Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Max van Org »

Bartt pisze:@Max van Org

Ja nie widzę negatywnie technologii DVB-T jako takiej, wręcz przeciwnie - bardzo pozytywnie ;).
Negatywnie widzę tylko tę wersję która jest wdrażana w Polsce, gdzie uruchamiane są naraz 3 mux-y w wersji max. upchanej programami (niektóre z nich są nie wiem po co) i w efekcie w wielu rejonach kraju mamy:

- słabe moce
- źle dobrane kanały
- kiepski fec + problemy z odbiorem sfn
- nadawanie kierunkowe z niższych systemów antenowych, gdzie analog leci ze szczytu ND

Do tego dochodzi wybór jednego operatora technicznego danego mux, co w konsekwencji prowadzi do konfliktu z innymi firmami (info-tv) na czym cierpi odbiorca :evil:
Dlaczego nadawcą nie może być kilka podmiotów jak ma to miejsce w analogu :?:. Czasy komuny się już chyba dawno skończyły :o .

Tak więc w efekcie wielu odbiorców u których działa analog ma problem z cyfrą i w konsekwencji pojawiają się propozycje doświetleń. Takich rejonów w Polsce gdzie bezpłatne DVB-T działa na antenie pokojowej jest bardzo mało, z resztą UKE wyruszyło w teren robić pomiary sygnału w niektórych regionach Polski (zapraszam na podkarpacie ;)).
Oczywiście całej tej zaistniałej sytuacji nie jest winny Emitel, tylko nasi politycy, urzędnicy i pewnie nadawcy też mają coś za uszami.
Co ciekawe wiele osób związanych z UKE, czy to z Instytutem Łączności twierdziło, że w zasadzie nie ma możliwości wprowadzenia pełnego pokrycia zasięgiem więcej niż jednego mux w Polsce do czasu wyłączenia analogu i ja się z tym zgadzam. Wynika to m.in. z tej lektury: https://docs.google.com/file/d/0B_i9WpI ... l=en&pli=1#

Powtarzam więc, najpierw trzeba zbudować sieć o dobrym zasięgu, a potem można ją doświetlać.
Błędem są wysokie kanały w górach i nadawanie SFN. Dlaczego jako docelowe wybrano np. dla Kłodzka kanały 55 i 58, a nie 21 czy 38 na których obecnie są analogi :?:
Pytanie, czy gdy zmienimy kanały w górach na niższe to trzeba więcej doświetlaczy czy mniej?
Ja myślę że mniej ;)
Ponadto na terenach gdzie są problemy z zasięgiem trzeba postawić też na stacje średniej mocy umieszczone na masztach GSM, FM lub kominach. Przykładem że to działa, jest tv "mobilna" polsatu, której sygnał jest w wielu miastach i okolicach lepszy niż bezpłatnego DVB-T. Zresztą takie obiekty pojawiają się też już w sieci Emitela np. Tarnobrzeg/Machów - potrzeba ich po prostu więcej.
A właśnie, zapomniałem, przecież tv "mobilna" to już 4 mux wdrażany przed wyłączeniem analogu :o - nic dziwnego że mamy taki galimatias - kto pozwolił na taki tłok w eterze :shock: :?: . Potem są tłumaczenia typu - no przecież się nie da bo brak jest wolnych kanałów ;).

PS

Sygnał sat zanika mi tylko wtedy gdy w pobliżu (od południa) jest silna burza - ale wtedy wyłączam wszystko z prądu, więc jest mi to obojętne ;).

O treści nadawanej w MUXach nie dyskutuję. Każdy naród otrzymuję telewizję, na którą zasłużył. Nadawcy dostosowują treści do życzeń widzów. Jeżeliby z przedstawieniem teatralnym albo operetką zyskiwaliby więcej widzów, to zmieniliby ramówkę. Widz ma w rękach najmocniejszą broń, która zwana jest pilotem. W Niemczech jak chcesz podkreślić, że jesteś osoba inteligentną to mówisz, że oglądasz niemiecko-francuski kanał kulturalny „arte”. Dziwne, że każdy chwali się, co oglądał na arte a z wyników oglądalności wynika, że większość widzów ogląda nadawców komercyjnych. W Francji trzy razy więcej widzów ogląda arte niż w Niemczech. Zobaczymy ile widzów przyciągnie kanał TVP Kultura jak będzie dostępny w całej Polsce.

Słabe moce, bo TVP blokuje cyfryzację nie rezygnując wcześniej z części swoich nadajników analogowych. Ale również nadawcy komercyjni mogliby zrezygnować z paru nadajników analogowych małej mocy.

A jak byś chciał zrealizować cyfryzację z INFO-TV-OPERATOR? Mieliby widzowie czekać aż INFO-TV znajdzie obiekty nadawcze? Na każdym kominie zainstalowaliby jakieś nadajniki. Przecież już teraz ludzie narzekają, bo INFO-TV-OPERATOR instaluje nadajniki o nocy paru kW na domach mieszkalnych. Porównajmy ich obiekt nadawczy w Gdańsku:
INFO-TV-OPERATOR: 3 m n.p.m. i 161 m n.p.t.
Emitel: 187 m n.p.m i 306 m n.p.t
Chcesz pozbawić dużą część rodaków dostępu do telewizji?

INFO-TV ma przecież MUX mobilny i do końca roku 2011 nie mieli siły rozbudować sieć tak jak przewidywała to koncesja. Dobrze, że w ogóle ruszyli dzięki silnemu partnerowi, bo by stracili koncesję.

