Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Ha ha, tutaj paradoks... MUX III będzie zawierał to samo co MUX I (jeżeli zdarzą wystartować przed wyłączeniem analogu)

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: igorlan »

W lipcu 2013 r. koniec nadawania telewizji w systemie analogowym - 2010-09-09
Nadawanie programów telewizyjnych w systemie analogowym, zgodnie z planem, powinno zostać całkowicie wyłączone w lipcu 2013 r. i rząd nie widzi zagrożenia dla tego terminu - mówi wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj.
Wcześniej prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska ostrzegała, że ten termin może nie być zrealizowany.

"Termin: lipiec 2013 r. nie jest zagrożony" - powiedziała Gaj na konferencji poświęconej cyfryzacji i związanej z rozdaniem nagród Niptel. Z jej opinią zgodził się prezes spółki TP Emitel Przemysław Kurczewski.

"Rok 2013 to nie jest termin nie do spełnienia" - powiedział Kurczewski. Przyznał, że Emitel, który ma być technicznym operatorem tzw. multipleksów (MUX) cyfrowej telewizji naziemnej, widzi obecnie pewne opóźnienie w stosunku do harmonogramu prac, ale powinien je sprawnie nadrobić.

Obecnie notowane opóźnienia są głównie efektem sporów i problemów proceduralnych. Obecny spór dotyczy tego, czy i w jakim stopniu telewizja publiczna - która ma tylko dla siebie zagwarantowany tzw. trzeci multipleks - powinna być obecna na MUX-1.

Pełniący obowiązki prezesa TVP Włodzimierz Ławniczak poinformował, że telewizja publiczna jest w stanie zaproponować ofertę złożoną z 10 kanałów.

"W tym również nowych projektów, które są przygotowywane jak TVP Seriale, mamy także nowe pomysły których na razie nie ujawniamy" - powiedział Ławniczak.

Wiceminister Gaj ocenia, że jeszcze w tym roku, Sejm powinien - w trybie pilnym - uchwalić tzw. "Ustawę Cyfryzacyjną". W 2013 r. mają działać 3 multipleksy i ma zostać wyłączone nadawanie w systemie analogowym. Dzięki "odzyskanym" częstotliwościom będą mogły zostać uruchomione kolejne multipleksy dla TV cyfrowej.

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/w- ... analogowym

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: grzesiek811 »

Tak, wygląda, że to Emitel będzie musiał ratować to co spaprały nasze władze czyli KRRiT, UKE, RCL i rząd.

romanodepalma

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: romanodepalma »

A tak właściwie to na odwrót: najpierw spartalił rząd ,bo starsi forumowicze pamiętają tekst : "ustawa jest nie potrzebna ,bo CTN się rozwija bez ustawy". KRRiTV śpi , bo mają jeszcze czas. RCL szuka pretekstów , a jedynie UKE na moją wiedzę ratuje sytuację jak się da ( a nic się nie da). Na końcu EMITEL czeka na umowę , bo bez niej nic nie zrobi.Nikt nie zainwestuje w sprzęt jak nie będzie pewności ,że się nie zwróci.Wszyscy(prawie)pamiętają : zastaliśmy Polskę analogową , a zostawimy cyfrową.
Każdy na koniec kadencji stara się robić najlepsze wrażenie.
Sory, wkurzyłem się , bo cała ta telewizja naziemna to polityka . Nie interesuje mnie polityka ,tylko telewizja naziemna i to cyfrowa . Ponad rok temu kupiłem LE22B450, myśląc ,że będę oglądał telewizje cyfrową od 30 Września 2009 , a miesiąc temu UE32B6000 i dalej kicha . Nawet nie wiem czy moje telewizory odbierają MPEG4.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: igorlan »

I kolejny news w temacie...

TV cyfrowa nie jest zagrożona
Jeszcze w tym roku mają ruszyć pierwsze multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) - z kanałami Telewizji Polskiej oraz nadawców prywatnych. Rząd przekonuje, że do lata 2013 roku uda się wyłączyć w naszym kraju sygnał telewizji analogowej.

