Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Właśnie w Polsce króluje 'kto za mniej' i wtedy mamy np. drogi jakie mamy.
Nie wyobrażam sobie aby przetarg wygrała inna firma niż Emitel. Ostatnio widać że się chłopcy i dziewczyny starają aby NTC była na dobrym poziomie technicznym (to co od nich zależy).

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: qwerty »

Akurat o drogach co nieco wiem, gdyż mój sąsiad jest w firmie budowlanej dróg. Drogi są takie słabe, gdyż takie są wymagania w przetargach (ilość warstw). Kiedyś przy piwie powiedział, że sam się dziwi, że aż tyle lat wytrzymują. Gdyby były większe wymagania nawierzchni to drogi miały czas eksploatacji jak niemieckie autostrady (są odcinki, gdzie wybudowane za czasów Hitlera do tej pory nie były remontowane).
Dlatego chciałbym, aby były szczegółowe wymagania. Bo zapewnić 80 % powierzchni to nie problem. Problemem jest zapewnienie poprawnego sygnału bez zakłóceń.

husky83

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: husky83 »

ja się tam nie znam na polityce, na drogach i na innych takich duperelach, ale jedno wiem..
Rząd jakoś bardzo szybko poradził sobie z ustawą hazardową... Pomyślicie 'co to ma do cyfryzacji'... Ano tyle:
w muxie 1 ostatecznie NIE ma być TVP, a to ona blokuje jego powstanie (czy też komercyjne nadawanie, zwał jak zwał). Gdyby rząd wpadł na to i wprowadził drobne zmiany w ustawie, mówiące o tym, że:
1. Wybór operatora jest większościowy. W tym przypadku Mux1 ma już operatora (łącznie 7 miejsc w muxie zajmowanych przez 5 podmiotów - o ile sie nie mylę. jeden pomiot, którym jest TVP, czyli 3 miejsca w muxie blokują calość z powodu przetargu), ponieważ większość podmiotów (czy też w przeliczeniu na miejsca w muxie) wybrała już operatora - w dodatku TEGO SAMEGO......
2. Ponieważ TVP będzie tylko chwilowo uczestniczyła w tworzeniu MUX 1 - wyłączenie procedury przetargowej - tutaj można by sie podpiąć pod to, że docelowi operatorzy wybrali nadawcę.

więcej pomysłów nie mam, ale mam natomiast pomysł żeby ktoś ładnie to ubrał w słowa (czyli przepisał to co wyżej napisałem,ale tak żeby było wszystko ładnie i jasno) w formie petycji lub jakiejkolwiek podobnej i wstawił tutaj.. Może jeśli zasypywalibyśmy rząd mailami o podobnej treści - może zdarzyłby się cud i coś by z tym zrobili?
W cuda nie wierzę, w żadną z partii rządzących też nie, ale jednak... spróbować można :)

Proszę mnie naprostować jeśli coś tu namieszałem....

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: C7_4K »

Obrazek

info skopiowane z "sat-elita.info"


http://satkurier.pl/news/50779/tv-puls- ... -moze.html

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

husky83 pisze:ja się tam nie znam na polityce, na drogach i na innych takich duperelach, ale jedno wiem..
Rząd jakoś bardzo szybko poradził sobie z ustawą hazardową... Pomyślicie 'co to ma do cyfryzacji'... Ano tyle:
w muxie 1 ostatecznie NIE ma być TVP, a to ona blokuje jego powstanie (czy też komercyjne nadawanie, zwał jak zwał). Gdyby rząd wpadł na to i wprowadził drobne zmiany w ustawie, mówiące o tym, że:
1. Wybór operatora jest większościowy. W tym przypadku Mux1 ma już operatora (łącznie 7 miejsc w muxie zajmowanych przez 5 podmiotów - o ile sie nie mylę. jeden pomiot, którym jest TVP, czyli 3 miejsca w muxie blokują calość z powodu przetargu), ponieważ większość podmiotów (czy też w przeliczeniu na miejsca w muxie) wybrała już operatora - w dodatku TEGO SAMEGO......
2. Ponieważ TVP będzie tylko chwilowo uczestniczyła w tworzeniu MUX 1 - wyłączenie procedury przetargowej - tutaj można by sie podpiąć pod to, że docelowi operatorzy wybrali nadawcę.

