Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Również nie chciałbym faworyzować którejkolwiek technologii choć z racji piastowanego stanowiska naturalnym było faworyzowanie DVB-T, jednak w moim przypadku nie odnotowałem problemów z naziemną, a z satelitarną. Wiadomo, wiele zależy od lokalizacji, poziomu sygnału, zapasu sygnału itd. Ale jest to bezsprzeczna przewaga tv naziemnej nad satelitarną.
Ale.. wracając do tematu wątku, doświetlenia emisji naziemnej, szczególnie w rejonach górskich, są potrzebne i taka świadomość jestem przekonany istnieje nie tylko tu na forum. Nie wchodząc w szczegóły, prowadzone przez nas testy gapfillerów są konkretną pracą dla konkretnego celu i mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie zostanie praktycznie wykorzystane w nieodległej przyszłości.

Bartt

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Bartt »

@Max van Org

Ja nie widzę negatywnie technologii DVB-T jako takiej, wręcz przeciwnie - bardzo pozytywnie ;).
Negatywnie widzę tylko tę wersję która jest wdrażana w Polsce, gdzie uruchamiane są naraz 3 mux-y w wersji max. upchanej programami (niektóre z nich są nie wiem po co) i w efekcie w wielu rejonach kraju mamy:

- słabe moce
- źle dobrane kanały
- kiepski fec + problemy z odbiorem sfn
- nadawanie kierunkowe z niższych systemów antenowych, gdzie analog leci ze szczytu ND

Do tego dochodzi wybór jednego operatora technicznego danego mux, co w konsekwencji prowadzi do konfliktu z innymi firmami (info-tv) na czym cierpi odbiorca :evil:
Dlaczego nadawcą nie może być kilka podmiotów jak ma to miejsce w analogu :?:. Czasy komuny się już chyba dawno skończyły :o .

Tak więc w efekcie wielu odbiorców u których działa analog ma problem z cyfrą i w konsekwencji pojawiają się propozycje doświetleń. Takich rejonów w Polsce gdzie bezpłatne DVB-T działa na antenie pokojowej jest bardzo mało, z resztą UKE wyruszyło w teren robić pomiary sygnału w niektórych regionach Polski (zapraszam na podkarpacie ;)).
Oczywiście całej tej zaistniałej sytuacji nie jest winny Emitel, tylko nasi politycy, urzędnicy i pewnie nadawcy też mają coś za uszami.
Co ciekawe wiele osób związanych z UKE, czy to z Instytutem Łączności twierdziło, że w zasadzie nie ma możliwości wprowadzenia pełnego pokrycia zasięgiem więcej niż jednego mux w Polsce do czasu wyłączenia analogu i ja się z tym zgadzam. Wynika to m.in. z tej lektury: https://docs.google.com/file/d/0B_i9WpI ... l=en&pli=1#

Powtarzam więc, najpierw trzeba zbudować sieć o dobrym zasięgu, a potem można ją doświetlać.
Błędem są wysokie kanały w górach i nadawanie SFN. Dlaczego jako docelowe wybrano np. dla Kłodzka kanały 55 i 58, a nie 21 czy 38 na których obecnie są analogi :?:
Pytanie, czy gdy zmienimy kanały w górach na niższe to trzeba więcej doświetlaczy czy mniej?
Ja myślę że mniej ;)
Ponadto na terenach gdzie są problemy z zasięgiem trzeba postawić też na stacje średniej mocy umieszczone na masztach GSM, FM lub kominach. Przykładem że to działa, jest tv "mobilna" polsatu, której sygnał jest w wielu miastach i okolicach lepszy niż bezpłatnego DVB-T. Zresztą takie obiekty pojawiają się też już w sieci Emitela np. Tarnobrzeg/Machów - potrzeba ich po prostu więcej.
A właśnie, zapomniałem, przecież tv "mobilna" to już 4 mux wdrażany przed wyłączeniem analogu :o - nic dziwnego że mamy taki galimatias - kto pozwolił na taki tłok w eterze :shock: :?: . Potem są tłumaczenia typu - no przecież się nie da bo brak jest wolnych kanałów ;).