Według szefowej UKE nie uda się zakończyć cyfryzacji Polski do lipca 2013 roku, a także 2015 rok (do tego czasu telewizja analogowa ma zniknąć w całej Europie) jest zagrożony. Wszystko przez duże opóźnienia we wprowadzaniu cyfrowej telewizji.

Innego zdania jest Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury odpowiedzialna za telewizję cyfrową. W rozmowie z ISB twierdzi, że termin 2013 zostanie dotrzymany. Także prezes TP Emitel, technicznego operatora drugiego i trzeciego multipleksu, jest zdania, że wcześniej zakładane terminy powinny zostać dotrzymane.

I wiele wskazuje, że tak się stanie, bo cyfryzacja Polski wreszcie rusza z miejsca. Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało ogłoszenia KRRiT, które pozwalają na uruchomienie przez nadawców komercyjnych drugiego multipleksu. W tym samym czasie stacje TVN, Polsat, TV Puls i TV4 podpisały umowę z TP Emitel - uruchomienie pierwszych nadajników drugiego multipleksu ma nastąpić jeszcze w tym roku. Każdy z nadawców będzie mógł umieścić po dwa kanały.

Z kolei w październiku 2010 roku Telewizja Polska wraz z TP Emitel planują uruchomienie trzeciego multipleksu, w którym znajdą się tematyczne kanały publicznego nadawcy, w tym zapowiadane są nowe stacje (m.in. TVP Seriale, a także inne o których nadawca na razie nie chce informować). Początkowo sygnał trzeciego multipleksu dostępny będzie w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i mazowieckim.

Źródło: Media2 (Onet.pl/ISB/wł.)

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Tom345 »

romanodepalma pisze:Nawet nie wiem czy moje telewizory odbierają MPEG4.
Aż coś mnie trafia, jak czytam takie posty. Człowieku, czy w Internecie nie ma specyfikacji do tych telewizorów? Nie masz napisane na obudowie/nalepce, czy dekoduje MPEG-4?!
Może jednak warto chwilę pomyśleć. I przed zakupem chociażby to sprawdzić we wszelkich dostępnych źródłach, takie informacje akurat tajemnicą nie są.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Opanuj się Tom345, nawet kupienie telewizora z MPEG-4 nie gwarantuje że będzie dobrze odbierał NTC.
Tutaj chodzi o to że nie ma możliwości jak sprawdzić czy wszystko odbierze prawidłowo a nie co jest napisane w specyfikacji telewizora.

Jestem dokładniej w takiej samej sytuacji... telewizor jest, tuner w komputerze jest tylko nie mam jak to SPRAWDZIĆ czy działa prawidłowo.

stanley

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: stanley »

romanodepalma pisze:Ponad rok temu kupiłem LE22B450, myśląc ,że będę oglądał telewizje cyfrową od 30 Września 2009 , a miesiąc temu UE32B6000 i dalej kicha . Nawet nie wiem czy moje telewizory odbierają MPEG4.
Mam TV S...g z serii: LE19B450 i NTC-testy odbiera b.dobrze. Jeden problem - po zaprogramowaniu kanały NTC nie ustawia w kolejności numerów ID przypisanych w MUX (to chyba Logical Channel Number) ale wg nazwy: Polsat...TVN...TVP1 TVP2...
Niby drobiazg (łatwo zmienić nr) a denerwuje (kanały z całego MUX3 będą lądować na liście za MUX2).
Ostatnio zmieniony 10 września 2010, o 20:05 przez stanley, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Drekan »

Tom345 pisze:
romanodepalma pisze:Nawet nie wiem czy moje telewizory odbierają MPEG4.
Aż coś mnie trafia, jak czytam takie posty. Człowieku, czy w Internecie nie ma specyfikacji do tych telewizorów? Nie masz napisane na obudowie/nalepce, czy dekoduje MPEG-4?!
Może jednak warto chwilę pomyśleć. I przed zakupem chociażby to sprawdzić we wszelkich dostępnych źródłach, takie informacje akurat tajemnicą nie są.
Nie tak do końca.