więcej pomysłów nie mam, ale mam natomiast pomysł żeby ktoś ładnie to ubrał w słowa (czyli przepisał to co wyżej napisałem,ale tak żeby było wszystko ładnie i jasno) w formie petycji lub jakiejkolwiek podobnej i wstawił tutaj.. Może jeśli zasypywalibyśmy rząd mailami o podobnej treści - może zdarzyłby się cud i coś by z tym zrobili?
W cuda nie wierzę, w żadną z partii rządzących też nie, ale jednak... spróbować można :)

Proszę mnie naprostować jeśli coś tu namieszałem....
7 listopada wysłałem taki pismo do UKE:
Pismo do UKE pisze:Szanowni Państwo.

Ostatnio obserwuję problem z procesem "cyfryzacji" w Polsce. Zaistniała patowa sytuacja doprowadziła do wyłączenia emisji NTC w regionie Krakowa. Wielce prawdopodobne jest, że wkrótce dojdzie do wyłączenia kolejnych dwóch nadajników. Sprawa zaczyna być nieciekawa społecznie - ludzie źle znoszą odbieranie im przywilejów i dóbr. Ja mieszkam we Wrocławiu i tylko dzięki specyficznym warunkom odbieram sygnał DVB-T z nadajnika w Śremiu k. Poznania. Niemniej obawiam się, że konsekwencje perturbacji procesu mogą również sięgnąć mojej osoby.

W związku z powyższym przeanalizowałem oficjalną dokumentację i sytuację oraz wskazywane przyczyny problemów. Zgodnie z moim charakterem spróbowałem znaleźć rozwiązanie. Oto moja propozycja:

Harmonogram cyfryzacji zakłada 3-etapowe uruchamianie emisji pierwszego multipleksu. Multipleks ten na okres przejściowy nazwany został "odtworzeniowym", gdyż z założenia ma zawierać wszystkie 7 programów emitowanych analogowo na terenie Polski, t.j. TVP1, TVP2, TVP Info-regionalne, TV4, Polsat, TVN i TV Puls. Plan zakłada, że współdysponentami częstotliwości przypisanych do MUX-1 będą nadawcy. Dysponenci zgodnie wybiorą operatora multipleksu, który w ich imieniu i za ich upoważnieniem wystąpi do UKE o pozwolenie na emisję cyfrową a następnie technicznie ją zapewni zgodnie z harmonogramem.
Projektanci dokumentu zapomnieli o formalnych wymogach stawianych przed nadawcą publicznym TVP w zakresie dysponowania finansami a dokładniej o wymogu przetargu w kwestii operatora multipleksu. Sytuacja zmusza albo do "ustawienia przetargu" pod kątem operatora EmiTel, albo podporządkowania się czterech pozostałych nadawców do decyzji TVP. Pierwsze rozwiązanie jest moim zdaniem karygodne, natomiast drugie jest bezsensownym i krzywdzącym ze względu na fakt, iż multipleks I docelowo nie należy się dla TVP lecz właśnie dla pozostałych czterech "graczy". Na wyraźną uwagę zasługuje fakt, że niezwłocznie i bez dodatkowych problemów nadawcy programów TV4, Polsat, TVN i TV Puls doszli do porozumienia i wyznaczyli operatora ich zdaniem godnego zaufania i oferującego najatrakcyjniejsze warunki.
Proponuję więc zmianę w planie polegającą na uznaniu iż współdysponentami częstotliwości należących do MUX-1 są/będą: Polskie Media S.A., TVN S.A., Telewizja Polsat S.A. i Telewizja Puls Sp. z o.o. Proszę zwrócić uwagę, że stan ten jest zgodny z okresem po zakończeniu emisji analogowej. Na czas simulcasting-u dysponenci MUX-1 powinni zostać zobowiązani do udostępnienia odpowiedniej przepustowości w strumieniu danych na rzecz TVP. Obowiązek ten mijałby sukcesywnie w regionach, w których doszłoby do wyłączenia emisji analogowych. W takich miejscach pojawiłaby się możliwość uruchomienia MUX-3 własnego TVP. Z dokumentacji rozumiem, że zarówno dysponentem częstotliwości należących do MUX-3, nadawcą jak i operatorem multipleksu będzie TVP. Żeby ułatwić telewizji publicznej uruchomienie i dopracowanie techniki dosyłu i emisji sygnału proponowałbym (co też chyba zostało uczynione) przydzielić zastępcze kanały na rzecz TVP w celu uruchomienia emisji eksperymentalnej, która w dniu wyłączenia analogu zostałaby zastąpiona docelową emisją cyfrową.
Powyższe rozwiązanie ułatwiłoby TVP (dało czas na) załatwienie sprawy z przetargiem. Jednocześnie proces cyfryzacji zostałby odblokowany. Przychylając się do interesu operatora EmiTel proponuję na czas, w którym TVP nie będzie mogła emitować swoich programów w formie cyfrowej, dopuścić możliwość wprowadzenia do strumienia MUX-1 próbnych programów. Mogą to być programy nadawców starających się o emisję w MUX-2 lub jakiś program o jakości HD (pozwoli to skuteczniej motywować odbiorców do kupowania sprzętu DVB-T). Wybór programu oraz warunki biznesowe pozostawiłbym do dogadania przez operatora MUX-1, dysponentów częstotliwości i potencjalnych nadawców. Dla celów normujących dałbym obowiązek 3-miesięcznego uprzedzenia operatora przez TVP o gotowości do emisji swoich programów w MUX-1 wraz ze spełnieniem wymogów biznesowych. Na okres przejściowy warunki finansowe stawiane przez operatora dla TVP powinny być identyczne z warunkami przedstawionymi i zaakceptowanymi przez dysponentów MUX-1. Rozwiązanie, które zaproponowałem niesie ze sobą możliwość innego scenariusza. Ze względów finansowych TVP może nie mieć możliwości na jednoczesną emisję analogową i cyfrową. W takiej sytuacji osobnym dokumentem można by pozwolić na wcześniejsze wyłączenie jednego z programów TVP w celu uruchomienia emisji cyfrowej. Oczywiście w takich regionach TVP traciłoby prawo do MUX-1. W takiej sytuacji cyfryzacja stała by się bardziej dynamiczna. Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż powyższe rozwiązanie pozostawia dużo wolności decyzyjnej dla TVP.
Jak do tej pory nie otrzymałem pisma od pracowników UKE z odpowiedzią. Mam obiecane od p. Streżyńskiej osobiście, że taką odpowiedź otrzymam. Czy o takie coś pytałeś @husky83?

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

Puma pisze:Właśnie w Polsce króluje 'kto za mniej' i wtedy mamy np. drogi jakie mamy.
Nie wyobrażam sobie aby przetarg wygrała inna firma niż Emitel. Ostatnio widać że się chłopcy i dziewczyny starają aby NTC była na dobrym poziomie technicznym (to co od nich zależy).
Rzecz, której właśnie nie rozumiem. Dlaczego w kryteriach nie znalazły się terminy zakończenia poszczególnych etapów pokrycia obszarowego i ludnościowego? Nie koniecznie najtańsza usługa jest najlepsza. Czasami szybkość realizacji jest bardziej korzyść.

Poza tym tanie mięso psy jedzą...

Podobnie rzecz się ma z drogami. Nigdzie nie widziałem kryterium czasu wykonania odcinka drogi.