PS

Sygnał sat zanika mi tylko wtedy gdy w pobliżu (od południa) jest silna burza - ale wtedy wyłączam wszystko z prądu, więc jest mi to obojętne ;).

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Robert03 »

Bartt pisze:Dużo lepiej by na tym wyszli mogąc zainwestować w niekodowaną tv-sat, bo w obecnych czasach koszt takiej instalacji jest w wielu przypadkach podobny lub nawet niższy niż w przypadku instalacji naziemnych.
To zbuduj mi instalację do odbioru TV SAT w bloku na I piętrze z oknami na wschód i północ żebym mógł odbierać niezależnie to samo w 4 pokojach i kuchni (Wszystkie telewizory z MPEG4). Zmieścisz się w 170.... no dobra niech będzie w 250 PLN ?

W chwili obecnej rozważam taki właśnie scenariusz. Mam swoją instalację zbiorczą DVB-T + UKF dodatkowo kablówka. Rozważam rezygnację z kablówki na rzecz TV SAT.
Za "chiny ludowe" się to nie kalkuluje... Wychodzi drogo.... bardzo drogo. W dodatku prądożerna skrzynka pod każdym telewizorem i dodatkowy pilot, kable kabelki cuda wianki....

Nie neguję zalet TV SAT ale pisanie że jest ona najbardziej opłacalnym rozwiązaniem to nieprawda. Jest bardzo dużo miejsc gdzie TV SAT nie można zainstalować bo ona działa tylko w przypadku gdy "widać niebo"... Tymczasem polskie DVB-T działa na byle jakiej antenie w środku lasu tam gdzie satelita nie dociera :-). Może też działać tam gdzie antena nie widzi nadajnika. TV SAT w takim przypadku nie działa...
Dla mnie obie te metody przekazu się uzupełniają a nie konkurują ze sobą z tym że w większości przypadków to DVB-T zapewnia odbiór podstawowy a nie odwrotnie.
Czy jakość obrazu jest lepsza z satelity ? Które konkretnie kanały ? Ja nie zauważyłem...Raczej jest odwrotnie...
Nie zdarzyło się mi, ani osobom którym pomagałem przesiąść się z analogu czy satelity na DVB-T, mieć problemów z odbiorem DVB-T. Z satelitą różnie bywało... a to konwerter, a to wiatr, a to dekoder...

Maximum

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Maximum »

Wiele piszesz o miejscach gdzie odbiór satelitarny jest utrudniony. Przecież to samo dotyczy DVB-T. Nie wszędzie jest do niej dostęp. Nawet wielkie aglomeracje mają z tym problemy. Wystarczy trochę prześledzić forum. W Kłodzku, żeby odebrać dobrze wszystkie MUX-y musiałbyś mieć dla każdego oddzielną antenę, względnie obrotnicę. W danym położeniu odbierasz dobrze np. MUX1 ale już MUX2 nie. Poczekajmy więc na docelowe rozwiązania i wtedy podyskutujemy, która opcja zwyciężyła. Co do kosztów instalacji - w satelicie dochodzą koszty tunerów do każdego TV, o ile chce się odbierać niezależnie w każdym pomieszczeniu. Wiele krajów, oczywiście tych bogatszych prowadzi równolegle cyfryzację w obu technologiach - mówię tu o kanałach niekodowanych - przykład Niemcy. Z pewnością dla odbiorców jest to korzystne, bo zawsze mają możliwość skorzystania z bezpłatnego rozwiązania alternatywnego.

Bartt

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Bartt »

@Robert03

Ja rozpatruje typowy przypadek rodziny mieszkającej w domu jednorodzinnym dysponującej do tej pory tv analogowymi - bo to głównie do tych osób jest skierowane DVB-T jako konwersja z analogu. Wiadomo że mieszkańcy bloków mają do dyspozycji infrastrukturę kablową w ramach której spółdzielnia (czy inny zarządca budynku) ma obowiązek udostępnienia sygnału DVB-T w takim przypadku nie ma co robić porównań z tv-sat ;)

Natomiast w przypadku rodziny mieszkającej w indywidualnym budynku posiadającej do tej pory tv bez DVB-T, chcącej niezależnie odbierać tv np. w 4 miejscach, koszt takiej instalacji to: antena sat z mocowaniem (65 - 95zl), konwerter z 4 wyjsciami (ok 80zl) + okablowanie. W przypadku odbioru DVB-T potrzebna jest antena (ceny od 40 do nawet ponad 300zl :!:), kilkumetrowy maszt (koszt kilkadziesiąt zl) - choć nie zawsze jest potrzebny, wzmacniacz (ceny od 20 do kilkuset zł :!:), rozgałęźnik (kikanaście zł).
Ceny tunerów pomijam bowiem koszt tunera sat HD FTA oraz DVB-T jest zbliżony.