Wielu producentów zasłaniając się brakiem oficjalnej emisji DVB-T w Polsce, nie informuje czy dany model spełnia WSZYSTKIE wymagania techniczne. Czy ty jesteś pewien czy twój dekoder poradzi sobie z AC-3 i E AC-3. :?:

Dodatkowo w niektórych modelach funkcja wyszukiwania sygnału NTC przy wyborze kraju Polska jest niedostępna i jeśli jesteś w zasięgu emisji testowej musisz udawać, że znajdujesz się w Niemczech lub Czechach by móc cieszyć się telewizją cyfrową. :shock:

Poza tym warto zerknąć na wątek dotyczący EPG i problemów jakie rożne rodzaje odbiorników miały z poprawną edycją EPG. Nawet Emitel musiał eksperymentować z Tablicą Opisu Zdarzeń by znaleźć ustawienia pozwalające na poprawne wyświetlanie zawartości EPG przez jak największą liczbę odbiorników. Ale czy akurat twój model będzie poprawnie wyświetlał EPG dowiesz się dopiero jak emisja ruszy. Nawet gdy znajdujesz się w zasięgu emisji testowej, to producent sprzętu może cię zbyć powołując się na fakt, że to co odbierasz to jest tylko emisja testowa i parametry mogą się jeszcze wielokrotnie zmienić. :x

A jeśli zakupiłeś starszy model to po roku producent może już nie być zainteresowany wydawaniem do już nie produkowanego modelu pakietu poprawek, który usunąłby wykryte błędy i problemy. Poza tym bez sygnału NTC nie wiadomo czy korzystanie z funkcji dostępnych dla DVB-T jest wygodne i ergonomiczne (przykładowo jak szybko przełącza stacje). A kilka takich niedogodności może skutecznie zepsuć frajdę z korzystania z nowego sprzętu do oglądania DVB-T. :evil:

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: DanielK »

Nawet tu w lubuskim, gdzie DVB-T MPEG-4 jest nadawane ponad dwa lata, na półkach jest mnóstwo telewizorów tylko z MPEG-2. I ludzie z niewiedzy to kupują.

romanodepalma

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: romanodepalma »

Tom345 pisze:
romanodepalma pisze:Nawet nie wiem czy moje telewizory odbierają MPEG4.
Aż coś mnie trafia, jak czytam takie posty. Człowieku, czy w Internecie nie ma specyfikacji do tych telewizorów? Nie masz napisane na obudowie/nalepce, czy dekoduje MPEG-4?!
Może jednak warto chwilę pomyśleć. I przed zakupem chociażby to sprawdzić we wszelkich dostępnych źródłach, takie informacje akurat tajemnicą nie są.
Koledzy mnie wyręczyli z odpowiedzi , ale niektórzy nie potrafią zrozumieć ,że specyfikacja techniczna to jedno ,a fakty to drugie. Kolejny przykład :w opisie UE32B6000 pisze ,że odtwarza pliki multimedialne przez usb ,ale nigdzie nie pisze ,że nie odtwarza filmów. ale to się dowiedziałem dopiero jak kupiłem ten TV.

wojtaszek

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: wojtaszek »

Witam. Czy orientujecie sie moze keidy mozna liczyc na dolaczenie wszystkich kanalow z DVB-T do kazdej platformy satelitarnej? Czy start mux 2 i 3 jeszcze w tym roku lecz nie w calej Polsce gwarantuje ten proces? I czy uchwalenie ustawy cyfryzacyjnej przez rzad jest konieczne do startu muxow? Z gory dziekuje za wyjasnienia.
Pozdrawiam.

janek 77

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: janek 77 »

"romanodepalma" Kolejny przykład :w opisie UE32B6000 pisze ,że odtwarza pliki multimedialne przez usb ,ale nigdzie nie pisze ,że nie odtwarza filmów. ale to się dowiedziałem dopiero jak kupiłem ten TV.