Jaka inna firma oprócz Emitelu jest wstanie dźwignąć takie przedsięwzięcie jak cyfryzacja telewizji? Przecież żaden inny operator sieci nie ma tak wysokie obiekty nadawcze. A stworzenie takiej sieci nadajników trwałoby wiele lat. Ja nie widzę też innego operatora sieci, który zamierza konkurować z Emitelem. Chyba, że uznamy wykorzystywanie budynków mieszkalnych i kominów za adekwatny sposób tworzenia sieci nadawczy dużej mocy.

Niemczy na siłę chcieli wprowadzić nowych operatorów sieci. Rezultat jest taki, że nadawcy i operator przez pół roku nie rozmawiali ze sobą. Teraz włączył się do tej sprawy niemieckie UKE i rząd Saksonii. Powstało już tak duże opóźnienie, że cyfryzacja nadawców lokalnych do końca br. nie będzie zrealizowana a ostatnie nadajniki analogowe muszą być wyłączone do końca grudnia 2012. Wprwdzie mówimy o podobnym problemie jak TV Odra & Co. Zobaczymy czy zdążą!

Nie wiem co to ma z komuną do czynienia. Nadawcy przecież szukali operatora i mógł każdy przedstawić ofertę. Najlepszy nadawca zwyciężył. Czyli oferta INFO-TV-OPERATOR nie przekonała ani nadawców komercyjnych ani publicznych.

Dlaczego może być tylko jeden operator sieci, bo jesteśmy krajem centralistycznym i to jest spadek po komunie. Gdyby każde województwo miało własną politykę medialną, to liczba operatorów zwiększyłaby się. W Szwajcarii mają referendum na różne tematy, są kantony a kraj nie jest biedniejszy od nas? Niemcy mają landy i kupują akurat Grecję, właściwie ją już wielokrotnie kupili. Tylko są problemy z dostarczenie. Kraj z rządami regionalnymi a jakoś sobie radzi.

Co do wyboru kanałów. Ani Austria, ani Bawaria, ani Szwajcaria nie słyną z braku gór. Wszystkie te kraje używają kanały powyżej 50! Dobrym przykładem jest SFN Wendelstein + Monachiu z kanałami 48 / 52 / 54 / 56.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Lokalne doświetlenia dla emisji cyfrowych. Los przemienn

Post autor: Max van Org »

yerry pisze:Błędne wyliczenie. Oczywiście podtekst rozumiem - wszystko można tak wyliczyć by wyszło zgodnie z głoszoną teorią. Trudno wyobrazić sobie instalację n dekoderów sat do telewizorów w mieszkaniu czy w domu jednorodzinnym wobec instalacji samych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T, który już jest w cenie telewizora. Jeśli 1000zł z dekoderem zewnętrznym to chyba pozłacanym :)
Oczywiście można podać kontr-przykład, gdzie do odbioru satelitarnego w trudnych warunkach trzeba instalować antenę za kilkaset złotych i wówczas koszt zestawu do odbioru TV sat grubo przekroczy 1000zł. Natomiast dolna granica cenowa zawsze będzie na korzyść przy DVB-T, a trzeba pamiętać że jest to znakomita większość przypadków odbioru.
Telewizory z odbiornikiem DVB-T są w tej samej cenie jak z odbiornikiem DVB-S. Problemem jest dystrybucja sygnału. Wszyscy wypowiadający się za satelitą piszą o jednym, dwóch a może nawet czterech odbiornikach. Niestety zapominają, że dystrybucja sygnału jest bardzo skomplikowana. Jeżeli mam STB z dwoma tunerami, jeden do nagrywania a drugi do jednoczesnego odtwarzania, to potrzebuję w przypadku DVB-S dwa kable.

Ja mam pod jedną antenę pokojową podłączone 2 tunery ukf, 1 telewizor z DVB-T, 1 STB z dwoma tunerami, odbiornik-usb do odbioru DAB. Sygnał od anteny do wszystkich odbiorników leci na jednym kablu. Dodatkowo dwa komputery mają tunery do dvb-t z czego jeden jest hybrydowy i odbiera dwa programy naraz.

Teraz policzmy jakby to działało z radiem i telewizją satelitarnym/-ą:
2 tunery ukf zamieniam na odbiornik DVB-S = 2 kable
1 telewizor = 1 kabel
1 STB z dwoma odbiornikami = 2 kable
1 odbiornik-usb do komputera = 1 kabel
1 odbiornik-usb do odbioru dwóch programów naraz = 2 kable

1 kabel w przypadku anteny VHF/UHF, aż 8 kabli w przypadku satelity.

A nie liczyłem budziki, radia w kuchni albo łazience. Odbiorniki telewizyjne na telefonach komórkowych, tabletach itp.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Max van Org »

nieznanisprawcy pisze:
tomarex pisze: W miastach jest tragedia z odbiorem w blokach. Najczęściej nie ma zbiorczej instalacji, albo jest niesprawna.
To trzeba działać, żeby to zmienić. Od pisanie na forum zbiorcza nie naprawi się (ew. nie powstanie od zera).
My zrezygnowaliśmy z kablówki w dniu wprowadzenia telewizji cyfrowej.
UPC pomieszało się w głowie. Za 12,49 zł/miesiąc mogę rozmawiać przez skypa z siecią stacjonarną w UPC 95 zł! Nawet jak mi zależy na rozmowach z zagranicą, to skorzystam z Sipgate za 36,2 zł i mam w cenie 28 krajów.