Niestety to tylko porównanie wirtualne ponieważ podstawowe kanały z sat są u nas kodowane co uniemożliwia stosowanie tego rozwiązania. Ale np. w Niemczech czy Wlk. Brytanii działa to z powodzeniem ;).

Zaletą sat fta jest to, że pod względem kosztów inwestycji jest ona równa dla wszystkich indywidualnych odbiorców, natomiast instalacja DVB-T może kosztować od 50zl do ponad 1000 w zależności od miejsca zamieszkania :(

Proszę więc w przypadku dyskusji rozpatrywać problem zasięgu DVB-T i sat bardziej ogólnie, a nie przez pryzmat swojego miejsca zamieszkania ;)

PS

O widzę że kolega Maximum mnie ubiegł :)

PS2

Znam wiele osób które chcą zrezygnować z płatnej tv sat na korzyść DVB-T. Tylko niech Emitel da im na to szansę ;).

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: yerry »

Błędne wyliczenie. Oczywiście podtekst rozumiem - wszystko można tak wyliczyć by wyszło zgodnie z głoszoną teorią. Trudno wyobrazić sobie instalację n dekoderów sat do telewizorów w mieszkaniu czy w domu jednorodzinnym wobec instalacji samych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T, który już jest w cenie telewizora. Jeśli 1000zł z dekoderem zewnętrznym to chyba pozłacanym :)
Oczywiście można podać kontr-przykład, gdzie do odbioru satelitarnego w trudnych warunkach trzeba instalować antenę za kilkaset złotych i wówczas koszt zestawu do odbioru TV sat grubo przekroczy 1000zł. Natomiast dolna granica cenowa zawsze będzie na korzyść przy DVB-T, a trzeba pamiętać że jest to znakomita większość przypadków odbioru.

Bartt

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Bartt »

Bartt pisze:
@Robert03

Ja rozpatruje typowy przypadek rodziny mieszkającej w domu jednorodzinnym dysponującej do tej pory tv analogowymi - bo to głównie do tych osób jest skierowane DVB-T jako konwersja z analogu.
Kolego yerry, powyżej wyraźnie (jeszcze pogrubiłem ;)) napisałem jaki przypadek rozpatruję i dlaczego. Czy jest to niezrozumiałe :?:. Nikt nie każe tym ludziom kupowac nowych tv, wystarczy im odbiornik DVB-T. A jeśli ktoś chce kupić nowy tv LCD/PDP - proszę bardzo - są też wersje z tunerem sat, jest ich coraz więcej na rynku i są coraz tańsze ;).

PS

Część osób wypowiadających się na tym forum mieszka w pobliżu (np. 20-30km od) nadajnika DVB-T dużej mocy (często o mocy 100kW) na terenach nizinnych i odbiera sygnał na antenie pokojowej lub kawałku drutu ;).
Informacja dla was - wyobraźcie sobie że nie wszędzie tak jest i często w górach do odbioru konieczne są drogie anteny ze wzmacniaczem mimo że nadajnik jest oddalony o 20km ;).

