Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: apk »

Tylko emitel ma szansę najszybciej uruchomić nadajniki ze względu że ma na czym uruchomić . :D
Jeśli wybiorą innego operatora to zanim wybudują nadajniki i uruchomią to morze minąć 6 – 12 miesięcy a jak będą problemy to mogą nie zdążyć przed wyłączeniami nadajników analogowych w 2011 roku .
Sądzę że jak emitel wygra przetarg i będzie wiedział na czym stoi to w ciągu 2 miesięcy wszystkie nadajniki uruchomi i proponuje aby proces wyłączenia nadajników zacząć we Wrześniu po 1 stacji telewizyjnej z nadajników z 1 i 2 etapu .

sw3

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: sw3 »

Demon pisze: Urzędy myślą, jak wprowadzić mechanizmy konkurencyjności również w części dosyłu i emisji.
Urzędy myślą jak zachować jak największą kontrolę i możliwość "dogadywania się" z przedsiębiorcami przy zachowaniu pozorów wolnorynkowości i przejrzystości.
Gdyby rządzącym naprawdę zależało na uczciwych regułach i szybkim uruchomieniu DVB-T to by ustalili jakie kanały są dostępne na jakich obszarach, stworzyli listę (takie wykazy już zresztą są w planach MUXów) i zrobili licytację na poszczególne "komórki", ewentualnie na całe MUXy. Licytacja powinna dotyczyć prawa do użytkowania poszczególnych częstotliwości (na okres np. 10 lat) i niczego poza tym.
Zwycięzca licytacji mógłby nadawać własne programy albo wynajmować pasmo innym zainteresowanym. W niektórych miejscach jest już teraz dostępne po 3 i więcej częstotliwości więc konkurencja by była zarówno między nadawcami jak i między operatorami. Obecni nadawcy widząc, że może się pojawić konkurencja i nie mając możliwości blokowania cyfryzacji na pewno by żwawiej przystąpili do działania. A jeśli nie, to tym lepiej - pojawiły by się nowe kanały.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Drekan »

karol91 pisze: No dobrze, ale co z nadajnikami należącymi do innych firm? Chyba DVB-T w Polsce nie będzie się opierać tylko i wyłącznie na sieci EmiTela? Dla mnie cała DVB-T jest od początku źle przemyślana. Wystarczy spojrzeć, jak to jest teraz (w analogu). Nikt nie sprawuje władzy nad żadnym z nadajników, nadawcy sami je sobie opłacają, nikt nie robi przetargów. Po przejściu na nadawanie cyfrowe, zmienia się tylko treść nadawana na jednym kanale radiowym. Zamiast jednej stacji, mamy ich x (w tym wypadku x=7). Potrzeba tylko instytucji (UKE lub KRRiT), która kontrolowałaby, co dokładnie znajdzie się w danym multipleksie. I najlepiej, gdyby to ktoś z zewnątrz przeprowadzał konkurs (przetarg, czy jakby to nazwać) dla każdej z firm, która jest właścicielem iluśtam nadajników. W ten sposób uniknęlibyśmy płacenia jednej firmie, która i tak musi zatrudnić sobie podwykonawców. Wtedy zapewne koszty wzrosną, chyba że EmiTel odda 100% pieniędzy wszystkim podwykonawcom tam, gdzie będą oni potrzebni. Wybaczcie mi te wymysły, ale po prostu obecny model DVB-T w Polsce mi nie odpowiada właśnie z powodu tego przetargu na jednego głównego operatora technicznego. To nie telefonia komórkowa, gdzie każda sieć ma swój nadajnik obok konkurencji, bo płaci tylko za wynajęcie masztu dla anten (sama go nie postawiła).
DVB-T w Polsce nie musi opierać się wyłącznie na sieci Emitela.