Maximum

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Maximum »

Skoro my nie możemy uszczęśliwiać Czechów, dlaczego oni to robią? Przecież niejednokrotnie czeskie muxy są lepiej odbierane od polskich. Przecież zwiększenie mocy Czarnej Góry do 50 kW ( a nie do 100 jak wnioskowano ) też zostało obwarowane azymutem. Żadna technologia nie da 100% ciągłości stabilnego sygnału. Sygnał DVB-T jest podatny na szereg zakłóceń - choćby sławne już oświetlenie uliczne. Przy zbyt małych zapasach sygnału - co jest niestety częste - każda zmiana warunków atmosferycznych, pór roku, skutkuje piękną pikselozą lub zanikiem sygnału. Ja mogę wypowiadać się tylko o swoich doświadczeniach. Kotlina Kłodzka ma w zasadzie dla MUX1 i 2 wszystko docelowo w zakresie nadajników "dużej mocy" ( poza tym zwiększeniem mocy dla MUX2, które ma podobno nastąpić we wrześniu). Oczywiście są miejsca, gdzie widzi się nadajnik z okna i wystarczy kawałek drutu do odbioru. Biorąc jednak pod uwagę ogół to różowo już nie jest. Często dla każdego mux-a należałoby mieć oddzielną antenę, bo wymagają one innego ustawienia. Jak wypośrodkujesz, to masz oba muxy ( bo tyle na razie mamy ) na skraju poprawnego odbioru i wiele kłopotów. Dalej będę się upierał. że alternatywa dostępu do bezpłatnej niekodowanej platformy satelitarnej byłaby dobrym rozwiązaniem. Oczywiście nie neguję postępu w zakresie DVB-T. Jednak jak się czyta opracowania i założenia sprzed kilku lat, niejednokrotnie można się zdziwić jak bardzo one odbiegają od obecnej sytuacji- nie zawsze na korzyść, niestety.

Bartt

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Bartt »

Widzę że ciągle wiele osób nie rozumie po co i dla kogo jest wdrażana naziemna tv cyfrowa w Polsce :o.

Po pierwsze - DVB-T jest głównie skierowane do osób które do tej pory korzystały z tv naziemnej analogowej i chcąc nie chcąc w większości są to mieszkańcy indywidualnych budynków. Wszelkie artykuły, czy publikacje o tym mówią, pierwszy przykład z brzegu: https://docs.google.com/file/d/0B_i9WpI ... l=en&pli=1# (strona 33)

Po drugie - naturalnym jest, że w budynku wielorodzinnym też jest możliwość odbioru DVB-T i porównywanie go kosztowo z odbiorem satelitarnym nie ma sensu, lecz mimo to (o czym piszę poniżej) i tak w większości kablówek jest on podstawowym źródłem sygnału.

Po trzecie - najważniejsze - aby móc porównywać DVB-T vs DVB-S to sygnał DVB-T musi być w danym miejscu dostępny.
Przy czym dostępność oznacza stabilny odbiór przez powiedzmy 99% roku, a nie pikselizację przy przechodzeniu każdego frontu burzowego odległego o 100km, albo przy tropo, przy uszkodzonej latarni itp.

Max van Org pisze: Moja wypowiedz jest odpowiedzią na post użytkownika o niku Bartt. Ale dziękuję, że potwierdzasz moją wypowiedz. Jeżeli u ciebie podczas dużych nawałnic też nie ma odbioru, to telewizja satelitarna nie nadaje się do dystrybucji telewizji i radia. Przecież przy różnych sieciach dostępność ma być przez 99 % albo jeszcze lepiej przez 99,9 % czasu. Przy 99 % sygnał może być przez 3 dni nie dostępny. Do jest do nie przyjęcia przy nowoczesnych sieciach. Jeżeli wysyłam sygnał na satelitę i chcę go odebrać a nic do mnie z jakiś przyczyn nie dociera, to technologia jest nie do przyjęcia.
Czyli według ciebie skąd wzieła się tak duża popularność tej technologii? Z tego że jest taka kiepska? Z jakiego to źródła korzysta/korzystało większość tv kablowych w Polsce - odpowiem - z satelity. Dopiero od niedawna, w wyniku ekspansji dużych sieci kablowych, potrzeby dystrybucji kanałów cyfrowych, oraz rozwoju infrastruktury sieciowej w kraju, źródłem sygnału dla większych kablówek jest światłowód.

Max van Org pisze: Fajny pomysł z multiswitchami, weźmy np. wieżowiec, w którym mamy 24 mieszkania. 12 Mieszkań to M3 reszta to M4. W każdym pokoju zakładamy, że możemy podłączyć do anteny satelitarnej jedno radio albo PVR i jeden telewizor. W kuchni chcemy mieć radio, w łazience też. Zliczmy wszystko:

12 x (2 sypialnia + 2 pokój dziecięcy + 2 pokój dzienny + 1 kuchnia + 1 łazienka)
12 x (2 sypialnia + 2 pokój dzienny + 1 kuchnia + 1 łazienka)
=
potrzebujemy switch obsługujący 168 klientów

podaj mi cenę ile to będzie kosztowało w porównaniu do telewizji i radia naziemnego gdzie w większości przypadków wystarczy antena pokojowa do odbioru radia i telewizji cyfrowej.
Znowu ten sam sposób rozumowania o którym pisałem na początku :shock:
Powtarzam, DVB-T jest skierowane do osób które do tej pory korzystały z tv naziemnej analogowej i większości są to mieszkańcy indywidualnych budynków gdzie najczęściej liczba odbiorników to max. 4, w wielu przypadkach mniej. Mieszkańcy bloków mają do wyboru, albo kablówkę, albo swoją antenę (sat lub naziemną) i sami nie tworzą infrastruktury tv kablowej - jeśli chcą (lub muszą) to płacą za jej używanie.
Antena pokojowa - sieć DVB-T w wielu miejscach w Polsce ma taki zasięg że ledwo można coś odebrać na ATX-91 ze wzmacniaczem - wystarczy poczytać to forum. Radio - poczekamy zobaczymy - żeby znowu nie okazało się że będą problemy z odbiorem cyfry tam gdzie UKF działa bez problemu.