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Robert03 »

Nie patrze przez pryzmat własnego miejsca zamieszkania a ogólnie. Fakt mieszkam od nadajnika 29 km ale DVB-T odbieram z innego - oddalonego o 70 km ponieważ tamten nadaje 3 MUX'y. Nie mam żadnej drogiej anteny tylko taką za 40 PLN na dachu z symetryzatorem.
Forumowicze z południa twierdzą że góry ja twierdzę że lasy bo Bory Tucholskie za pasem :-)
W górach nie ma DVB-T w lasach nie ma SAT :-). Kujawsko Pomorskie wcale nie jest płaskie a różnice terenu bardzo duże. Są przypadki gdzie w odległości kilku km od masztu w Trzeciewcu telewizję odbiera się z Kisielic lub pozostaje tylko SAT :-). Także w moim mieście "problem górski" jest mi znany. To samo w Trójmieście, zwłaszcza Gdańsk :-).
Reasumując - zarówno SAT jak i DVB-T powinny się uzupełniać. Nie można przez pryzmat gór twierdzić że DVB-T jest "niedobre".
Dlatego właśnie zarówno koszt instalacji SAT jak i koszt instalacji DVB-T zależą od miejsca zamieszkania i nie są równe dla kazdego. I tak zawsze będzie.
Tam gdzie "nie będzie DVB-T" trzeba zapewnić alternatywę. Może TVP SAT z Astry to dobry pomysł...Zobaczymy jak to wszystko będzie działać jak zostaną wyłączone analogi a MUX-3 dostanie właściwe miejsca w eterze.
Niestety nie należy się spodziewać że polskie SAT będzie takie jak niemieckie czy brytyjskie... :( nasze musi być kodowane i płatne ale to już inny temat.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: yerry »

Kolego Bartt, dlaczego uważasz że "przypadek rodziny mieszkającej w domu jednorodzinnym dysponującej do tej pory tv analogowymi" jest typowym przypadkiem dla którego skierowane jest DVB-T jako konwersja z analogu? Nie jesteśmy na Islandii lub północnej Norwegii gdzie ludność mieszka w typowej zabudowie jak domki jednorodzinne z rzadka rozsiane po lasach i łąkach. Wręcz przeciwnie, statystycznie znakomita większość odbiorców sygnału TV w naszym kraju mieszka w miastach, zazwyczaj w blokach, a jak wiadomo w takich miejscach o instalację anteny sat czasami najtrudniej. Nie tylko ze względu na problemy administracji osiedlowych ale głównie ze względu na niekorzystne ulokowanie okna/balkonu tj. nie na południe lub z przesłonięciem przez inny blok. Wyliczanka, którą przedstawiłeś jest nierzetelna, z niej wyłania się dramatyczny obraz bajońskich kosztów naziemnego zestawu odbiorczego, a rzeczywistość jest zupełnie inna. Typowym przypadkiem jest sytuacja, gdzie po zakupie dekodera odbiorca go podłącza do istniejącej instalacji i nie robi zupełnie nic więcej. Oczywiście są i będą przypadki, zapewne tak samo było i jest w analogu, że trzeba dać lepsza antenę, dołozyć wzmacniacz itd, ale znów - zazwyczaj jest to zwykła antena kierunkowa za 30 (nie 300zł!) i wzmacniacza za 10 (nie kilkaset zł!). Tylko w nielicznych przypadkach potrzebna jest jakaś bardziej wymyślny zestaw.
Dlatego trudno byłoby obronić teorię, że zakup zestawu sat, a przypomnę że telewizory z wbudowanym odbiornikiem sat to tylko te z wyższej (czytaj: sporo droższej) półki, jest lepszym sposobem na cyfryzację niż naziemna telewizja lub że tv satelitarna jest ekonomicznie bardziej opłacalna.

Maximum

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Maximum »

Lepsza antena za 30 zł ;). Chyba kolega raczy żartować. Osiedla w dużych miastach maja najmniejszy problem z dostępem. W zastawie mogą dostać internet, telefon i kablówkę za bardzo umiarkowaną cenę - przykład UPC. W takich sieciach widziałbym prawdziwą przyszłość telewizji - telewizji internetowej. Zapewne to jest przyszłość. Inwestycje w światłowody są coraz częstsze. A to pozwoli na rozwój i wprowadzanie nowych technologii. Na chwilę obecną, byłoby wspaniale gdyby uzupełnieniem DVB-T była tv satelitarna. Ale tu stają na przeszkodzie względy finansowe. Normalka.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Kpc21 »

Robert03 pisze:Niestety nie należy się spodziewać że polskie SAT będzie takie jak niemieckie czy brytyjskie... :( nasze musi być kodowane i płatne ale to już inny temat.
Nie musi (przynajmniej jeśli chodzi o TV publiczną), przecież parę lat temu przez niecały miesiąc było odkodowane. Pamiętacie chyba tą niedoszłą platformę TVP. Jeśli z jakiejś przyczyny odkodować nie można (a można), to można też za jednorazową opłatą rozprowadzać karty dekodujące. Tylko musi być wola polityczna. A o to trudno. Zmienił się szef TVP, zniknęła platforma.

