Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: ploomba »

Wiecie do czego może doprowadzić sytuacja zamiany muxów 1 i 3? Może doprowadzić do tego, że będziemy mieć pierwszy mux-1 TVP z kanałami które są obecnie i trzema FTA nadającymi z satelity oraz mux 2 z komercyjnymi kanałami. I to będzie pokrycie ogólnokrajowe. A ostatni mux z nowymi nadawcami będzie dla garstki wybrańców w dużych miastach tak jak jest teraz z TVN-em i TV4. I okaże się to klapą bo nowi nadawcy będa narzekać na niskie pokrycie sygnalem itd itp.
Wierzycie naprawdę , że jakikolwiek nadawca dobrowolnie wyłączyłby swój sygnał analogowy dużo wcześniej tylko po to, żeby wpuścić na rynek nową konkurencję w DVB-T?? Wolne żarty.

Jeśli TVP wywija takiego wała w postaci braku kanałów, na które wszyscy liczyli, to ja zaproponowałbym TVP aby wyłączała sukcesywnie sygnał analogowy TVP2 i w jego miejsce uruchamiała MUX-3.
I jeszcze co do kanałów TVP w mux3 - to nie tak miało być, to dvb-t miało umożliwić TVP dystrybucję kanałów objętych jakimis tam obwarowaniami międzynarodowymi. A tu taki "joke" dla społeczeństwa.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: mac_33 »

@ploomba - nie rozumiem co w tym złego, pamietaj ze sa regiony w Polsce z 2-5 kanałami marnej jakosci - dvb-t nie jest dla kolekcjonerów kanałow od 50 wzwyż których i tak nie ogladasz bo niby jak :-),
dla mnie szersze niz zakładano 2 muxy "odtworzeniowe" sa bardzo ok, niech najpierw zastartuja, ludzie sie przelaczą to troche potrwa min 2 lata, dvbt zostanie w tym czasie objeta badaniami ogladalnosci zostanie zauwazona przez nadawcow i wtedy przyjdzie czas dla nowych nadawcow bezplatnych/ platnych/ideowych/ tematycznych czy jakich tam jeszcze mamy - teraz jest to troche na glowie. zgodnie z polskim powiedzeniem "że jeszcze maciek w d...ie a juz mu kasze studza" :D czy jakos tak.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: ploomba »

Jednym z celów jakie przyświecały wdrożeniu DVB-T w Polsce było umożliwienie nadawania innym chętnym podmiotom.
Jednym z głównych celów obecnych nadawców naziemnych jest jak najdłuższe blokowanie rynku reklam (sami mówili o podziale tortu reklamowego i o ich strachu związanym z nowymi nadawcami).

Ja tam myślałem, że Polska jest krajem demokratycznym i naciskanie na ustawodawców w sprawie blokowania konkurencji "wpływami" i innymi metodami powinno być tępione. Zdrowa konkurencja to taka na której kanały telewizyjne same się bronią swoją jakością.
Ewentualne przydzielenie Mux-1 dla TVP a mux-2 dla komercyjnych będzie dokładnie tym o co im chodziło. O zablokowanie konkurencji na kilka lat.

Zgodnie z tym co napisała prezes UKE w ostatnim komunikacie:
"Prezes UKE nie ma możliwości nakazać emisji lub włączyć nadawanie programu w wersji cyfrowej. Jedyną możliwością jaką ma Prezes UKE jest cofnięcie rezerwacji podmiotowi, który jej nie wykonuje zgodnie z przewidzianym harmonogramem. Jednak jest to ostateczność, bowiem taka decyzja po pierwsze musi być uzasadniona zawinieniem nadawcy. Po drugie, takie rozwiązanie w żaden sposób nie przybliża widzów do spełnienia ich oczekiwań w zakresie odbioru cyfrowej telewizji naziemnej."
Czyli przydział częstotliwości dostaną a transmisję uruchamiaja wedle ich widzimisie. Przecież juz teraz ewidentnie widać , że TVP ten szczątkowy mux-3 uruchamia w bólach. Kilka nadajników a harmonogram rozległy jak pustynia. Nie wierzę w to, że gdyby przydzielono TVP mux-1, to do wakacji by go uruchomiła (czy do końca 2011). Przecież teraz te kilka mini częstotliwości mają uruchamiać przez dwa lata. Byłoby tak, że dano by im ten mux-1 a i tak uruchamialiby go pewnie do 2014
A do tego potem się pojawi pewnie w mediach komunikat nadawców, że penetracja sygnałem cyfrowym nie jest taka na jakiej im zależało, że mało ludzi ma tunery itd i w związku z tym sugerują wydłużenie nadawania analogowego żeby znaczna część społeczeństwa nie pozostała bez TV.