Max van Org pisze: O kanałach docelowych możemy mówić w przypadku MUX-2, ani MUX-1 ani MUX-3 nie działa tak jak będzie to po wyłączeniu analogu.

Obojętnie w którym kierunku rzucisz z nadajnika Czarna Góra kamień, spadnie on w Czechach. Szczecin Kołowo stoi blisko granicy i nadaje z 100 kW, w kierunku Niemiec jest sygnał tłumiony, Gdańsk Chwaszczyno nadaje z 100 kW a sieje mocno do sąsiadów. Jelenia Góra - Śnieżne Kotły nadaje z 100 kW, ale nie w każdym kierunku. Zielona Góra – Jemiołów nadaje z 80 kW. Tak samo nadajnik Frankfurt nad Odrą z 50 kW nie nadaje w kierunku Polski. To jest całkiem normalne.

Przecież możesz z Czarna Góry nadawać z 100 kW, ale niech sygnał dociera tylko na teren Polski. Niech na samej granicy zanika on na 0 dB.

Kanały 25, 55 i 58 z Czarnej Góry są międzynarodowo koordynowane ze 100 kW. Pełną moc masz tylko w kierunku 310° (Radków) i 320° (Nowa Ruda).

Czy ty się zastanawiasz, co piszesz? Przecież ten nadajnik jest tylko 6 km od graniczy Polsko – Czeskiej. Chcesz Czechów na siłę uszczęśliwiać wypowiedziami polskich polityków?
W czym problem, jeśli my oglądamy ich, to oni mogą oglądać nas - trzeba promować nasz kraj :lol:.
Założenie wdrożenia DVB-T w Polsce było proste - jeden mux odtworzeniowy - maksymalne pokrycie kraju sygnałem - wyłączenie analogu - wprowadzanie kolejnych mux-ów. W tej samej publikacji do której link dałem wyżej, jest wyraźnie napisane że jest to jedyny sposób na cyfryzację w naszym kraju z powodu braku wolnych kanałów.
A co mamy obecnie - 3 mux-y z których żaden nie ma wymaganego pokrycia sygnałem i dodatkowo jeszcze jeden płatny i do tego jeszcze analog - efekt - wszyscy się zakłócamy.
Oczywiście nie winię za tą sytuacje Emitela, ale jak to wygląda dla odbiorców - już nieciekawie - wprawdzie są miejsca w kraju gdzie dostępny jest sygnał 2 lub nawet 3 mux-ów, ale jest też dużo obszarów gdzie jedynym dostępnym sygnałem jest analogowa TVP 1 i 2 i dotyczy to odbioru z dużych RTCN-ów (o TSR-ach nawet nie wspominam) bo ktoś sobie wymyślił że jak analog ma 100kW to 20kW cyfry wystarczy. Nie wziął tylko pod uwagę tego, że analog jest np. nadawany na k24 z wysokości 80m a cyfra na k61 z fec 5/6 z wysokości 68m.



Max van Org pisze: A jak byś chciał zrealizować cyfryzację z INFO-TV-OPERATOR? Mieliby widzowie czekać aż INFO-TV znajdzie obiekty nadawcze? Na każdym kominie zainstalowaliby jakieś nadajniki. Przecież już teraz ludzie narzekają, bo INFO-TV-OPERATOR instaluje nadajniki o nocy paru kW na domach mieszkalnych. Porównajmy ich obiekt nadawczy w Gdańsku:
INFO-TV-OPERATOR: 3 m n.p.m. i 161 m n.p.t.
Emitel: 187 m n.p.m i 306 m n.p.t
Chcesz pozbawić dużą część rodaków dostępu do telewizji?

INFO-TV ma przecież MUX mobilny i do końca roku 2011 nie mieli siły rozbudować sieć tak jak przewidywała to koncesja. Dobrze, że w ogóle ruszyli dzięki silnemu partnerowi, bo by stracili koncesję.

Jaka inna firma oprócz Emitelu jest wstanie dźwignąć takie przedsięwzięcie jak cyfryzacja telewizji? Przecież żaden inny operator sieci nie ma tak wysokie obiekty nadawcze. A stworzenie takiej sieci nadajników trwałoby wiele lat. Ja nie widzę też innego operatora sieci, który zamierza konkurować z Emitelem. Chyba, że uznamy wykorzystywanie budynków mieszkalnych i kominów za adekwatny sposób tworzenia sieci nadawczy dużej mocy.
Proszę uważnie czytać moje posty, gdzie jest napisane że operatorem mux ma być jedna firma, przecież napisałem wręcz coś przeciwnego (podając analogię do analogu gdzie jest kilka firm). Niech tak samo będzie w cyfrze - za dany obszar niech odpowiada ten kto miał do tej pory tam emisję analogową. A tak to obecnie mamy do czynienia z takim kuriozum że Emitel będzie stawiał swoje obiekty obok masztów Info-tv (np. Leżajsk/Giedlarowa), a Info tv obok obiektów Emitela (pokrycie ogólnokrajowe mux-4 po 2014r) - przecież to paranoja. Inna sprawa że obie firmy nie mogły się dogadać ale politycy/urzędnicy powinni to przewidzieć - przecież to Polska