W jednych przypadkach bardziej opłaca się zakup zestawu TV SAT, w innych DVB-T. Teraz Cyfrowy Polsat ma ciekawą ofertę. Kupujesz tuner na własność, płacisz za ileś miesięcy najniższego pakietu i dalej podstawowe kanały (mniej więcej to samo co w DVB-T) oglądasz za darmo. Jak widać, da się.

maju

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: maju »

Platformę (TVP, niedoszłą) pamiętamy ale należy zapamiętać tą przez którą "niedoszła". :lol:
Warunkiem dostania koncesji na NTC było nadawanie na satelicie.
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego programy (większość) które są na NTC są kodowane na satelicie?
Odpowiedź jest prosta jest to w interesie platformom cyfrowych.
TVP powinno zależeć na jak największej liczbie odbiorców (abonament).
Dlaczego jej programy kodowane są na satelicie (ostatnio TVP INFO!)?
Jest to w interesie platformom cyfrowych?!
NTC (DVB-T) jest w przesyle lepsze od analogu.
Dlaczego mamy i czy powinniśmy mieć problemy z odbiorem podobnie jak niegdyś z analogiem?
Może znowu chodzi o interes platform cyfrowych i kablówek? ;)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Robert03 »

Kpc21 pisze: Nie musi (przynajmniej jeśli chodzi o TV publiczną), przecież parę lat temu przez niecały miesiąc było odkodowane.
No właśnie BYŁO i tez było źle... bo MPEG4, bo z Astry... Zaraz platformiarze protestowali bo okazało się że publiczna zaoferowała bez opłat technologię przewyższającą przestarzałe sprzęty płatnych platform i zupełnie inne standardy jakościowe...
A dlaczego tylko publiczna ma być FTA ?
A co przeszkadza być odkodowanym takiemu TVN'owi czy Polsatowi ? Przecież to kanały podobno darmowe... to dlaczego by je odbierać z satelity trzeba płacić ? Darmowe i płacić ?
Dlaczego RTL czy PRO7 mogą być odkodowane a TVN czy POLSAT nie?
Kiedyś było FTA: TVN, TVN7, Polsat2, Polsat, TVN24. Co przeszkadza by tak było dziś ? :-). Tele 5 może lecieć FTA a TVN nie ? :-)
Jak nie wiadomo o co chodzi...
maju pisze: Może znowu chodzi o interes platform cyfrowych i kablówek? ;)
No jak nie jak tak.... :-)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: adac »

Osiedla w dużych miastach maja najmniejszy problem z dostępem.
W zastawie mogą dostać internet, telefon i kablówkę za bardzo umiarkowaną cenę - przykład UPC.
W takich sieciach widziałbym prawdziwą przyszłość telewizji - telewizji internetowej.
Zapewne to jest przyszłość
Chyba kolega raczy żartować
Z tym drugim cytatem całkowicie się zgadzam.
Właśnie widziałem tą świetlaną przyszłość w ofercie jednego z oparatorów kablowych. Najtańszy pakiet, wiązany oczywiście, jest za 60 zł, następny za 75. Do tego dochodzi abonament za 19 i mamy: 936 pln rocznie.
Wiadomo że mieszkańcy bloków mają do dyspozycji infrastrukturę kablową w ramach której spółdzielnia (czy inny zarządca budynku)
ma obowiązek udostępnienia sygnału DVB-T
I oczywiście że udostępnia, a w jaki sposób to napisałem wyżej. Oficjalnie adm zabrania montażu anten zewnętrznych, niektórzy przemycili coś małego na balkonie i zastawili na wszelki wypadek kwiatkiem.
I tak wygląda cyfryzacja po polsku i odbiór bezpłatnej (teoretycznie) telewizji.