Co innego, gdyby dać mux-1, z zastrzeżeniem prawnym , że np do końca 2011 r muszą uruchomić ten mux na całym obszarze kraju i równocześnie wyłączać analogowy TVP2. W miejsce tego wyłączanego TVP2 uruchamiany byłby mux z nowymi nadawcami.
Z tego co pisze prezes Uke wynika jednak, że nie ma takiej możliwości aby UKE nakazało nadawcy uruchomienie nadawania w jakimś konkretnym czasie.

p.s. też byłbym za tym, żeby mux-1 był dla TVP, mux 2 dla komercyjnych, wyłaczyc na szybko np TVP2 analogowy i mux-3 dla nowych graczy. Z tym, że w Polsce NIE MA MOCNYCH na nadawców, żeby zmusić ich do szybkiego działania na rzecz wyłączenia analogu. W Polsce nie nadawcy działają pod dyktando rządu tylko rząd pod dyktando nadawców.

goldfinger

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: goldfinger »

p.saw pisze: Może na razie jeszcze nic nie ogłaszać zanim NTC nie obejmie swoim zasięgiem większej części kraju i najważniejsze zanim nie skończy się ta kaszna w postaci "testów". Lepiej nie drażnić społeczeństwa czymś co w pełni nie działa.
Czyli chyba nic mi nie umkneło ;).

To może być jeden z powodów, dla których taka sytuacja ma miejsce. Pytanie tylko - dlaczego tak właśnie jest. O tym pisałem już jakiś czas temu, i nadal dziwi mnie to, że czas testów już się skończył, rozpoczęło się oficjalne nadawanie, bo skoro dla jakiegoś terenu przyjmuje się określoną datę, dzień startu, to przecież jest to oficjalny start, a tu cały czas tylko przetasowania i kombinacje. Ludzie, na coś takiego były miesiące nadawania testowego, które jak widac zaprzepaszczono!
Gdyby to był nowo wprowadzany standard, powiedzmy DVB-T2, to mozna by zrozumieć - nowy twór, nowa technologia, nowe możliwosci. Ale wygląda na to że nasze "spece" nie potrafią sobie dać rady z czymś co jest znane i powszechnie używane przez inne kraje od kilku lat!

Mnie tylko ciekawi w jaki sposób bedzie przekazane ludności to, ze TV(P) weszła w erę nowego nadawania. Owszem logo już jest, ale co mi po logo, skoro na dobrą sprawę nie wiadomo co ono znaczy.
Na dodatek cytat z reklamy jednej z platform sat.: "Odbieraj cyfrową telewizję naziemną i najtańszą ofertę kanałów HD na rynku!", który jest umieszczony obok ich dekodera mówi chyba sam za siebie.

Marzy mi się to, aby w pierwszym czy w drugim programie TVP w godzinach największej oglądalności przeprowadzić rozmowę z ekspertami w tej dziedzinie (pytanie czy sie tacy znajdą), tak jak miało to miejsce jakiś czas temu w telewizji u naszych sąsiadów. Były wszystkie szczególowe informacje podane "na talerzu" (i to nie satelitarnym) w sposób zrozumiały dla kazdego. Nawt dla tego który ich język zna tylko ze słuchu.

p.saw

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: p.saw »

Mieszkam w domu ze starszą osobą, która nie zdaje sobie sprawy co to NTC i jakie problemy są z DVB-T. Jeśli ogłoszono by wszem i wobec w mediach, że już działa to ludzie tłumnie polecieliby kupować nowe tv lub stb. Mam dwa tv z mpeg-4 i ciągłe zmiany w mux-ach i problemy powodują moją frustrację. Ciekawe jak reagowałaby ta część społeczeństwa (mniej świadoma technicznie), która napotkałaby właśnie takie problemy jak: brak fonii, pikseloza, brak programu, ten wypada a ten wchodzi itp. Pewnie by sobie z tymi problemami nie poradzili i wtedy instalatorzy mieli by pełne ręce roboty.
Ponieważ dla tej starszej osoby musiałby zakupić STB (o co się dopomina bo ma odbiornik crt) wziąłbym również na siebie zadanie ciągłego tłumaczenia dlaczego znowu jest coś nie tak i muszę np skanować co 2-3 dni pasmo. Dopomina się dlatego, że widzi u mnie więcej kanałów niż u siebie. Ja ciągle mówię, że dopóki działa wszystko tak jak działa nie zamierzam jej "szczuć" tą wspaniałą telewizją. Za jakiś czas jak wszystko się unormuje to wtedy może...
Dlatego uważam, że nie należy robić wielkich kampanii reklamowych, że NTC już ruszyła, bo część społeczeństwa nie poradzi sobie z taką kaszaną. Cociażby z tego względu, że nie wiedzą co to forum.emitel. ;)
Dlatego podtrzymuję to co napisałem wcześniej:
p.saw pisze: Może na razie jeszcze nic nie ogłaszać zanim NTC nie obejmie swoim zasięgiem większej części kraju i najważniejsze zanim nie skończy się ta kaszna w postaci "testów". Lepiej nie drażnić społeczeństwa czymś co w pełni nie działa.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: kaem3 »