Max van Org pisze: Nie wiem co to ma z komuną do czynienia. Nadawcy przecież szukali operatora i mógł każdy przedstawić ofertę. Najlepszy nadawca zwyciężył. Czyli oferta INFO-TV-OPERATOR nie przekonała ani nadawców komercyjnych ani publicznych.
Max van Org pisze: Dlaczego może być tylko jeden operator sieci, bo jesteśmy krajem centralistycznym i to jest spadek po komunie.
Czyli zaprzeczasz sam sobie ( z tą komuną) ;)
Max van Org pisze: Ja mam pod jedną antenę pokojową podłączone 2 tunery ukf, 1 telewizor z DVB-T, 1 STB z dwoma tunerami, odbiornik-usb do odbioru DAB. Sygnał od anteny do wszystkich odbiorników leci na jednym kablu. Dodatkowo dwa komputery mają tunery do dvb-t z czego jeden jest hybrydowy i odbiera dwa programy naraz.

Teraz policzmy jakby to działało z radiem i telewizją satelitarnym/-ą:
2 tunery ukf zamieniam na odbiornik DVB-S = 2 kable
1 telewizor = 1 kabel
1 STB z dwoma odbiornikami = 2 kable
1 odbiornik-usb do komputera = 1 kabel
1 odbiornik-usb do odbioru dwóch programów naraz = 2 kable

1 kabel w przypadku anteny VHF/UHF, aż 8 kabli w przypadku satelity.


Po pierwsze - ogólnopolskiego radia cyfrowego na razie nie ma, a jeśli będzie to będzie konieczna do niego osobna antena (VHF) i zwrotnica.
Po drugie - praktycznie nikt nie słucha radia z satelity. Pokrycie sygnałem UKF i jakość jest na tyle dobra, że wystarczy analog.
Po trzecie - ilość kabla to nie jest wielki argument - bo czy tak, czy siak, jakoś ten sygnał po mieszkaniu trzeba rozprowadzić i obecnie często stosuje się właśnie instalacje w kształcie gwiazdy, gdzie jest jeden centralny rozgałęźnik/odgałęźnik i osobne przewody do każdego odbiornika.
Po czwarte - sygnału DVB-T nie da się rozgałęziać w nieskończoność (zwłaszcza przy słabszym poziomie) - czasem konieczny jest wzmacniacz budynkowy którego cena jest z reguły wyższa niż konwertera sat np. z 4 niezależnymi wyjściami.

Na koniec znowu się powtórzę, nie jestem przeciwnikiem DVB-T ;), bo jest to technologia która ma wiele zalet - pod jednym warunkiem - dostępności jej w miejscu gdzie chcemy z niej skorzystać, a z tym jest kiepsko w wielu miejscach naszego kraju :(

@Stefan_KR

Dlatego napisałem "głównie", a nie "wyłącznie" ;)
Ostatnio zmieniony 12 sierpnia 2012, o 16:49 przez Bartt, łącznie zmieniany 2 razy.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Stefan_KR »

Bartt pisze:
Po pierwsze - DVB-T jest głównie skierowane do osób które do tej pory korzystały z tv naziemnej analogowej i chcąc nie chcąc w większości są to mieszkańcy indywidualnych budynków.
Wręcz przeciwnie. DVB-T jest skierowana do wszystkich, którzy do tej pory korzystali z tv analogowej bądź satelitarnej bądź kablowej, chcą oglądać podstawowy zestaw kanałów TV w dobrej jakości i nie ponosić dodatkowych kosztów (abonament płatnej platformy lub kablówki). Nie ma żadnych przesłanek aby twierdzić, że jakaś grupa odbiorców jest uprzywilejowana. Statystycznie również nie są to mieszkańcy indywidualnych budynków gdyż jak wiadomo, największa gęstość zaludnienia jest w miastach, a tam królują blokowiska.

Maximum

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Maximum »

Może kolega Bartt niezbyt precyzyjnie się wyraził. Ja odbieram to w tym sensie, że mieszkańcy indywidualnych budynków w większości skazani byli albo na naziemny analog ( często marnej jakości ), albo na płatną platformę satelitarną. Kablówka nie była zainteresowana terenami o zbyt małym zagęszczeniu. Dla nich właśnie DVB-T jest szczególnie istotna jako darmowa alternatywa. Oczywistym jest, że proces cyfryzacji telewizji naziemnej nie wynika z chęci ulżenia tej grupie społeczeństwa.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Max van Org »

@Bartt
Może przypomnisz sobie jak popularna była telewizja satelitarna przed 1. lutym 1989? Za czasów Eutelsat I-F1 … F3, Intelsat VA-F12 i Panamsat 1 anteny były duże, trzeba było je kręcić żeby odbierać więcej programów. Dopiero Astra i Hot Bird zmieniły sytuację. Ale wtedy większość widzów miała jeden albo dwa telewizory. Dzisiaj każde dziecko ma telewizor w pokoju, rodzice w sypialni, czyli w każdym mieszkaniu/domku mamy co najmniej 3 telewizory i więcej. Do tego każdy chce nagrywać co ogląda a oglądać coś innego. Przecież w przypadku telewizji naziemnej każdy magnetowid nam to umożliwiał.