Na cywilizowane rozwiązania na razie nas nie stać, a problem dotyczy głównie miast, gdzie skupione jest 70 proc.odbiorców.
To cywilizowane rozwiązanie to obowiązkowe wyposażenie budynku w instalację zbiorczą to odbioru FTA. I trzeba to mocno zapewnić przez rozwiązania prawne, bo apele do sumienia panów prezesów spółdzielni nic nie dają.
Istniejące obecnie przepisy; o ochronie konsumentów, o przeciwdziałaniu monopolu, wymagania budowlane -są całkowicie nieskuteczne, a odbiorcy-lokatorzy (dzisiaj najczęściej właściciele swoich mieszkań) -są zupełnie bezradni.
Sytuacja, kiedy taka dzika dżungla panuje się w państwie które należy do UE, z trudem mieści się w głowie.

nkp123

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: nkp123 »

Bartt pisze:[...]W przypadku odbioru DVB-T potrzebna jest antena (ceny od 40 do nawet ponad 300zl :!:) [...]
Nie przesadzajmy. Calkiem dobra (silny zysk i duza wytrzymalosc) antene mozna kupic juz za 100zl nawet w typowym sklepie telewizyjnym.

Maximum

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Maximum »

Kolego adac jeżeli w tym pakiecie za 60 zł, czy też 75 zł jest internet o przyzwoitych parametrach, to to jest dużo? Nikt nie zapewni szybkiego internetu za darmo. Proszę sobie wziąć cennik TP i porównać. TP w wielu miejscach to jedyny dostępny operator, mogący zapewnić w miarę pewne łącze.
Nie przesadzajmy. Calkiem dobra (silny zysk i duza wytrzymalosc) antene mozna kupic juz za 100zl nawet w typowym sklepie telewizyjnym.
Nawet w tym samym przedziale cenowym zdarzają się anteny lepsze i gorsze. Kolega Bartt, pisząc o antenie za ponad 300 zł, miał zapewne na myśli anteny z wyższej półki, takich firm jak Televes czy Fracarro. Czy warte są swojej ceny, nie wiem. Widuję je jednak na dachach.

tomarex

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: tomarex »

Jaki internet!
Najtańszy pakiet telewizyjny po ostatniej podwyżce to 74,- zł
http://www.upc.pl/telewizja/cennik/
Po zmonopolizowaniu rynku UPC robi co chce z cenami.
W miastach jest tragedia z odbiorem w blokach. Najczęściej nie ma zbiorczej instalacji, albo jest niesprawna. Admnistracje, spółdzielnie, wspólnoty lokatorskie zabraniają montażu na dachach.
Tak wygląda cyfryzacja w Krakowie.

Maximum

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Maximum »

Faktycznie podnieśli ceny. Ale za 60 zł masz internet 120 Mb/s. W TP dostaniesz za tą kwotę 6 Mb/s. Ten pakiet TV też całkiem niezły.
Ale chodziło mi o to, że w aglomeracjach masz szereg innych rozwiązań alternatywnych w dziedzinie dostępu do TV cyfrowej. W małych miejscowościach, przy braku sygnału DVB-T pozostaje tylko satelita.

Awatar użytkownika
nieznanisprawcy
Posty: 61
Rejestracja: 18 maja 2012, o 14:18
Odbiornik: WIWA HD-50 new
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Kamieńsk

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: nieznanisprawcy »

tomarex pisze: W miastach jest tragedia z odbiorem w blokach. Najczęściej nie ma zbiorczej instalacji, albo jest niesprawna.
To trzeba działać, żeby to zmienić. Od pisanie na forum zbiorcza nie naprawi się (ew. nie powstanie od zera).

