Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: drugi multipleks

Post autor: rotalplus »

To co ktos ustawe zmienił?
Czy dopiero teraz sie zorientowali - takier zeczy powinno sie w fazie testów zrobić?

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: drugi multipleks

Post autor: Przemo »

Mam nadzieję, że nie będzie problemu jak to było kiedyś, że kanały z jednego multipleksu będą nadpisywane innymi. Przy oficjalnym starcie MUX 2 i 3 na początku był to szeroko omawiany tutaj błąd.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: drugi multipleks

Post autor: kaem3 »

Nie podobają mi się takie zmiany. W promocji DVB-T (np. wśród ludzi starszych) to raczej nie pomaga: sygnał niby jest nadawany, a tu nagle ekran czarny i trzeba ponownie dać skanowanie. Ile jeszcze tych skanowań? Co kwartał? W analogowej TV jednak takich historii nie było, bo zmiany częstotliwości rzadko kiedy dotyczyły więcej niż jednego programu (a innych zmiennych parametrów kanału nie było). A tu nawet przy drobnej zmianie, zdycha cały mux - i znowu "akcja serwisowa" po ludziach, których często z dużym trudem udało się przekonać do NTC. Ech...

Bartt

Re: drugi multipleks

Post autor: Bartt »

Podejrzewam że związane jest to częściowo ze startem MUX1. Po jego starcie w niektórych rejonach kraju nastąpi zdublowanie 3 (4) kanałów TVP (MUX1 i MUX3). Pewnie będą one miały tą samą identyfikacje a tunery/tv z f-cją LCN wybiorą sobie te z lepszym sygnałem, tak jak to ma teraz miejsce np. w Rzeszowie. Przykładowo obecnie MUX3 z Baranówki i MUX3(1) z Suchej Góry są identyczne i większość tv zostawia sobie mux z Baranówki a Suchą Górę pomija.
Dla ciekawostki mogę podać że są tv (np. Sharp) które same w stanie czuwania wyszukują i aktualizują sobie kanały DVB-T. Oczywiśćie tę f-cje można w menu wyłączyć.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: drugi multipleks

Post autor: kemi73 »

Panie Jarku proszę mnie poprawić ale nadajecie to testowo czy to jest już komercyjne nadawanie. Proszę mi wybaczyć ale to się ma nijak do profesjonalnej emisji DVB-T. 10 lat testów i nadal amatorszczyzna. Ciekawe jak długo znowu kolejne 10 lat ?.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: drugi multipleks

Post autor: kuku1234 »

kaem3 dokladnie. Ja mam nadzieje, ze tego 5 czy 6. grudnia zostanie wypuszczony takze mux 1 ze Skrzycznego, bo nie chce mi sie co tydzien jezdzic i dokonywac "akcji serwisowych".

ss80

Re: drugi multipleks

Post autor: ss80 »

kemi73 pisze:... nadajecie to testowo ... 10 lat testów i nadal amatorszczyzna.
Teoretycznie to obecnie wszystkie sygnały cyfrowe w Polsce to jeden wielki test, oficjalnie DVB-T powinno działać zaraz jak analog kopnie w kalendarz :evil: wtedy znów czekają nas wszystkich zmiany, bo kanały cyfrowe wskoczą na swoje docelowe miejsca, tak więc to nie pierwsza i nie ostatnia duża zmiana wymagająca przestrojenia się.

Taka mała wskazówka dla "serwisantów" aby odbiorcę nauczyli od razu podstaw obsługi odbiornika DVB-T czyli aby odbiorca wiedział że na tunerze istnieje taka opcja jak AUTOWYSZUKIWANIE i umieć ją stosować zawsze jak jakieś programy zniknęły gorzej jak widz nie wie że jakiś program dodali, warto więc mu wspomnieć że co jakiś czas powinien AUTOWYSZUKIWAĆ ponownie żeby się przekonać czy nie doszedł jakiś nowy kanał, ewentualnie nowa usługa lub ścieżka dźwiękowa. Wówczas będzie o wiele mniej "akcji serwisowych". 8-)

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: drugi multipleks

Post autor: kupon »

.....Wówczas będzie o wiele mniej "akcji serwisowych". 8-)

- i mniej kasy :cry:

Hamer

Re: drugi multipleks

Post autor: Hamer »

@ss80 uczenie podstaw obsługi odbiornika DVB-T u dużej liczby osób starszych/"dziadków" nie przejdzie.
Mnie osobiście dobrych kilka chwil zajeło wytłumaczenie że guziczek "1" na pilocie nie zawsze i wszędzie bedzie TVP1, że moge to ustawić pod innym dowolnym numerem,
co dopiero tumaczenie wyszukiwania kanałow. Pozatym na auto wyszuka i cyfrowe i analogowe wyszedł by groch z kapustą i armagiedon dla dziadka.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: drugi multipleks