Większość osób, które odwiedzałem ma w domu tylko jeden albo dwa telewizory podłączone pod antenę satelitarną. Często widziałem takie rozwiązanie: jeden telewizor podłączony pod antenę satelitarną drugi i trzeci telewizor odbierają telewizję analogową albo DVB-T. Spotkałem się też z osobami którzy kupili do telewizora z odbiornikiem DVB-T MPEG-4 dodatkowy set-top-box, bo nie wiedzieli że telewizor wystarczy do odbioru DVB-T. Satelita leci u wielu rodzin tylko w jednym pokoju. To nie pasuje do XXI wielu i zapotrzebowania użytkowników.

Wiele ludzi nie miało alternatywy, kto chciał oglądać więcej niż TVP 1-3 to korzystał z satelity. Ludzie nie korzystali z satelity, bo technologia jest taka wspaniała i lepsza niż inne. Po prostu nie było wyboru.

Mam parę sąsiadów, którzy zrezygnowali z kablówki, bo nie chcieli płacić jak usłyszeli o DVB-T. Ja chcę mieć szybszy internet zamiast telewizji kablowej. Jak mi nie dadzą telewizję kablową za darmo, to będę generował więcej trafiku. Sami są winni!

Ty piszesz, że mieszkańcy bloków mają kablówkę. Oni ją mają bo nie mieli alternatywy! Ale oni nie chcą za nią płacić! Zobaczysz, że wiele osób zrezygnuje, szczególnie jak oferta DVB-T wzrośnie i dostępne będą dalsze programy. Nie każdy mieszkający w mieście może zainstalować antenę satelitarną. Zrób to mieszkając na deptaku dużego miasta. Nie zapomnij, że potrzebujesz widok na południe, jak go masz tylko na dachu i musisz ciągnąć kable przez parę mieszkań nad tobą ucieszysz z tym pomysłem swoich sąsiadów. I nie zapomnij kosztów na odnawianie instalacji. Nie każdy sam ją zainstaluje na dachu, czyli na 5 albo 6 piętrze.

Terytorium, o którym piszesz, można nazwać już enklawą. Kto ciągnie tak granice! Dziękujmy za głupotę Roosevelta, Churchilla i Stalina. Teren trzeba było oddać Czechom i nie byłoby problemu. Ale to inna sprawa. Ciesz się, że masz świeże powietrze, widok na las, po co ci telewizja? Inni ludzie przyjeżdżają do was żeby się odstresować a ty chcesz oglądać telewizję żeby stresować się oglądając twarze które jak raz widziałeś, to zapamiętałeś je na zawsze. Musisz je ponownie oglądać? :-)

To trzeba było jechać za braci Kaczyńskich do Warszawy, walnąć w stół i zmusić ich do zgody na jeden MUX. Oni nie mogli się dogadać a PiS wie dużo o religii a mało o technice. [...] Pamiętam, że była o tym mowa, że jak TVP chce wcześniej zrezygnować z jednej sieci analogowej, to może od razu uruchomić swoją sieć DVB-T. Jakoś nie widzę chęci Pana Brauna. MUX-3 ma ruszyć u ciebie na kanale 25. Wiesz kto to blokuje? Powiem ci: TVP!

Pisałem już wiele razy, że równoległe nadawanie nie ma sensu. Ludzie ruszą do sklepów jak wyłączą telewizję analogową. Jesteśmy jednego zdania. Wszędzie w Europie tak było. Ale Polacy wyróżniają się od innych homo sapiens. Super pomysł! Pokażcie mi tą osobę, która wie, że wyłączą telewizję analogową i zaczęła oszczędzać na set-top-boks. Każdy miał czas zebrać te 140 zł. Ile osób to zrobiło? Nikt!

Tylko jak wyłączymy analog, możemy zrobić porządek z DVB-T. Zgadzam się, że zawieszanie anteny na czas przejściowy dużo niżej nie ma sensu. Przeczytaj, co pisali ludzie na forach, jak ktoś chciał wyłączyć telewizję analogową bez nadawania równoległego.

Niemcy wpierw nadawali równolegle przez pół roku. Stwierdzili, że ludzie kupują set-top-boksy dopiero jak wyłączą telewizję analogową i zaprzestali nadawanie równoległe. Doświadczenia były znane, opisane ale nie dotarły do Warszawy. Trzeba było wyłączyć wpierw telewizję analogową w jednym województwie, zobaczyć jak ludzie reagują i wtedy zrobić koncept na przejście z analogu na cyfrę na cały kraj. Albo lepiej oddać przydzielanie częstotliwości i koncesji na RTV od razu województwom. Każde by zrobiłoby cyfryzację w własnym tempie.

Są różne sposoby na przydzielanie MUX jakiemuś operatorowi. Uważam, że jest dobrze, że nadawcy go sami wyszukują a nie narzuca im to UKE. Rozumiem dobrze, że jest to w przypadku sieci ogólnokrajowej jedna firma. Pewnie nie wiesz jak to jest, jak jedna firma zmusza dwóch dostawców usług żeby ze sobą pracowali. Znam to z doświadczenia. Zaczyna się wojna i jedna firma drugiej chce udowodnić, że popełniła błąd. Dystrybucja sygnału od nadawcy do nadajników przejmuje operator sieci. Czyli jak mamy dwie firmy, to każda rozprowadza sygnał od każdego nadawcy do swoich obiektów. Czyli też równolegle? A co z synchronizacją w SFN? Najpóźniej wtedy muszą się dogadać. Jest to nie możliwe. Popieram rozwiązanie. Powyżej pisałem, co sądzę o INFO-TV. Pod koniec 2011 r. sieć nie miała zasięgu zapisanego w koncesji. Mieli MUX, koncesję i mogli wykazać się z zadania. Sprzedali koncesję. A kto mówi, że INFO-TV zrealizuję dla Polsatu sieć? Może zrobi to Emitel? Przecież INFO-TV a INFO-TV-OPERATOR to są już różne firmy.

