Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
karol91

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: karol91 »

Chyba jednak nie musimy się obawiać wyparcia DVB-T przez satelitarną platformę TVP. Oto treść listu, jaki wysłałem do "eksperta TVP" i odpowiedź, jaką uzyskałem:
Witam. Cały czas podkreślano, że platforma TVP zapewnia 100%-pokrycie terenu Polski sygnałem i pozwala TVP wypełnić ustawowy obowiązek zapewnienia odbioru wszystkim Polakom. A co z kanałami regionalnymi TVP? Nie wszyscy chcą oglądać TVP Warszawa.
Witam

Kanały regionalne nie będą transmitowane na Platformie Cyfrowej ze względu na koszta. Będą one dostępne w transmisji cyfrowej po uruchomieniu cyfrowych multipleksów naziemnych DVB-T.

Pozdrawiam Radosław Ździobek
Z jednej strony trochę szkoda - nie mam dostępu do swojej regionalnej TVP naziemnie przez 24h/dobę, ale z drugiej strony - dobrze, że nie planuje się całkowitej rezygnacji z DVB-T.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

TVP ma ustawowy obowiązek dosyłania dla wszystkich TVP1, TVP2 i TVP3 (info). Ciekawy byłem jak to rozwiążą, teraz wiadomo że przeważają koszty na rzecz NTC. Szkoda że już szkoda się stała w postaci wyliczeń że satelitarnie jest taniej niż naziemnie i NTC nie ma sensu.

Interesujące jest stwierdzenie tzn. oddzielenie platformy cyfrowej satelitarnej od NTC, co ostatnio było utożsamiane z platformą cyfrową jako jedność.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: qwerty »

Puma pisze:TVP ma ustawowy obowiązek dosyłania dla wszystkich TVP1, TVP2 i TVP3 (info). Ciekawy byłem jak to rozwiążą, teraz wiadomo że przeważają koszty na rzecz NTC. Szkoda że już szkoda się stała w postaci wyliczeń że satelitarnie jest taniej niż naziemnie i NTC nie ma sensu.

Interesujące jest stwierdzenie tzn. oddzielenie platformy cyfrowej satelitarnej od NTC, co ostatnio było utożsamiane z platformą cyfrową jako jedność.
Komu tańsze temu tańsze, ale nie dla szarego człowieka. Zresztą zastanawia mnie dlaczego nadają w DVB-T, a nie DVB-T2. Przecież nawet obraz sd miałby lepszą jakość (i więcej kanałów hd się zmieści). Jak zawsze oszczędzają, a potem dziwią się czemu tak drogo.

li921
Posty: 23
Rejestracja: 22 września 2009, o 00:34

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: li921 »

qwerty pisze:Ja osobiście jestem przeciwny, aby był tylko DVB-S(2). Musi być także DVB-T. Dlaczego? Nie wyobrażam sobie, aby na każdym bloku było multum anten satelitarnych. Jak to będzie wyglądać?
Nie wiem czemu widok anten sat na każdym balkonie tak bardzo przeszkadza. Nie obraź się za porównanie, ale w wielu blokach jest więcej psów niż anten sat. Jak to wygląda, każdy chyba wie. A jednak nikomu to nie przeszkadza :twisted:
(...)
- Nie musi być naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) pod warunkiem, że będzie też taka, która oferuje telewizję za darmo
(...)
Ja myślę, że powoli zaczyna docierać do "nich", że cały pomysł na telewizję cyfrową dvb-t z mpeg4 to jest niewypał. Będziemy pierwszym krajem w Europie bez telewizji naziemnej! Jeszcze nie jest za późno, aby włączyć nadawanie dvb-t w mpeg2!

Ja myślę, że problem polega na cenie, za którą będzie można kupić dekoder. Ludzie dzielą się na tych, których nie będzie stać na zakup dekodera (np. emerytów) oraz tych, na których będzie na ten dekoder stać. I to właśnie Ci drudzy zdecydują o klapie telewizji cyfrowej. Po co wydawać kilkaset złotych na dekoder telewizji naziemnej, gdzie do dyspozycji będzie kilka* kanałów, skoro za niewiele większe pieniądze będzie można mieć telewizję satelitarną z setkami programów?

Podobno dekodery dvb-t mpeg4 w perspektywie czasu mają stanieć, ze względu na wysoką sprzedaż po wprowadzeniu telewizji cyfrowej. Ale czy rzeczywiście jest to takie pewne? Pamiętamy wszyscy jak wyglądała wymiana dowodów osobistych. Większość Polaków zrobiła to na ostatnią chwilę. A koszt wymiany dowodu był niewspółmiernie niski do kupna dekodera. Myślę, że nawet gdyby nagle włączono pierwszy zestaw kanałów to i tak sprzedaż dekoderów byłaby bardzo niska - podskoczyłaby może po zakończeniu nadawania analogowego.