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:59 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: mac_33 »

krótkie podsumowanie:
na koniec 2010 - było w użyciu ok 20 (22 jak dobrze liczę) nadajników dvbt w Polsce - pamiętam czas właczenia mux2 z wisły i te legendy jak to rzekomo nie ZDONRZOM i nie WŁONCZOM bo nadajnik spadł z ratraka w drodze na skrzyczne :-) - to był dreszczyk emocji.

teraz wg zestawinia UKE bedzie ich 74 - emocje opadają - bedzie ok 20 stacji/programów w dobrych lokalizacjach, nawet porównania do czechów którzy mieli wówczas 3 muxy a my jakieś szczątki muxów - teraz nie mają sensu.

zobaczymy czy za rok tu jeszcze bedziemy zaglądać - oby tak z ciekawości tylko :-).

Matteo87

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Matteo87 »

Będziemy, będziemy. W końcu finałowy etap MUX3 dopiero od roku 2013. No i po wyłączeniu analogu rekonfiguracje częstotliwości i mocy w wielu miejscach, a także uruchamianie kolejnych MUXów na zwolnionych częstotliwościach. Tak naprawdę to zawsze będzie się coś działo w eterze ciekawego :)

romanodepalma

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: romanodepalma »

A później 10 lat testów w DVBT2 , albo jakiś nowy system i następne nerwówki.

susfol

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: susfol »

susfol pisze:
susfol pisze:Witam. Więc proszę dziś wcześniej położyć się spać , aby wcześniej jutro wstać gdyż czeka nas nowa rzeczywistość (planowa) :?: Brak ,, pasiaków'' w MUX 1 - nie licząc ATMu. :lol: Pozdrawiam
Jak widzę ( jestem w pracy) brak entuzjazmu :) czyli Eska i Polo nie nadaja ? I tak powinno zostać do 2 stycznia 2012. Przespali podpisanie umowy z Emitelem więc niech stracą widownie, szczegulnie na SYLWESTRA !!!

I wszystko wiadomo : http://www.emitel.pl/strona-glowna/15-m ... iegu-mux-1

Codino18

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Codino18 »

Co do tej całej cyfryzacji to tak jak zawsze w Polsce, jak już jest całkiem coś dobrego (MUX3), to trzeba to spieprzyć i dać coś gorszego (MUX1). Bo nie może nam być za dobrze. Ciekawe jak i czym wypełnią tych 6 muxów (czy ile ich tam ma być docelowo). Jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić, skoro jest problem,z tym żeby czymś ciekawym wypełnić choćby dwa muxy.
Na początku mnie to wciągnęło (cyfryzacja). Bawiło mnie ustawianie anteny czy co chwila skanowanie programów itp. Myślałem, że będzie to coś fajnego ale z każdym dniem jest tylko większe rozczarowanie. Teraz mnie już to męczy.
Mam tylko nadzieję, że nie zmienią MUXA2 i jednak włączą MUX3 na jakimś innym kanale (może kiedyś z TVP Sport). Takie dwa muxy działające bez problemów to by było na tyle. Resztą mogą sobie wsadzić gdzieś.

susfol

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: susfol »

susfol pisze:
susfol pisze:
susfol pisze:Witam. Więc proszę dziś wcześniej położyć się spać , aby wcześniej jutro wstać gdyż czeka nas nowa rzeczywistość (planowa) :?: Brak ,, pasiaków'' w MUX 1 - nie licząc ATMu. :lol: Pozdrawiam
Jak widzę ( jestem w pracy) brak entuzjazmu :) czyli Eska i Polo nie nadaja ? I tak powinno zostać do 2 stycznia 2012. Przespali podpisanie umowy z Emitelem więc niech stracą widownie, szczegulnie na SYLWESTRA !!!

I wszystko wiadomo : http://www.emitel.pl/strona-glowna/15-m ... iegu-mux-1
I na tym etapie zakończyłem zainteresowanie DVB-T , nadawcami i Emitelem :mrgreen:
:cry: :evil:

vfolej

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: vfolej »

Ten mux1 to jakaż kpina z ludzi 3 programy i dziękuje.
No na to my czekały tyle czasu masakra.

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

susfol pisze:I na tym etapie zakończyłem zainteresowanie DVB-T
Po wydarzeniach z dnia dzisiejszego wypadałoby się tylko pożegnać z tym forum. ;)

vfolej

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: vfolej »

no masz racje nich si ten bałagan wsadzą ... a nie robią z ludzi debile


Zablokowany