Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: kowal801 »

Witam
Czy ktoś może mi wyjaśnij po jaka ch*lerę jest potrzebny konkurs?
Nie wiem jak wy ,ale ja już w tym gąszczu się pogubiłem. :shock:
Chyba,ze chodzi o tych nowych graczy :lol:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

kowal801 pisze:Witam
Czy ktoś może mi wyjaśnij po jaka ch*lerę jest potrzebny konkurs?
Nie wiem jak wy ,ale ja już w tym gąszczu się pogubiłem. :shock:
Chyba,ze chodzi o tych nowych graczy :lol:
Nie mam pojęcie po co ten konkurs. Konkurs miał być na wybór operatora MUX II a nie na to jakie programy w nim będą bo wiadomo że będzie TVN, Polsat, TV Puls i TV4 oraz ich dodatkowe programy.
Z kolei Prywatni już dawno się zgodzili na Emitela... nie pojmuje po co ten konkurs i czego tak naprawdę ma dotyczyć.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: qwerty »

Puma pisze:Nie mam pojęcie po co ten konkurs.
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Pewnie jest komuś na rękę przedłużać start NTC.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: mac_33 »

wyslalem do mi, krrit, rcl, nik, kprm - mam nadzieje ze Pan Jarek wybaczy ze wymienilem forum emitela - ale jak rozumiem po to ono jest aby wymieniac opinie komentarze itp w temacie cyfyzacji a napisałm tak:

temat: ogłoszenie o konkursie który został rozstrzygnięty zanim został ogłoszony
Pani Magdalena Gaj

Do napisania tych kilku słów sprowokował mnie artykuł w elektronicznym
wydaniu Gazety wyborczej na temat wdrażania NTC w Polsce, oraz wyciąg z
Pani CV gdzie wycazytałem że jest Pani z wykształcenia prawnikiem.

Otóż w artykule tym, gdzie jest Pani wielokrotnie cytowana, czytamy:

„Drugi multipleks zajmą telewizje komercyjne (Polsat, TVN, TV 4 oraz TV
Puls), otrzymały już oni odpowiedni przydział częstotliwości od UKE.
Jednak dodatkowo każda ze stacji ma umieścić w drugim multipleksie po
jednym własnym kanale tematycznym. Aby tak się stało, potrzebny jest
właśnie konkurs.”

Zdaję sobie sprawę iż, temat NTC jest za sprawą urzędników
państwowych bardzo mało znany społeczeństwu i tym samym cieszycie się
Państwo swoistą społeczno/polityczną bezkarnością w tym obszarze ale
na litość boską dość ze ciągnie się on od kilku lat i cały czas
natrafia na różne urzędnicze przeszkody to jeszcze dowiadujemy się
ostatnio że, problemem jest brak konkursu na rozstrzygnięcia które już
są publicznie znane i ogłoszone.

Pomimo iż, cyfryzacja jest tak korzystna dla zwykłego obywatela, co sami
podkreślacie na stronach MI – robicie wszystko aby nie dać zwykłemu
obywatelowi tego dobrodziejstwa dostąpić – paradoks jakiś czy co?

Śledzę to wszystko od dwóch lat i naprawdę zastanawiam się w jakim
kraju ja żyję. Nie dalej jak dwa – trzy tygodnie temu obserwowałem
farsę jak to RCL nie publikowało ogłoszeń KRRIT bo:
1. rzekomo nie były zgodne z ustawą (której nawiasem mówiąc nie ma,
sytuacja do złudzenia jak z tym konkursem tylko na odwrót)
2. potem brak było podpisu szefowej UKE
3. potem jak już podpis szefowej UKE się pojawił to stracił ważność
ten od KRRIT i tak wkoło

plus ekspertyzy „ekspertów” za nasze podatników nie małe pewnie
pieniądze i wszystko to po to by cały proces opóźnić. list ktory
skierowałem do RCL poniżej.

Nie mam i aż boję się mieć pojęcie co stoi za tym całym niefartem/
pechem czy jak to nazwać.

Myślę że jest to odpowiedni czas aby sprawą zainteresowały się organy
upoważnione do weryfikacji tego typu trudnych przypadków losowych jak
cyfryzacja – list ten w kopii skieruję do NIK wiem że tym samym
urzędnicy nabiorą jeszcze większej rezerwy do podejmowanych
działań/decyzji i jeszcze bardziej to spowolni proces cyfryzacji ale ja
po dwóch latach obserwowania - wiarę w dobrą wolę urzędników niestety
straciłem… (wyłączając UKE który też popełnił wiele błędów
ale dobrą wolę jeszcze ma).
Chciałbym się również dowiedzieć się czy takie konkursy pod znane
już rozstrzygnięcia prowadzone w prasie ogólnopolskiej są zgodne z
naszym prawem i etyką urzędnika państwowego. Jeśli są zgodne, to w
takim wypadku ja będę musiał dostosować swoje wartości etyczne tak aby
nie kłóciły się z tymi obowiązującymi.