Cały proces cyfryzacji wygląda tak, jakby rządzący robili nam łaskę, że włączą nam w końcu tą telewizję cyfrową. Ale to my jako "oglądacze reklam" robimy im łaskę, że oglądamy telewizję. Nie piszę o tym bez powodu - żyjemy w końcu w XXI wieku. Dzisiaj "ruchome obrazki" zwane telewizją to naprawdę nic niezwykłego. Są internet, gry komputerowe i inne rodzaje rozrywki. Teraz nawet starsze osoby wybierają "klikanie" niż oglądanie telewizji. Telewizja naziemna? A może faktycznie to przeżytek? Tylko czemu tylko w tym kraju?

Do napisania tego postu skłoniło mnie wprowadzenie satelitarnej cyfrowej platformy TVP. Też jest oparta na mpeg4 zamiast na powszechniejszym mpeg2. Bo mpeg4 jest nowocześniejszy? Może, ale dla mnie jako telewidza jest o wiele droższy. Jak na razie stwierdziłem, że poprawie swoją zdolność rozumienia mówionego angielskiego, bo dzięki temu nie będę "więźniem" paru kiepskich kanałów gdzie lecą filmy, powtarzane po pięć razy.

----------------
* - w perspektywie kilku (nastu) lat może kilkanaście kanałów w tym np. TVP Parlament i inne jeszcze mniej interesujące.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: qwerty »

li921 pisze:Pamiętamy wszyscy jak wyglądała wymiana dowodów osobistych. Większość Polaków zrobiła to na ostatnią chwilę. A koszt wymiany dowodu był niewspółmiernie niski do kupna dekodera. Myślę, że nawet gdyby nagle włączono pierwszy zestaw kanałów to i tak sprzedaż dekoderów byłaby bardzo niska - podskoczyłaby może po zakończeniu nadawania analogowego.
Jak myślisz, dlaczego ludzie ociągali się z wymianą DO? Były przedziały wieków kiedy kto mógł wymienić dowód, ale jakoś mało o tym mówili (w programach informacyjnych tylko wspominali). Gdyby było od razu, że wszyscy mają wymienić to nie byłoby problemu. Tak samo jest tutaj. Czekają z włączeniem cyfrowej telewizji. Gdyby teraz włączyli w całej Polsce to okres przejścia wynosił 4 lata (np. Podlasie), a nie tak jak w planach 2 lata (od włączenia cyfrowego, do wyłączenia analogowego).

raven-kt

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: raven-kt »

Bez DVB-T nie będzie raczej tel regionalnej (TVP info) w moim przypadku TVP Gorzów WLK. Druga kwestia. My z lubuskiego mamy ten plus ze DVB-T tu juz nadaje jak to mówią (testowo)

piotr'ek

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: piotr'ek »

qwerty pisze:Jak myślisz, dlaczego ludzie ociągali się z wymianą DO?
O przepraszam bardzo. Bez nowego DO da się żyć. Ja sam rok po terminie wymieniłem DO, a to tylko dlatego, że za granicę chciałem jechać. Na szczęście/nieszczęście bez TV się nie da żyć ;-)

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: apk »

Jak to widzę to do świąt się nie pozbierają a jeśli polsat TVP czy inna stacja jak twierdzi że dziś nie będą ponosić kosztów bo jest mało odbiorców to trzeba ich usunąć z 1 multipleksu i zastąpić innymi nadawcami chętnymi a w 2014 - 2015 dodać do oferty 4 lub 5 multipleksu
Od nowego roku produkuje się ponad 80 % telewizorów z mpeg 4 na polski rynek i jeśli by ruszyła kampania i multipleks a drugi w marcu to ludzie by ruszyli do sklepów w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy . :lol:
Europa i Czesi są na półmetku i nie wspomnę o biedniejszych krajach a Polska jak zwykle ma problem .
Rozwiązań jest bardzo wiele ale chęci brak .
Jak nie będzie cyfrówki to w 2014 - 2015 wyłączą analog nie będzie naziemnego TVP POLSAT TVN albo satelita albo TV do piwnicy . :cry:

Kafar

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Kafar »

apk pisze: Jak nie będzie cyfrówki to w 2014 - 2015 wyłączą analog nie będzie naziemnego TVP POLSAT TVN albo satelita albo TV do piwnicy . :cry:
Ludzie zdrowsze oczy będą mieli, mniej fal w powietrzu będzie, będziemy czytać więcej gazet i książek, radia słuchać, o ile radia też nie wyłączą. Politycy stracą władzę, manipulatorzy sposób na wciskania niepotrzebnych rzeczy przez reklamy. A cały świat się będzie z nas śmiał.

piotr'ek

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: piotr'ek »

Będzie się śmiał przez pół roku, aż zauważy, że to doskonały pomysł... Ja już myślę powoli nad przeprowadzką na jakąś wyspę, gdzie nie będzie TV, telefonu, Internetu itd. itp.

husky83

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: husky83 »

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), Anna Streżyńska, poinformowała, że wybór operatora pierwszego multipleksu DVB-T bez udziału Telewizji Polskiej jest całkiem realny. W tym przypadku operatora wybraliby nadawcy prywatni, a multipleks ruszyłby bez zbędnych opóźnień i z kanałami TVP. Przypomnę, że TVP obowiązują procedury przetargową, które mogą ciągnąć się miesiącami.