Proszę o doprecyzowanie bo to akurat ciekawa informacja z pierwszej ręki.
Tzn. Nie odtwarza filmów np. Xvid w formacie AVI, ani MKV?
To jakie pliki multimedialne producent ma na myśli?
Jakie rozszrzenia akceptuje?
Odtwarza napisy .txt, sub?
Mam nadzieję, że obsługuje chociaż .mpg i .ts
Ostatnio zmieniony 11 września 2010, o 23:03 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

lukas_so

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: lukas_so »

Pewnie odtwarza tylko mp3. To też plik mulimedialny.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: apk »

Ten telewizor odtwarza muzykę i zdjęcia jeśli chodzi o filmy to jest taka możliwość w modelu UE32B6000 ale trzeba się liczyć ze stratą gwarancji producenta to samo w telewizorach LG jest możliwość oglądania filmów w seriach LH LU LF dodam że to robimy na własną odpowiedzialność .
http://www.samsung.com/pl/consumer/tv-a ... returnurl=
http://www.samsung.com/pl/consumer/tv-a ... cification

janek 77

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: janek 77 »

W sumie trudno się dziwić producentom. Nic poza TV by już nie sprzedali.

Ciekawe jak jest w modelu
http://www.samsung.com/pl/consumer/tv-a ... returnurl=
Czy ktoś może się podzielić doświadczeniem?
Jak nagrywa i co odtwarza.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: grzesiek811 »

romanodepalma pisze:Koledzy mnie wyręczyli z odpowiedzi , ale niektórzy nie potrafią zrozumieć ,że specyfikacja techniczna to jedno ,a fakty to drugie. Kolejny przykład :w opisie UE32B6000 pisze ,że odtwarza pliki multimedialne przez usb ,ale nigdzie nie pisze ,że nie odtwarza filmów. ale to się dowiedziałem dopiero jak kupiłem ten TV.
I twoja wina, bo powinieneś przed kupnem dowiedzieć się czy odtwarza wideo jeżeli cię to interesowało. Przecież nie napisali, że odtwarza AVI i MKV. Nie masz co ich winić.

romanodepalma

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: romanodepalma »

Nie zależy mi tak bardzo na odtwarzaniu filmów , a tym przykładem pokazałem tylko jak się wprowadza klienta w błąd.
Też mój błąd,że nie sprawdziłem czy ma MPEG4. Podobno ma ,ale minie rok i tego nie sprawdzę.
A jednak powinien odtwarzać filmy http://www.skapiec.pl/site/cat/99/comp/ ... techniczne
Muszę napisać do producenta

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: kowal801 »

romanodepalma pisze: Też mój błąd,że nie sprawdziłem czy ma MPEG4. Podobno ma ,ale minie rok i tego nie sprawdzę.
A jednak powinien odtwarzać filmy http://www.skapiec.pl/site/cat/99/comp/ ... techniczne
Muszę napisać do producenta
Witam

Ta seria oficjalnie nie ma wsparcia dla odtwarzacza multimedialnego(Divix,mkv).Jest możliwość tylko odtwarzania muzyki w MP3,oraz przeglądanie zdjęć w JPG.Dopiero wyższej serii jest wprowadzone to udogodnienie(gadżety multimedialne). ;)

wojtaszek

Ustawa cyfryzacyjna a kanały

Post autor: wojtaszek »

Witam. Czy orientujecie sie moze keidy mozna liczyc na dolaczenie wszystkich kanalow z DVB-T do kazdej platformy satelitarnej? Czy start mux 2 i 3 jeszcze w tym roku lecz nie w calej Polsce gwarantuje ten proces? I czy uchwalenie ustawy cyfryzacyjnej przez rzad jest konieczne do startu muxow? Z gory dziekuje za wyjasnienia.
Pozdrawiam.

Zablokowany