Treść listu /można go traktować jako otwarty czy jaki tam – nie znam
się za bardzo na tych sprawach/ oraz ewentualnej odpowiedzi będzie
dostępna na stronach forum emitela gdzie zwykłych ludzi obserwujących
ten temat jest więcej – którzy każdego dnia porównują ten temat do
procesów cyfryzacji w krajach ościennych i czerwienią się ze wstydu za
Polskę – na czeskich forach NTC możemy dowiedzieć się co piszą o
naszych kolejnych planach dotyczących wdrożenia NTC np. ”w Polsce w
zakresie NTC to pewne jest tylko to że słońce rano wzejdzie a wieczorem
zajdzie” – i jest to najlepszy komentarz do procesu cyfryzacji
telewizji w POLSCE. W ogóle zachęcam do śledzenia opinii i komentarzy do
Państwa działań może stracilibyście troszkę animuszu w tych
dyrdymałach które idą w świat z Waszych ust/urzędów itd. Wybory idą
ludzie nie są ślepi – może troszkę zacofani technologicznie za Waszą
sprawą ale to się powoli zmienia – proszę sobie popatrzeć na
statystyki wejść na strony związane z NTC – przyjdzie i czas
podziękowań…


„Zacofana technologiczne i napiętnowana politycznie” Białoruś ma 31
nadajników cyfrowych, a Polska mniej niż 10 nie uwzględniając
powierzchni – co więcej w tym dwa nie zgodne ze standardem kodowania
który sami wybraliście jako obowiązujący – oto Polska właśnie!!!

...

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 26 sierpnia 2010, o 19:27 przez mac_33, łącznie zmieniany 1 raz.

smyk

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: smyk »

Puma pisze:
kowal801 pisze:Witam
Czy ktoś może mi wyjaśnij po jaka ch*lerę jest potrzebny konkurs?
Nie wiem jak wy ,ale ja już w tym gąszczu się pogubiłem. :shock:
Chyba,ze chodzi o tych nowych graczy :lol:
Nie mam pojęcie po co ten konkurs. Konkurs miał być na wybór operatora MUX II a nie na to jakie programy w nim będą bo wiadomo że będzie TVN, Polsat, TV Puls i TV4 oraz ich dodatkowe programy.
Z kolei Prywatni już dawno się zgodzili na Emitela... nie pojmuje po co ten konkurs i czego tak naprawdę ma dotyczyć.
Konkurs jest pewnie po to, żeby było zgodnie z prawem jak mniemam. Oby do wiosny. 8-)

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: kowal801 »

Chyba znalazłem odpowiedź
Drugi multipleks zajmą telewizje komercyjne (Polsat, TVN, TV 4 oraz TV Puls), otrzymały już oni odpowiedni przydział częstotliwości od UKE. Jednak dodatkowo każda ze stacji ma umieścić w drugim multipleksie po jednym własnym kanale tematycznym. Aby tak się stało, potrzebny jest właśnie konkurs.
link do Całego artykułu
Ostatnio zmieniony 26 sierpnia 2010, o 20:39 przez kowal801, łącznie zmieniany 6 razy.

widex

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: widex »

smyk pisze:Konkurs jest pewnie po to, żeby było zgodnie z prawem jak mniemam. Oby do wiosny. 8-)

Na wiosnę br. to miał być uruchomiony Trzeciewiec i Kisielice (Iława).