Jednak w obliczu ogromnych opóźnień we wdrażaniu NTC, szybki start 1 multipleksu odtworzeniowego jest priorytetem. Obecnie jesteśmy na szarym końcu i pewnie cały proces uruchamiania NTC jeszcze się opóźni.
Wyprzedzili nas już Białorusini, Ukraińcy a nawet na Syberii działa już DVB-T. U nas nawet początku nie widać.
A wiążące międzynarodowe umowy nakazujące Polsce wyłączyć nadawanie analogowej telewizji naziemnej nieubłaganie się zbliżają.
W tej sytuacji wybór operatora, który będzie musiał dopiero szukać lokalizacji na umieszczenie własnych nadajników i przeprowadzać od początku wszystkie testy całego sprzętu nadawczego i technologii, pogłębi jeszcze bardziej obecne opóźnienia. Szybki start NTC pozwoli jeszcze zbić obecnie wysoką ze względu na brak popytu cenę dekoderów z MPEG4 do DVB-T. Jak wszytko ruszy na ostatnią chwilę, to sprzedawcy nie będą skłonni obniżać cen dekoderów.

Poza tym w planach jest mowa o uruchomieniu 8 multipleksów i nic nie stoi na przeszkodzie by ich operatorami zostały konkurencyjne firmy. Ostatecznie operatorem jednego z nich jest spółka INFO TV FM, operator sieci DVB-H.

W analogu kanały TVP idą z nadajników Emitela a Polsat wynajmuje maszty Emitela aby móc umieszczać na nich swoje nadajniki. Pozostali nadawcy korzystają z innych obiektów i uzyskują niewielkie pokrycie.

Natomiast mylisz się co do jednego głównego operatora. W każdym multipleksie zostanie wybrany osobno operator który zdecyduje gdzie i jak zapewni zasięg sygnału.
Jeden główny operator techniczny jest na Słowacji, jest nim firma Towercom i odpowiada za uruchomienie wszystkich 3 planowanych multipleksów. Jak na razie spisuje się rewelacyjnie, komercyjne nadawanie rozpoczęto przed świętami zyskując pokrycie na poziomie 80%, a za pół roku rusza 2 multipleks. A nam pozostaje tylko zazdrościć.

Bartosz Czach

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Bartosz Czach »

Ma pytanie do Emitela. Czy za 2 miesiące i 4 dni ruszy emisja DVB-T z Limży (obiekt Iława/Kisielice)?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

To pytanie nie powinno być skierowane do Emitela a do NADAWCÓW, to oni grymaszą i nie chcą startu NTC w Polsce.
Bardzo w to wątpię czy projekt harmonogramu jeszcze kogoś obowiązuje.

karol91

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: karol91 »

Jak widać na przykładzie, harmonogram DVB-T obowiązuje tylko Warszawkę. Ważne, że tam działa. To taka pokazówka - jak to nam się technologia rozwija. Problem w tym, że poza Warszawą sygnał jest dostępny tylko testowo. Chociaż za niedługo się to zmieni, bo Niemcy będą chcieli przejąć nasze analogowe częstotliwości. Najgorzej jest na wschodzie kraju.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Raczej nie ma co liczyć nawet na start NTC w tym roku.
Czy naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) w Polsce zdąży ruszyć w tym roku? Nie wiadomo. Na razie narodził się nowy konflikt dotyczący podziału częstotliwości.
najnowszy plan nadawców, który zakłada, że połowę pierwszego i cały trzeci multipleks zajmie TVP, a drugi w całości nadawcy komercyjni, doprowadzi do zablokowania częstotliwości i konkurencji na rynku. Nie możemy na to pozwolić, musimy otworzyć rynek - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury. Rząd nie przejmuje się także opóźnieniem wprowadzenia telewizji cyfrowej w Polsce. - Trudno, będziemy mieli krótszy okres przejściowy - mówi Gaj.
http://media2.pl/media/60989-tv-cyfrowa ... ruszy.html

Rząd wyjątkowo lekko podchodzi do tego moim zdaniem. Co prawda okres przejściowy jest wyjątkowo długi, ale opóźniony start NTC mi się nie podoba. Jeżeli jednak będzie warto czekać i początkowa koncepcja wygra to jestem w stanie poczekać.