Skoro są firmy określające kosztorys inwestycji czy to drogowej, czy telekomunikacyjnej, to uwierzmy ich pracy i obliczonym przez nich wartościom. Niech inwestycja kosztuje właśnie tyle, a nie mniej, za to jeżeli jakaś firma logistycznie jest w stanie wykonać usługę szybciej i lepiej mieszcząc się w cenie, to należałoby ją właśnie wybrać.

Wydaje się, że dla TVP najlepszą sytuacją byłoby uruchomienie MUX-3 z pokryciem 90% powierzchni kraju od 1 lutego 2010 roku. Chyba, że się mylę...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Moim zdaniem powinna być premia za szybsze skończenie, sęk w tym że Polskie prawo nie przewiduje premii za szybsze wykonanie.

Nie rozumiem jednego...skoro TVP uruchomi równolegle MUX3 to dlaczego mamy czekać na ich zgodę przy uruchamianiu MUX1? Tak, wiem że MUX1 miał być pierwszy i odtworzeniowy, ale teraz sytuacja jest inna przez blokadę MUX1 przez TVP.
Przepisy (których i tak nie ma) powinny być elastyczne, skoro i tak wszystko jest na podstawie...spotkań to co stoi na przeszkodzie aby to zmienić?

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

Z tą premią to już chyba było. Firma wykonała szybciej, ale premii nie otrzymała, bo inwestor "opóźnił" odbiór!!!

TVP działa zgodnie ze swoim interesem. Dalej nie rozumiesz? Dla TVP lepiej jest, żeby MUX3 ruszył szybciej. Nie zdziwię się, jeżeli przez okres przejściowy na MUX-1 będzie TVP1, TVP2, TVP-Info a na MUX-3: TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD i coś jeszcze. Jak już zajmować rynek, to na całego!

Złożyłem zapytanie do TVP o planowaną zawartość MUX-3 w okresie przejściowym, ale jak zwykle nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi. Więc czekam dalej...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Pamiętam jak było z premią za oddanie kawałka drogi :x

Rozumiem że interes TVP to oddanie MUX3 pierwszego...ale w MUX1 niby reszta nadawców jest zgodna na Emitela. Dogadać się i TVP wykluczyć z MUX1 (bez zbędnych rozmów z TVP). Podejrzewam jednak że prywatni nadawcy tylko teraz są za startem MUX1, gdy wiedzą że TVP odwala za nich czarną robotę.

Gdzie się podziało dobro klienta? Urzędy są dla ludzi a nie ludzie dla urzędów.
TV Puls zaapelowała kilka dni temu o zweryfikowanie strategii państwa w obszarze telewizji cyfrowej poprzez zapewnienie migracji programów TVP z multipleksu pierwszego na multipleks dedykowany nadawcy publicznemu i umożliwienie nadawcom komercyjnym zagospodarowanie uwolnionych częstotliwości.
http://media2.pl/media/58870-dvb-t:-cyf ... ejscu.html

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

Puma pisze:Pamiętam jak było z premią za oddanie kawałka drogi :x

Rozumiem że interes TVP to oddanie MUX3 pierwszego...ale w MUX1 niby reszta nadawców jest zgodna na Emitela. Dogadać się i TVP wykluczyć z MUX1 (bez zbędnych rozmów z TVP). Podejrzewam jednak że prywatni nadawcy tylko teraz są za startem MUX1, gdy wiedzą że TVP odwala za nich czarną robotę.

Gdzie się podziało dobro klienta? Urzędy są dla ludzi a nie ludzie dla urzędów.
TV Puls zaapelowała kilka dni temu o zweryfikowanie strategii państwa w obszarze telewizji cyfrowej poprzez zapewnienie migracji programów TVP z multipleksu pierwszego na multipleks dedykowany nadawcy publicznemu i umożliwienie nadawcom komercyjnym zagospodarowanie uwolnionych częstotliwości.
http://media2.pl/media/58870-dvb-t:-cyf ... ejscu.html
Interes TVP, to uruchomić MUX-3 jednocześnie zachowując sobie miejsce na programy w MUX-1 na okres przejściowy a do tego przytrzymać uruchomienie MUX-1 jak najdłużej.