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Drekan »

smyk pisze:
Puma pisze:
kowal801 pisze:Witam
Czy ktoś może mi wyjaśnij po jaka ch*lerę jest potrzebny konkurs?
Nie wiem jak wy ,ale ja już w tym gąszczu się pogubiłem. :shock:
Chyba,ze chodzi o tych nowych graczy :lol:
Nie mam pojęcie po co ten konkurs. Konkurs miał być na wybór operatora MUX II a nie na to jakie programy w nim będą bo wiadomo że będzie TVN, Polsat, TV Puls i TV4 oraz ich dodatkowe programy.
Z kolei Prywatni już dawno się zgodzili na Emitela... nie pojmuje po co ten konkurs i czego tak naprawdę ma dotyczyć.
Konkurs jest pewnie po to, żeby było zgodnie z prawem jak mniemam. Oby do wiosny. 8-)
A Ja myślę, że z tym konkursem sprawa wygląda następująco. :idea:

Polsat i TVN mają wiele swoich tematycznych stacji i gdyby mieli wolną rękę w kwestii wykorzystania wolnego miejsca w 2 multipleksie, to mogliby zaoferować widzom jakiś chłam typu TV Mango24. :evil:

Aby uniknąć tego typu wpadek i nie marnować miejsc w NTC na nic niewarte stacje, odbędzie się konkurs w którym każdy nadawca komercyjny przedstawi propozycję stacji tematycznych, które zamierza umieścić obok podstawowego kanału w 2 multipleksie. Po akceptacji stacji zostanie ona zapisana w pozwoleniu i nadawca nie będzie mógł dowolnie zmienić jednej stacji tematycznej na inną bez zgody UKE czy KRRiT. ;)

Ostatecznie cały 3 MUX REG dostała na wyłączność TVP i do dziś nie wiemy jakie stacje znajdą się w tym multipleksie. Jak powstanie więcej publicznych stacji tematycznych to TVP może wyrzucić te najwartościowsze typu TVP HD czy TVP Sport i zastąpić je w każdej chwili stacjami typu TVP Polonia czy TVP Parlament, bo w pozwoleniu nie zapisano jaki stacje muszą znaleźć się w 3 MUX REG. :?

Tylko, że TVP nie ma własnej platformy satelitarnej i w założeniu ma pełnić funkcję misyjną wymagającą ogólnokrajowego pokrycia. Natomiast nadawcy komercyjni nastawieni są na maksymalizowanie zysków i gdy uznają, że więcej korzyści przyniesie im umieszczenie w 2 multipleksie planszy z reklamą swojej platformy zamiast nadawać jakiś wartościowy program, to ciężko będzie wymusić na nich by oddali niewykorzystywane miejsce innym nadawcom. A tak pozwolenie będzie określało jaka stacja ma znaleźć się w 2 multipleksie i jaka będzie jego tematyka. W wypadku zmian nadawca będzie musiał się liczyć z utratą pozwoleń. 8-)

Ostatecznie nadawcy komercyjni szybko interweniowali w UKE w sprawie ryzyka utraty wywalczonego na własność 2 multipleksu gdy okazało się, że Emitel obecnie nie jest w stanie dotrzymać ustalonego z UKE harmonogramu uruchomienia 2 multipleksu. I to w sytuacji gdy wina ewidentnie nie leży po stronie nadawców tylko urzędników. Czyli strach związany z możliwością utraty miejsc w 2 multipleksie jest zauważalny. :)

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: marks74 »

Donaldo powinien wzorem Premiera Putina, który przed kamerami zmusił oligarchę do złożenia podpisu -pokazano w wieczornych wiadomościach- udać się do KRRiT, RCL, UKE i gdzie tam trzeba i wten sam sposób postawić do pionu parę odpowiedzialnych za ten bałagan ludzi. Biorą za to pieniądze i to z naszych podatków. :evil:

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: mac_33 »

jest i odpowiedz - ocencie sami.

Witam Pana,

Dziękuję za Pana stanowisko. Każdy głos w ważnej sprawie, a zwłaszcza ten krytyczny jest dla mnie istotny.
Opóźnienia w stosunku do innych krajów są faktem, któremu nigdy nie zaprzeczałam, a wręcz o tym mówiłam i od lutego 2009 r. kiedy zajęłam piastowaną obecnie funkcję rozpoczęłam intensywne prace nad dokumentami strategicznymi - Planem wdrażania NTC w Polsce oraz założeniami do ustawy i samą ustawą. W czerwcu tego roku dokumenty te zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Obecnie kończymy prace nad ustawą, która w październiku powinna zostać przekazana do parlamentu.
Kolejni urzędnicy począwszy od 2005r. próbowali zająć się tym tematem - i zajmowało się, ale nikt tematu nie zamknął i z tego powodu te opóźnienia. Regulatorzy (UKE i KRRiT) próbowali od 2008 roku przeprowadzić ten proces wspólnie, jednak powstał impas kompetencyjny między nimi jesienią 2009 i okazała się niezbędna interwencja legislacyjna.
Obecnie mam wrażenie, że naprawdę już wszystko udało się wyprostować i jesienią tego roku będziemy mogli cieszyć się nową jakością NTC na większości obszaru kraju.

