Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: grzesiek811 »

_chris_ pisze:No i robi się powoli CIEKAWIE :) Właśnie obejrzałem reklamę TnK, w której reklamowany jest nowy dekoder HD z możliwością odbioru DVB-T. A wszystko w HD - jak zrozumiałem... :D

Tak, czy się to komu podoba czy nie, NTC staje się faktem... zaczyna się nowe rozdanie corporation games... będzie ciekawie, oj ciekawie...
TNK HD z dekoderem umożliwiającym odbiór DVB-T jest już od czerwca, czyli żadna nowość.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: El Prezesso »

Co się aktualnie dzieje z MUX1? KRRITV ogłosiła konslutacje, ale co ponadto? RCL opublikowało już ogłoszenie? Sprawa TVP się wyajśniła? Ze startu kulawego MUX2 zrobiono medialny news ale nikt nie zadał postawionych pytań? Nikt nie pisze o skandalicznej sytuacja z obecnością TVP w DVB-T - żałośnie szczątkowy MUX 3.
Ponadto: Kiedy pozostała część MUX2?

arik92

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: arik92 »

http://www.rp.pl/artykul/547763-Nadchod ... yjnym.html

Jest w tym wywiadzie krótka informacja o MUX 1, ale w zasadzie jest tam napisane to co już wiemy, że MUX 1 ma być przeznaczony dla nowych nadawców którzy zostaną wybrani w konkursie przeprowadzonym przez UKE i KRRiT.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: mac_33 »

dzis ukazal sie komunikat na stronie uke o muxI na poczatku myslalem ze jeden urzad nie wie co robi drugi ale jak przeczytalem ten artykul w rp to wszystko jasne. oni tj. uke. krrit teraz zastanawiaja sie jakie bedzie zainteresowanie rynku....dla muxI - naprawde podziwiam poziom absurdu tych urzedniczych pał, za chwile wylacza kanaly tvp na podkarpaciu i podbeskidziu, juz wylaczyli w lubuskiem, rozumiem jak mielibysmy 2005 rok to moglibysmy sobie robic jakies pieprz... studium wykonalnosci ale jest 2010 tu nadajniki trzeba wlaczac a nie debatowac, ludzie trzymajcie mnie...a poza tym w artykule jest mowa tylko o dwoch muxach to co ten trzeci to widmo.

smyk

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: smyk »

TVP 27 października rusza z naziemną telewizją cyfrową
PAP
2010-10-13, ostatnia aktualizacja 2010-10-13 19:00

Od 27 października kanały Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2, TVP Warszawa, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia - będzie można oglądać darmowo w naziemnej telewizji cyfrowej - poinformowała w środę stacja.
Naziemna telewizja cyfrowa wprowadzana jest w całej Europie, sukcesywnie zastępując telewizję analogową.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Transmisja cyfrowa to też większa efektywność wykorzystania częstotliwości radiowych, dzięki czemu możliwe będzie m.in. zwiększenie oferty programowej i obniżenie kosztów nadawania pojedynczego programu. Cyfryzacja umożliwi też nadawanie obrazu w różnych formatach, np. panoramicznym, a także równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych.

Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Możliwe będzie też m.in. wprowadzanie "kodów rodzicielskich", blokujących dzieciom dostęp do programów dla dorosłych.

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z dekoderem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika. TVP podała też, że nie będzie prowadziła ani sprzedaży, ani subsydiowania dekoderów niezbędnych widzom nie posiadającym odbiorników telewizyjnych przystosowanych do odbioru sygnału cyfrowego.

Uruchomienie telewizji cyfrowej TVP będzie się odbywało w czterech etapach. Za dwa tygodnie emisja rozpocznie się w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. (zasięgiem telewizji cyfrowej zostanie objęte 58 proc. mieszkańców tego obszaru). Potem - czyli do 27 kwietnia 2011 r. - ruszy w województwach: lubuskim, łódzkim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim (20 proc. mieszkańców tego obszaru), a do 27 października 2011 r. ma zostać uruchomiona w pozostałych województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. (45 proc. mieszkańców).

Do 27 kwietnia 2014 r. zasięgiem objętych zostanie 98 proc. mieszkańców Polski.

TVP Info będzie nadawane w odpowiednich dla województwa wersjach regionalnych.

Partnerem telewizji publicznej w tym przedsięwzięciu jest spółka TP Emitel (należąca do Grupy TP), które posiada sieć nadawczą na terenie całego kraju. Emitel będzie odpowiadać za emisję programów, przesyłanie sygnału oraz budowę i obsługę platformy teleinformatycznej. TVP zapłaci za to spółce przez najbliższych dziesięć lat około 615,6 mln zł.