edit/

bdkacz

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: bdkacz »

Kablówka szczególnie analogowa jest jak najbardziej OK,bo właśnie mogę na 3 TV i dodatkowo tunerze w PC (więc w sumie 4 odbiorniki) oglądać równocześnie na każdym co innego.Przy największym TV mam dekoder cyfrowej kablówki,a do reszty gniazdek leci analog. W przypadku satelity musiał bym mieć 4 dekodery,płacić za jakieś multiroomy itd,a tak za niecałe 50zł/m-c (~ 50 programów) mam cyfrę na jednym i analog niezależnie na pozostałych 3 odbiornikach. A jako "ciekawostkę" mam tuner USB i dvb-t na kompie,żeby sobie Euro i Olimpiadę w HD obejrzeć też na PC :)

DVB-T świetnie sprawuje się też na działce rekreacyjnej w chłodne sierpniowe wieczory :)

Na pewno kablówki analogowej na DVB-T nie zamienię, chociażby z powodu braku takich kanałów jak Discovery,TVN24,TVN Turbo, Superstacja itd itp.

DVB-T jako telewizja "socjalna", czy "okazjonalna" - TAK, jako zamiennik kablówki (w tych wyższych pakietach niż "socjalny") - NIE :)

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: TomW »

bdkacz pisze:Pisałem już wiele razy, że równoległe nadawanie nie ma sensu. Ludzie ruszą do sklepów jak wyłączą telewizję analogową. Jesteśmy jednego zdania. Wszędzie w Europie tak było. Ale Polacy wyróżniają się od innych homo sapiens. Super pomysł! Pokażcie mi tą osobę, która wie, że wyłączą telewizję analogową i zaczęła oszczędzać na set-top-boks. Każdy miał czas zebrać te 140 zł. Ile osób to zrobiło? Nikt!
To prawda. Na przykładzie moich znajomych mogę powiedzieć, że wszyscy oni czekają na wyłączenie analogu, aby dopiero później podjąć jakąś decyzję. Czy pozostać przy kablówce, zainwestować w talerz SAT. NTC jest na razie na końcu. Jeśli jest analog to po co to już zmieniać? (opinia sąsiada, nie moja).

Maximum

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Maximum »

@ Max van Org
Owszem mamy podobno czyste powietrze i przyrodę. Ale my też żyjemy w XXI wieku a nie w XIX. Również chcielibyśmy korzystać z szerokopasmowego dostępu do wszystkich mediów. To, że ludzie chcieliby kablówkę za darmo nie jest nowością. Też bym chciał :D. Chciałbym też mieć internet przynajmniej 20 Mb/s - marzenie :D. Co do SAT, wielu ludzi zapomina w trakcie budowy czy remontu o właściwym okablowaniu, zwłaszcza tym do sieci niskoprądowych. Później są problemy nie tylko z TV.
Ludzie, czekając na wyłączenie analogu, mają sporo racji. Zaoszczędzą sobie sporo nerwów i niepotrzebnych wydatków. Na forum dużo się pisze o trudnościach z odbiorem NTC. Odpowiedź na to zawsze jest jedna - należy czekać do momentu zakończenia wdrażania NTC. Niektórzy ponoszą spore koszty chcąc ambitnie osiągnąć cel - odbierać NTC. Niejednokrotnie są bez szans, bo sygnał balansuje na granicy. W reklamach nikt nie wspomina, że należy wykonać pomiary bo nie wszędzie sygnał dociera. To jest zasadniczy błąd. Nie mówi się też, że właściwy zasięg będzie dopiero w roku 2014. Mowa jest tylko o zaletach cyfrówki i o jej przewadze nad analogiem. Cyfrówka w Polsce jest niewątpliwie opóźniona, oczywiście nie z winy EmiTela, a w spotach reklamowych chce się ją przyśpieszyć. Szkoda, że tylko w nich to wygląda tak wspaniale.
Podsumowując, należy jak najszybciej wyłączyć analog. Może wtedy coś się ruszy odnośnie "doświetleń".

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: kb997 »

Mamy jeszcze trochę czasu aby wprowadzić zmiany w prawie nie pozwalające na kontynuację nadawania w analogu np. po 31.07.2013. Nieuchronność ASO skłoniłaby wielu do nabycia STB jeszcze przed blackoutem analogowym. Obserwuję polaków i na nasze społeczeństwo nic lepiej nie wpływa jak delikatny przymus. Wszyscy czekają na cud, liczą, że może jednak zostanie po staremu, przychodzi nowe i po kilku dniach ludziska się przystosowują, zapominają o tym jak było wcześniej a za chwilę chwalą nowe dziwiąc się że tak kochali stare. Warunek jest jeden, nowe musi być korzystne dla nich. Pamiętają niektórzy przejście z SECAM na PAL? Krzyk i wrzawa, że koszty, że na siłę i co? Parę tygodni szaleństwa w serwisach rtv i ludzie zapomnieli o SECAMIE. Albo przejście z dolnego na górny UKF? To też były koszty ale wszyscy się dostosowali. Nie jesteśmy bardzo opóźnieni, wystarczy żelazna konsekwencja w terminowym wyłączaniu analogu i szybkie uruchomienie nadawania na kanałach docelowych.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Odp: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Max van Org »

kb997 pisze:Mamy jeszcze trochę czasu aby wprowadzić zmiany w prawie nie pozwalające na kontynuację nadawania w analogu np. po 31.07.2013.
Przedłużenia nie będzie! Telewizja analogowa powinna zniknąć z ekranów do 31.12.2012 wszędzie na satelicie (gdzie jej już nie ma), z nadajników naziemnych i w sieciach kablowych. Niema o czym dyskutować. Nasz kraj znowu jest (przed) ostatnim w całej UE.