Nadawcy prywatni wielkie G mogą w tej kwestii. Podejrzewam, że piłka jest w młynie pomiędzy UKE, KRRiT i TVP. Dopóki tam się nie wyjaśni sytuacja, nic się nie zmieni. Stąd moja nadzieja, że jednak, pomimo zgrzytów sądowych, Emitel wygra przetarg.

husky83

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: husky83 »

Demon pisze: 7 listopada wysłałem taki pismo do UKE:
(...)
Jak do tej pory nie otrzymałem pisma od pracowników UKE z odpowiedzią. Mam obiecane od p. Streżyńskiej osobiście, że taką odpowiedź otrzymam. Czy o takie coś pytałeś @husky83?
Tak, dokładnie o coś takiego pytałem :) w takim razie dzisiaj mijają dwa tygodnie od wysłania pisma... Ciekawe, czy w ogóle wzięli pod uwagę to co było w nim napisane.. Obiecana odpowiedź może i jest, ale lepiej byłoby gdyby była obiecana do dnia np. 1 grudnia, nieco konkretniej, a nie po prostu 'odpowiem na pismo'... Nie podoba mi się to wszystko i tyle. W końcu w muxie 1 tvp gościć zbyt długo(jeśli nie będzie niepotrzebnych kolejnych opóźnień) nie będzie, więc dlaczego ma teraz wszystko blokować :/ to wszystko jest jakieś chore :/

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: qwerty »

Ja na odpowiedź UKE i TVP czekam już ponad 2 tygodnie. Już pewnie mają nas dosyć. :( Jutro chyba napiszę do premiera względem jego wypowiedzi. Ciekawe jakie ma on stanowisko w tej sprawie (pewnie nie doczekam się odpowiedzi).

achimek61

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: achimek61 »

Popieram !!! piszmy do PREMIERA !!!,jak tego nie odkręci ,to marne szanse w wyborach!!!

uggp

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: uggp »

@Demon
To co piszesz ma sens, kurcze, jest tyle możliwych sytuacji rozwiązania opóźnień a "oni" cały czas, że się nie da :/

Mnie zastanawia jeszcze jedna kwestia, dlaczego przyjęto kolejność MUX1 potem MUX3 a dopiero MUX2 i inne lokalno/komercyjne. Jeśli mamy już opóźnienia to jakakolwiek kolejność nie ma sensu. Może wyjściem, żeby pogonić konkurencje to start MUX2? Z tego co wiem to MUX2 ma być full komercja i zdaje się, że Emitel jako nadawca tutaj ma więcej do powiedzenia.
Bo teraz to TVP opóźnia MUX1 ale już klepie sobie gniazdko na MUX3. Zaraz Polsat czy inny TVN się zorientuje, że może stracić oglądalność i będzie blokować MUX3 (MUXem 1) żeby sobie przygotować na swoje kanały np MUX4. A taki MUX4 oczywiście nie wystartuje jak nie wyłączą analogu i po zawodach. Ogłosić przetargi na wszystkie możliwe częstotliwości i dawaj, kto pierwszy ten lepszy. Ciekawe jakby wtedy blokowali.

janek 77

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: janek 77 »

To nadawcy komercyjni nalegali na obecność TVP w MUX1, jako niby odtworzeniowy.
Piszę niby bo po co robic coś przejściowego skoro przejściowo można wyłączać analog....

Ale interes prywatny nie ma interesu w darmowej cyfryzacji tylko w płatnych platformach.
Stąd im póżniej tym lepiej.
Politycy i mianowani urzędnicy siedzący w róznych układach i zależnościach finansowych nie mają żadnego interesu w szybkiej bezpłatnej NTC, nawet w formie platformy satelitarnej TVP.

I to wyjaśnia dlaczego nie ma nic...

