Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
swojski

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: swojski »

Witam! Panowie z "szacunkiem" ale zapomnijcie o jakimkolwiek rozpoczęciu nadawania DVB-T z dniem 31 marca 2010 w tych regionach gdzie nie było i nie ma żadnych prób i testów. Tam gdzie ktoś zauważył że się coś działo to będzie zgodnie z harmonogramem, za dużo regionów żebym tu opisywał więcej szczegółów "tylko ogólnie" źródło z którego te dane pochodzą jest pewne, niestety z pewnych przyczyn tu go nie ujawnię. Termin przesunięcia przewidywany jest na początek lipca 2010. Ale w tym terminie i tak nie wszystkie planowane nadajniki ruszą. To jest plan rządu PO "na pewno przegonimy Białoruś". :lol:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: qwerty »

Przecież to wiadomo nie od dziś. Tak nawiasem mówiąc po co jest KRRiT? Przecież i tak większość roboty robi UKE.
Na święta wyjeżdżam do drugiej lokalizacji (patrz w lewo) i będę próbował złapać białoruski sygnał na laptopie. :) Mam nadzieję, że złapię (według ich mapki brakuje kilku km).

majonez

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: majonez »

W czwartek dzwonię do UKE zapytać co z tą telewizją. To oni mają to uregulować do cholery. Po kiego grzyba publikować hamonogram, którego nie mogą dotrzymać? Czemu tak jest, że u nas na coś, co się nam należy, czekamy latami? Autostrady, szeroko rozumiana infrastruktura a teraz też DVB-T. Pogonić ich kijem, zagrozić wyłączeniem analoga, szybciutko by się dogadali.

romanodepalma

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: romanodepalma »

"Co to ma być? TVN i Polsat będą decydować o tym kto może nadawać naziemnie? Kim oni są wobec prawa?
Zbytnio się rozpanoszyli."

Nie wiem co Cię tak wzburzyło.Przecież to TVP manipuluje wszystkimi instytucjami. To oni chcą aż 50% eteru blokując dostępu innym nadawcom , którzy chcieli by nadawać naziemnie.
Według mnie jeden MUX dla TVP wystarczy. I tak ich programy to wielka kicha. Propozycja ośmiu programów w MUX1 dla obecnych prywatnych nadawców jest logiczna pod warunkiem , że nie będą kodowane ( Czesi nadają 5 programów w MUX2 i jakość jest całkiem dobra w MPEG2).MUX 2 oddać nowym nadawcom. Ale to tylko marzenie ,bo TVP rządzi i dyktuje warunki ,a instytucje rządzące są bezsilne.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: ploomba »

romanodepalma pisze:"Co to ma być? TVN i Polsat będą decydować o tym kto może nadawać naziemnie? Kim oni są wobec prawa?
Zbytnio się rozpanoszyli."

Nie wiem co Cię tak wzburzyło.Przecież to TVP manipuluje wszystkimi instytucjami. To oni chcą aż 50% eteru blokując dostępu innym nadawcom , którzy chcieli by nadawać naziemnie.
Według mnie jeden MUX dla TVP wystarczy. I tak ich programy to wielka kicha. Propozycja ośmiu programów w MUX1 dla obecnych prywatnych nadawców jest logiczna pod warunkiem , że nie będą kodowane ( Czesi nadają 5 programów w MUX2 i jakość jest całkiem dobra w MPEG2).MUX 2 oddać nowym nadawcom. Ale to tylko marzenie ,bo TVP rządzi i dyktuje warunki ,a instytucje rządzące są bezsilne.
Zgadza się, TVP też manipuluje ale jako nadawca Państwowy jest (był chyba od zawsze) w uprzywilejowanej sytuacji. Z dwojga złego wole dziesięć niekodowanych kanałów od TVP niż by mieli w to miejsce wstawić swoje kodowane kanały nadawcy prywatni. Dobrze, jeśli chcą więcej miejsca w eterze niech stworzą specjalne niekodowane kanały tematyczne nadawane w dvb-t. Na pewno w takiej sytuacji znaczna część sceptyków grzmiących wobec planów "prywatnych" nabrała by dystansu do tej sytuacji (większość byłaby wtedy zadowolona). A tak..plany nadawców prywatnych to jawne ograniczanie ilości ogólnodostępnych kanałów dla społeczeństwa. Dlaczego chcą ograniczyć mi możliwość wyboru/oglądania innych nowych niekodowanych kanałów w dvb-t? Kto dał im do tego prawo, że chcą decydować o tym co mogą oglądać Polacy a czego nie mogą?
Ja nadal liczę na to że ani jeden kanał w 3 pierwszych multipleksach nie będzie kodowany. W pierwszej kolejności wolne miejsca powinni dostać nowi zainteresowani nadawaniem niekodowanych programów naziemnie. W przypadku braku chętnych częstotliwości przeznaczyć albo na tematyczne kanały TVP albo zostawić "rezerwę" bo być może za rok znajdzie się jakiś nowy chętny.
Ostatnio TVP wypowiedziała się o małej pojemności mux-3 dla ich kanałów bo jak sami stwierdzili TVPHD zajmie pół multipleksu. Jestem za. Wolę więcej kanałów TVP w tym TVPHD niż by wolne miejsca miały przypaść na kanały kodowane. Dlaczego prywatni nie wyszli z inicjatywą, że chcą cały multipleks dla siebie bo np. chcą w nim umieścić swoje kanały w rozdzielczości HD? Gdyby zaproponowali takie rozwiązanie nie byłoby zapewne tak wielu protestów.