Pisze Pan "Chciałbym się również dowiedzieć się czy takie konkursy pod znane już rozstrzygnięcia prowadzone w prasie ogólnopolskiej są zgodne z naszym prawem i etyką urzędnika państwowego. Jeśli są zgodne, to w takim wypadku ja będę musiał dostosować swoje wartości etyczne tak aby nie kłóciły się z tymi obowiązującymi." Rozumiem, że chodzi Panu o to, że jak można mówić o konkursie, jeśli wiadomo kto jest jego bebeficjentem?
Są to uwarunkowania związane z obowiązującą ustawą o radiofonii i telewizji, zgodnie z jej zapisami koncesja udzielana jest po przeprowadzeniu postępowania konkursowego z tego powodu konieczne jest ogłoszenie w sprawie koncesji na MUX 2.

Rozumiem także, iż zarzuca mi Pan, że nie powinnam się wypowiadać w prasie? Uważam, ze jako urzędnik państwowy jestem wręcz zobowiązania do udzielania wyjaśnień i odpowiedzi na zadane pytania przez obywateli, czy prasę. To, że MUX 2 przeznaczony jest dla dotychczasowych nadawców komercyjnych wynika z Planu Wdrażania NTC w Polsce, który jest oficjalnym dokumentem rządowym.

Jeśli uważa Pan, że moje wyjaśnienia są niewystarczające proszę pisać i pytać. Chętnie odpowiem w miarę możliwości na nurtujące Pana zagadnienia.

Magdalena Gaj

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: mac_33 »

i moja odpowiedz: gdyby ktoś chciał adresy mailowe do chętnie podam - warto pisać.

Witam,

bardzo dziękuję za szybką odpowiedz,

rozumiem ale nie przyjmuję Pani argumentacji, dla mnie zwykłego obywatela UKE, MI, KRRIT, RCL to cały czas jedno Państwo - i to mój przywilej z którego nie zrezygnuję.

niemniej jedna najważniejsze jest dla mnie Pani ponizsze stwierdzenie że:

"Obecnie mam wrażenie, że naprawdę już wszystko udało się wyprostować i jesienią tego roku będziemy mogli cieszyć się nową jakością NTC na większości obszaru kraju."

słowo "wrażenie" to dla mnie mało w tej sytuacji..., ile ja już takich wrażeń przeżyłem w tym temacie.

co do wystąpień w prasie chodziło mi nie o sam fakt bo to jest Pani obowiązek ale o treść otóż nie zrozumiałym dla mnie jest dlaczego nasze pieniądze mają pójść na ogłoszenia, opinie, ekspertyzy, odwołania, sądy, wyroki, odwołania od wyroków, ponowne analizy, ponowne wyjaśnienia i tak wkóło przecież to są dziesiątki jak nie setki tysięcy złotych tylko po to aby zalegalizować już dokonany wybór czterech podmiotów o których mówi Pani w tym samym artykule. Na 100% pojawią się nowi chętni - ciekawe co wtedy - upps znów krok wstecz.

dlatego też powiem szczerze, nie wierzę w ten start na jesień 2010 roku

ale zamilknę do pierwszego dnia zimy 2010 i na pewno się do Pani odezwę albo ze słowem uznania albo krytyki - choć wolałbym to pierwsze

proszę nie odpisywać tylko "wrażenie" dot NTC zamienić w pewność :-)

pozdrawiam i życzę miłego dnia
...

smiodus

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: smiodus »

mac_33 dzięki takim ludziom jak Ty jest duża szansa na to że w Polsce będzie lepiej, wychowujmy swoich urzędników w taki sposób jakbyśmy tego oczekiwali, proszę o maile do korespondencji na PW - jestem z Tobą.

S

czajla

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: czajla »

mac_33 pisze:Obecnie mam wrażenie, że naprawdę już wszystko udało się wyprostować i jesienią tego roku będziemy mogli cieszyć się nową jakością NTC na większości obszaru kraju.
[...]
Magdalena Gaj
i tu jest różnica, bo ja przynajmniej mam wrażenie że jesienią tego roku możemy liczyć na mux3 w 4 województwach (Mazowieckie, Wielkopolskie, Pomorskie i Zachodniopomorskie), i już działający Mux1 w trzech (Mazowieckie, Wielkopolskie i Lubuskie).
Tak przynajmniej wynika z aktualnie dostępnych publicznie materiałów.