:mrgreen:

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Max van Org »

Bartt pisze:Gdyby przez satelitę były dostępne (jako niekodowane) podstawowe polskie kanały, to emisja naziemna DVB-T w zasadzie nie miała by sensu . Byłby tylko jeden powód jej utrzymywania - strategiczny, czyli obecność infrastruktury na terenie danego kraju. Reszta czynników przemawia za tv-sat
Maximum pisze:Kolego, nie wiem co to była za instalacja antenowa u Ciebie. Ja mam talerz 90cm i kłopoty z odbiorem są tylko przy naprawdę dużych nawałnicach.
Moja wypowiedz jest odpowiedzią na post użytkownika o niku Bartt. Ale dziękuję, że potwierdzasz moją wypowiedz. Jeżeli u ciebie podczas dużych nawałnic też nie ma odbioru, to telewizja satelitarna nie nadaje się do dystrybucji telewizji i radia. Przecież przy różnych sieciach dostępność ma być przez 99 % albo jeszcze lepiej przez 99,9 % czasu. Przy 99 % sygnał może być przez 3 dni nie dostępny. Do jest do nie przyjęcia przy nowoczesnych sieciach. Jeżeli wysyłam sygnał na satelitę i chcę go odebrać a nic do mnie z jakiś przyczyn nie dociera, to technologia jest nie do przyjęcia.

Pewnie nie masz anteny o tych rozmiarach, o których pisałem. Małe anteny przeważnie nie są ocieplane. Stosuje się to przy antenach profesjonalnych.
Maximum pisze: W zinie jeszcze nigdy nie odśnieżałem czaszy. Instalacje budujesz w oparciu o multiswitche i po kłopocie.
Fajny pomysł z multiswitchami, weźmy np. wieżowiec, w którym mamy 24 mieszkania. 12 Mieszkań to M3 reszta to M4. W każdym pokoju zakładamy, że możemy podłączyć do anteny satelitarnej jedno radio albo PVR i jeden telewizor. W kuchni chcemy mieć radio, w łazience też. Zliczmy wszystko:

12 x (2 sypialnia + 2 pokój dziecięcy + 2 pokój dzienny + 1 kuchnia + 1 łazienka)
12 x (2 sypialnia + 2 pokój dzienny + 1 kuchnia + 1 łazienka)
=
potrzebujemy switch obsługujący 168 klientów

podaj mi cenę ile to będzie kosztowało w porównaniu do telewizji i radia naziemnego gdzie w większości przypadków wystarczy antena pokojowa do odbioru radia i telewizji cyfrowej.

Jestem ciekawy, jakie rozwiązanie znajdziesz dla tego budynku: http://pl.wikipedia.org/wiki/Falowiec
Maximum pisze:Piszesz o docelowych mocach i właściwych kanałach dla NTC. Przecież obecnie jest wiele rejonów gdzie moce i kanały są już docelowe a odbiór jest mocno utrudniony.
O kanałach docelowych możemy mówić w przypadku MUX-2, ani MUX-1 ani MUX-3 nie działa tak jak będzie to po wyłączeniu analogu.
Maximum pisze: Potrzebne są międzynarodowe uzgodnienia a tu napotykamy często na opór sąsiadów - przykład Czarna Góra gdzie wnioskowano o zwiększenie do 100 kW, uzyskano 50.
Obojętnie w którym kierunku rzucisz z nadajnika Czarna Góra kamień, spadnie on w Czechach. Szczecin Kołowo stoi blisko granicy i nadaje z 100 kW, w kierunku Niemiec jest sygnał tłumiony, Gdańsk Chwaszczyno nadaje z 100 kW a sieje mocno do sąsiadów. Jelenia Góra - Śnieżne Kotły nadaje z 100 kW, ale nie w każdym kierunku. Zielona Góra – Jemiołów nadaje z 80 kW. Tak samo nadajnik Frankfurt nad Odrą z 50 kW nie nadaje w kierunku Polski. To jest całkiem normalne.

Przecież możesz z Czarna Góry nadawać z 100 kW, ale niech sygnał dociera tylko na teren Polski. Niech na samej granicy zanika on na 0 dB.

Kanały 25, 55 i 58 z Czarnej Góry są międzynarodowo koordynowane ze 100 kW. Pełną moc masz tylko w kierunku 310° (Radków) i 320° (Nowa Ruda).

Czy ty się zastanawiasz, co piszesz? Przecież ten nadajnik jest tylko 6 km od graniczy Polsko – Czeskiej. Chcesz Czechów na siłę uszczęśliwiać wypowiedziami polskich polityków?

Zablokowany