romanodepalma

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: romanodepalma »

Jestem całkowicie przeciwko kodowaniu DVBT. Nie znamy oferty programowej TVP dla DVBT. Osobiście nie wierzę w to ,żeby dali program HD, a mam obawy że zapchają programami, które będzie oglądała garstka ludzi. To będzie (prawie robi wielką różnicę)to samo co kanały kodowane.Jeszcze raz :niech obecni prywatni mają cały mux , ale warunek nie kodowany. Kanały kodowane powinny być wyrzucone ,bo chętni są.

smyk

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: smyk »

romanodepalma pisze:Jestem całkowicie przeciwko kodowaniu DVBT. Nie znamy oferty programowej TVP dla DVBT. Osobiście nie wierzę w to ,żeby dali program HD, a mam obawy że zapchają programami, które będzie oglądała garstka ludzi. To będzie (prawie robi wielką różnicę)to samo co kanały kodowane.Jeszcze raz :niech obecni prywatni mają cały mux
:lol:
Fajne masz pomysły. Takie rozwiązanie zabetonuje na kilka lat konkurencję, a Solorzowi i spółce zapewni więcej $.

tarpan

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: tarpan »

smyk pisze:
romanodepalma pisze:Jestem całkowicie przeciwko kodowaniu DVBT. Nie znamy oferty programowej TVP dla DVBT. Osobiście nie wierzę w to ,żeby dali program HD, a mam obawy że zapchają programami, które będzie oglądała garstka ludzi. To będzie (prawie robi wielką różnicę)to samo co kanały kodowane.Jeszcze raz :niech obecni prywatni mają cały mux
:lol:
Fajne masz pomysły. Takie rozwiązanie zabetonuje na kilka lat konkurencję, a Solorzowi i spółce zapewni więcej $.
Chromolę Solorza. Chodzi o ofertę dla widzów. TVP nie jest w stanie jej zapewnić na przyzwoitym poziomie. Popieram romano.

smyk

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: smyk »

tarpan pisze:
smyk pisze:
romanodepalma pisze:Jestem całkowicie przeciwko kodowaniu DVBT. Nie znamy oferty programowej TVP dla DVBT. Osobiście nie wierzę w to ,żeby dali program HD, a mam obawy że zapchają programami, które będzie oglądała garstka ludzi. To będzie (prawie robi wielką różnicę)to samo co kanały kodowane.Jeszcze raz :niech obecni prywatni mają cały mux
:lol:
Fajne masz pomysły. Takie rozwiązanie zabetonuje na kilka lat konkurencję, a Solorzowi i spółce zapewni więcej $.
Chromolę Solorza. Chodzi o ofertę dla widzów. TVP nie jest w stanie jej zapewnić na przyzwoitym poziomie. Popieram romano.
Śmieciowe kanały jak TVN 7 to ma być przyzwoity poziom? Ciekawe jaki niekodowany kanał umieściłby TV4, który sam jest śmietnikiem Polsatu, a PULS? Koncesję powinni dostać nowi gracze, tego boją się Solorze czyt. mniejsza kasa z reklam.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