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

A ja bym lobbował za takim rozwiązaniem, że nie będzie dodatkowo płatnych programów w NTC, każdy nadawca, który będzie zainteresowany emisją swojego programu ma prawo to zgłosić i otrzymać pozwolenie z zachowaniem zasad etyki programu oraz ewentualnego konkursu w przypadku braku miejsca w multipleksach. Jeżeli nadawców będzie mniej, to trudno - będzie wolne miejsce na przyszłość i rozwój (może więcej programów HD?).

druy
Posty: 102
Rejestracja: 6 marca 2009, o 21:46

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: druy »

Ja jednak mam nadzieję że jeszcze coś uzgodnią przed 31.03.2010r :) Trochę jeszcze czasu zostało...

smyk

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: smyk »

Na moje pytanie do UKE: "Czy harmonogram wprowadzania 2 etapu DVB-T w Polsce będzie zgodny z tym co jest na stronie UKE: http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6
"

dostałem taką odpowiedź:
W odpowiedzi na Pańskie pytanie odnośnie realizacji harmonogramu rozpoczęcia nadawania programów TV (TVP1, TVP2, TVP3, POLSAT, TVN, TV4 i PULS) w sposób cyfrowy (w systemie DVB-T/MPEG-4) i zakończenia nadawania tych programów w sposób analogowy (w systemie D1/PAL) muszę z przykrością stwierdzić, że harmonogram ten nie jest realizowany. Można już z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że etap drugi cyfryzacji telewizji naziemnej określony we wspomnianym harmonogramie rozpocznie się z opóźnieniem.
Powodem takiego stanu rzeczy jest brak porozumienia nadawców będących współwłaścicielami (współoperatorami) pierwszego multipleksu DVB-T w kwestii wskazania podmiotu, który pełniłby funkcje technicznego operatora tego multipleksu (multipleksowałby, czyli scalałby dane dotyczące poszczególnych programów w jeden strumień danych a następnie transmitowałby tak powstały sygnał do widzów).

Otóż nadawcy komercyjni (TV POLSAT, TVN, TV4 i TV PULS) wskazali już spółkę, która ich zdaniem powinna pełnić rolę operatora technicznego pierwszego multipleksu DVB-T. Jednakże TVP nie może tego uczynić bez wcześniejszego przeprowadzenia przetargu w trybie określonym w ustawie Prawo zamówień publicznych. Istnieje teoretycznie możliwość, że przetarg w TVP wygra inny podmiot niż ten, który został wskazany przez nadawców komercyjnych.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że z technicznego punktu widzenia operatorem technicznym multipleksu może być tylko jeden podmiot. Funkcja ta nie może być współdzielona przez kilka podmiotów. Aby więc uniknąć sytuacji patowej, w której TVP wskaże inny podmiot niż nadawcy komercyjni do świadczenia usługi technicznego operatorstwa multipleksu i transmisji sygnału multipleksu, TVP wezwała nadawców komercyjnych aby wzięli udział w procedurze przetargowej organizowanej przez Telewizję Publiczną i tym sposobem wspólnie wytypowali jeden podmiot, który byłby technicznym operatorem multipleksu pierwszego. Nadawcy komercyjni jednak odmawiają wzięcia udziału w przetargu TVP argumentując, że nie obowiązuje ich ustawa Prawo zamówień publicznych przy wyborze firm świadczących na ich rzecz wszelakie usługi.

Jeżeli zatem ziści się scenariusz, w którym TVP dokona wyboru innego technicznego operatora multipleksu niż nadawcy komercyjni, jedyna możliwością uruchomienia regularnych emisji programów w ramach pierwszego multipleksu DVB-T będzie rozdzielenie nadawcy publicznego i komercyjnych na osobne multipleksy.

Zarówno TVP jak i nadawcy komercyjni złożyli już wnioski do Prezesa UKE w celu dokonania wspomnianego rozdziału. Prezes UKE analizuje te wnioski. Obecnie trudno przewidzieć jak to wpłynie na opóźnienia w realizacji harmonogramu cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce.