Pamiętam, że pod koniec 1999 roku, gdy trzeba było zejść z dolnego pasma UKF-FM, też w mediach prawie nic nie było na ten temat. Widocznie dla tzw. statystycznego Polaka są to rzeczy nieatrakcyjne z punktu widzenia mediów, bo on i tak tego nie zrozumie. Lepiej pociskać mu do czaszki bełkot polityczno-kryminalny.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: mac_33 »

opinia juz jest na stronach krrit - jesli myslicie podobnie to uwazajcie ja za swoja :-)
http://www.krrit.gov.pl/bip/LinkClick.a ... &tabid=443

_chris_

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: _chris_ »

No i mamy PIERWSZY BEZPŁATNY KANAŁ HD bez ABONAMENTU i UMOWY !

Bravo!!!

A co na to Polsat? Bo stanowisko TVP znamy.

Nie ma to jednak jak konkurencja... :D

arik92

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: arik92 »

_chris_ pisze:No i mamy PIERWSZY BEZPŁATNY KANAŁ HD bez ABONAMENTU i UMOWY !

Bravo!!!

A co na to Polsat? Bo stanowisko TVP znamy.

Nie ma to jednak jak konkurencja... :D
Co masz na myśli?

_chris_

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: _chris_ »

TnK, tak wczoraj mówili w reklamie...

DVB-T

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: DVB-T »

_chris_ pisze:TnK, tak wczoraj mówili w reklamie...
mógłbys to jakos rozwinąć? jaki kanał? w którym muxie?

Bo jeśli chodzi Ci o TVN HD w pakiecie bezpłatnym przez rok za pośrednictwem satelity i tylko w TNK HD to informacja jest z 4 października
Ostatnio zmieniony 21 października 2010, o 10:53 przez DVB-T, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: _chris_ »

DVB-T pisze:mógłbys to jakos rozwinąć? jaki kanał? w którym muxie?
w żadnym muxie. W Telewizji na Kartę, przecież napisałem...

am00
Posty: 57
Rejestracja: 23 października 2009, o 11:04
Miejscowość: Jaraczewo
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Pokojową ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: POZNAŃ - Śrem - 25km

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: am00 »

Moja prognoza

W połowie 2012 mamy EURO, do tego czasu TVP nie zamierza wyłączyć żadnego nadajnika analogowego, co napisała na swojej stronie. EURO'2012 jak i każde święta będą wykorzystywane by napędzać rynek platformom satelitarnym i kablowej TV.

UKE i KRRiTV, żeby wyjść z twarzą oddadzą im cały MUX-1. TVP będzie działała bez pośpiechu i nie ma co też liczyć na lepszą ofertę programową niż ta jaka jest w tej chwili, czyli połowa miejsca w multipleksach będzie nieobsadzona. Z czasem w tej nieobsadzonej części pojawi się program TVPinfo z sąsiednich województw i w ten prosty sposób TVP wybrnie z regionalizacji. MUX-3 po długich przepychankach zostanie im odebrany, ale nie znajdzie chętnych, bo procedura przetargowa będzie zbyt zawikłana.