Programy TVP będą emitowane cyfrowo w ramach tzw. trzeciego multipleksu. Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu (w tym wypadku TP Emitel) odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Emisje analogowe programów zostaną wyłączone nie wcześniej niż w połowie 2012 r. i nie później niż w połowie 2015 r. W tym czasie TVP będzie nadawać jednocześnie sygnały analogowe i cyfrowe, poszerzając stopniowo zasięg emisji cyfrowych. W telewizji cyfrowej TVP będzie też dostępna tzw. telegazeta.

Źródło: PAP
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... frowa.html

Bartosz Czach

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Bartosz Czach »

Coś mi tu nie pasuje. Na początku jasno piszą, że będzie TVP Warszawa, a potem jest mowa o lokalnych mutacjach TVP3. Jak to w końcu będzie?

varicap

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: varicap »

smyk pisze:
TVP 27 października rusza z naziemną telewizją cyfrową
PAP
2010-10-13, ostatnia aktualizacja 2010-10-13 19:00

Od 27 października kanały Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2, TVP Warszawa, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia - będzie można oglądać darmowo w naziemnej telewizji cyfrowej - poinformowała w środę stacja.
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... frowa.html
No tak myślałem...
W DVB-T będzie to co mam w analogu plus to co z satelity w FTA...
Już widzę ten tłum w sklepach RTV po STB.
A do końca roku (prognozuję 27.12.2010) będzie MUX2 z... tym samym co mam plus TV4 bo ten był na kanale 25 ale go wywalili bo tam Berlin DVB-T uruchomił i teraz nadaje tylko na miasto Szczecin na kanale 7 z taką mocą ze na dworcu Szczecin-Dąbie skaner Icom IC-R2 ledwo ledwo odbiera nośną fonii (mimo czułosci przyzwoitej w tym paśmie i dobrej anteny - w Bieszczadach odbierał fonię TV 100 razy lepiej tam, gdzie w TV nie było nic).
Dodam, że kiedyś TV4 na kanale 7 zdarzalo mi się odebrać u siebie podczas "lokalnego" tropo.
Od kilku lat nie mam tu sygnału i nawet mój home0-made nadajnik TV pracujacy właśnie w polaryzacji pionowej na kanale 7 w sąsiedniej wsi 1 km dalej ... nie ma nawet mory od TV4 ze Szczecina.
vari

EDIT: No chyba, że do tej pory w MUX2 zagoszczą nowe stacje. Niesttey wszyscy robią tak aby w DVB-T były same nudy i nadal sprzedawały sę platformy SAT.
Zobaczcie jake oferty ma teraz branża. Nawet TnK daje już HD i to nie wiem czasem czy nie wystarczy jakieś skromne doładowanie raz na rok.
Od razu widać kto tu rządzi.
Gdyby nie ITU i nakaz wyłączenia analogu do 17.06.2015 to nikt by w Polsce DVB-T nie uruchamiał.
Ale władzuchna chce prać mózgi także tym co nie stać ich na płatne platformy, mieszkają poza zasiegiem kablówek (wsie) lub nie maja jak założyć anteny SAT (administracje nie pozwalają na dostęp do dachu a okna wychodzą tylko na północ, ewentualnie wschód i zachód ale np winkiel zasłania).
Ostatnio zmieniony 13 października 2010, o 21:11 przez varicap, łącznie zmieniany 2 razy.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: vigoo »

Po choinkę mi TVP Warszawa w Szczecinie ? Gdzie jest TVP Sport, TVP HD ? :x

varicap

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: varicap »

vigoo pisze:Po choinkę mi TVP Warszawa w Szczecinie ? Gdzie jest TVP Sport, TVP HD ? :x
"Tuż za rogiem" w "salonie" sprzedaży platform satelitarnych...
vari

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: mac_33 »

mam taka propozycje, skoro uke prosi o konsultacje i komentarze to moze przygotujemy kilka zdan komentarza w tej sprawie i wyslemy na wskazany adres uke? np. przydzielenie czest i mocy z mux I dla mux III itp.

p.saw

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: p.saw »

varicap pisze:
vigoo pisze:Po choinkę mi TVP Warszawa w Szczecinie ? Gdzie jest TVP Sport, TVP HD ? :x
"Tuż za rogiem" w "salonie" sprzedaży platform satelitarnych...
vari
Ja pier.... to nie będzie TVP HD ?