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

Tak więc widać, że bezprzedmiotowym jest angażowanie się w proces przed pierwszą dekadą lutego, kiedy to TVP rozstrzygnie przetarg. Wówczas zajmę stanowisko i napiszę do poszczególnych urzędów zapytania, które kotłują się w mojej głowie. To jest dopiero trening cierpliwości... ;)

danielmat

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: danielmat »

Pytanie tylko kiedy TVP tez przetarg rozstrzygnie. W pierwszej dekadzie lutego (dokładnie 05.02) nastąpi dopiero otwarcie ofert. Ciekaw jestem ile czasu zajmie im wybór operatora.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Jarosław Bałuka »

danielmat pisze:Pytanie tylko kiedy TVP tez przetarg rozstrzygnie. W pierwszej dekadzie lutego (dokładnie 05.02) nastąpi dopiero otwarcie ofert. Ciekaw jestem ile czasu zajmie im wybór operatora.
Dokładnie to 11.02.2010 - termin składania ofert.

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

Jarosław Bałuka pisze:
danielmat pisze:Pytanie tylko kiedy TVP tez przetarg rozstrzygnie. W pierwszej dekadzie lutego (dokładnie 05.02) nastąpi dopiero otwarcie ofert. Ciekaw jestem ile czasu zajmie im wybór operatora.
Dokładnie to 11.02.2010 - termin składania ofert.
W ostatnim, oficjalnym dokumencie jest 5 lutego 2010:

37. Przesunięcie terminu składania ofert.pdf

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: qwerty »

http://cyfryzacja.gov.pl/
Mam nadzieję, że po drugiej stronie mikrofonu będą kompetentni ludzie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Jarosław Bałuka »

Demon pisze:
Jarosław Bałuka pisze:
danielmat pisze:Pytanie tylko kiedy TVP tez przetarg rozstrzygnie. W pierwszej dekadzie lutego (dokładnie 05.02) nastąpi dopiero otwarcie ofert. Ciekaw jestem ile czasu zajmie im wybór operatora.
Dokładnie to 11.02.2010 - termin składania ofert.
W ostatnim, oficjalnym dokumencie jest 5 lutego 2010:

37. Przesunięcie terminu składania ofert.pdf
39. Przesunięcie terminu składania ofert II.pdf

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

Jarosław Bałuka pisze:39. Przesunięcie terminu składania ofert II.pdf
Wydaje mi się, że EmiTel ma coś z tym wspólnego :roll: . Wiedział Pan coś, czego jeszcze nie było na oficjalnej stronie...

No cóż. Nie rozumiem - nie ma uzasadnienia. Co zrobić...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Jarosław Bałuka »

Demon pisze:
Jarosław Bałuka pisze:39. Przesunięcie terminu składania ofert II.pdf
Wydaje mi się, że EmiTel ma coś z tym wspólnego :roll: . Wiedział Pan coś, czego jeszcze nie było na oficjalnej stronie...

No cóż. Nie rozumiem - nie ma uzasadnienia. Co zrobić...
Nic podobnego, nieuzasadnione insynuacje.
Źródło - www.tvp.pl

Demon

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Demon »

Nie mam nic złego na myśli, ale zaraz po Pana informacji rzuciłem okiem i nie było tam jeszcze tego punktu. Jestem pewien. Chyba, że gdzieś mnie keszują ;).

Ale poczekamy...

danielmat

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: danielmat »

Demon pisze:Nie mam nic złego na myśli, ale zaraz po Pana informacji rzuciłem okiem i nie było tam jeszcze tego punktu. Jestem pewien. Chyba, że gdzieś mnie keszują ;).

Ale poczekamy...
Nie, nie keszują Cię. Patrzyłem na podstronę TVP związaną z przetargiem na operatora DVB-T tuż przed napisaniem mojego poprzedniego posta czyli dziś parę minut po 12 i tego dokumentu tam nie było. No cóż miejmy nadzieję, że 11.02 faktycznie nastąpi otwarcie ofert.

Zablokowany