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: rppmedia »

A zauważyliście pewny sprytny ruch TVP? Zarówno w MUX1 jak i MUX3 będą się dublować trzy kanały czyli TVP1, TVP2 i TVP Info. I tak ma być aż do roku 2013. A śmiało w te trzy miejsca na MUX1 można by dać nowych graczy. W szczególności że dotychczas zgłosiło się już 11 graczy chętnych, a miejsc jest tylko cztery?

majster10

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: majster10 »

rppmedia pisze:A zauważyliście pewny sprytny ruch TVP? Zarówno w MUX1 jak i MUX3 będą się dublować trzy kanały czyli TVP1, TVP2 i TVP Info. I tak ma być aż do roku 2013. A śmiało w te trzy miejsca na MUX1 można by dać nowych graczy. W szczególności że dotychczas zgłosiło się już 11 graczy chętnych, a miejsc jest tylko cztery?
No normalne,bez TVP Sport bez TVPHD,w ogóle nic tam nie będzie-same kanały na których na okrągło reklamy :lol: Niepotrzebne zajmowane miejsca na multipleksach.Juz bym wolal ESKA TV zamiast takiej TVP Polonii.. ;)
Śmiech na sali,a co ciekawe nadajnik z którego odbieram tv analogową RTON Kudowa wysyła tylko TVP1 i TVP2.DVB-T ma wystartować po 2012 roku albo i później,natomiast analog ma zostać wyłączony za rok o tej samej porze :lol: :lol:

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: grzesiek811 »

Prawdę mówiąc liczyłem na TVP Sport i może TVP HD w DVB-T, jak tego nie będzie, to DVB-T nie oferuje mi NIC poza tym, co mam FTA z satelity.

Fajnie, że Eska i 4fun.tv stara się o miejsce w mux 1. Przyda się jakiś program muzyczny. Wolałbym 4fun.tv niż eskę. Puls niech najpierw stworzy ten drugi porządny kanał, a nie już chce zajmować miejsce innym. Ciekawie też wygląda pomysł Bajka TV. Co do trwam, to myślę, że jeszcze nie w mux1, może mux4, albo w mux 1 dopiero po opuszczeniu go przez TVP.

Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Bogdan G. »

rppmedia pisze:A zauważyliście pewny sprytny ruch TVP? Zarówno w MUX1 jak i MUX3 będą się dublować trzy kanały czyli TVP1, TVP2 i TVP Info. I tak ma być aż do roku 2013. A śmiało w te trzy miejsca na MUX1 można by dać nowych graczy.
A zauważyłeś że jedynie MUX-1 ma zagwarantowany pełny zasięg co zapewni odbiór tych programów po wyłączeniu analogu . Na mux-3 w tym względzie możemy liczyć dopiero w 2014 roku .

DVB-T

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: DVB-T »

rppmedia pisze:A zauważyliście pewny sprytny ruch TVP? Zarówno w MUX1 jak i MUX3 będą się dublować trzy kanały czyli TVP1, TVP2 i TVP Info. I tak ma być aż do roku 2013. A śmiało w te trzy miejsca na MUX1 można by dać nowych graczy. W szczególności że dotychczas zgłosiło się już 11 graczy chętnych, a miejsc jest tylko cztery?
będą się dublować, dopóki mux1 nie uzyska zasiegu ogólnokrajowego. To rozsądne i logiczne ze tvp 1 2 i info znajdzie sie w mux3, aby juz za kilka dni mogli je ogladac mieszkancy części tych 4 szczesliwych województw

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: tajemnicapanstwowa »

DVB-T pisze:aby juz za kilka dni mogli je ogladac mieszkancy części tych 4 szczesliwych województw
w Szczecinie od jakichs 4-5 dni mozna bez problemu ogladac TVP1, TVP2, Info oraz Historie. Tylko Kultura ma poki co plansze testowa. a czy szczesliwych?
szczerze powiedziawszy jak mam okna od zachodu to DVB-T sobie nie poogladam bez zewnetrznej anteny, analoga w pokoju na zwyklej antenie pokojowej moze i z minimalnym "sniegiem" ale dalo sie zlapac...

DVB-T

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: DVB-T »

tajemnicapanstwowa pisze:
DVB-T pisze:aby juz za kilka dni mogli je ogladac mieszkancy części tych 4 szczesliwych województw
w Szczecinie od jakichs 4-5 dni mozna bez problemu ogladac TVP1, TVP2, Info oraz Historie. Tylko Kultura ma poki co plansze testowa. a czy szczesliwych?
szczerze powiedziawszy jak mam okna od zachodu to DVB-T sobie nie poogladam bez zewnetrznej anteny, analoga w pokoju na zwyklej antenie pokojowej moze i z minimalnym "sniegiem" ale dalo sie zlapac...
Zawsze to większe możliwości. Ja na dzien dzisiejszy nie mam zadnych. A dla mieszkańców np. Jeleniej Góry jedyną nadzieją na NTC przed wyłączeniem analogu jest mux1, który nie wiadomo kiedy zostanie uruchomiony

Zablokowany