Wysłano już dokumenty do nadawców prywatnych, jednak nie ustosunkowali się jeszcze do tego pomysłu. Co do TVP, to dziś nie wiadomo, z kim tam rozmawiać: ze starym czy nowym zarządem - podkreśla Anna Streżyńska.
Źródło - SatKuier

Oby, oby.....

karol91

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: karol91 »

Przecież ciągnąca się procedura przetargowa jest na rękę nadawcom prywatnym. Wątpię, żeby się na to zgodzili. Tylko ciekawe, jak to uargumentują? Że chcą "dać szansę TVP"?

Kafar

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Kafar »

No właśnie - nie wiadomo wogóle z kim w TVP rozmawiać, kto ma wogóle jakiś status prawny. O KRRiT to mi nawet nie wspominajcie. Jak politycy chcą odpolitycznić TV, wtedy to dopiero będzie samowolka gorsza jak teraz, bo tak naprawdę w tym kraju nie da się znaleźć ludzi nie związanych z polityką i jakąś partią.
Temu krajowi potrzebny jest porządny szeryf, który przyjdzie i w końcu zrobi porządek.
Czy UKE nie może zostać operatorem?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Pisałem o tym niedawno na forum że być może MUX I i MUX III będą powstawać równocześnie. Problemu wtedy nie będzie z TVP, nie będzie blokady MUX I bo mają cały MUX III.
Rozwiązanie to jest z mojego punktu widzenia najlepsze.

varicap

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: varicap »

piotr'ek pisze:Będzie się śmiał przez pół roku, aż zauważy, że to doskonały pomysł... Ja już myślę powoli nad przeprowadzką na jakąś wyspę, gdzie nie będzie TV, telefonu, Internetu itd. itp.
I prądu...
Widziałem kilka fajnych wyspna środku dość sporych jezior w Polsce.
Całkiem fajne, zadrzewione i niektóre nawet suche.
Tylko, że w Polsce aby stać się posiadaczem wyspy to trzeba kupić grunt z CAŁYM jeziorem.
A to rzadko jest możliwe (nawet gdy masz forsę).
Najtrudniej to doprowadzić na taką wyspę prąd. Zwłaszcza gdy odległość od brzegu znaczna.
Zresztą u nas cokolwiek trudno zrobić bo cała rzesza urzędników rzuci się na takiego co coś chce tu robić.
Nic nie wolno.
Nawet strategicznych rzeczy jak WŁASNY przekop przez mierzeję wiślaną.
Nie można bo jakiś dureń wpisał co się dało do Natura 2000 a tego pilnuje UE.
Wygląda na to że mieszkamy w muzeum.
ALe jeśli tak to niech nam za to dopłacają !
vari

smyk

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: smyk »

Pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej może ruszyć we wrześniu

25.09. Warszawa (PAP) - Pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej może ruszyć we wrześniu, bo Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpatrzyła już skargi nadawców na wydane koncesje - powiedział PAP w piątek przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Pierwsz ... 23232.html

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Jest bardzo niewielka szansa na to, że będę mogła do 30 września wydać decyzje potrzebne do uruchomienia nadawania" - powiedziała Streżyńska na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Opóźnienie wynika z tego, że nadawcy zaskarżyli decyzje UKE o przyznaniu częstotliwości. W przekonaniu Streżyńskiej nadawcy celowo opóźniają proces cyfryzacji.
http://www.wirtualnemedia.pl/article/28 ... pleksu.htm

mr.hyde

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: mr.hyde »

Z kolei w tym artykule piszą że wszystkie zażalenia zostały rozpatrzone i została tylko kwestia wyboru operatora, co leży w gestii nadawców prywatnych (jesteśmy zdani na ich łaskę). To jest Polska dziś jest 26 a nie wiadomo co się stanie 30.

http://www.dvbnews.pl/news/2942/i_multi ... e_wrzesniu

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Mam wrażenie że nikt już nie panuje nad tym co się dzieje, przynajmniej z tych co mają teoretycznie,
Naziemna telewizja cyfrowa będzie wprowadzana w Polsce do 2013 roku, poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Cyfryzacja będzie postępowała zgodnie z „Planem wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce”.
http://di.com.pl/news/28801,0,MI_Plan_w ... olsce.html


Zablokowany