Jakoś mi z tego się nie układa większość obszaru kraju, no chyba żeby policzyć zasięg czeskiej TV, no ale to chyba jednak nie o to chodzi...

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: grzesiek811 »

Mux1 nigdzie nie działa. Są tylko testy. Poza tym o mux1 NIC nie wiadmomo. Mowa jest tutaj o mux 2.

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: kowal801 »

Ja mam taka nadzieje ,ze Mux II może pod koniec roku włączą.Ostatnio wywiadzie Pan Dworak wspomniał ,ze do końca roku ,w niektórych obszarach coś tam ma drgnąć ,zobaczymy. ;)

jnk
Posty: 49
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, o 20:06
Miejscowość: Grajewo - podlaskie
Odbiornik: SONY KD-49XG8096 z HbbTV 1.5, tuner USB KOM1060,
AUNA DAB+
Instalacja antenowa: Emme Esse 548UC + wzm. Alcad CA-215, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: 60km-Krynice, 53km-Miłki, Suwałki-61km

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: jnk »

Przez opóźnianie wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej operatorzy mogą więcej stracić niż zyskać. Młodzież od telewizji analogowej (przestarzałej w swojej formie i treściach) odchodzi w kierunku innych mediów jak np. YouTube, Ipla itd. dających znacznie większy repertuar przekazywanych treści pozbawionych nachalnych i niemiłosiernie długich reklam. Obecnie telewizje oglądają głownie ludzie starsi i emeryci. Jak tak będą opóźniać wdrożenie DVB-T to po paru latach nie będą mieli widowni ani w DVB-T jak i w DVB-S.

widex

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: widex »

W sumie to z chęcią zastąpiłbym TV jakąś opcją VOD HD. Mam 20 lat ;]

Co do tematu DVB-T to dzisiaj instalowałem TV LED z tunerem NTC. Nie będę pisał, jak bardzo przydałoby się w tym miejscu NTC.

_chris_

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: _chris_ »

jnk pisze:Przez opóźnianie wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej operatorzy mogą więcej stracić niż zyskać. (...) dających znacznie większy repertuar przekazywanych treści pozbawionych nachalnych i niemiłosiernie długich reklam.
I to jest sedno sprawy. Te reklamy w NTC będą tak samo długie albo może nawet dłuższe, gdyż powiększy się znacznie dostępność do odbioru, a więc i ilość potencjalnych odbiorców... Ale tak naprawdę, to na opóźnianiu wejścia NTC zależy pewnie głównie nadawcom komercyjnym posiadającym platformy cyfrowe, bo przecież powszechny, darmowy dostęp do dobrej jakości TVP (i podstawowych programów komercyjnych) to o wiele mniejsza chęć do kupowania platform (a więc programów tematycznych), zwłaszcza jeśli spojrzy się na oglądalność poszczególnych kanałów...

stanley

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: stanley »

Problem z NTC nie wynika tylko z samej urzędników albo że "taki to ten kraj" jak się tu pisze.
O tym zadecydował układ sił na rynku medialnym jeszcze kilka lat temu i tyle.
I NTC traktuje się jak pomoc dla ubogich, których na nic innego nie stać, a to bzdura, bo czy w takim razie Niemcy to kraj biedaków ?

_chris_

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: _chris_ »

no tak, jak nie wiadomo o co chodzi, to jak powiada przysłowie, chodzi o kobietę lub pieniądze. O kobietę w tym przypadku raczej nie, więc chodzi o pieniądze, czyli lobbing i corporation games...
stanley pisze:I NTC traktuje się jak pomoc dla ubogich, których na nic innego nie stać, a to bzdura, bo czy w takim razie Niemcy to kraj biedaków ?
Czy ja wiem czy chodzi tylko o biedniejszych? To jest raczej kwestia potrzeb i podejścia systemowego do NTC. Przypomnę tylko, że pierwsza próba wprowadzenia DVB-T w Wielkiej Brytanii to była spektakularna klęska. Próbowano wejść komercyjnie, robiąc bezpośrednią konkurencję satelitom i kablowi. I skończyło się bankructwem, gdyż nie da się konkurować bezpośrednio przy takiej różnicy w ilości oferowanych płatnych kanałów. A potem poszli do głowy, że przeciętnemu oglądaczowi wystarcza kilka bardziej popularnych, bezpłatnych kanałów, po czym tak zrobiono i osiągnięto sukces. Po prostu, dużej grupie ludzi, niezależnie od zamożności, spokojnie wystarcza te kilka kanałów. I to jest target NTC...

Zablokowany