We wtorek ministrowie nie zajęli się ustawą umożliwiającą Polsce skok cywilizacyjny i wprowadza naziemną telewizję cyfrową (DVB-T)
Nie spieszy im się skoro ten punkt wyleciał z obrad.
http://media2.pl/media/62872-cyfrowa-re ... =tematdnia

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: igorlan »

smyk pisze:
Śmieciowe kanały jak TVN 7 to ma być przyzwoity poziom? Ciekawe jaki niekodowany kanał umieściłby TV4, który sam jest śmietnikiem Polsatu, a PULS? Koncesję powinni dostać nowi gracze, tego boją się Solorze czyt. mniejsza kasa z reklam.
Jaki widz taki poziom, pamiętaj, że tam pracują ludzie, którzy są niezłymi strategami i na pewno gdyby było zapotrzebowanie na bardziej ambitne pozycje to by to robili ale lud wymaga igrzysk więc igrzyska są dostarczane. Niestety jest to kosztem tej mniejszości, która diametralnie inaczej sobie wyobraża poziom telewizji. Nie wiem czy to pocieszające, ale np. angielskie ITV jest na równie żałosnym poziomie, co wspomniane przez Ciebie stacje z tym, że tam akurat wymagający widz ma dostęp do BBC, której jakość jest znana na całym świecie. Wszędzie muszą być stacje komercyjne, ale dobrze byłoby, aby do dyspozycji była jakaś przeciwwaga w postaci misyjnej, ambitnej telewizji publicznej, która niestety w naszym przypadku już dawno dorównała niechlubnym poziomem do ogólnie dostępnej reszty.

romanodepalma

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: romanodepalma »

Śmieciowe kanały jak TVN 7 to ma być przyzwoity poziom? Ciekawe jaki niekodowany kanał umieściłby TV4, który sam jest śmietnikiem Polsatu, a PULS? Koncesję powinni dostać nowi gracze, tego boją się Solorze czyt. mniejsza kasa z reklam.
Czy Ty wierzysz ża TVP odkoduje naziemnie to , co sprzedaje satelitarnie? Dadzą jeszcae gorsze śmieci.Po dwa kanały dla obecnych nadawców ,to jest tak dużo? Na początek zostanie cały MUX dla nowych chętnych. A może ktoś wymieni realną propozycję dziesięciu kanałów TVP (niekodowanych).

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: igorlan »

Dla pocieszenia niedługo minie 9 lat od wydania pierwszej pozytywnej decyzji dla testów DVB-T w Polsce:)

Artykuł z 07.12.2001
http://www.pb.pl/a/2001/12/07/TP_SA_tes ... je_cyfrowa
Ostatnio zmieniony 31 marca 2010, o 10:32 przez igorlan, łącznie zmieniany 1 raz.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: monter1981 »

Mam takie pytanie czysto teoretyczne do Emitela o stan przygotowań do emisji DVB-T. W wykazie pozwoleń zamieszczanych przez UKE pojawiły się parametry MUX-3. Z ciekawości przyjrzałem się RTCN Kosztowy... Emisja ma by prowadzona z anten zawieszonych na 330 m. A zatem będą to zupełnie nowe systemy antenowe, bo analogówka idzie z systemu na 365 m. I tu moje pytanie: czy są w ogóle prowadzone prace związane z przystosowaniem istniejących obiektów do emisji DVB-T (montaż systemów antenowych, wyposażenie w nadajniki etc.) czy też Emitel oczekuje na podpisanie umów z nadawcami i nie prowadzi takich prac. Jaki jest stan tych przygotowań? Ile w kwestii czysto technicznej musi upłynąć czasu od zawarcia umowy z nadawcami do uruchomienia emisji? Żeby nie rozciągać pytania na ogół obiektów skoncentrujmy się na RTCN Katowice-Kosztowy
Dziękuję za odpowiedź

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: ploomba »

romanodepalma pisze:
A może ktoś wymieni realną propozycję dziesięciu kanałów TVP (niekodowanych).
1, 2, Info, Kultura, Historia, Cogito/Nauka (planowany-ewentualnie zamienić TVP-Historia w TVP-Nauka), Sport (nadawany jest niekodowany ze Skrzycznego), TVPHD (zajmie miejsce za 3 kanały SD). Do tego przywrócić pełnowymiarowe kanały regionalne.
Oczywiście to są moje pobożne życzenia i tak naprawdę nikt nie wie co knuje i planuje TVP.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: monter1981 »

Jarosław Bałuka pisze:Cytowana ze strony radiopolska.pl lista emisji DVB-T dla MUX3 jest bliżej nie znanym nam wykazem. Wszelkie dyskusje w oparciu o ten wykaz są dla nas bezpodstawne i z przyczyn oczywistych nie będziemy mogli odpowiadać tu na forum na pytania tego wykazu dotyczące.