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAct ... anguage=en

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_te ... transition

Prawo nie nadąża nad regulacją rynku. Gdzie są ogłoszenia konkursu na MUX-4, MUX-5 i MUX-6. Radio cyfrowe też nie uruchamiają. Dlaczego Krrit i UKE magazynują zasoby zamiast je sprzedawać?

Dwa MUXy niech ma TVP, a reszta do upieniężnienia. Niech każdy płaci za TVP, kto używa prąd. Szczególnie fabryki zużywające dużo prądu muszą być zmuszone, też Emitel zużywa prąd. Tylko produkcja własnego prądu na 100% własnego zużycia powinna prowadzić do zniżki tych opłat. Wprowadzamy dyktaturę medialnoekologiczną! SLD chce żeby TVP była opłacana z podatku a tak naprawdę żeby rządząca partia miała wpływ na program.

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tv ... 012-i-2013

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Artek Ł. »

dla mnie jest nie wyobrażalne jest aby każdy mux miał swojego operatora rozsyłającego sygnał . bo w tedy do każdego mux,a będzie trzeba dostawiać kolejne anteny w różnych kierunkach . taka sytuacja dla zwykłego oglądającego będzie trudna w dostawianiu anten . wszystkie muxy (kolejne też ) powinny mieć jednego operatora rozsyłającego sygnał .
dvb-t nie jest tylko dla ludzi co korzystali wcześniej z telewizji analogowej . za tym przemawia elastyczność tej technologi np. mając tablet z dvb-t mogę oglądać telewizję w basenie na polu.
wyłączenie telewizji analogowej powinno być przeprowadzone szybko bo obecnie ludzie nie śpieszą się przystosowaniem się do telewizji cyfrowej .
też czekam na wyłączenie telewizji analogowej i jakie będą programy potem bo zastanawiam się czy mieć dalej telewizory z tunerem dvb-t , czy zmienić na telewizor z tunerem dvb-s. i dopóki nie wyłączą telewizji analogowej to muszę czekać .

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: m@rtops »

Artek Ł. pisze:wyłączenie telewizji analogowej powinno być przeprowadzone szybko bo obecnie ludzie nie śpieszą się przystosowaniem się do telewizji cyfrowej .
wystarczy np. miesiąc przed terminem wyłączyć ją na trzy dni - będą wiedzieć że za miesiąc będą odcięci od analogu "na dobre" ;)

DVBManiak

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: DVBManiak »

Ale nikt tego nie zrobi, a szkoda. ;)

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: seba133 »

m@rtops pisze:wystarczy np. miesiąc przed terminem wyłączyć ją na trzy dni - będą wiedzieć że za miesiąc będą odcięci od analogu "na dobre"
Powiedz to KRRiT i UKE :)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Wystarczy wyłączyć analog na kilka godzin a już ludzie będzie "szaleć" :D

U mnie już analogu nie ma w chwili włączenia MUX 1 :)

Bartt

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Bartt »

Żaden nadawca nie wyłączy swojego programu analogowego przynajmniej do momentu gdy płaci za jego emisje. Natomiast już w tej chwili osoby będące w zasięgu analogów z Jemiołowa (i analogowej TVP1 z Wichowa) powinny być informowane o zakończeniu emisji w listopadzie tego roku. Pytanie jaka to powinna być forma i kto powinien za to płacić. Najlepszym rozwiązaniem (o czym kiedyś pisałem) byłby przewijający się pasek informacyjny na jednym z kanałów (np. na TVP1), oraz dodatkowo informacja w lokalnym wydaniu wiadomości w TVP Info (np. co kilka dni). Takie informacje lepiej docierają do widzów niż często niezrozumiałe spoty reklamowe na temat DVB-T ;)

vari107

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: vari107 »

m@rtops pisze:
Artek Ł. pisze:wyłączenie telewizji analogowej powinno być przeprowadzone szybko bo obecnie ludzie nie śpieszą się przystosowaniem się do telewizji cyfrowej .
wystarczy np. miesiąc przed terminem wyłączyć ją na trzy dni - będą wiedzieć że za miesiąc będą odcięci od analogu "na dobre" ;)
Wystarczy dać pasek przesuwający się u dołu ekranu z nadajników podlegajacych wyłączeniu w tym roku.
Technicznie (akurat dla nadajników analogowych) jest to banalnie proste.
Sam pamiętam taki pasek w czerwcu 1995 w Warszawie na TVP1 na kanale 2. z PKiN.
Dało się ? Dało.
To teraz też można.
Z tego samego PKiN na kanale 27 paska nie było. Dało się ?
No właśnie.
vari
ps. Czemu nikt z dziennikarzy nie pyta, czemu takich pasków jeszcze nie ma ?
W pewnych rejonach już za nieco ponad dwa miesiące zniknie sygnał analogowy !

Zablokowany