorszy FEC 5/6, wybór niekorzystnych wysokich kanałów i 64 QAM. Ale oczywiście mamy ewidentny sukces bo zawsze mogło być gorzej.
Jeżeli dyletant to obraźliwe słowo, to jak traktować twoje określenie "rasowego trolla"? Przyganiał kocioł garnkowi? To niezwykle kulturalna wypowiedź.
Ci co najwięcej piszą o niedoskonałości pokrycia, mają na ten temat największą wiedzę, bo doświadczają tego na własnej skórze. Często występuje problem na obszarach gdzie mapki pokazują kolor zielony. Ja jednego nie rozumiem. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z niedociągnięć a jak zacznie się ten temat poruszać od razu zjawia się " wataha uciszaczy". Dlaczego? Macie dobry, stabilny odbiór - cieszcie się nim. Dajcie jednak innym wyrazić swoje zdanie na ten temat. I zaręczam, że nie są to jednostki. Ale ok. cieszcie się sukcesem dalej, a jeżeli nie znosicie krytyki, to żegnam. Są jeszcze na szczęście organy administracji państwowej, gdzie można te problemy przedstawić i to się czyni. Stąd wzrost mocy Czarnej Góry dla MUX2. Gdyby nie owi sfrustrowani ludzie - jak raczył nas określić kolega yerry - nawet tego by nie było.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Odbiór DVB-T w Trójmieście i okolicach

Post autor: Max van Org »

W dzień wyłączenia telewizji analogowej powinni od razu uruchamiać telewizją cyfrową na kanałach docelowych. W Niemczech trwało to czasami tylko 30 minut, o północy wyłączali telewizję analogową, krótko później była już cyfrowa na kanałach docelowych. UKE i Krrit popełniły błąd w regulacji. W dzień wyłączenia telewizji analogowej powinni by uruchomić z województwach pozbawianych przekazu analogowego:

MUX-1: Tylko z nadawcami komercyjnymi, na kanale docelowym
MUX-2: Zawartość MUXu bez zmian, na kanale docelowym
MUX-3: TVP, MUX regionalny, na kanale docelowym
MUX-4: TVP, MUX HD (TVP 1 i TVP 2 w HD), pozostałe programy w SD, na kanale docelowym
MUX-5: Płatna telewizja mobilna, na kanale docelowym
MUX-6: Nowi nadawcy jeżeli są jeszcze chętni w HD albo SD zależy od oferty nadawców komercyjnych

To wszystko powinno ruszyć w Gdańsku już w tym roku, a tym czasem Krrit nie ogłosiła konkursu na dalsze MUXy, bo politycy nie rozstrzygnęli co zrobić z dywidendą cyfrową. Tak samo nie rozpoczynają konkursu na T-DAB, czyli radio cyfrowe, a zasoby nie są wykorzystywane.

Kod: Zaznacz cały

siec   kanał   docelowy            używany
T1:      48 -> MUX-4 DVB-H         MUX-3
T3:      37                        TVP2 analogwy
T3:      52 -> MUX-1               TVP INFO analogowy
T4:      57                        Polsat analogowy
T5:      35 -> MUX-2               bez zmian
T6:      22 -> MUX-3 TVP           TV 4 analogowy
T7:      64 -> dywidenda cyfrowa
T8:       6 -> dywidenda cyfrowa

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Max van Org »

100 % nigdy nie uzyskamy, ale musi być alternatywa dla wszystkich, którzy płaca abonament i chcą oglądać DVB-T a nie są w zasięgu. Inne kraje sobie też poradziły i nie mają zasięgu na cały kraj.

Białe plamy w Niemczech:
http://ueberallfernsehen.de/dvbtdownloads125.pdf
http://ueberallfernsehen.de/empfangsprognose/index.html

Ostatni wyłączyli nawet TVP Info nadawany w wersji niezakodowanej na satelicie bez informacji jak można to oglądać. Alternatywą do musi być satelita, ale bez wiązania się z jakimś operatorem telewizji płatnej. Każdy, kto płaci abonament za PR i TVP musiałby otrzymać kartę do odbioru tego do czego jest zmuszany przez ustawodawcę. Istniej jeszcze alternatywa dla tych paru miejscowości bez zasięgu, mogą żądać autonomię od Polski i zrobić referendum czy chcą należeć do Polski czy do Słowacji. To zrobiłoby wrażenie na Politykach i wielko szum medialny.

bdkacz

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: bdkacz »

A nie prościej dogadać się z kimś kto mieszka "na górce" i łapie zasięg,żeby od niego rozprowadzić kablem (ew jakoś bezprzewodowo) dalej ? Coś a'la społeczna kablówka ? :)

A poza tym każdy ma wolny wybór co do miejsca zamieszkania ze wszystkimi jego wadami i zaletami - coś za coś :) Albo piękne widoki,albo nowoczesność :)

Zablokowany