Edit:
Znanych jest klika wersji/projektów/propozycji planowania obiektów i pokryć dla mux3. Na dzień dzisiejszy koncentrowanie się na jednym z planów czy propozycji może okazać się nietrafione. Lepiej poczekać na rozstrzygnięcie przetargu.
To nie są plany czy propozycje. To są fizycznie uzyskane od UKE pozwolenia na emisję i to już stosunkowo dawno temu - ważne do 30.06.2010 roku. Proszę spojrzeć na wykaz pozwoleń zamieszczonych na stronie UKE http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?pla ... s&id=27032 proszę przefiltrowac wykaz wg kolumny Program zaznaczając TVP (exp / MUX3)
To bardzo dziwne że nie znają państwo tych pozwoleń skoro większośc obiektów figurujących w tych ogłoszeniach należy do Emitela ?! To chyba tak jakby ktoś zamieszczał ogłoszenie o sprzedaży mojego mieszkania bez mojej wiedzy i zgody...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

TVP Sport raczej zniknie, pod koniec roku jest planowany start TVP Parlament i TVP Film.
Tak więc by mieli czym wypełnić cały multipleks.

Natrafiłem na opis Dekodera FullHD DVB-T z nagrywarką, jeden akapit mnie zastanowił.
Evolve Scorpio DT-3010HD umożliwia oglądanie i nagrywanie FullHD DVB-T sygnału multiplex TP Emitel (TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4 i TV Plus)
http://media2.pl/technologie/62862-deko ... warka.html

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: kroczek12 »

Myślę, że i tak wielkim sukcesem by było gdyby dziś o godzinie "zero" Sucha Góra ze Skrzycznem przeszły na mpeg4 z kompletem kanałów z mux1 z mocą docelową. To byłby naprawdę krok milowy w naszej polskiej cyfrówce. Jest to najbardziej możliwe ponieważ tam są długotrwałe testy. A co do tych nowych lokalizacji... tam nie było żadnych testów "nawet na 5min", teoretycznie mogłyby się jeszcze dziś odbyć. Emitel też nie będzie się pchał w nowe nadajniki skoro nie mają jeszcze podpisanej umowy z TVP.
Nie wiem jak na Skrzycznem ale na Suchej Górze były prowadzone ostatnio prace, minimalnie zwiększono moc oraz zmieniono charakterystykę anteny z dookolnej na kierunkową. Być może miało to związek z przejściem dzisiejszym na parametry bardziej przypominające te docelowe.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Oto wymówka rządu w opieszałości w sprawie NTC
rząd boi się o to, czy ewentualne problemy ze zmianą systemu nie przeszkodzą w oglądaniu mistrzostw Euro 2012, twierdzi "Metro".
http://forsal.pl/artykuly/410244,telewi ... _2012.html

No wiecie, chyba głupszej wymówki nie mogli powiedzieć z dwóch powodów:
1. Sygnał analogowy przecież będzie w 2012 roku.
2. Telewizory (te nowsze) mają dekoder MPEG-4 i dużo osób już je ma w domu, oni odczują tylko poprawę przekazu przy wejściu NTC.

karol91

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: karol91 »

forsal.pl pisze:Jednak sytuacja nie jest tak kolorowa. TVP, która ma zwolnić 3 miejsca na MUX1 z końcem lipca 2013 r., nagle zażądała bezterminowej rezerwacji tych częstotliwości. W ten sposób dostałaby 10 z 21 kanałów. A na to nadawcy prywatni nie chcą się zgodzić, bo uważają, że to zbyt dużo miejsca dla TVP w cyfrowym eterze.
Ciekawe KTÓRZY nadawcy nie chcą się zgodzić? Zapewne "wielka trójca", tj. TVN, Polsat i TV Puls? Może niech powiedzą, co oni takiego chcą nam zaoferować, że 11 kanałów to dla nich za mało? Jeszcze więcej reklam przerywanych filmami?

Zablokowany