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: kupon »

kol.Demon.Też napisałem pismo do UKE dzisiaj i czekam na odpowiedz.Troszkę pozmieniałem w Twojej petycji i mam nadzieje,że nie będziesz mnie ścigał o prawa autorskie. :D

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: ploomba »

uswiadomilem sobie jedno :D
dvb-t ruszy za 10 lat :D moze :D
przeczytajcie to:
"TYLKO MUZYKA jest pierwszym kanalem tematycznym telewizji publicznej,
ktora planuje uruchomienie w przyszlym roku kolejnych dwoch kanalow:
informacyjno-publicystycznego i edukacyjnego o charakterze
popularno-naukowym.
Wedlug zapowiedzi Zarzadu TVP SA w 1998 r. na pozycji 13oE pojawi sie
polska paczka programowa, w ktorej znajda sie oba kanaly telewizji
publicznej (TVP1, TVP2) oraz trzy kanaly tematyczne wymienione wyzej. W
zaleznosci od powodzenia tych trzech kanalow tematycznych, TVP SA
rozwazy mozliwosc wprowadzenia innych kanalow np,.sportowego."

to jest cytat z 1997 roku!!!!
czyli po 12 latach nadal z bólem powstaje ta paczka kanałow tematycznych :D
Przy takim tempie to ten mux TVP bedziemy mieli moze w 2020 roku :D

marwika

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: marwika »

Może nasze wnuki doczekają ? :lol:

karol91

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: karol91 »

ploomba pisze:to jest cytat z 1997 roku!!!!
czyli po 12 latach nadal z bólem powstaje ta paczka kanałow tematycznych :D
Przy takim tempie to ten mux TVP bedziemy mieli moze w 2020 roku :D
Jeśli tak lubisz zgłębiać wiedzę, to dlaczego nie przeczytałeś, co na ten temat pisze chociażby Wikipedia?
Program Tylko Muzyka zakończył nadawanie z przyczyn prawno-politycznych (niedostosowanie prawa polskiego do rynku mediów i brak zgody ministra Emila Wąsacza na kanały tematyczne w telewizji publicznej)
Mamy też cały artykuł w Rzeczpospolitej. Fragment:
Kanał muzyczny Tylko Muzyka przestanie nadawać w niedzielę. TVP postanowiła zamknąć program, ponieważ telewizja publiczna nadawała go wbrew ustawie o radiofonii i telewizji, a legalizacja przez dziesięć miesięcy nie doszła do skutku.
I wszystko jasne...

Poza tym TVP miała już bardzo dużo pomysłów na własne kanały: przypominam TVP Rozrywka i TVP Film (obecne nawet w reklamach n), TVP Nauka... Pewnie niedługo dojdą do tego TVP Seriale. Nietrudno natworzyć różnego rodzaju kanałów tematycznych - można wymyślać praktycznie z każdej dziedziny. Trudniej zrobić taki kanał z sensem i utrzymać go na rynku. Niektórzy twierdzą, że TVP Cogito to pomysł nietrafiony - lepiej byłoby „przerobić” TVP Historię.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: ploomba »

Wiem o tym..Tylko chciałem pokazać na przykładzie, jak długo może trwać w Polsce uruchamianie czegokolwiek. Tamte plany TVP co do kanałów tematycznych były bardzo dobre. Jedyne co z tego powstało to chyba TVPinfo no i dostępny gdzieniegdzie TVPsport. Wg tamtych planów miały powstawać kanały informatyczny, naukowy a dopiero potem kolejne. Teraz zaczyna się od komercji (sport, ma być tez jakis TVP seriale a dopiero w odległej przyszlosci moze TVP cogito)
W każdym bądź razie szkoda, że Tylko muzyka już nie istnieje i że jej nie reaktywowano po czasie. I mam nadzieję, że obecne przeszkody prawne nie zaszkodzą dvb-t i nie będzie ona uruchamiana (w planach) przez 10 lat.

Zablokowany