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: wiwany »

Propozycja dobra. Bo jeśli nawet opinie te nie będą wzięte pod uwagę, to i tak zostaną opublikowane na stronie UKE jako stanowiska konsultacyjne- gratisowe rozpowszechnienie :-)

comag
Posty: 25
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:00
Odbiornik: Ariva ComboHD
Instalacja antenowa: Azart , Antena pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: comag »


arik92

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: arik92 »

http://media2.pl/media/69950-dvb-t:-mul ... mi-hd.html

W tym artykule z kolei pisze się o TVP HD i kanałach tematycznych TVP, także może lepiej poczekać jeszcze trochę do oficjalnego startu MUX 3 i wtedy sami się przekonamy jaka będzie oferta.
Orientuje się ktoś może czy kiedy ruszy emisja komercyjna to czy w MUX 3 skład musi wyglądać tak że albo 7 kanałów SD lub 4 kanały SD i jeden HD i czy regulują to jakieś przepisy?

Edit:

http://media2.pl/media/69980-tvp-rusza- ... wizja.html

Jeśli te informacje się potwierdzą to wypada pożegnać się z TVP HD i TVP Sport.

goldfinger

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: goldfinger »

Przecież wystarczy się chociaż trochę interesować tym co działo się z tymi programami (TVP Sport i TVP HD) w ostatnim czasie żeby samemu wydedukować że będzie właśnie tak jak w przytoczonych artykułach. Na cuda ktoś liczy?

Prawa i zasady rynku. Dziś za darmo można dostać tylko po pysku, chociaż też nie zawsze...

sp3nyg

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: sp3nyg »

Wszystko jasne. Mux-3 (tvp) ma ruszyć dopiero w kwietniu 2014. (nie liczę tej garstki Polakow, której udostępnią program nieco wcześniej). Tzw. Mux-2 nadaje kolorowe pionowe pasy. Polska nieporadna, nieudolna biurokracja skazała nas na telewizję od tp-sa, od Dialogu, Vectry i innych kablówko-telekomów. Fachowcy z Emitela - możecie zwijać żagle. Gates prognozował, ze ok. 2015 r. nie będzie komputerów, telewizorów. Zastąpi je urządzenie multimedialne, podłączone do gigabitowego światłowodu. Kto będzie wtedy potrzebować Emitela? I Pani Streżyńskiej?

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: mac_33 »

wiwany pisze:Propozycja dobra. Bo jeśli nawet opinie te nie będą wzięte pod uwagę, to i tak zostaną opublikowane na stronie UKE jako stanowiska konsultacyjne- gratisowe rozpowszechnienie :-)
ok, jutro przygotuje drafcik, poddamy go tu krytyce i wyslemy - mam kilka punktow w glowie.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: apk »

Nareszcie coś drgnęło w sprawie I multipleksu i mam nadzieję że zdążą przed wyłączeniem telewizji analogowej w zachodniej i południowej Polsce w 2011 roku . 8-)
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text

Awatar użytkownika
ddd3
Posty: 22
Rejestracja: 10 września 2009, o 17:31
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: ddd3 »

No to będzie DVB-T prawie ;) jak w MPEG 2 ;)

Mux 1:
TVP 1,
TVP 2,
TVP Info/Reg.
pozostałe 4 nie wiadomo kiedy ;)

Mux 2:
Polsat,
TVN,
TV 4,
Puls,
pozostałe 4 nie wiadomo kiedy ;)

Mux 3:
TVP 1,
TVP 2,
TVP Info/Reg
TVP Kultura,
TVP Historia,

Obłożenie multipleksów 9 na 24 możliwych...

To płatne platformy cyfrowe mają już za co świętować.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: mac_33 »

mam pytanie o co chodzi z ta dvbh? wg wykazu uke rezerwacja ok 13 kanałow w Polsce - ile moze byc faktycznych odbiorców tego przekazu, jak patrze na proporcje na forum to nie jest to imponujaca liczba - nie mozna tego prowadzic w jakis czetotli typu 61-69 kanał i uwolnic tym samym zrezerwowane, dla mux III, jesli sie myle to mnie poprawcie ale wyglada mi to na jakis gadzet dla bardzo malej liczby osob - ktory zostanie zastapiony dostepem do szerokopasmowego internetu w ciagu kilku najblizszych lat?

czy nas na to stac w okresie deficytu czestotliwosci dla dvbt? moze przeniesc na wyzsze kanaly i podtrzymywac dla pasjonatów do czasu uwolnienia czest z kanałow analogowych.

obecne rezerwacje od 28 do 58 kanału w roznych miejscach Polski

Zablokowany